#3 Men's 400 Meters Start List
Section 1 of 14
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
2 |
Ty TANKERSLEY |
JR |
Dupo |
NT |
3 |
Isaac LABARGE |
FR |
St. Mary |
NT |
4 |
Tremel TRUITT |
SO |
Carbondale |
NT |
5 |
Jalen CARTER |
SO |
Carbondale |
NT |
6 |
Nguvayashe MAKIRIYADO |
FR |
Carbondale |
NT |
Section 2 of 14
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
1 |
Max CHAMBERS |
SR |
Marshall County |
NT |
2 |
Jackson REED |
SR |
Marshall County |
NT |
3 |
John BRINK |
FR |
Owensboro |
NT |
4 |
DeAndre BASHAM |
FR |
Owensboro |
NT |
5 |
Austin STATEN |
SO |
Marshall County B |
NT |
6 |
Seth JANIEC |
JR |
Marshall County B |
NT |
Section 3 of 14
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
1 |
Andrew MILLER |
SO |
Marshall County B |
NT |
2 |
Nolan BROOKMAN |
JR |
Red Bud |
1:16.00 |
3 |
Nathan TAYLOR |
FR |
Dupo |
1:10.04 |
4 |
EMERY LUX-RULON |
FR |
St. Thomas More |
1:08.00 |
5 |
Caleb EVERTS |
FR |
Dupo |
1:07.14 |
6 |
Hadley LANGSTON |
FR |
McCracken County High |
1:07.93 |
Section 4 of 14
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
1 |
Austin DILLOW |
SO |
Red Bud |
1:07.00 |
2 |
Trei HERBERT |
SO |
Sparta |
1:05.00 |
3 |
Devin GUNTER |
FR |
Harrisburg |
1:04.00 |
4 |
Alex COLBURN |
JR |
Marshall County |
1:03.81 |
5 |
Terry BETHEL |
FR |
Harrisburg |
1:02.00 |
6 |
David HAGOOD |
SO |
Belleville East |
1:03.59 |
Section 5 of 14
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
1 |
Matt BELL |
SR |
Apollo |
1:01.96 |
2 |
Dylan MORRIS |
SO |
Harrisburg |
1:01.00 |
3 |
Mark DENEVE |
SR |
St. Mary |
1:00.82 |
4 |
Parker SONDAG |
JR |
Red Bud |
1:00.70 |
5 |
Keith KINER |
SO |
Sparta |
1:00.00 |
6 |
Jacob BOSS |
FR |
Monticello |
1:00.25 |
Section 6 of 14
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
1 |
Alex COOPER |
SR |
Monticello |
1:00.00 |
2 |
Luis RAMIREZ |
SR |
Champaign Central |
59.95 |
3 |
Michael WAHL |
JR |
Apollo |
59.68 |
4 |
Jesus OCHOA |
JR |
Collinsville |
59.30 |
5 |
Johnathan BRYAN |
JR |
Centralia |
59.25 |
6 |
Kyler WILLIAMS |
FR |
Collinsville |
59.30 |
Section 7 of 14
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
1 |
Leon SMITH |
SO |
Belleville East |
59.15 |
2 |
Elijah SMITH |
JR |
Belleville East |
59.12 |
3 |
Mason WILLS |
SO |
Benton |
58.90 |
4 |
Blake BARTH |
SO |
Vandalia |
58.70 |
5 |
Adam HULL |
SR |
Mt. Vernon |
58.00 |
6 |
Deaja PHIPPS |
FR |
Cahokia |
58.00 |
Section 8 of 14
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
1 |
Colin MYGETO |
SR |
Herrin |
58.00 |
2 |
Nathan GUSEWELLE |
SO |
Herrin |
58.00 |
3 |
Steven KOSCO |
SO |
Marion |
58.00 |
4 |
Julian MCPHAIL |
JR |
Marion |
58.00 |
5 |
Jayden SEMRAD |
FR |
McCracken County High |
57.90 |
6 |
Cole REEDY |
SO |
Monticello |
58.00 |
Section 9 of 14
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
1 |
Sean MULCAHEY |
FR |
Champaign Central |
57.80 |
2 |
Randy LITTLE |
SO |
Vandalia |
57.76 |
3 |
Austin WETHERINGTON |
JR |
St. Mary |
57.73 |
4 |
Jennings BARNFIELD |
SR |
Salem |
57.73 |
5 |
Avery POTTER |
SO |
Benton |
57.50 |
6 |
Cade SCARBROUGH |
JR |
Mt. Vernon |
57.70 |
Section 10 of 14
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
1 |
Ethan REID |
SR |
Nashville |
57.50 |
2 |
Oliver DZUPA |
SO |
Centralia |
57.50 |
3 |
Jakoby HUFFMAN |
SO |
Owensboro |
57.40 |
4 |
Tavion BLACK |
FR |
Cahokia |
57.30 |
5 |
Keagan SNODSMITH |
SR |
Salem |
57.02 |
6 |
Travis JOHNSTON |
JR |
Mt. Vernon |
57.30 |
Section 11 of 14
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
1 |
Evan WILZBACH |
JR |
Salem |
57.00 |
2 |
Christian GLEGHORN |
SO |
Sparta |
57.00 |
3 |
Blake RIGDON |
FR |
Apollo |
56.96 |
4 |
Nicholas JACKSON |
SR |
Champaign Central |
56.70 |
5 |
Blake FITZGERALD |
FR |
St. Anthony |
56.10 |
6 |
Adrian OCHOA |
JR |
Collinsville |
56.60 |
Section 12 of 14
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
1 |
McKenzie MOSS |
JR |
McCracken County High |
55.46 |
2 |
Triston SUMMERS |
JR |
Benton |
55.10 |
3 |
Gavin LATHROP |
SR |
Olney (Richland County) |
55.00 |
4 |
Bailey HORST |
FR |
Centralia |
54.89 |
5 |
Cameron HOWARD |
JR |
Olney (Richland County) |
54.00 |
6 |
Austin POWELL |
SR |
Evansville North |
54.82 |
Section 13 of 14
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
1 |
Marcus LAMPLEY |
FR |
East St. Louis |
54.00 |
2 |
Colin GIVENS |
FR |
Evansville Mater Dei |
53.75 |
3 |
Ryan SKOWRONSKI |
JR |
Shelbyville |
53.60 |
4 |
Timothy SURBURG |
SO |
Marion |
53.60 |
5 |
BOBBY KAPOLNEK |
SO |
St. Thomas More |
52.92 |
6 |
Drew HALE |
SO |
Evansville North |
53.27 |
Section 14 of 14
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
1 |
David PAYNE |
SO |
Evansville Central |
52.90 |
2 |
Michael THOMPSON |
SO |
Lemont |
52.20 |
3 |
BRANDON ROBERSON |
SR |
Cahokia |
51.00 |
4 |
Ayinde CHARLES |
SR |
Henderson County |
51.00 |
5 |
Deante ANDERSON |
JR |
East St. Louis |
48.80 |
6 |
Nathaniel JACKSON |
JR |
Evansville North |
50.78 |