Jersey indoor Winter ThawElsah, IL
3/9/2019

< Back

#5 Boys 400 Meters Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Time Splits HPL
1 Gregory DOWNS SR Auburn 52.39
24.84 27.55
(24.84) (52.39)
9 (1)
2 Noah WILLIAMS SR Freeburg 53.10
25.07 28.04
(25.07) (53.10)
9 (2)
3 Jacob LANDON SR Carlinville 53.89
26.01 27.88
(26.01) (53.89)
8 (1)
4 Briley ROPER JR Carlinville 53.89
26.39 27.51
(26.39) (53.89)
9 (3)
5 Chelky BLAISE JR Glenwood 54.30
25.62 28.68
(25.62) (54.30)
9 (4)
6 Caleb STEBER SO Glenwood 54.92
26.66 28.27
(26.66) (54.92)
9 (5)
7 Kaleb WARE SR Alton Marquette 55.02
26.91 28.12
(26.91) (55.02)
9 (6)
8 Avery COZZI SO Mascoutah 55.10
26.32 28.78
(26.32) (55.10)
8 (2)
9 Hunter MORALAS SR East Alton-Wood River 55.82
28.16 27.66
(28.16) (55.82)
7 (1)
10 Noah PHILLIPS JR First Baptist Academy 56.63
28.79 27.84
(28.79) (56.63)
7 (2)
11 Andrew DUPY SO Father McGivney Catholic 56.67
26.77 29.90
(26.77) (56.67)
6 (1)
12 Josh MERZ SO Freeburg 56.82
26.54 30.28
(26.54) (56.82)
8 (3)
13 Chase HANSON FR Mascoutah 57.07
26.30 30.78
(26.30) (57.07)
5 (1)
14 Joseph VOGEL SR Quincy 57.08
26.74 30.35
(26.74) (57.08)
8 (4)
15 Orlando ELLIS-MOORE SR Carbondale 57.39
25.34 32.06
(25.34) (57.39)
8 (5)
16 Matt VON BEHREN SR Sacred Heart-Griffin 57.69
27.18 30.51
(27.18) (57.69)
5 (2)
17 James BEARD FR Highland 57.75
28.06 29.70
(28.06) (57.75)
6 (2)
18 Jack SIMPSON SR Red Bud 57.86
27.73 30.14
(27.73) (57.86)
6 (3)
19 DeShawn SMITH JR Granite City 57.88
28.35 29.54
(28.35) (57.88)
7 (3)
20 Kyle STEWART SO Waterloo 57.98
27.70 30.28
(27.70) (57.98)
7 (4)
21 Brandon FIELDS JR Civic Memorial 57.98
27.23 30.76
(27.23) (57.98)
4 (1)
22 Spencer LOY FR Rochester 58.38
29.30 29.09
(29.30) (58.38)
7 (5)
23 Leo CARNESSALI SR Havana 58.93
27.71 31.23
(27.71) (58.93)
4 (2)
24 Ben TERWELP JR Quincy 59.25
27.54 31.71
(27.54) (59.25)
6 (4)
25 Tyler TOMS SO Waterloo 59.33
26.43 32.91
(26.43) (59.33)
8 (6)
26 Will BROYLES FR First Baptist Academy 59.35
29.38 29.97
(29.38) (59.35)
5 (3)
27 Brett PUCKEL FR Sacred Heart-Griffin 1:00.26
28.07 32.20
(28.07) (1:00.26)
4 (3)
28 Ronald MYERS FR East Alton-Wood River 1:00.28
27.93 32.35
(27.93) (1:00.28)
2 (1)
29 Douglas JOHNSON JR Roxana 1:00.56
28.82 31.74
(28.82) (1:00.56)
6 (5)
30 Deacon ANDERSON FR Civic Memorial 1:00.96
27.90 33.07
(27.90) (1:00.96)
4 (4)
31 Alex REHBEIN SO Auburn 1:01.59
26.89 34.70
(26.89) (1:01.59)
4 (5)
32 Braden FORD JR Jersey 1:01.60
29.71 31.89
(29.71) (1:01.60)
3 (1)
33 Amarion DURHAM FR Carbondale 1:02.27
27.82 34.46
(27.82) (1:02.27)
2 (2)
34 Frankie PASSARIELLO SO Hillsboro 1:03.36
29.19 34.17
(29.19) (1:03.36)
3 (2)
35 Oliver JOHNSON SR Jersey 1:03.61
29.86 33.76
(29.86) (1:03.61)
3 (3)
36 Andrew HELFRICH FR Pawnee 1:04.40
31.72 32.69
(31.72) (1:04.40)
1 (1)
37 Drew GALBIATI JR Highland 1:04.53
28.49 36.05
(28.49) (1:04.53)
5 (4)
38 Christian LOGUE SO Father McGivney Catholic 1:04.57
29.03 35.55
(29.03) (1:04.57)
4 (6)
39 Deion ROGERS FR Granite City 1:05.77
30.20 35.58
(30.20) (1:05.77)
3 (4)
40 Immanuel BOWLIN-JONES FR Pleasant Plains 1:06.85
30.91 35.95
(30.91) (1:06.85)
2 (3)
41 Noah BEDWELL SR Roxana 1:07.59
31.72 35.88
(31.72) (1:07.59)
3 (5)
42 Alex DELACRUZ FR Litchfield 1:09.44
30.39 39.06
(30.39) (1:09.44)
3 (6)
43 Aaron ROACH SO Litchfield 1:10.85
31.92 38.94
(31.92) (1:10.85)
2 (4)
44 Warren STOLTE FR Red Bud 1:11.34
31.53 39.82
(31.53) (1:11.34)
1 (2)

Finals Section: 1

HPL JD Athlete Yr. Team Time Splits
1 Andrew HELFRICH FR Pawnee1:04.40
31.72 32.69
(31.72) (1:04.40)
2 Warren STOLTE FR Red Bud1:11.34
31.53 39.82
(31.53) (1:11.34)


Finals Section: 2

HPL JD Athlete Yr. Team Time Splits
1 Ronald MYERS FR East Alton-Wood River1:00.28
27.93 32.35
(27.93) (1:00.28)
2 Amarion DURHAM FR Carbondale1:02.27
27.82 34.46
(27.82) (1:02.27)
3 Immanuel BOWLIN-JONES FR Pleasant Plains1:06.85
30.91 35.95
(30.91) (1:06.85)
4 Aaron ROACH SO Litchfield1:10.85
31.92 38.94
(31.92) (1:10.85)


Finals Section: 3

HPL JD Athlete Yr. Team Time Splits
1 Braden FORD JR Jersey1:01.60
29.71 31.89
(29.71) (1:01.60)
2 Frankie PASSARIELLO SO Hillsboro1:03.36
29.19 34.17
(29.19) (1:03.36)
3 Oliver JOHNSON SR Jersey1:03.61
29.86 33.76
(29.86) (1:03.61)
4 Deion ROGERS FR Granite City1:05.77
30.20 35.58
(30.20) (1:05.77)
5 Noah BEDWELL SR Roxana1:07.59
31.72 35.88
(31.72) (1:07.59)
6 Alex DELACRUZ FR Litchfield1:09.44
30.39 39.06
(30.39) (1:09.44)


Finals Section: 4

HPL JD Athlete Yr. Team Time Splits
1 Brandon FIELDS JR Civic Memorial57.98
27.23 30.76
(27.23) (57.98)
2 Leo CARNESSALI SR Havana58.93
27.71 31.23
(27.71) (58.93)
3 Brett PUCKEL FR Sacred Heart-Griffin1:00.26
28.07 32.20
(28.07) (1:00.26)
4 Deacon ANDERSON FR Civic Memorial1:00.96
27.90 33.07
(27.90) (1:00.96)
5 Alex REHBEIN SO Auburn1:01.59
26.89 34.70
(26.89) (1:01.59)
6 Christian LOGUE SO Father McGivney Catholic1:04.57
29.03 35.55
(29.03) (1:04.57)


Finals Section: 5

HPL JD Athlete Yr. Team Time Splits
1 Chase HANSON FR Mascoutah57.07
26.30 30.78
(26.30) (57.07)
2 Matt VON BEHREN SR Sacred Heart-Griffin57.69
27.18 30.51
(27.18) (57.69)
3 Will BROYLES FR First Baptist Academy59.35
29.38 29.97
(29.38) (59.35)
4 Drew GALBIATI JR Highland1:04.53
28.49 36.05
(28.49) (1:04.53)


Finals Section: 6

HPL JD Athlete Yr. Team Time Splits
1 Andrew DUPY SO Father McGivney Catholic56.67
26.77 29.90
(26.77) (56.67)
2 James BEARD FR Highland57.75
28.06 29.70
(28.06) (57.75)
3 Jack SIMPSON SR Red Bud57.86
27.73 30.14
(27.73) (57.86)
4 Ben TERWELP JR Quincy59.25
27.54 31.71
(27.54) (59.25)
5 Douglas JOHNSON JR Roxana1:00.56
28.82 31.74
(28.82) (1:00.56)


Finals Section: 7

HPL JD Athlete Yr. Team Time Splits
1 Hunter MORALAS SR East Alton-Wood River55.82
28.16 27.66
(28.16) (55.82)
2 Noah PHILLIPS JR First Baptist Academy56.63
28.79 27.84
(28.79) (56.63)
3 DeShawn SMITH JR Granite City57.88
28.35 29.54
(28.35) (57.88)
4 Kyle STEWART SO Waterloo57.98
27.70 30.28
(27.70) (57.98)
5 Spencer LOY FR Rochester58.38
29.30 29.09
(29.30) (58.38)


Finals Section: 8

HPL JD Athlete Yr. Team Time Splits
1 Jacob LANDON SR Carlinville53.89
26.01 27.88
(26.01) (53.89)
2 Avery COZZI SO Mascoutah55.10
26.32 28.78
(26.32) (55.10)
3 Josh MERZ SO Freeburg56.82
26.54 30.28
(26.54) (56.82)
4 Joseph VOGEL SR Quincy57.08
26.74 30.35
(26.74) (57.08)
5 Orlando ELLIS-MOORE SR Carbondale57.39
25.34 32.06
(25.34) (57.39)
6 Tyler TOMS SO Waterloo59.33
26.43 32.91
(26.43) (59.33)


Finals Section: 9

HPL JD Athlete Yr. Team Time Splits
1 Gregory DOWNS SR Auburn52.39
24.84 27.55
(24.84) (52.39)
2 Noah WILLIAMS SR Freeburg53.10
25.07 28.04
(25.07) (53.10)
3 Briley ROPER JR Carlinville53.89
26.39 27.51
(26.39) (53.89)
4 Chelky BLAISE JR Glenwood54.30
25.62 28.68
(25.62) (54.30)
5 Caleb STEBER SO Glenwood54.92
26.66 28.27
(26.66) (54.92)
6 Kaleb WARE SR Alton Marquette55.02
26.91 28.12
(26.91) (55.02)