Lane | Athlete | Yr. | Team | Seed | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | Anthony TILLMAN | FR | Belleville West | 2:11.65 | St. Clair County Meet |
2 | Brayden TRELLO | JR | Rochester | 2:11.95 | |
3 | Jackson FATHEREE | SR | North Mac | 2:12.38 | |
4 | Hunter PONCE | JR | Roxana | 2:13.06 | |
5 | Jake LARA | SO | Mascoutah | 2:13.12 | 2023 Highland Fr/So Boys Invitational |
6 | Dalton MERSINGER | JR | Triad | 2:13.47 | |
7 | Logan WILCUTT | SO | East Alton-Wood River | 2:14.00 | |
8 | Mihret WADE | JR | O'Fallon | 2:15.00 | |
9 | Ethan SCHMIDT | JR | Triad | 2:15.64 | 2023 Winston Brown Invitational |
10 | Avan SPRATT | SO | Cahokia | 2:16.00 | ROCKWOOD SUMMITT |
11 | Luke MAYER | FR | Centralia | 2:16.54 | |
12 | Cedar NGIRAMOLI | JR | Lanphier | 2:17.50 | |
13 | Elijah LITTLE | FR | Cahokia | 2:20.00 | CARDINAL RITTER |
14 | Isaiah SIMPSON-KOLMER | SO | East Alton-Wood River | 2:20.00 |
Lane | Athlete | Yr. | Team | Seed | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | Nicholas BUTLER | SR | Belleville East | 2:04.16 | St. Clair County Meet |
2 | Brady MOSER | FR | Glenwood | 2:06.21 | |
3 | James PERKINS | FR | Belleville East | 2:06.49 | St. Clair County Meet |
4 | Brody SCHRAM | JR | O'Fallon | 2:07.00 | |
5 | James GILLIHAN | SR | Maryville Christian | 2:07.01 | |
6 | Mitchell LERNER | FR | North Point | 2:08.08 | |
7 | Alex PHAN | SR | University (Normal) | 2:09.00 | |
8 | Major GIBSON | JR | Rochester | 2:09.11 | |
9 | Mitchell HAYES | JR | University (Normal) | 2:10.00 | |
10 | Troy MCCLEAN | SO | Belleville West | 2:10.00 | |
11 | Mick DOWNS | SR | North Mac | 2:10.48 | |
12 | Victor SMITH | JR | Lanphier | 2:10.63 |
Lane | Athlete | Yr. | Team | Seed | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | Van SCHNEIDER | FR | Glenwood | 1:58.00 | |
2 | Alex LACKE | SO | North Point | 1:59.18 | |
3 | Trey MYGATT | JR | Mt. Vernon | 2:00.29 | Collinsville Invitational |
4 | Jackson COLLMAN | SR | Civic Memorial | 2:01.00 | |
5 | DJ DUTTON | JR | Civic Memorial | 2:01.00 | |
6 | Ian MOLL | JR | Mascoutah | 2:01.44 | Belleville West Norm Armstrong Invitational |
7 | Sam WITTEK | SR | Edwardsville | 2:01.90 | |
8 | Alex UDER | JR | Edwardsville | 2:01.92 | 2023 Military Classic |
9 | Wyatt DOYLE | SO | Roxana | 2:02.86 | |
10 | Andrew GONSKI | JR | Collinsville | 2:03.68 | |
11 | Christian KOTZAMANIS | SR | Alton | 2:03.72 | |
12 | Brian CASTRO | JR | Collinsville | 2:03.76 |