Lutheran Sports Association IL State XC Meet

October 13, 2018


Results By Endurance Race Timing

Overall Finish List - Boys

Boys 2M

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 1 747 Cohen Musschoot Zion Lutheran (Marengo) 11:19.20 5:40/M 8  
2 (< 5) 784 Baratta Ethan Trinity Roselle 11:37.80 5:49/M 8  
3 2 558 Owen Augustine Grace Lutheran School 11:38.90 5:49/M 8  
4 3 648 Peter Smith St. John Lutheran (Champaign) 11:40.20 5:50/M 8  
5 4 775 Bates Jacob Zion Lutheran Belleville 11:51.30 5:56/M 8  
6 5 774 Quin Gray Zion Lutheran Belleville 12:05.30 6:03/M 8  
7 6 575 Sean Heetland Immanuel Lutheran (Batavia) 12:07.30 6:04/M 7  
8 7 611 Nate Vandergiessen Immanuel Lutheran (Palatine) 12:12.30 6:06/M 7  
9 8 592 Gavin Dougherty Immanuel Lutheran (E. Dundee) 12:18.10 6:09/M 8  
10 9 754 Warren Tynis Zion Lutheran (Marengo) 12:21.70 6:11/M 6  
11 10 613 Steven Veremis Immanuel Lutheran (Palatine) 12:22.70 6:11/M 8  
12 11 682 Alex Phan Trinity Lutheran (Bloomington) 12:28.90 6:14/M 8  
13 12 693 Elijah Klug Trinity Lutheran (Springfield) 12:31.00 6:16/M 8  
14 13 644 Nicholas Demos St. John Lutheran (Champaign) 12:36.30 6:18/M 8  
15 14 519 Zach Alt Bethel Lutheran (Morton) 12:38.70 6:19/M 8  
16 15 559 Gabe Becerra Grace Lutheran School 12:43.60 6:22/M 8  
17 16 594 Tim Navarro Immanuel Lutheran (E. Dundee) 12:47.50 6:24/M 7  
18 17 557 Peter Armstrong Grace Lutheran School 12:53.10 6:27/M 7  
19 18 779 Elijah Zambrencia Zion Lutheran Belleville 12:55.90 6:28/M 5  
20 19 501 Jared Ryg Arlington Heights (St. Peter) 12:56.10 6:28/M 7  
21 (< 5) 628 Donald Cannon Rockford Lutheran J./Sr. High 12:59.50 6:30/M 7  
22 20 683 Andrew Stimpert Trinity Lutheran (Bloomington) 13:00.60 6:30/M 8  
23 21 712 Jackson Gurgel Trinity Lutheran (Stewardson) 13:05.20 6:33/M 6  
24 22 753 Jericho Tynis Zion Lutheran (Marengo) 13:08.20 6:34/M 8  
25 23 502 Nolan Smith Arlington Heights (St. Peter) 13:10.60 6:35/M 6  
26 24 643 Grey Daly St. John Lutheran (Champaign) 13:14.90 6:37/M 7  
27 25 488 Yashua Barajas Arlington Heights (St. Peter) 13:20.10 6:40/M 8  
28 26 746 Robert Heuser Zion Lutheran (Marengo) 13:20.80 6:40/M 6  
29 27 610 Kyle Taylor Immanuel Lutheran (Palatine) 13:23.30 6:42/M 6  
30 28 489 Zachary Frayder Arlington Heights (St. Peter) 13:29.30 6:45/M 7  
31 29 656 Cooper Hoffman St. John's (Lombard) 13:31.20 6:46/M 8  
32 30 605 Russell Campbell Immanuel Lutheran (Palatine) 13:32.10 6:46/M 8  
33 31 750 Patrick Signore Zion Lutheran (Marengo) 13:33.30 6:47/M 8  
34 32 503 Grant Smith Arlington Heights (St. Peter) 13:34.90 6:47/M 8  
35 33 497 Anthony Lynch Arlington Heights (St. Peter) 13:36.50 6:48/M 6  
36 34 776 Sam Landreth Zion Lutheran Belleville 13:40.30 6:50/M 7  
37 35 736 Cooper Koehler Zion Lutheran (Lincoln) 13:45.30 6:53/M 4  
38 36 645 A.J. Demos St. John Lutheran (Champaign) 13:46.10 6:53/M 6  
39 37 535 Brody Greyer Cross Lutheran School 13:47.50 6:54/M 6  
40 38 688 Jeramy Daniel Trinity Lutheran (Springfield) 13:49.90 6:55/M 4  
41 39 576 Michael Junitz Immanuel Lutheran (Batavia) 13:52.00 6:56/M 5  
42 40 653 Charlie Gidcumb St. John's (Lombard) 13:53.70 6:57/M 4  
43 41 751 Aydan Slavin Zion Lutheran (Marengo) 13:58.60 6:59/M 8  
44 42 561 Joseph Miller Grace Lutheran School 13:59.90 7:00/M 8  
45 43 657 Zach Morris St. John's (Lombard) 14:01.70 7:01/M 6  
46 44 684 Paul Willey Trinity Lutheran (Bloomington) 14:03.20 7:02/M 8  
47 45 538 Trevor Ronning Cross Lutheran School 14:05.60 7:03/M 5  
48 46 748 Athan Poggas Zion Lutheran (Marengo) 14:05.90 7:03/M 7  
49 (< 5) 667 Isaac Moll St. Johns Lutheran (Red Bud) 14:06.70 7:03/M 7  
50 47 652 Sam Firnsin St. John's (Lombard) 14:07.10 7:04/M 4  
51 48 562 Mateo Moreno Grace Lutheran School 14:08.80 7:04/M 5  
52 (> 7) 745 Sam Chaffin Zion Lutheran (Marengo) 14:17.50 7:09/M 6  
53 (> 7) 749 Devon Rogers Zion Lutheran (Marengo) 14:17.90 7:09/M 8  
54 49 492 Brandon Koclanis Arlington Heights (St. Peter) 14:20.20 7:10/M 7  
55 50 515 Joshua Lamsma Bethany Lutheran School 14:23.50 7:12/M 5  
56 51 690 Matt Hemenway Trinity Lutheran (Springfield) 14:24.70 7:12/M 5  
57 (< 5) 733 Max Weber Trinity Lutheran Edwardsville 14:26.20 7:13/M 5  
58 52 680 T-Qori Kimbrough Trinity Lutheran (Bloomington) 14:32.00 7:16/M 7  
59 (< 5) 532 Vladimir Main Main Concordia Lutheran School 14:32.50 7:16/M 7  
60 53 658 John Remlinger St. John's (Lombard) 14:35.00 7:18/M 5  
61 54 568 Addis Wilson Grace Lutheran School 14:36.40 7:18/M 4  
62 55 678 Drew Dicken Trinity Lutheran (Bloomington) 14:37.50 7:19/M 7  
63 56 539 Landon Ronning Cross Lutheran School 14:41.70 7:21/M 3  
64 57 713 Jakob Gurgel Trinity Lutheran (Stewardson) 14:42.90 7:21/M 4  
65 58 626 Lucas Schmitt Our Savior's Lutheran School 14:43.40 7:22/M 6  
66 (> 7) 752 Rylan Smith Zion Lutheran (Marengo) 14:43.90 7:22/M 7  
67 (> 7) 493 Jacob Koclanis Arlington Heights (St. Peter) 14:45.30 7:23/M 7  
68 (> 7) 495 Mason Leidy Arlington Heights (St. Peter) 14:45.70 7:23/M 4  
69 59 696 Rylan Radtke Trinity Lutheran (Springfield) 14:48.00 7:24/M 7  
70 60 655 Aaron Hernandez St. John's (Lombard) 14:48.30 7:24/M 4  
71 61 773 Brady Donahue Zion Lutheran Belleville 14:48.40 7:24/M 5  
72 (< 5) 732 Matthew Redden Trinity Lutheran Edwardsville 14:52.30 7:26/M 3  
73 62 714 Eli Jones Trinity Lutheran (Stewardson) 14:55.20 7:28/M 3  
74 63 623 Zach Graham Our Savior's Lutheran School 14:55.70 7:28/M 5  
75 64 580 Cody Rummel Immanuel Lutheran (Batavia) 14:56.20 7:28/M 5  
76 65 660 Sam Walton St. John's (Lombard) 14:56.90 7:28/M 5  
77 66 540 Carter Westphal Cross Lutheran School 14:58.00 7:29/M 8  
78 67 709 Ben Bridges Trinity Lutheran (Stewardson) 14:58.20 7:29/M 6  
79 (< 5) 666 Ashton Liefer St. Johns Lutheran (Red Bud) 14:58.90 7:29/M 8  
80 68 513 Kenny Fox Bethany Lutheran School 15:00.40 7:30/M 4  
81 (> 7) 651 Harper Bryan St. John's (Lombard) 15:03.60 7:32/M 7  
82 69 565 Daniel Robinson Grace Lutheran School 15:06.30 7:33/M 5  
83 70 647 Jack Schmidt St. John Lutheran (Champaign) 15:06.70 7:33/M 8  
84 71 706 Holden Ashmore Trinity Lutheran (Stewardson) 15:09.40 7:35/M 4  
85 72 646 Kevin Potter St. John Lutheran (Champaign) 15:11.10 7:36/M 5  
86 (< 5) 617 Evan Perry Immanuel, Okawville 15:14.90 7:37/M 8  
87 73 689 Will Golladay Trinity Lutheran (Springfield) 15:15.90 7:38/M 4  
88 (< 5) 634 Johnny Gaba St. Andrews Luth. (Park Ridge) 15:16.90 7:38/M 4  
89 74 685 Daniel Willey Trinity Lutheran (Bloomington) 15:18.90 7:39/M 6  
90 (> 7) 563 Zach Morgan Grace Lutheran School 15:20.90 7:40/M 4  
91 75 512 Henry Fox Bethany Lutheran School 15:21.80 7:41/M 5  
92 (< 5) 618 Jack Schuetz Immanuel, Okawville 15:22.40 7:41/M 5  
93 76 715 Connor Manhart Trinity Lutheran (Stewardson) 15:23.50 7:42/M 7  
94 77 679 Jack Forshee Trinity Lutheran (Bloomington) 15:24.90 7:42/M 8  
95 (> 7) 564 Harry Niermann Grace Lutheran School 15:27.50 7:44/M 7  
96 78 536 Brendan Massey Cross Lutheran School 15:32.50 7:46/M 6  
97 79 622 Daniel First Our Savior's Lutheran School 15:34.40 7:47/M 7  
98 80 607 Jacob Kim Immanuel Lutheran (Palatine) 15:37.50 7:49/M 6  
99 81 707 Brody Bible Trinity Lutheran (Stewardson) 15:39.80 7:50/M 4  
100 82 778 Lane Stelling Zion Lutheran Belleville 15:39.90 7:50/M 5  
O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Grade  
101 83 692 Joey Klug Trinity Lutheran (Springfield) 15:43.10 7:52/M 5  
102 (> 7) 659 Luke Romano St. John's (Lombard) 15:43.80 7:52/M 7  
103 (> 7) 654 Jack Hawkins St. John's (Lombard) 15:43.90 7:52/M 6  
104 84 537 Joshua Rittgers Cross Lutheran School 15:45.40 7:53/M 4  
105 85 609 Ethan Staback Immanuel Lutheran (Palatine) 15:46.50 7:53/M 6  
106 (> 7) 677 Alex Carter Trinity Lutheran (Bloomington) 15:47.00 7:54/M 5  
107 86 593 Gavin Grummer Immanuel Lutheran (E. Dundee) 16:01.40 8:01/M 6  
108 (< 5) 631 Eathan Torres Rockford Lutheran J./Sr. High 16:11.70 8:06/M 6  
109 87 625 Jeramiah Perkins Our Savior's Lutheran School 16:13.90 8:07/M 7  
110 88 574 Caleb Gruel Immanuel Lutheran (Batavia) 16:17.10 8:09/M 5  
111 89 624 Mickeon Hollinshead Our Savior's Lutheran School 16:18.50 8:09/M 5  
112 90 528 Titus Yoder Bethel Lutheran (Morton) 16:20.30 8:10/M 6  
113 91 591 Ben Dombrowski Immanuel Lutheran (E. Dundee) 16:27.80 8:14/M 8  
114 92 514 Jack Gudgel Bethany Lutheran School 16:28.60 8:14/M 6  
115 93 511 Kalel Dahan Bethany Lutheran School 16:30.30 8:15/M 5  
116 94 735 Owen Grant Zion Lutheran (Lincoln) 16:32.90 8:16/M 7  
117 (> 7) 566 Kyle Steiner Grace Lutheran School 16:39.20 8:20/M 8  
118 95 534 Colton Gaul Cross Lutheran School 16:50.50 8:25/M 5  
119 (< 5) 781 Lucas Lubinski Zion Lutheran Bethalto 16:56.30 8:28/M 6  
120 96 522 Ethan Cross Bethel Lutheran (Morton) 16:56.60 8:28/M 5  
121 (> 7) 681 Brodie Osborn Trinity Lutheran (Bloomington) 16:57.50 8:29/M 7  
122 (< 5) 616 Ryker Obermeier Immanuel, Okawville 17:00.10 8:30/M 5  
123 97 595 Stefano Nomikoudis Immanuel Lutheran (E. Dundee) 17:01.10 8:31/M 6  
124 (> 7) 718 Auston Rahn Trinity Lutheran (Stewardson) 17:10.00 8:35/M 5  
125 (< 5) 635 Tristan Lee St. Andrews Luth. (Park Ridge) 17:11.10 8:36/M 4  
126 98 738 Dawson McConnell Zion Lutheran (Lincoln) 17:12.20 8:36/M 6  
127 99 739 Daniel Welchel Zion Lutheran (Lincoln) 17:13.80 8:37/M 7  
128 100 697 Luke White Trinity Lutheran (Springfield) 17:14.20 8:37/M 7  
129 101 627 Gabe Woodruff Our Savior's Lutheran School 17:21.50 8:41/M 8  
130 (> 7) 719 Oliver Wascher Trinity Lutheran (Stewardson) 17:26.70 8:43/M 5  
131 102 590 Christian Crawford Immanuel Lutheran (E. Dundee) 17:47.90 8:54/M 6  
132 103 524 Paul Johnson Bethel Lutheran (Morton) 17:51.50 8:56/M 6  
133 104 577 Bryan Lester Immanuel Lutheran (Batavia) 17:53.60 8:57/M 5  
134 105 578 Erik Olsen Immanuel Lutheran (Batavia) 17:57.10 8:59/M 7  
135 106 579 Evan Roin Immanuel Lutheran (Batavia) 18:16.40 9:08/M 8  
136 107 527 Ben Roberts Bethel Lutheran (Morton) 18:20.40 9:10/M 4  
137 108 525 Christian Johnson Bethel Lutheran (Morton) 18:23.90 9:12/M 6  
138 (< 5) 783 Cody Steele Zion Lutheran Bethalto 18:25.40 9:13/M 8  
139 (> 7) 711 Nathaniel Gracey Trinity Lutheran (Stewardson) 18:33.30 9:17/M 7  
140 109 523 Joseph Hearn Bethel Lutheran (Morton) 18:34.10 9:17/M 5  
141 (< 5) 543 Josh Ferre Decatur Lutheran 19:19.30 9:40/M 6  
142 110 612 Jaxon VanderGiessen Immanuel Lutheran (Palatine) 19:28.00 9:44/M 4  
143 111 734 Joseph Dahmm Zion Lutheran (Lincoln) 20:23.80 10:12/M 7  
144 (> 7) 608 Jack Reichert Immanuel Lutheran (Palatine) 20:28.20 10:14/M 6  
145 (> 7) 526 Jackson Nowicki Bethel Lutheran (Morton) 20:51.90 10:26/M 4  
146 112 737 Carson McConnell Zion Lutheran (Lincoln) 22:21.80 11:11/M 4  
147 (> 7) 606 Jack Hiss Immanuel Lutheran (Palatine) 23:26.80 11:43/M 6  
148 113 589 Ethan Anderson Immanuel Lutheran (E. Dundee) 25:16.80 12:38/M 5  

Overall Finish List - Boys

Open 2M

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 (< 5) 567 Gabe Suarez-Abraham Grace Lutheran School 14:10.00 7:05/M 4  
2 (< 5) 504 Miles Smith Arlington Heights (St. Peter) 14:41.60 7:21/M 6  
3 (< 5) 500 Tommy Papaioannou Arlington Heights (St. Peter) 14:57.90 7:29/M 7  
4 (< 5) 710 Parker Duncan Trinity Lutheran (Stewardson) 15:14.40 7:37/M 3  
5 (< 5) 691 Jack Hemenway Trinity Lutheran (Springfield) 15:18.20 7:39/M 4  
6 (< 5) 687 Levi Biggs Trinity Lutheran (Springfield) 15:37.80 7:49/M 5  
7 (< 5) 498 Daniel Mayo Arlington Heights (St. Peter) 16:05.60 8:03/M 7  
8 (< 5) 695 Wyatt Patridge Trinity Lutheran (Springfield) 16:09.20 8:05/M 6  
9 (< 5) 560 Ryan Koehne Grace Lutheran School 16:10.90 8:05/M 5  
10 (< 5) 506 Christian VanMeveren Arlington Heights (St. Peter) 16:43.20 8:22/M 5  
11 (< 5) 716 Mason Manhart Trinity Lutheran (Stewardson) 16:46.60 8:23/M 3  
12 (< 5) 772 Alex Beyer Zion Lutheran Belleville 16:52.20 8:26/M 5  
13 (< 5) 777 Jacob Liefer Zion Lutheran Belleville 16:59.20 8:30/M 7  
14 (< 5) 717 Max Mueller Trinity Lutheran (Stewardson) 17:01.00 8:31/M 3  
15 (< 5) 649 Jonah Tamahkera St. John Lutheran (Champaign) 19:00.70 9:30/M 4  
16 (< 5) 708 Riley Bible Trinity Lutheran (Stewardson) 19:21.60 9:41/M 3  

Team Scores - Boys

Boys 2M

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Zion Lutheran (Marengo) 89 1 9 22 26 31 41 46    
Top 5 Times: 1:03:43.20--- Average Time: 12:44.64  
2 Zion Lutheran Belleville 122 4 5 18 34 61 82    
Top 5 Times: 1:05:21.20--- Average Time: 13:04.24  
3 Grace Lutheran School 124 2 15 17 42 48 54 69    
Top 5 Times: 1:05:24.30--- Average Time: 13:04.86  
4 Arlington Heights (St. Peter) 127 19 23 25 28 32 33 49    
Top 5 Times: 1:06:31.00--- Average Time: 13:18.20  
5 St. John Lutheran (Champaign) 146 3 13 24 36 70 72    
Top 5 Times: 1:06:24.20--- Average Time: 13:16.84  
6 Immanuel Lutheran (Palatine) 154 7 10 27 30 80 85 110    
Top 5 Times: 1:07:07.90--- Average Time: 13:25.58  
7 Trinity Lutheran (Bloomington) 182 11 20 44 52 55 74 77    
Top 5 Times: 1:08:42.20--- Average Time: 13:44.44  
8 St. John's (Lombard) 212 29 40 43 47 53 60 65    
Top 5 Times: 1:10:08.70--- Average Time: 14:01.74  
9 Trinity Lutheran (Springfield) 233 12 38 51 59 73 83 100    
Top 5 Times: 1:10:49.50--- Average Time: 14:09.90  
10 Trinity Lutheran (Stewardson) 278 21 57 62 67 71 76 81    
Top 5 Times: 1:12:50.90--- Average Time: 14:34.18  
11 Cross Lutheran School 282 37 45 56 66 78 84 95    
Top 5 Times: 1:13:05.30--- Average Time: 14:37.06  
12 Immanuel Lutheran (E. Dundee) 298 8 16 86 91 97 102 113    
Top 5 Times: 1:14:35.90--- Average Time: 14:55.18  
13 Immanuel Lutheran (Batavia) 301 6 39 64 88 104 105 106    
Top 5 Times: 1:15:06.20--- Average Time: 15:01.24  
14 Our Savior's Lutheran School 376 58 63 79 87 89 101    
Top 5 Times: 1:17:45.90--- Average Time: 15:33.18  
15 Bethany Lutheran School 378 50 68 75 92 93    
Top 5 Times: 1:17:44.60--- Average Time: 15:32.92  
16 Bethel Lutheran (Morton) 410 14 90 96 103 107 108 109    
Top 5 Times: 1:22:07.50--- Average Time: 16:25.50  
17 Zion Lutheran (Lincoln) 437 35 94 98 99 111 112    
Top 5 Times: 1:25:08.00--- Average Time: 17:01.60  
Inc. Concordia Lutheran School 1 finishers    
Inc. Decatur Lutheran 1 finishers    
Inc. Immanuel, Okawville 3 finishers    
Inc. Rockford Lutheran J./Sr. High 2 finishers    
Inc. St. Andrews Luth. (Park Ridge) 2 finishers    
Inc. St. Johns Lutheran (Red Bud) 2 finishers    
Inc. Trinity Lutheran Edwardsville 2 finishers    
Inc. Zion Lutheran Bethalto 2 finishers    
Inc. Trinity Roselle 1 finishers    

Team Scores - Boys

Open 2M

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
Inc. Arlington Heights (St. Peter) 4 finishers    
Inc. Grace Lutheran School 2 finishers    
Inc. St. John Lutheran (Champaign) 1 finishers    
Inc. Trinity Lutheran (Springfield) 3 finishers    
Inc. Trinity Lutheran (Stewardson) 4 finishers    
Inc. Zion Lutheran Belleville 2 finishers    
 

Overall Finish List - Girls

Girls 2 M

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 1 482 Anna Harden Arlington Heights (St. Peter) 11:54.80 5:57/M 8  
2 2 480 Mackenzie Ginder Arlington Heights (St. Peter) 12:36.60 6:18/M 8  
3 (< 5) 650 Mackenzie Huber St. John's (Lombard) 12:40.50 6:20/M 8  
4 3 487 Emma Van Meveren Arlington Heights (St. Peter) 12:48.30 6:24/M 8  
5 (< 5) 518 Sophie Krueger Bethel Lutheran (Morton) 12:53.10 6:27/M 7  
6 4 598 Francesca Henderson Immanuel Lutheran (Palatine) 13:10.60 6:35/M 7  
7 (< 5) 508 Katie Gertsen Bethany Lutheran School 13:18.60 6:39/M 8  
8 (< 5) 509 Sydney Gertsen Bethany Lutheran School 13:26.70 6:43/M 5  
9 5 639 Hannah Gilbert St. John Lutheran (Champaign) 13:28.10 6:44/M 8  
10 6 642 Josie Potter St. John Lutheran (Champaign) 13:36.60 6:48/M 5  
11 7 641 Mariclare O'Gorman St. John Lutheran (Champaign) 13:40.20 6:50/M 7  
12 8 550 Anna Scholtens Grace Lutheran School 13:42.80 6:51/M 7  
13 9 600 Megan Kim Immanuel Lutheran (Palatine) 13:48.40 6:54/M 8  
14 10 663 Aubrey Piel St. Johns Lutheran (Red Bud) 13:55.70 6:58/M 8  
15 11 549 Alyse Ryniewicz Grace Lutheran School 13:56.80 6:58/M 7  
16 12 769 Grace West Zion Lutheran Belleville 13:57.30 6:59/M 8  
17 (< 5) 541 Lily Leaks Decatur Lutheran 13:59.10 7:00/M 7  
18 13 604 Annie Thomas Immanuel Lutheran (Palatine) 14:03.30 7:02/M 8  
19 14 484 Megan Leidy Arlington Heights (St. Peter) 14:06.60 7:03/M 7  
20 15 671 Grace Groetken Trinity Lutheran (Bloomington) 14:08.70 7:04/M 6  
21 16 700 Mya Friese Trinity Lutheran (Stewardson) 14:10.20 7:05/M 4  
22 17 757 Macie Dill Zion Lutheran Belleville 14:17.20 7:09/M 5  
23 18 479 Bridget Derengowski Arlington Heights (St. Peter) 14:19.50 7:10/M 7  
24 19 669 Grace Bally Trinity Lutheran (Bloomington) 14:21.30 7:11/M 6  
25 20 478 Liann Ang Arlington Heights (St. Peter) 14:26.10 7:13/M 6  
26 21 638 Meaghan Gilbert St. John Lutheran (Champaign) 14:27.30 7:14/M 6  
27 (< 5) 510 Rosa Jimenez Bethany Lutheran School 14:40.60 7:20/M 5  
28 22 767 Hailey Resper Zion Lutheran Belleville 14:41.80 7:21/M 8  
29 23 546 Elianna Brucato Grace Lutheran School 14:45.50 7:23/M 5  
30 24 763 Kara Krulick Zion Lutheran Belleville 14:45.80 7:23/M 7  
31 (< 5) 744 Katie Polizzi Zion Lutheran (Marengo) 14:46.30 7:23/M 6  
32 (< 5) 621 Samantha Shankland Our Savior's Lutheran School 14:47.80 7:24/M 6  
33 25 762 Emily Hood Zion Lutheran Belleville 14:48.80 7:24/M 7  
34 (< 5) 615 Megan Rennegarbe Immanuel, Okawville 14:52.70 7:26/M 8  
35 26 664 Addyson Piel St. Johns Lutheran (Red Bud) 14:56.40 7:28/M 5  
36 27 485 Ava McQuade Arlington Heights (St. Peter) 14:58.10 7:29/M 4  
37 28 583 Addie Gorman Immanuel Lutheran (E. Dundee) 14:58.60 7:29/M 8  
38 29 601 Rachel Lind Immanuel Lutheran (Palatine) 15:02.90 7:31/M 7  
39 30 703 Mollie Slifer Trinity Lutheran (Stewardson) 15:05.80 7:33/M 5  
40 (< 5) 632 Ashley Gaba St. Andrews Luth. (Park Ridge) 15:12.00 7:36/M 6  
41 31 766 Abby Pyles Zion Lutheran Belleville 15:13.60 7:37/M 6  
42 32 675 Grace Yoder Trinity Lutheran (Bloomington) 15:17.00 7:39/M 7  
43 33 662 Tori Muench St. Johns Lutheran (Red Bud) 15:17.80 7:39/M 6  
44 34 661 Simone Liefer St. Johns Lutheran (Red Bud) 15:19.10 7:40/M 8  
45 35 771 Elissa Young Zion Lutheran Belleville 15:25.00 7:43/M 8  
46 (< 5) 570 Maddie Cassidy Immanuel Lutheran (Batavia) 15:30.30 7:45/M 5  
47 (< 5) 620 Ella Reynolds Our Savior's Lutheran School 15:30.60 7:45/M 8  
48 36 721 Sarah Haislar Trinity Lutheran Edwardsville 15:31.00 7:46/M 5  
49 (< 5) 619 Maddie Perkins Our Savior's Lutheran School 15:37.00 7:49/M 6  
50 37 702 Gracie Slifer Trinity Lutheran (Stewardson) 15:40.80 7:50/M 5  
51 38 670 Lillian Blankenship Trinity Lutheran (Bloomington) 15:41.90 7:51/M 8  
52 (< 5) 529 Lily Holloway Concordia Lutheran School 15:42.90 7:51/M 8  
53 39 722 Katie Haislar Trinity Lutheran Edwardsville 15:44.10 7:52/M 3  
54 40 665 Anna Wolter St. Johns Lutheran (Red Bud) 15:48.30 7:54/M 8  
55 (< 5) 743 Mallory Lesher Zion Lutheran (Marengo) 15:48.50 7:54/M 8  
56 41 723 Lilly Hartzel Trinity Lutheran Edwardsville 15:49.90 7:55/M 3  
57 (> 7) 759 Taylor Green Zion Lutheran Belleville 15:50.80 7:55/M 6  
58 42 556 Madelyn Virzi Grace Lutheran School 15:52.10 7:56/M 8  
59 43 676 Allison Zastrow Trinity Lutheran (Bloomington) 15:56.30 7:58/M 8  
60 44 597 Johanna Duncan Immanuel Lutheran (Palatine) 16:01.90 8:01/M 4  
61 45 547 Anne Claud Grace Lutheran School 16:04.30 8:02/M 6  
62 46 581 Lydia Anderson Immanuel Lutheran (E. Dundee) 16:05.10 8:03/M 8  
63 47 552 Hannah Schubkegel Grace Lutheran School 16:10.70 8:05/M 8  
64 (< 5) 633 Sydney Lee St. Andrews Luth. (Park Ridge) 16:12.70 8:06/M 5  
65 48 636 Frances Donahoe St. John Lutheran (Champaign) 16:17.60 8:09/M 8  
66 49 672 Claire Malinowski Trinity Lutheran (Bloomington) 16:17.70 8:09/M 8  
67 50 551 Elissa Scholtens Grace Lutheran School 16:19.40 8:10/M 5  
68 51 637 Sarah Donahoe St. John Lutheran (Champaign) 16:19.80 8:10/M 5  
69 52 728 Maddie Redden Trinity Lutheran Edwardsville 16:22.70 8:11/M 5  
70 53 640 Noelle Gilbert St. John Lutheran (Champaign) 16:27.80 8:14/M 4  
71 54 704 Gabby Vonderheide Trinity Lutheran (Stewardson) 16:28.30 8:14/M 7  
72 55 727 Alyssa Neimann Trinity Lutheran Edwardsville 16:28.40 8:14/M 5  
73 56 588 Grace Tetrev Immanuel Lutheran (E. Dundee) 16:29.70 8:15/M 6  
74 (> 7) 481 Ella Halter Arlington Heights (St. Peter) 16:31.10 8:16/M 5  
75 57 699 Alaira Friese Trinity Lutheran (Stewardson) 16:31.90 8:16/M 6  
76 (< 5) 742 Aubrie Ettner Zion Lutheran (Marengo) 16:34.00 8:17/M 8  
77 (< 5) 516 Ava Alt Bethel Lutheran (Morton) 16:36.90 8:18/M 5  
78 (> 7) 545 Damaris Benzar Grace Lutheran School 16:41.60 8:21/M 5  
79 (> 7) 555 Nora Ver Steeg Grace Lutheran School 16:44.20 8:22/M 6  
80 58 585 Norah Petinaux Immanuel Lutheran (E. Dundee) 16:49.40 8:25/M 7  
81 59 587 Kyndall Rhoades Immanuel Lutheran (E. Dundee) 16:49.60 8:25/M 8  
82 (< 5) 614 Raelyn Obermeier Immanuel, Okawville 16:52.10 8:26/M 7  
83 (< 5) 573 Annabelle Rode Immanuel Lutheran (Batavia) 17:02.20 8:31/M 4  
84 60 698 Annabel Bridges Trinity Lutheran (Stewardson) 17:03.70 8:32/M 3  
85 (> 7) 755 Adori Batchelder Zion Lutheran Belleville 17:18.20 8:39/M 7  
86 (< 5) 569 Sophie Worth Holy Cross Collinsville 17:24.20 8:42/M 7  
87 (< 5) 572 Anna Olsen Immanuel Lutheran (Batavia) 17:24.70 8:42/M 5  
88 61 701 Colby McCormick Trinity Lutheran (Stewardson) 17:31.80 8:46/M 4  
89 (> 7) 486 Abby Sladek Arlington Heights (St. Peter) 17:39.40 8:50/M 6  
90 (> 7) 548 Tori Robinson Grace Lutheran School 17:45.70 8:53/M 6  
91 (< 5) 530 Evie Holloway Concordia Lutheran School 17:47.80 8:54/M 5  
92 (> 7) 705 Zaida Wascher Trinity Lutheran (Stewardson) 17:49.80 8:55/M 4  
93 62 673 Clara Smith Trinity Lutheran (Bloomington) 17:53.10 8:57/M 7  
94 (< 5) 686 Greenlee Dust Trinity Lutheran (Springfield) 17:56.40 8:58/M 6  
95 63 586 Avery Rhoades Immanuel Lutheran (E. Dundee) 18:04.90 9:02/M 6  
96 64 582 Sage Appleberg Immanuel Lutheran (E. Dundee) 18:21.40 9:11/M 5  
97 (< 5) 542 Molly Morrow Decatur Lutheran 18:22.10 9:11/M 6  
98 (< 5) 740 Sydney Andrews Zion Lutheran (Marengo) 18:29.50 9:15/M 7  
99 65 725 Lainey McFarlin Trinity Lutheran Edwardsville 18:37.80 9:19/M 5  
100 (> 7) 674 Maryjane Stimpert Trinity Lutheran (Bloomington) 18:39.80 9:20/M 6  
O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Grade  
101 (> 7) 483 Abigail Homoly Arlington Heights (St. Peter) 19:04.50 9:32/M 6  
102 66 724 Avery Lintz Trinity Lutheran Edwardsville 19:23.10 9:42/M 3  
103 (< 5) 533 Lily Westphal Cross Lutheran School 19:32.50 9:46/M 5  
104 (< 5) 531 Lauren Reynolds Concordia Lutheran School 19:41.40 9:51/M 8  
105 67 596 Aliya Bedell Immanuel Lutheran (Palatine) 21:54.10 10:57/M 5  
106 68 602 Lena Lloyd Immanuel Lutheran (Palatine) 21:58.10 10:59/M 4  
107 (> 7) 603 Yianna Matsas Immanuel Lutheran (Palatine) 23:12.20 11:36/M 3  
108 (> 7) 599 Margaret Hiss Immanuel Lutheran (Palatine) 23:19.90 11:40/M 3  

Overall Finish List - Girls

Open 2M

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 1 764 Anastasia Krulick Zion Lutheran Belleville 15:30.80 7:45/M 5  
2 2 761 Caroline Hood Zion Lutheran Belleville 15:42.50 7:51/M 5  
3 3 760 Claire Haynes Zion Lutheran Belleville 16:15.00 8:08/M 4  
4 (< 5) 553 Aubrey Steelman Grace Lutheran School 17:04.70 8:32/M 4  
5 4 770 Lorelai Young Zion Lutheran Belleville 17:26.00 8:43/M 6  
6 (< 5) 507 Anna Eichhorn Bethany Lutheran School 18:26.70 9:13/M 4  
7 5 768 Caroline Stelling Zion Lutheran Belleville 18:34.50 9:17/M 5  
8 6 756 Sara Bates Zion Lutheran Belleville 19:11.60 9:36/M 4  
9 7 758 Joanalyn Gettys Zion Lutheran Belleville 20:19.00 10:10/M 6  

Team Scores - Girls

Girls 2 M

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Arlington Heights (St. Peter) 38 1 2 3 14 18 20 27    
Top 5 Times: 1:05:45.80--- Average Time: 13:09.16  
2 St. John Lutheran (Champaign) 87 5 6 7 21 48 51 53    
Top 5 Times: 1:11:29.80--- Average Time: 14:17.96  
3 Immanuel Lutheran (Palatine) 99 4 9 13 29 44 67 68    
Top 5 Times: 1:12:07.10--- Average Time: 14:25.42  
4 Zion Lutheran Belleville 100 12 17 22 24 25 31 35    
Top 5 Times: 1:12:30.90--- Average Time: 14:30.18  
5 Grace Lutheran School 129 8 11 23 42 45 47 50    
Top 5 Times: 1:14:21.50--- Average Time: 14:52.30  
6 St. Johns Lutheran (Red Bud) 143 10 26 33 34 40    
Top 5 Times: 1:15:17.30--- Average Time: 15:03.46  
7 Trinity Lutheran (Bloomington) 147 15 19 32 38 43 49 62    
Top 5 Times: 1:15:25.20--- Average Time: 15:05.04  
8 Trinity Lutheran (Stewardson) 194 16 30 37 54 57 60 61    
Top 5 Times: 1:17:57.00--- Average Time: 15:35.40  
9 Trinity Lutheran Edwardsville 223 36 39 41 52 55 65 66    
Top 5 Times: 1:19:56.10--- Average Time: 15:59.22  
10 Immanuel Lutheran (E. Dundee) 247 28 46 56 58 59 63 64    
Top 5 Times: 1:21:12.40--- Average Time: 16:14.48  
Inc. Bethany Lutheran School 3 finishers    
Inc. Bethel Lutheran (Morton) 2 finishers    
Inc. Concordia Lutheran School 3 finishers    
Inc. Cross Lutheran School 1 finishers    
Inc. Decatur Lutheran 2 finishers    
Inc. Holy Cross Collinsville 1 finishers    
Inc. Immanuel Lutheran (Batavia) 3 finishers    
Inc. Immanuel, Okawville 2 finishers    
Inc. Our Savior's Lutheran School 3 finishers    
Inc. St. Andrews Luth. (Park Ridge) 2 finishers    
Inc. St. John's (Lombard) 1 finishers    
Inc. Trinity Lutheran (Springfield) 1 finishers    
Inc. Zion Lutheran (Marengo) 4 finishers    

Team Scores - Girls

Open 2M

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Zion Lutheran Belleville 15 1 2 3 4 5 6 7    
Top 5 Times: 1:23:28.80--- Average Time: 16:41.76  
Inc. Bethany Lutheran School 1 finishers    
Inc. Grace Lutheran School 1 finishers