2022 Collinsville Girls Invitational4/29/2022

< Back

#5 Women's 1600 Meters (Varsity) Results

Finals

PL Athlete Yr. Team Time Splits Pts HPL
1 Elena RYBAK FR Father McGivney Catholic 5:08.31
1:12.90 1:17.62 1:20.40 1:17.41
(1:12.90) (2:30.51) (3:50.91) (5:08.31)
10 2 (1)
2 Hannah MEISER JR Civic Memorial 5:13.74
1:15.81 1:19.14 1:20.74 1:18.06
(1:15.81) (2:34.95) (3:55.68) (5:13.74)
8 2 (2)
3 Emily NUTTALL JR Edwardsville 5:17.36
1:13.84 1:20.38 1:21.90 1:21.26
(1:13.84) (2:34.21) (3:56.11) (5:17.36)
6 2 (3)
4 Emma PATRICK SO Edwardsville 5:35.97
1:18.99 1:25.86 1:27.53 1:23.60
(1:18.99) (2:44.85) (4:12.37) (5:35.97)
5 2 (4)
5 Emma LEAHY SR Glenwood 5:39.55
1:19.55 1:27.12 1:30.42 1:22.47
(1:19.55) (2:46.67) (4:17.08) (5:39.55)
4 2 (5)
6 Jane CUMMINS FR Father McGivney Catholic 5:40.04
1:18.40 1:26.48 1:29.78 1:25.40
(1:18.40) (2:44.87) (4:14.64) (5:40.04)
3 2 (6)
7 Kayden GILMORE SR Murphysboro 5:53.90
1:19.15 1:33.11 1:35.70 1:25.96
(1:19.15) (2:52.25) (4:27.95) (5:53.90)
2 2 (7)
8 Jane DAYTON JR O'Fallon 5:56.27
1:19.87 1:30.98 1:35.26 1:30.16
(1:19.87) (2:50.85) (4:26.11) (5:56.27)
1 2 (8)
9 Miah GILMORE FR Murphysboro 5:57.30
1:20.75 1:33.83 1:34.57 1:28.16
(1:20.75) (2:54.58) (4:29.14) (5:57.30)
  2 (9)
10 Clare SHAFT SR Triad 6:04.10
1:25.29 1:33.17 1:35.14 1:30.51
(1:25.29) (2:58.45) (4:33.59) (6:04.10)
  2 (10)
11 Abigail UPTERGROVE SR Mascoutah 6:07.16
1:24.58 1:35.91 1:34.75 1:31.93
(1:24.58) (3:00.49) (4:35.23) (6:07.16)
  2 (11)
12 Amanda BAGWELL SO Triad 6:18.48
1:27.41 1:34.28 1:38.65 1:38.15
(1:27.41) (3:01.69) (4:40.33) (6:18.48)
  1 (1)
13 Bria JOHNSON FR Belleville East 6:25.95
1:28.40 1:38.69 1:43.13 1:35.74
(1:28.40) (3:07.09) (4:50.22) (6:25.95)
  1 (2)
14 Paiton WAGGONER FR Mascoutah 6:30.48
1:30.63 1:42.73 1:45.49 1:31.65
(1:30.63) (3:13.35) (4:58.84) (6:30.48)
  1 (3)
15 Cammy OSTERMEIER SO Glenwood 6:30.58
1:28.19 1:39.88 1:43.64 1:38.87
(1:28.19) (3:08.07) (4:51.71) (6:30.58)
  1 (4)
16 Colleen ZINKE SR Collinsville 6:36.85
1:28.15 1:41.88 1:45.06 1:41.77
(1:28.15) (3:10.02) (4:55.08) (6:36.85)
  1 (5)
17 Eleanor SCHMITZ FR Belleville West 6:38.51
1:28.79 1:43.54 1:49.84 1:36.36
(1:28.79) (3:12.32) (5:02.15) (6:38.51)
  1 (6)
18 Claire DAYTON FR O'Fallon 6:40.75
1:32.34 1:45.81 1:46.50 1:36.11
(1:32.34) (3:18.15) (5:04.64) (6:40.75)
  1 (7)
19 Tawney ANAYA SO Belleville East 6:55.60
1:37.48 1:49.10 1:48.17 1:40.87
(1:37.48) (3:26.57) (5:14.74) (6:55.60)
  1 (8)
20 Kassidy REA SR Collinsville 6:59.42
1:32.76 1:47.52 1:51.46 1:47.69
(1:32.76) (3:20.28) (5:11.74) (6:59.42)
  1 (9)
21 Avery WILSON SO Civic Memorial 7:20.66
1:44.99 1:54.10 1:54.85 1:46.74
(1:44.99) (3:39.08) (5:33.93) (7:20.66)
  1 (10)
22 Covina WARD FR Belleville West 7:30.47
1:34.58 1:55.12 2:05.07 1:55.71
(1:34.58) (3:29.70) (5:34.77) (7:30.47)
  1 (11)
23 Madison GROOM JR Columbia 7:34.67
1:46.32 1:56.20 1:57.46 1:54.70
(1:46.32) (3:42.52) (5:39.98) (7:34.67)
  1 (12)

Finals Section: 1

HPL Athlete Yr. Team Time Splits Pts
1 Amanda BAGWELL SO Triad6:18.48
1:27.41 1:34.28 1:38.65 1:38.15
(1:27.41) (3:01.69) (4:40.33) (6:18.48)
 
2 Bria JOHNSON FR Belleville East6:25.95
1:28.40 1:38.69 1:43.13 1:35.74
(1:28.40) (3:07.09) (4:50.22) (6:25.95)
 
3 Paiton WAGGONER FR Mascoutah6:30.48
1:30.63 1:42.73 1:45.49 1:31.65
(1:30.63) (3:13.35) (4:58.84) (6:30.48)
 
4 Cammy OSTERMEIER SO Glenwood6:30.58
1:28.19 1:39.88 1:43.64 1:38.87
(1:28.19) (3:08.07) (4:51.71) (6:30.58)
 
5 Colleen ZINKE SR Collinsville6:36.85
1:28.15 1:41.88 1:45.06 1:41.77
(1:28.15) (3:10.02) (4:55.08) (6:36.85)
 
6 Eleanor SCHMITZ FR Belleville West6:38.51
1:28.79 1:43.54 1:49.84 1:36.36
(1:28.79) (3:12.32) (5:02.15) (6:38.51)
 
7 Claire DAYTON FR O'Fallon6:40.75
1:32.34 1:45.81 1:46.50 1:36.11
(1:32.34) (3:18.15) (5:04.64) (6:40.75)
 
8 Tawney ANAYA SO Belleville East6:55.60
1:37.48 1:49.10 1:48.17 1:40.87
(1:37.48) (3:26.57) (5:14.74) (6:55.60)
 
9 Kassidy REA SR Collinsville6:59.42
1:32.76 1:47.52 1:51.46 1:47.69
(1:32.76) (3:20.28) (5:11.74) (6:59.42)
 
10 Avery WILSON SO Civic Memorial7:20.66
1:44.99 1:54.10 1:54.85 1:46.74
(1:44.99) (3:39.08) (5:33.93) (7:20.66)
 
11 Covina WARD FR Belleville West7:30.47
1:34.58 1:55.12 2:05.07 1:55.71
(1:34.58) (3:29.70) (5:34.77) (7:30.47)
 
12 Madison GROOM JR Columbia7:34.67
1:46.32 1:56.20 1:57.46 1:54.70
(1:46.32) (3:42.52) (5:39.98) (7:34.67)
 


Finals Section: 2

HPL Athlete Yr. Team Time Splits Pts
1 Elena RYBAK FR Father McGivney Catholic5:08.31
1:12.90 1:17.62 1:20.40 1:17.41
(1:12.90) (2:30.51) (3:50.91) (5:08.31)
10
2 Hannah MEISER JR Civic Memorial5:13.74
1:15.81 1:19.14 1:20.74 1:18.06
(1:15.81) (2:34.95) (3:55.68) (5:13.74)
8
3 Emily NUTTALL JR Edwardsville5:17.36
1:13.84 1:20.38 1:21.90 1:21.26
(1:13.84) (2:34.21) (3:56.11) (5:17.36)
6
4 Emma PATRICK SO Edwardsville5:35.97
1:18.99 1:25.86 1:27.53 1:23.60
(1:18.99) (2:44.85) (4:12.37) (5:35.97)
5
5 Emma LEAHY SR Glenwood5:39.55
1:19.55 1:27.12 1:30.42 1:22.47
(1:19.55) (2:46.67) (4:17.08) (5:39.55)
4
6 Jane CUMMINS FR Father McGivney Catholic5:40.04
1:18.40 1:26.48 1:29.78 1:25.40
(1:18.40) (2:44.87) (4:14.64) (5:40.04)
3
7 Kayden GILMORE SR Murphysboro5:53.90
1:19.15 1:33.11 1:35.70 1:25.96
(1:19.15) (2:52.25) (4:27.95) (5:53.90)
2
8 Jane DAYTON JR O'Fallon5:56.27
1:19.87 1:30.98 1:35.26 1:30.16
(1:19.87) (2:50.85) (4:26.11) (5:56.27)
1
9 Miah GILMORE FR Murphysboro5:57.30
1:20.75 1:33.83 1:34.57 1:28.16
(1:20.75) (2:54.58) (4:29.14) (5:57.30)
 
10 Clare SHAFT SR Triad6:04.10
1:25.29 1:33.17 1:35.14 1:30.51
(1:25.29) (2:58.45) (4:33.59) (6:04.10)
 
11 Abigail UPTERGROVE SR Mascoutah6:07.16
1:24.58 1:35.91 1:34.75 1:31.93
(1:24.58) (3:00.49) (4:35.23) (6:07.16)