Edwardsville Invitational

September 21, 2013


Endurance Race Timing http://enduranceracetiming.com

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity 5K

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

354

Chris Kaminski Lincoln-Way Central

15:59.26

5:09/M

12

 

2

2

220

Brydon Groves-Scott Edwardsville

15:59.51

5:09/M

11

 

3

3

335

Noah Affolder Mascoutah

16:10.57

5:13/M

9

 

4

4

356

Ian Peterson Lincoln-Way Central

16:18.07

5:15/M

10

 

5

5

355

Tommy Kolacki Lincoln-Way Central

16:21.59

5:16/M

11

 

6

6

728

Kenny Heaton Sparta

16:25.69

5:18/M

12

 

7

7

240

Wes Schoenthal Edwardsville

16:35.76

5:21/M

11

 

8

8

390

Corey White Champaign (Central)

16:37.12

5:22/M

12

 

9

9

358

Ben Zibricky Lincoln-Way Central

16:38.22

5:22/M

12

 

10

10

374

Cole Rodenberg Waterloo

16:43.40

5:24/M

11

 

11

11

55

Alfred Chan St Charles

16:51.07

5:26/M

11

 

12

12

12

Austin Crowe Timberland

16:51.57

5:26/M

10

 

13

13

373

Lance Mueller Waterloo

16:52.40

5:26/M

11

 

14

14

87

Robert Wunderlich John Burroughs

16:55.23

5:27/M

12

 

15

15

352

Ben Alvarado Lincoln-Way Central

16:56.10

5:28/M

11

 

16

16

357

Andrew Robbins Lincoln-Way Central

16:57.13

5:28/M

11

 

17

17

14

Daniel Drury Timberland

16:59.12

5:29/M

12

 

18

18

56

Arthur Chan St Charles

17:05.74

5:31/M

11

 

19

19

353

Kevin Fabian Lincoln-Way Central

17:12.73

5:33/M

12

 

20

20

242

Joe Shannon Edwardsville

17:13.24

5:33/M

11

 

21

21

237

Zain Pyarali Edwardsville

17:15.17

5:34/M

11

 

22

(< 5)

359

Brandon Myatt Southwestern

17:16.14

5:34/M

10

 

23

22

383

Ashton Hyatt Champaign (Central)

17:16.44

5:34/M

10

 

24

23

387

Henry Sills Champaign (Central)

17:19.44

5:35/M

10

 

25

24

384

Isaac Kasten Champaign (Central)

17:20.07

5:35/M

11

 

26

25

230

James Mayfield Edwardsville

17:23.29

5:36/M

12

 

27

26

152

Zac Felkel Bethalto (Civic Memorial)

17:28.04

5:38/M

12

 

28

27

16

Jack Greer Timberland

17:29.93

5:38/M

11

 

29

28

372

Weston Liefer Waterloo

17:35.28

5:40/M

12

 

30

(< 5)

716

Trey Hawk Collinsville

17:39.49

5:42/M

12

 

31

29

378

Will Zeisset Waterloo

17:41.17

5:42/M

11

 

32

30

129

Evan Alcorn Belleville (West)

17:45.91

5:44/M

12

 

33

31

139

Chris Jackson Belleville (West)

17:45.94

5:44/M

12

 

34

32

248

Christopher Alt Freeburg

17:47.24

5:44/M

12

 

35

33

24

Brendan MacDonald Timberland

17:49.25

5:45/M

11

 

36

34

270

Dylan Mueth Freeburg

17:50.38

5:45/M

12

 

37

(< 5)

333

Caleb Thompson Litchfield

17:52.58

5:46/M

12

 

38

35

172

Jalon Monigan Cahokia

17:53.21

5:46/M

12

 

39

36

323

Mike Roach Jerseyville

17:54.39

5:46/M

10

 

40

37

266

Alex Mack Freeburg

17:55.36

5:47/M

9

 

41

38

194

Jwauhn Askew East St. Louis (Sr.)

17:55.81

5:47/M

12

 

42

39

317

Ben Flowers Jerseyville

17:57.95

5:47/M

9

 

43

40

328

Matt Wendell Jerseyville

17:59.40

5:48/M

12

 

44

41

218

Connor Dunaway Edwardsville

18:00.26

5:48/M

11

 

45

42

226

Jack Lever Edwardsville

18:00.89

5:48/M

11

 

46

43

302

Will Brockschmidt Jacksonville

18:01.00

5:49/M

11

 

47

44

261

Riley Keleher Freeburg

18:01.43

5:49/M

12

 

48

45

72

Faraz Ahmad John Burroughs

18:02.37

5:49/M

11

 

49

46

322

Nick Reynolds Jerseyville

18:04.29

5:50/M

10

 

50

47

729

Dylan Heuther Sparta

18:05.11

5:50/M

11

 

51

48

267

David Merz Freeburg

18:05.13

5:50/M

12

 

52

49

377

Jake Schwartz Waterloo

18:08.58

5:51/M

9

 

53

50

349

Matt Thompson Mascoutah

18:09.13

5:51/M

12

 

54

(> 7)

222

Hunter Hessler Edwardsville

18:09.67

5:51/M

11

 

55

(< 5)

93

John Lipe St Vincent

18:13.56

5:53/M

11

 

56

51

181

Kristian Avise- Rouse Columbia

18:15.72

5:53/M

10

 

57

(> 7)

219

Zach Gabel Edwardsville

18:17.18

5:54/M

11

 

58

52

263

Patrick Kramper Freeburg

18:17.85

5:54/M

11

 

59

53

320

Tim Lacy Jerseyville

18:18.01

5:54/M

12

 

60

54

318

Erik Hecker Jerseyville

18:18.10

5:54/M

12

 

61

55

249

Evan Aud Freeburg

18:23.86

5:56/M

11

 

62

56

388

Riley Staab Champaign (Central)

18:24.84

5:56/M

11

 

63

57

310

David Sibert Jacksonville

18:26.15

5:57/M

12

 

64

58

38

Jed Swanton Timberland

18:27.32

5:57/M

11

 

65

59

725

Trevor Buckner Sparta

18:31.96

5:58/M

10

 

66

60

198

Frank Bonnard East St. Louis (Sr.)

18:32.34

5:59/M

12

 

67

61

294

Caleb Miller Highland

18:38.54

6:01/M

11

 

68

62

50

Lee Swearingen Duchesne

18:38.68

6:01/M

10

 

69

63

154

Ryan Gunter Bethalto (Civic Memorial)

18:40.56

6:01/M

11

 

70

64

118

Michael Barnes Althoff Catholic

18:41.15

6:02/M

12

 

71

65

731

Tommy Martienez Sparta

18:44.20

6:03/M

11

 

72

66

77

Dylan Lee John Burroughs

18:44.46

6:03/M

10

 

73

67

190

Josh Thompson Columbia

18:45.39

6:03/M

10

 

74

68

114

Jackson Scheiter Alton (Sr.)

18:46.22

6:03/M

11

 

75

69

117

Brennon Vogt Alton (Sr.)

18:51.39

6:05/M

12

 

76

70

83

Zane Norton John Burroughs

18:52.55

6:05/M

11

 

77

(> 7)

280

Matt Waller Freeburg

18:53.98

6:05/M

11

 

78

71

34

Christian Schoonover Timberland

18:54.53

6:06/M

11

 

79

72

299

Brad Sperber Highland

18:54.63

6:06/M

12

 

80

73

183

Ian Boyer- Edwards Columbia

18:55.69

6:06/M

12

 

81

74

119

Jack Buese Althoff Catholic

18:58.82

6:07/M

12

 

82

75

69

Simon Schappe St Charles

18:59.07

6:07/M

10

 

83

(> 7)

282

Drew Wilkerson Freeburg

18:59.98

6:07/M

9

 

84

76

188

Sean McCarty Columbia

19:02.53

6:08/M

12

 

85

77

391

Payton Woods Champaign (Central)

19:05.02

6:09/M

10

 

86

78

200

Jesse Douglas East St. Louis (Sr.)

19:05.14

6:09/M

12

 

87

79

191

Jared Wicklein Columbia

19:05.56

6:09/M

10

 

88

80

85

Alex Sanfillippo John Burroughs

19:05.68

6:09/M

11

 

89

(< 5)

332

Tom Reents Litchfield

19:07.36

6:10/M

12

 

90

81

205

Ramon Shelton East St. Louis (Sr.)

19:09.77

6:11/M

12

 

91

82

54

Manuel Castillo St Charles

19:10.94

6:11/M

10

 

92

83

104

Trenton Gallion Alton (Sr.)

19:12.44

6:12/M

12

 

93

84

381

Hayden Garrison Champaign (Central)

19:15.51

6:13/M

10

 

94

(> 7)

389

Noah Wells Champaign (Central)

19:19.58

6:14/M

11

 

95

85

206

Phil Simmons East St. Louis (Sr.)

19:20.97

6:14/M

12

 

96

(< 5)

96

Zach Schumer St Vincent

19:21.50

6:15/M

11

 

97

(< 5)

711

Thomas Boyer Collinsville

19:21.79

6:15/M

11

 

98

86

297

Grant Riggs Highland

19:26.61

6:16/M

11

 

99

87

292

Keshaan Matthews Highland

19:27.39

6:16/M

11

 

100

88

62

Lane Healy St Charles

19:28.71

6:17/M

9

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

(> 7)

385

Zack MacAdam Champaign (Central)

19:29.28

6:17/M

10

 

102

89

63

Andrew Henson St Charles

19:33.31

6:18/M

11

 

103

90

173

Micheal Monigan Cahokia

19:33.99

6:18/M

12

 

104

91

351

Jacob Wilcox Mascoutah

19:36.40

6:19/M

11

 

105

(> 7)

276

Cole Schwaegel Freeburg

19:37.24

6:20/M

11

 

106

92

177

Chris Stanley Cahokia

19:37.69

6:20/M

9

 

107

93

726

Drew Byington Sparta

19:39.19

6:20/M

9

 

108

94

313

Jonah Baalman Jerseyville

19:41.27

6:21/M

11

 

109

95

133

Cary Collins Belleville (West)

19:42.66

6:21/M

12

 

110

(< 5)

329

Ty Durbin Litchfield

19:43.51

6:22/M

9

 

111

96

309

Alec Pilarte Jacksonville

19:43.54

6:22/M

11

 

112

(> 7)

245

Jacob Trueb Edwardsville

19:44.15

6:22/M

12

 

113

97

5

Nathan Baker Timberland

19:44.18

6:22/M

11

 

114

98

176

Fredrick Rivers Cahokia

19:46.38

6:23/M

10

 

115

99

304

Austin Davy Jacksonville

19:47.12

6:23/M

11

 

116

100

46

Michael Lampkin Duchesne

19:53.37

6:25/M

11

 

117

101

157

Patrick Kelly Bethalto (Civic Memorial)

19:56.51

6:26/M

11

 

118

102

192

DevontE Ackins East St. Louis (Sr.)

19:57.22

6:26/M

12

 

119

(> 7)

260

Jacob Jester Freeburg

19:59.31

6:27/M

10

 

120

(> 7)

277

Davey Steen Freeburg

20:00.00

6:27/M

12

 

121

103

142

Josh McGinnis Belleville (West)

20:02.46

6:28/M

11

 

122

(> 7)

316

Alex Croxford Jerseyville

20:02.92

6:28/M

12

 

123

(> 7)

315

Ethan Cowell Jerseyville

20:03.11

6:28/M

11

 

124

(> 7)

325

Tyler Tepen Jerseyville

20:05.28

6:29/M

12

 

125

(> 7)

39

Logan Thomure Timberland

20:06.37

6:29/M

12

 

126

104

199

Javonte Brown East St. Louis (Sr.)

20:06.38

6:29/M

12

 

127

105

76

Zach Lamb John Burroughs

20:08.71

6:30/M

12

 

128

106

84

Jeremy Pinson John Burroughs

20:09.46

6:30/M

10

 

129

(> 7)

23

Brian Looney Timberland

20:10.08

6:30/M

11

 

130

(> 7)

386

Kenneth Sanchez Champaign (Central)

20:12.29

6:31/M

11

 

131

(> 7)

26

Dalton Mercier Timberland

20:13.20

6:31/M

11

 

132

(< 5)

331

Brett Nickerson Litchfield

20:14.28

6:32/M

12

 

133

107

174

Chris Raymond Cahokia

20:19.19

6:33/M

10

 

134

108

138

Peter Hobson Belleville (West)

20:20.14

6:34/M

11

 

135

109

162

Hunter Sanford Bethalto (Civic Memorial)

20:25.27

6:35/M

12

 

136

110

151

Jake Diamond Bethalto (Civic Memorial)

20:28.17

6:36/M

12

 

137

111

291

Trevor Langhauser Highland

20:29.89

6:36/M

11

 

138

(> 7)

278

Connor Stein Freeburg

20:30.61

6:37/M

9

 

139

(< 5)

722

Clay Stephens Collinsville

20:30.69

6:37/M

11

 

140

112

184

Ryan Brennan Columbia

20:31.97

6:37/M

11

 

141

(> 7)

80

Michael McNett John Burroughs

20:35.12

6:38/M

12

 

142

113

300

Sean Wahls Highland

20:37.96

6:39/M

11

 

143

114

122

Ache Jack Althoff Catholic

20:40.45

6:40/M

9

 

144

(> 7)

247

Ian Alberts Freeburg

20:41.54

6:40/M

9

 

145

115

311

Cody Stewart Jacksonville

20:44.38

6:41/M

12

 

146

116

185

Andrew Hoguet Columbia

20:45.18

6:42/M

10

 

147

(> 7)

182

Sam Berghoefer Columbia

20:45.18

6:42/M

10

 

148

(> 7)

258

Jared Holliday Freeburg

20:45.93

6:42/M

9

 

149

117

164

Jacob Troeckler Bethalto (Civic Memorial)

20:48.50

6:43/M

11

 

150

118

113

Brandon Rose Alton (Sr.)

20:54.15

6:45/M

11

 

151

119

135

John Gibson Belleville (West)

20:57.00

6:45/M

11

 

152

120

125

Phillip Miller Althoff Catholic

20:59.86

6:46/M

12

 

153

121

48

Mike Pashos Duchesne

21:05.37

6:48/M

12

 

154

(> 7)

81

Liam Meier John Burroughs

21:08.79

6:49/M

11

 

155

122

303

Dakota Crowder Jacksonville

21:10.47

6:50/M

12

 

156

(> 7)

21

Shane Lapak Timberland

21:16.95

6:52/M

11

 

157

123

339

Ethan Davis Mascoutah

21:18.41

6:52/M

12

 

158

124

167

Quano Gailes Cahokia

21:19.77

6:53/M

9

 

159

125

727

Austin Carpenter Sparta

21:20.16

6:53/M

10

 

160

(> 7)

33

Ryan Roettgers Timberland

21:20.86

6:53/M

12

 

161

(> 7)

256

Alex Erwin Freeburg

21:20.93

6:53/M

12

 

162

(> 7)

254

Craig Collier Freeburg

21:25.85

6:55/M

9

 

163

(> 7)

246

Andy VanZandt Edwardsville

21:27.38

6:55/M

12

 

164

(> 7)

43

Blake Woods Timberland

21:28.40

6:55/M

12

 

165

126

60

Jesus Gonzales St Charles

21:31.46

6:56/M

11

 

166

127

147

Jake Vallandingham Belleville (West)

21:35.30

6:58/M

11

 

167

(> 7)

232

Andrew Nolen Edwardsville

21:37.68

6:58/M

11

 

168

(> 7)

223

Steven Hogg Edwardsville

21:40.04

6:59/M

10

 

169

(> 7)

189

Bain Plew Columbia

21:41.15

7:00/M

10

 

170

(> 7)

284

Luke Worley Freeburg

21:46.13

7:01/M

9

 

171

(> 7)

213

Alan Bonk Edwardsville

21:49.32

7:02/M

12

 

172

128

123

Addison Maine Althoff Catholic

21:50.83

7:03/M

10

 

173

(> 7)

187

Jorge Martinez- Cortes Columbia

22:04.01

7:07/M

11

 

174

129

98

Nolen Adney Alton (Sr.)

22:06.72

7:08/M

12

 

175

(> 7)

228

Joel Magee Edwardsville

22:19.02

7:12/M

11

 

176

(> 7)

262

Aaron Killebrew Freeburg

22:19.55

7:12/M

9

 

177

130

120

Chris Dunn Althoff Catholic

22:27.10

7:15/M

10

 

178

(> 7)

326

Kyle Walsh Jerseyville

22:28.61

7:15/M

10

 

179

(> 7)

235

Michael Powell Edwardsville

22:28.72

7:15/M

11

 

180

131

180

Cameron Wynn Cahokia

22:29.98

7:15/M

9

 

181

(> 7)

259

Owen Holliday Freeburg

22:34.19

7:17/M

9

 

182

(> 7)

269

Nathan Mueller Freeburg

22:36.29

7:17/M

9

 

183

132

103

Andrew Ernst Alton (Sr.)

22:36.39

7:17/M

12

 

184

133

343

Austin Myers Mascoutah

22:36.79

7:17/M

11

 

185

(> 7)

233

Alex Peterson Edwardsville

22:36.94

7:17/M

12

 

186

(> 7)

74

Jasnaam Grewal John Burroughs

22:39.43

7:18/M

11

 

187

(> 7)

67

Josh Roglon St Charles

22:54.85

7:23/M

11

 

188

134

127

Nick Siegel Althoff Catholic

23:00.69

7:25/M

9

 

189

(> 7)

214

John Brandenburg Edwardsville

23:00.86

7:25/M

11

 

190

135

150

Henson Davidson Bethalto (Civic Memorial)

23:07.43

7:27/M

11

 

191

(> 7)

186

Tyler Houston Columbia

23:08.81

7:28/M

11

 

192

136

45

Dan Josten Duchesne

23:13.99

7:29/M

11

 

193

(< 5)

94

Brett Lottes St Vincent

23:24.80

7:33/M

11

 

194

(> 7)

18

Levi Horton Timberland

23:34.64

7:36/M

11

 

195

137

44

Anthony Buchholz Duchesne

23:41.46

7:38/M

11

 

196

(> 7)

319

Kelby Kincaide Jerseyville

23:42.52

7:39/M

11

 

197

(> 7)

268

Brendan Miller Freeburg

23:43.42

7:39/M

9

 

198

(< 5)

95

Charles Nenninger St Vincent

23:45.26

7:40/M

11

 

199

138

110

Matt McDowell Alton (Sr.)

23:51.55

7:42/M

12

 

200

(> 7)

215

McLaughlin Chris Edwardsville

23:54.05

7:43/M

12

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

201

(> 7)

40

Tyler Watson Timberland

24:15.79

7:49/M

11

 

202

(> 7)

279

Jordan Swierczek Freeburg

24:22.81

7:52/M

11

 

203

139

285

Zach Chapman Highland

24:26.30

7:53/M

11

 

204

(> 7)

121

Ben Hankammer Althoff Catholic

24:59.66

8:04/M

11

 

205

(> 7)

252

Drum Carpenter Freeburg

25:13.39

8:08/M

9

 

206

140

47

Connor Osthoff Duchesne

25:15.78

8:09/M

9

 

207

(> 7)

281

Kevin Wiles Freeburg

25:39.64

8:16/M

9

 

208

(> 7)

211

Sam Bertels Edwardsville

26:04.83

8:25/M

11

 

209

(> 7)

275

Rhett Parker Freeburg

26:24.19

8:31/M

10

 

210

(> 7)

286

Ben Clayton Highland

26:34.19

8:34/M

11

 

211

(> 7)

37

Kyle Stirling Timberland

27:05.74

8:44/M

11

 

212

(> 7)

170

James McClain Cahokia

29:39.73

9:34/M

9

 

 

Overall Finish List - Boys

 

Boys JV 5K

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

345

Daniel Pearson Mascoutah

17:54.86

5:46/M

10

 

2

2

8

Ian Bivins Timberland

17:58.56

5:48/M

10

 

3

(< 5)

89

Isaac Baer St Vincent

18:01.33

5:49/M

10

 

4

3

131

Hunter Cason Belleville (West)

18:13.39

5:53/M

10

 

5

4

22

Addam Leavitt Timberland

18:16.86

5:54/M

10

 

6

5

346

Ethan Price Mascoutah

18:18.17

5:54/M

9

 

7

6

236

Peter Powell Edwardsville

18:36.72

6:00/M

9

 

8

(< 5)

306

Jacob Estabrook Jacksonville

18:40.03

6:01/M

9

 

9

7

112

Evan Rathgeb Alton (Sr.)

18:44.60

6:03/M

9

 

10

8

35

Nathaniel Schoonover Timberland

18:51.37

6:05/M

10

 

11

9

134

Nick Ernst Belleville (West)

18:53.19

6:05/M

10

 

12

10

105

Sam Gentelin Alton (Sr.)

18:53.24

6:05/M

9

 

13

11

7

Andrew Berndt Timberland

18:56.82

6:06/M

9

 

14

12

42

Brandon Willard Timberland

18:58.45

6:07/M

9

 

15

13

239

Jacob Schoenthal Edwardsville

19:01.75

6:08/M

9

 

16

14

196

Dashawn Baldwin East St. Louis (Sr.)

19:04.92

6:09/M

10

 

17

15

197

KaShawn Baldwin East St. Louis (Sr.)

19:05.55

6:09/M

10

 

18

(< 5)

369

Adam Henson Waterloo

19:07.92

6:10/M

10

 

19

16

204

Keonte Pearson East St. Louis (Sr.)

19:11.53

6:11/M

10

 

20

17

341

Julian Johnson Mascoutah

19:12.86

6:12/M

10

 

21

18

713

Drake Claxton Collinsville

19:17.11

6:13/M

10

 

22

19

201

Michael Hudspeth East St. Louis (Sr.)

19:17.99

6:13/M

9

 

23

20

296

Jacob Plocher Highland

19:19.49

6:14/M

9

 

24

21

203

Corey Jones East St. Louis (Sr.)

19:27.81

6:16/M

9

 

25

22

342

Nate Montemayor Mascoutah

19:32.93

6:18/M

9

 

26

23

6

Kyle Berger Timberland

19:35.80

6:19/M

 

27

24

293

Collin Meyer Highland

19:43.13

6:22/M

9

 

28

25

295

Andrew Molinari Highland

19:44.62

6:22/M

9

 

29

26

155

Sam Hurst Bethalto (Civic Memorial)

19:49.72

6:24/M

9

 

30

27

208

Nick Aramowicz Edwardsville

19:50.81

6:24/M

10

 

31

28

1

Zachary Adams Timberland

19:52.35

6:25/M

10

 

32

29

715

Robert Frisbee Collinsville

19:53.49

6:25/M

9

 

33

30

238

Luke Raffaelle Edwardsville

19:56.56

6:26/M

9

 

34

31

217

Seth Davey Edwardsville

20:02.81

6:28/M

9

 

35

(< 5)

73

Liam Donovan John Burroughs

20:03.11

6:28/M

9

 

36

32

207

Joshua Tolson East St. Louis (Sr.)

20:05.68

6:29/M

9

 

37

(> 7)

27

Alex Mosley Timberland

20:06.49

6:29/M

11

 

38

33

337

Josh Breckel Mascoutah

20:08.65

6:30/M

10

 

39

34

108

Cody Klein Alton (Sr.)

20:09.98

6:30/M

10

 

40

35

68

Wilson Rosner St Charles

20:12.25

6:31/M

9

 

41

36

146

Isreal Renteria Belleville (West)

20:16.16

6:32/M

10

 

42

(> 7)

19

Zach Knaust Timberland

20:17.01

6:33/M

10

 

43

37

327

Mark Wendell Jerseyville

20:17.48

6:33/M

10

 

44

(< 5)

368

Joe Daab Waterloo

20:23.01

6:35/M

9

 

45

38

102

Alex Davis Alton (Sr.)

20:26.13

6:35/M

9

 

46

39

221

Darryl Harlan Edwardsville

20:28.36

6:36/M

9

 

47

40

710

Jacob Bednara Collinsville

20:30.97

6:37/M

10

 

48

(> 7)

20

Layne Konneman Timberland

20:32.47

6:37/M

9

 

49

41

298

Brock Schrage Highland

20:33.40

6:38/M

9

 

50

42

289

Ben Geppert Highland

20:33.43

6:38/M

9

 

51

43

160

Weihua Li Bethalto (Civic Memorial)

20:36.56

6:39/M

10

 

52

(> 7)

36

Nicholas Sparacino Timberland

20:39.99

6:40/M

10

 

53

44

136

Kaelin Goodlett Belleville (West)

20:40.13

6:40/M

10

 

54

45

314

Andrew Bryden Jerseyville

20:40.40

6:40/M

9

 

55

46

321

Nick Loepker Jerseyville

20:41.90

6:40/M

10

 

56

47

106

Christian Held Alton (Sr.)

21:00.63

6:46/M

10

 

57

48

243

Grant Theide Edwardsville

21:04.09

6:48/M

9

 

58

(> 7)

10

Zeke Chism Timberland

21:06.41

6:48/M

9

 

59

(> 7)

4

Jacob Auringer Timberland

21:12.78

6:50/M

9

 

60

49

344

Robert Paz Mascoutah

21:14.31

6:51/M

10

 

61

50

347

Micah Ritt Mascoutah

21:16.06

6:52/M

10

 

62

51

193

Delano Anderson East St. Louis (Sr.)

21:16.21

6:52/M

9

 

63

52

61

Leo Gonzales St Charles

21:24.72

6:54/M

9

 

64

53

360

Andrew Glynn Staunton

21:25.98

6:55/M

9

 

65

54

709

Will Autenrieth Collinsville

21:27.50

6:55/M

9

 

66

55

156

Andrew Ickler Bethalto (Civic Memorial)

21:28.86

6:55/M

10

 

67

56

59

Bryce Gilbert St Charles

21:30.26

6:56/M

9

 

68

(> 7)

32

Austin Redington Timberland

21:35.62

6:58/M

10

 

69

57

101

Dane Cleveland Alton (Sr.)

21:38.18

6:59/M

10

 

70

(< 5)

90

Sam Baer St Vincent

21:43.43

7:00/M

9

 

71

(> 7)

224

Cameron Johnston Edwardsville

21:44.56

7:01/M

9

 

72

58

99

Alex Basler Alton (Sr.)

21:51.43

7:03/M

9

 

73

59

364

David Steimel Staunton

22:07.20

7:08/M

9

 

74

(< 5)

308

Jake McGiles Jacksonville

22:07.29

7:08/M

9

 

75

(> 7)

348

Justin Rogers Mascoutah

22:17.12

7:11/M

10

 

76

60

159

Jarrett Lacquement Bethalto (Civic Memorial)

22:17.71

7:11/M

10

 

77

(> 7)

225

Pradeep Kandula Edwardsville

22:20.16

7:12/M

10

 

78

(< 5)

375

Blake Rusteberg Waterloo

22:21.51

7:13/M

10

 

79

(< 5)

86

Zach Scmidt John Burroughs

22:22.06

7:13/M

10

 

80

61

287

Brett Cochran Highland

22:28.34

7:15/M

9

 

81

62

366

Noah Young Staunton

22:36.54

7:17/M

9

 

82

63

712

Ben Carlson Collinsville

22:39.50

7:18/M

9

 

83

(< 5)

75

Schroeder Kinman John Burroughs

22:40.24

7:19/M

9

 

84

(< 5)

305

Ryan Eckstein Jacksonville

22:42.28

7:19/M

10

 

85

64

312

Jesse Baalman Jerseyville

22:48.75

7:21/M

10

 

86

(> 7)

209

Mathew Barton Edwardsville

23:02.08

7:26/M

9

 

87

65

301

Jacob White Highland

23:18.95

7:31/M

9

 

88

66

723

Cameron Tanzyus Collinsville

23:20.24

7:32/M

10

 

89

67

158

Alex Killebrew Bethalto (Civic Memorial)

23:25.17

7:33/M

9

 

90

(< 5)

92

Alex Lambert St Vincent

23:36.27

7:37/M

10

 

91

68

720

Caleb Pikoriatis Collinsville

23:39.70

7:38/M

9

 

92

(> 7)

234

Keaton Poolle Edwardsville

23:41.34

7:38/M

9

 

93

(> 7)

290

Adam Kelso Highland

23:52.84

7:42/M

10

 

94

(> 7)

100

Sam Bosse Alton (Sr.)

23:58.76

7:44/M

9

 

95

69

324

Robert Speidel Jerseyville

23:59.24

7:44/M

10

 

96

70

144

Brendan Preston Belleville (West)

24:08.85

7:47/M

9

 

97

(> 7)

31

Cody Pease Timberland

24:14.64

7:49/M

10

 

98

71

51

KeAndre Allison St Charles

24:23.40

7:52/M

10

 

99

(> 7)

28

Erik Nielsen Timberland

24:25.00

7:53/M

9

 

100

72

363

Austin Parish Staunton

24:39.46

7:57/M

9

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

73

132

Nick Clifford Belleville (West)

25:21.54

8:11/M

10

 

102

74

130

Gabriel Buelow Belleville (West)

25:25.34

8:12/M

9

 

103

75

161

Eian McIntire Bethalto (Civic Memorial)

25:45.65

8:18/M

9

 

104

(> 7)

340

Ryan Davis Mascoutah

26:05.19

8:25/M

9

 

105

76

52

Reid Bayliss St Charles

26:10.66

8:26/M

9

 

106

(> 7)

25

Amado Medina Timberland

26:45.71

8:38/M

10

 

107

(> 7)

107

Nate Hoffman Alton (Sr.)

26:53.19

8:40/M

10

 

108

(< 5)

78

Adam Martin John Burroughs

27:29.53

8:52/M

10

 

109

77

365

Sam Whitfield Staunton

27:33.41

8:53/M

9

 

110

(< 5)

97

Dane Wibbenmeyer St Vincent

27:49.10

8:58/M

9

 

111

(> 7)

2

Nicholas Akers Timberland

28:40.99

9:15/M

10

 

112

(> 7)

338

Crane Chan Woo Mascoutah

29:22.46

9:28/M

10

 

113

(> 7)

143

Ryan Mentzer Belleville (West)

29:49.75

9:37/M

9

 

114

78

148

David Brenner Bethalto (Civic Memorial)

31:45.52

10:15/M

9

 

115

79

361

Austin Grant Staunton

32:38.29

10:32/M

9

 

116

(< 5)

751

Josh Drinkhouse First Baptist Academy

33:17.05

10:44/M

10

 

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity 5K

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Lincoln-Way Central

34

1

4

5

9

15

16

19

 

 

Top 5 Times: 16:26.65--- Average Time: 16:26.65

 

2

Edwardsville

75

2

7

20

21

25

41

42

 

 

Top 5 Times: 16:53.39--- Average Time: 16:53.39

 

3

Waterloo

129

10

13

28

29

49

 

 

Top 5 Times: 17:24.17--- Average Time: 17:24.17

 

4

Champaign (Central)

133

8

22

23

24

56

77

84

 

 

Top 5 Times: 17:23.58--- Average Time: 17:23.58

 

5

Timberland

147

12

17

27

33

58

71

97

 

 

Top 5 Times: 17:31.44--- Average Time: 17:31.44

 

6

Freeburg

195

32

34

37

44

48

52

55

 

 

Top 5 Times: 17:55.91--- Average Time: 17:55.91

 

7

Jerseyville

214

36

39

40

46

53

54

94

 

 

Top 5 Times: 18:02.81--- Average Time: 18:02.81

 

8

Sparta

270

6

47

59

65

93

125

 

 

Top 5 Times: 18:17.23--- Average Time: 18:17.23

 

9

St Charles

274

11

18

75

82

88

89

126

 

 

Top 5 Times: 18:19.11--- Average Time: 18:19.11

 

10

John Burroughs

275

14

45

66

70

80

105

106

 

 

Top 5 Times: 18:20.06--- Average Time: 18:20.06

 

11

East St. Louis (Sr.)

342

38

60

78

81

85

102

104

 

 

Top 5 Times: 18:48.81--- Average Time: 18:48.81

 

12

Columbia

346

51

67

73

76

79

112

116

 

 

Top 5 Times: 18:48.98--- Average Time: 18:48.98

 

13

Belleville (West)

367

30

31

95

103

108

119

127

 

 

Top 5 Times: 19:07.42--- Average Time: 19:07.42

 

14

Mascoutah

400

3

50

91

123

133

 

 

Top 5 Times: 19:34.26--- Average Time: 19:34.26

 

15

Bethalto (Civic Memorial)

409

26

63

101

109

110

117

135

 

 

Top 5 Times: 19:23.71--- Average Time: 19:23.71

 

16

Jacksonville

410

43

57

96

99

115

122

 

 

Top 5 Times: 19:20.44--- Average Time: 19:20.44

 

17

Highland

417

61

72

86

87

111

113

139

 

 

Top 5 Times: 19:23.41--- Average Time: 19:23.41

 

18

Cahokia

422

35

90

92

98

107

124

131

 

 

Top 5 Times: 19:26.09--- Average Time: 19:26.09

 

19

Alton (Sr.)

467

68

69

83

118

129

132

138

 

 

Top 5 Times: 19:58.18--- Average Time: 19:58.18

 

20

Althoff Catholic

500

64

74

114

120

128

130

134

 

 

Top 5 Times: 20:14.22--- Average Time: 20:14.22

 

21

Duchesne

556

62

100

121

136

137

140

 

 

Top 5 Times: 21:18.57--- Average Time: 21:18.57

 

Inc.

St Vincent

4 finishers

 

 

 

Inc.

Litchfield

4 finishers

 

 

 

Inc.

Southwestern

1 finishers

 

 

 

Inc.

Collinsville

3 finishers

 

 

 
 

Team Summary Report - Boys

Boys JV 5K

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Timberland

37

2

4

8

11

12

23

28

 

 

Top 5 Times: 18:36.41--- Average Time: 18:36.41

 

2

Mascoutah

78

1

5

17

22

33

49

50

 

 

Top 5 Times: 19:01.49--- Average Time: 19:01.49

 

3

East St. Louis (Sr.)

85

14

15

16

19

21

32

51

 

 

Top 5 Times: 19:13.56--- Average Time: 19:13.56

 

4

Edwardsville

107

6

13

27

30

31

39

48

 

 

Top 5 Times: 19:29.73--- Average Time: 19:29.73

 

5

Alton (Sr.)

136

7

10

34

38

47

57

58

 

 

Top 5 Times: 19:50.92--- Average Time: 19:50.92

 

6

Highland

152

20

24

25

41

42

61

65

 

 

Top 5 Times: 19:58.81--- Average Time: 19:58.81

 

7

Belleville (West)

162

3

9

36

44

70

73

74

 

 

Top 5 Times: 20:26.34--- Average Time: 20:26.34

 

8

Collinsville

204

18

29

40

54

63

66

68

 

 

Top 5 Times: 20:45.71--- Average Time: 20:45.71

 

9

Bethalto (Civic Memorial)

251

26

43

55

60

67

75

78

 

 

Top 5 Times: 21:31.60--- Average Time: 21:31.60

 

10

Jerseyville

261

37

45

46

64

69

 

 

Top 5 Times: 21:41.55--- Average Time: 21:41.55

 

11

St Charles

290

35

52

56

71

76

 

 

Top 5 Times: 22:44.26--- Average Time: 22:44.26

 

12

Staunton

323

53

59

62

72

77

79

 

 

Top 5 Times: 23:40.52--- Average Time: 23:40.52

 

Inc.

John Burroughs

4 finishers

 

 

 

Inc.

St Vincent

4 finishers

 

 

 

Inc.

Jacksonville

3 finishers

 

 

 

Inc.

Waterloo

3 finishers

 

 

 

Inc.

First Baptist Academy

1 finishers

 

 

 
 

Final Team Results - Boys

Boys Varsity 5K

Team - Lincoln-Way Central Finish Position - 1
Team Score (places): 34 Team Score (times): 16:26.65 Ave Time:16:26.65
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

354

Chris Kaminski

12

1

1

15:59.26

15:59.26

0:00.00

2

356

Ian Peterson

10

4

5

16:18.07

16:08.67

0:18.81

3

355

Tommy Kolacki

11

5

10

16:21.59

16:12.97

0:22.33

4

358

Ben Zibricky

12

9

19

16:38.22

16:19.29

0:38.96

5

352

Ben Alvarado

11

15

34

16:56.10

16:26.65

0:56.84

6

357

Andrew Robbins

11

16

50

16:57.13

16:31.73

0:57.87

7

353

Kevin Fabian

12

19

69

17:12.73

16:37.59

1:13.47

 
Team - Edwardsville Finish Position - 2
Team Score (places): 75 Team Score (times): 16:53.39 Ave Time:16:53.39
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

220

Brydon Groves-Scott

11

2

2

15:59.51

15:59.51

0:00.00

2

240

Wes Schoenthal

11

7

9

16:35.76

16:17.64

0:36.25

3

242

Joe Shannon

11

20

29

17:13.24

16:36.17

1:13.73

4

237

Zain Pyarali

11

21

50

17:15.17

16:45.92

1:15.66

5

230

James Mayfield

12

25

75

17:23.29

16:53.39

1:23.78

6

218

Connor Dunaway

11

41

116

18:00.26

17:04.54

2:00.75

7

226

Jack Lever

11

42

158

18:00.89

17:12.59

2:01.38

8

222

Hunter Hessler

11

More Than 7

 

18:09.67

17:19.72

2:10.16

9

219

Zach Gabel

11

More Than 7

 

18:17.18

17:26.11

2:17.67

10

245

Jacob Trueb

12

More Than 7

 

19:44.15

17:39.91

3:44.64

11

246

Andy VanZandt

12

More Than 7

 

21:27.38

18:00.59

5:27.87

12

232

Andrew Nolen

11

More Than 7

 

21:37.68

18:18.68

5:38.17

13

223

Steven Hogg

10

More Than 7

 

21:40.04

18:34.17

5:40.53

14

213

Alan Bonk

12

More Than 7

 

21:49.32

18:48.11

5:49.81

15

228

Joel Magee

11

More Than 7

 

22:19.02

19:02.17

6:19.51

16

235

Michael Powell

11

More Than 7

 

22:28.72

19:15.08

6:29.21

17

233

Alex Peterson

12

More Than 7

 

22:36.94

19:26.95

6:37.43

18

214

John Brandenburg

11

More Than 7

 

23:00.86

19:38.84

7:01.35

19

215

McLaughlin Chris

12

More Than 7

 

23:54.05

19:52.27

7:54.54

20

211

Sam Bertels

11

More Than 7

 

26:04.83

20:10.90

10:05.32

 
Team - Waterloo Finish Position - 3
Team Score (places): 129 Team Score (times): 17:24.17 Ave Time:17:24.17
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

374

Cole Rodenberg

11

10

10

16:43.40

16:43.40

0:00.00

2

373

Lance Mueller

11

13

23

16:52.40

16:47.90

0:09.00

3

372

Weston Liefer

12

28

51

17:35.28

17:03.69

0:51.88

4

378

Will Zeisset

11

29

80

17:41.17

17:13.06

0:57.77

5

377

Jake Schwartz

9

49

129

18:08.58

17:24.17

1:25.18

 
Team - Champaign (Central) Finish Position - 4
Team Score (places): 133 Team Score (times): 17:23.58 Ave Time:17:23.58
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

390

Corey White

12

8

8

16:37.12

16:37.12

0:00.00

2

383

Ashton Hyatt

10

22

30

17:16.44

16:56.78

0:39.32

3

387

Henry Sills

10

23

53

17:19.44

17:04.33

0:42.32

4

384

Isaac Kasten

11

24

77

17:20.07

17:08.27

0:42.95

5

388

Riley Staab

11

56

133

18:24.84

17:23.58

1:47.72

6

391

Payton Woods

10

77

210

19:05.02

17:40.49

2:27.90

7

381

Hayden Garrison

10

84

294

19:15.51

17:54.06

2:38.39

8

389

Noah Wells

11

More Than 7

 

19:19.58

18:04.75

2:42.46

9

385

Zack MacAdam

10

More Than 7

 

19:29.28

18:14.14

2:52.16

10

386

Kenneth Sanchez

11

More Than 7

 

20:12.29

18:25.96

3:35.17

 
Team - Timberland Finish Position - 5
Team Score (places): 147 Team Score (times): 17:31.44 Ave Time:17:31.44
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

12

Austin Crowe

10

12

12

16:51.57

16:51.57

0:00.00

2

14

Daniel Drury

12

17

29

16:59.12

16:55.35

0:07.55

3

16

Jack Greer

11

27

56

17:29.93

17:06.87

0:38.36

4

24

Brendan MacDonald

11

33

89

17:49.25

17:17.47

0:57.68

5

38

Jed Swanton

11

58

147

18:27.32

17:31.44

1:35.75

6

34

Christian Schoonover

11

71

218

18:54.53

17:45.29

2:02.96

7

5

Nathan Baker

11

97

315

19:44.18

18:02.27

2:52.61

8

39

Logan Thomure

12

More Than 7

 

20:06.37

18:17.78

3:14.80

9

23

Brian Looney

11

More Than 7

 

20:10.08

18:30.26

3:18.51

10

26

Dalton Mercier

11

More Than 7

 

20:13.20

18:40.56

3:21.63

11

21

Shane Lapak

11

More Than 7

 

21:16.95

18:54.77

4:25.38

12

33

Ryan Roettgers

12

More Than 7

 

21:20.86

19:06.95

4:29.29

13

43

Blake Woods

12

More Than 7

 

21:28.40

19:17.83

4:36.83

14

18

Levi Horton

11

More Than 7

 

23:34.64

19:36.17

6:43.07

15

40

Tyler Watson

11

More Than 7

 

24:15.79

19:54.81

7:24.22

16

37

Kyle Stirling

11

More Than 7

 

27:05.74

20:21.75

10:14.17

 
Team - Freeburg Finish Position - 6
Team Score (places): 195 Team Score (times): 17:55.91 Ave Time:17:55.91
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

248

Christopher Alt

12

32

32

17:47.24

17:47.24

0:00.00

2

270

Dylan Mueth

12

34

66

17:50.38

17:48.81

0:03.14

3

266

Alex Mack

9

37

103

17:55.36

17:50.99

0:08.12

4

261

Riley Keleher

12

44

147

18:01.43

17:53.60

0:14.19

5

267

David Merz

12

48

195

18:05.13

17:55.91

0:17.89

6

263

Patrick Kramper

11

52

247

18:17.85

17:59.57

0:30.61

7

249

Evan Aud

11

55

302

18:23.86

18:03.04

0:36.62

8

280

Matt Waller

11

More Than 7

 

18:53.98

18:09.40

1:06.74

9

282

Drew Wilkerson

9

More Than 7

 

18:59.98

18:15.02

1:12.74

10

276

Cole Schwaegel

11

More Than 7

 

19:37.24

18:23.25

1:50.00

11

260

Jacob Jester

10

More Than 7

 

19:59.31

18:31.98

2:12.07

12

277

Davey Steen

12

More Than 7

 

20:00.00

18:39.31

2:12.76

13

278

Connor Stein

9

More Than 7

 

20:30.61

18:47.87

2:43.37

14

247

Ian Alberts

9

More Than 7

 

20:41.54

18:55.99

2:54.30

15

258

Jared Holliday

9

More Than 7

 

20:45.93

19:03.32

2:58.69

16

256

Alex Erwin

12

More Than 7

 

21:20.93

19:11.92

3:33.69

17

254

Craig Collier

9

More Than 7

 

21:25.85

19:19.80

3:38.61

18

284

Luke Worley

9

More Than 7

 

21:46.13

19:27.93

3:58.89

19

262

Aaron Killebrew

9

More Than 7

 

22:19.55

19:36.96

4:32.31

20

259

Owen Holliday

9

More Than 7

 

22:34.19

19:45.82

4:46.95

21

269

Nathan Mueller

9

More Than 7

 

22:36.29

19:53.94

4:49.05

22

268

Brendan Miller

9

More Than 7

 

23:43.42

20:04.37

5:56.18

23

279

Jordan Swierczek

11

More Than 7

 

24:22.81

20:15.61

6:35.57

24

252

Drum Carpenter

9

More Than 7

 

25:13.39

20:28.02

7:26.15

25

281

Kevin Wiles

9

More Than 7

 

25:39.64

20:40.48

7:52.40

26

275

Rhett Parker

10

More Than 7

 

26:24.19

20:53.70

8:36.95

 
Team - Jerseyville Finish Position - 7
Team Score (places): 214 Team Score (times): 18:02.81 Ave Time:18:02.81
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

323

Mike Roach

10

36

36

17:54.39

17:54.39

0:00.00

2

317

Ben Flowers

9

39

75

17:57.95

17:56.17

0:03.56

3

328

Matt Wendell

12

40

115

17:59.40

17:57.25

0:05.01

4

322

Nick Reynolds

10

46

161

18:04.29

17:59.01

0:09.90

5

320

Tim Lacy

12

53

214

18:18.01

18:02.81

0:23.62

6

318

Erik Hecker

12

54

268

18:18.10

18:05.36

0:23.71

7

313

Jonah Baalman

11

94

362

19:41.27

18:19.06

1:46.88

8

316

Alex Croxford

12

More Than 7

 

20:02.92

18:32.04

2:08.53

9

315

Ethan Cowell

11

More Than 7

 

20:03.11

18:42.16

2:08.72

10

325

Tyler Tepen

12

More Than 7

 

20:05.28

18:50.47

2:10.89

11

326

Kyle Walsh

10

More Than 7

 

22:28.61

19:10.30

4:34.22

12

319

Kelby Kincaide

11

More Than 7

 

23:42.52

19:32.99

5:48.13

 
Team - Sparta Finish Position - 8
Team Score (places): 270 Team Score (times): 18:17.23 Ave Time:18:17.23
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

728

Kenny Heaton

12

6

6

16:25.69

16:25.69

0:00.00

2

729

Dylan Heuther

11

47

53

18:05.11

17:15.40

1:39.42

3

725

Trevor Buckner

10

59

112

18:31.96

17:40.92

2:06.27

4

731

Tommy Martienez

11

65

177

18:44.20

17:56.74

2:18.51

5

726

Drew Byington

9

93

270

19:39.19

18:17.23

3:13.50

6

727

Austin Carpenter

10

125

395

21:20.16

18:47.72

4:54.47

 
Team - St Charles Finish Position - 9
Team Score (places): 274 Team Score (times): 18:19.11 Ave Time:18:19.11
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

55

Alfred Chan

11

11

11

16:51.07

16:51.07

0:00.00

2

56

Arthur Chan

11

18

29

17:05.74

16:58.41

0:14.67

3

69

Simon Schappe

10

75

104

18:59.07

17:38.63

2:08.00

4

54

Manuel Castillo

10

82

186

19:10.94

18:01.71

2:19.87

5

62

Lane Healy

9

88

274

19:28.71

18:19.11

2:37.64

6

63

Andrew Henson

11

89

363

19:33.31

18:31.47

2:42.24

7

60

Jesus Gonzales

11

126

489

21:31.46

18:57.19

4:40.39

8

67

Josh Roglon

11

More Than 7

 

22:54.85

19:26.89

6:03.78

 
Team - John Burroughs Finish Position - 10
Team Score (places): 275 Team Score (times): 18:20.06 Ave Time:18:20.06
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

87

Robert Wunderlich

12

14

14

16:55.23

16:55.23

0:00.00

2

72

Faraz Ahmad

11

45

59

18:02.37

17:28.80

1:07.14

3

77

Dylan Lee

10

66

125

18:44.46

17:54.02

1:49.23

4

83

Zane Norton

11

70

195

18:52.55

18:08.65

1:57.32

5

85

Alex Sanfillippo

11

80

275

19:05.68

18:20.06

2:10.45

6

76

Zach Lamb

12

105

380

20:08.71

18:38.17

3:13.48

7

84

Jeremy Pinson

10

106

486

20:09.46

18:51.21

3:14.23

8

80

Michael McNett

12

More Than 7

 

20:35.12

19:04.20

3:39.89

9

81

Liam Meier

11

More Than 7

 

21:08.79

19:18.04

4:13.56

10

74

Jasnaam Grewal

11

More Than 7

 

22:39.43

19:38.18

5:44.20

 
Team - East St. Louis (Sr.) Finish Position - 11
Team Score (places): 342 Team Score (times): 18:48.81 Ave Time:18:48.81
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

194

Jwauhn Askew

12

38

38

17:55.81

17:55.81

0:00.00

2

198

Frank Bonnard

12

60

98

18:32.34

18:14.08

0:36.53

3

200

Jesse Douglas

12

78

176

19:05.14

18:31.10

1:09.33

4

205

Ramon Shelton

12

81

257

19:09.77

18:40.77

1:13.96

5

206

Phil Simmons

12

85

342

19:20.97

18:48.81

1:25.16

6

192

DevontE Ackins

12

102

444

19:57.22

19:00.21

2:01.41

7

199

Javonte Brown

12

104

548

20:06.38

19:09.66

2:10.57

 
Team - Columbia Finish Position - 12
Team Score (places): 346 Team Score (times): 18:48.98 Ave Time:18:48.98
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

181

Kristian Avise- Rouse

10

51

51

18:15.72

18:15.72

0:00.00

2

190

Josh Thompson

10

67

118

18:45.39

18:30.56

0:29.67

3

183

Ian Boyer- Edwards

12

73

191

18:55.69

18:38.93

0:39.97

4

188

Sean McCarty

12

76

267

19:02.53

18:44.83

0:46.81

5

191

Jared Wicklein

10

79

346

19:05.56

18:48.98

0:49.84

6

184

Ryan Brennan

11

112

458

20:31.97

19:06.14

2:16.25

7

185

Andrew Hoguet

10

116

574

20:45.18

19:20.29

2:29.46

8

182

Sam Berghoefer

10

More Than 7

 

20:45.18

19:30.90

2:29.46

9

189

Bain Plew

10

More Than 7

 

21:41.15

19:45.37

3:25.43

10

187

Jorge Martinez- Cortes

11

More Than 7

 

22:04.01

19:59.24

3:48.29

11

186

Tyler Houston

11

More Than 7

 

23:08.81

20:16.47

4:53.09

 
Team - Belleville (West) Finish Position - 13
Team Score (places): 367 Team Score (times): 19:07.42 Ave Time:19:07.42
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

129

Evan Alcorn

12

30

30

17:45.91

17:45.91

0:00.00

2

139

Chris Jackson

12

31

61

17:45.94

17:45.93

0:00.03

3

133

Cary Collins

12

95

156

19:42.66

18:24.84

1:56.75

4

142

Josh McGinnis

11

103

259

20:02.46

18:49.24

2:16.55

5

138

Peter Hobson

11

108

367

20:20.14

19:07.42

2:34.23

6

135

John Gibson

11

119

486

20:57.00

19:25.69

3:11.09

7

147

Jake Vallandingham

11

127

613

21:35.30

19:44.20

3:49.39

 
Team - Mascoutah Finish Position - 14
Team Score (places): 400 Team Score (times): 19:34.26 Ave Time:19:34.26
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

335

Noah Affolder

9

3

3

16:10.57

16:10.57

0:00.00

2

349

Matt Thompson

12

50

53

18:09.13

17:09.85

1:58.56

3

351

Jacob Wilcox

11

91

144

19:36.40

17:58.70

3:25.83

4

339

Ethan Davis

12

123

267

21:18.41

18:48.63

5:07.84

5

343

Austin Myers

11

133

400

22:36.79

19:34.26

6:26.22

 
Team - Bethalto (Civic Memorial) Finish Position - 15
Team Score (places): 409 Team Score (times): 19:23.71 Ave Time:19:23.71
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

152

Zac Felkel

12

26

26

17:28.04

17:28.04

0:00.00

2

154

Ryan Gunter

11

63

89

18:40.56

18:04.30

1:12.52

3

157

Patrick Kelly

11

101

190

19:56.51

18:41.70

2:28.47

4

162

Hunter Sanford

12

109

299

20:25.27

19:07.60

2:57.23

5

151

Jake Diamond

12

110

409

20:28.17

19:23.71

3:00.13

6

164

Jacob Troeckler

11

117

526

20:48.50

19:37.84

3:20.46

7

150

Henson Davidson

11

135

661

23:07.43

20:07.78

5:39.39

 
Team - Jacksonville Finish Position - 16
Team Score (places): 410 Team Score (times): 19:20.44 Ave Time:19:20.44
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

302

Will Brockschmidt

11

43

43

18:01.00

18:01.00

0:00.00

2

310

David Sibert

12

57

100

18:26.15

18:13.58

0:25.15

3

309

Alec Pilarte

11

96

196

19:43.54

18:43.56

1:42.54

4

304

Austin Davy

11

99

295

19:47.12

18:59.45

1:46.12

5

311

Cody Stewart

12

115

410

20:44.38

19:20.44

2:43.38

6

303

Dakota Crowder

12

122

532

21:10.47

19:38.78

3:09.47

 
Team - Highland Finish Position - 17
Team Score (places): 417 Team Score (times): 19:23.41 Ave Time:19:23.41
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

294

Caleb Miller

11

61

61

18:38.54

18:38.54

0:00.00

2

299

Brad Sperber

12

72

133

18:54.63

18:46.59

0:16.09

3

297

Grant Riggs

11

86

219

19:26.61

18:59.93

0:48.07

4

292

Keshaan Matthews

11

87

306

19:27.39

19:06.79

0:48.85

5

291

Trevor Langhauser

11

111

417

20:29.89

19:23.41

1:51.35

6

300

Sean Wahls

11

113

530

20:37.96

19:35.84

1:59.42

7

285

Zach Chapman

11

139

669

24:26.30

20:17.33

5:47.76

8

286

Ben Clayton

11

More Than 7

 

26:34.19

21:04.44

7:55.65

 
Team - Cahokia Finish Position - 18
Team Score (places): 422 Team Score (times): 19:26.09 Ave Time:19:26.09
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

172

Jalon Monigan

12

35

35

17:53.21

17:53.21

0:00.00

2

173

Micheal Monigan

12

90

125

19:33.99

18:43.60

1:40.78

3

177

Chris Stanley

9

92

217

19:37.69

19:01.63

1:44.48

4

176

Fredrick Rivers

10

98

315

19:46.38

19:12.82

1:53.17

5

174

Chris Raymond

10

107

422

20:19.19

19:26.09

2:25.98

6

167

Quano Gailes

9

124

546

21:19.77

19:45.04

3:26.56

7

180

Cameron Wynn

9

131

677

22:29.98

20:08.60

4:36.77

8

170

James McClain

9

More Than 7

 

29:39.73

21:19.99

11:46.52

 
Team - Alton (Sr.) Finish Position - 19
Team Score (places): 467 Team Score (times): 19:58.18 Ave Time:19:58.18
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

114

Jackson Scheiter

11

68

68

18:46.22

18:46.22

0:00.00

2

117

Brennon Vogt

12

69

137

18:51.39

18:48.81

0:05.17

3

104

Trenton Gallion

12

83

220

19:12.44

18:56.68

0:26.22

4

113

Brandon Rose

11

118

338

20:54.15

19:26.05

2:07.93

5

98

Nolen Adney

12

129

467

22:06.72

19:58.18

3:20.50

6

103

Andrew Ernst

12

132

599

22:36.39

20:24.55

3:50.17

7

110

Matt McDowell

12

138

737

23:51.55

20:54.12

5:05.33

 
Team - Althoff Catholic Finish Position - 20
Team Score (places): 500 Team Score (times): 20:14.22 Ave Time:20:14.22
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

118

Michael Barnes

12

64

64

18:41.15

18:41.15

0:00.00

2

119

Jack Buese

12

74

138

18:58.82

18:49.99

0:17.67

3

122

Ache Jack

9

114

252

20:40.45

19:26.81

1:59.30

4

125

Phillip Miller

12

120

372

20:59.86

19:50.07

2:18.71

5

123

Addison Maine

10

128

500

21:50.83

20:14.22

3:09.68

6

120

Chris Dunn

10

130

630

22:27.10

20:36.37

3:45.95

7

127

Nick Siegel

9

134

764

23:00.69

20:56.99

4:19.54

8

121

Ben Hankammer

11

More Than 7

 

24:59.66

21:27.32

6:18.51

 
Team - Duchesne Finish Position - 21
Team Score (places): 556 Team Score (times): 21:18.57 Ave Time:21:18.57
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

50

Lee Swearingen

10

62

62

18:38.68

18:38.68

0:00.00

2

46

Michael Lampkin

11

100

162

19:53.37

19:16.03

1:14.69

3

48

Mike Pashos

12

121

283

21:05.37

19:52.47

2:26.69

4

45

Dan Josten

11

136

419

23:13.99

20:42.85

4:35.31

5

44

Anthony Buchholz

11

137

556

23:41.46

21:18.57

5:02.78

6

47

Connor Osthoff

9

140

696

25:15.78

21:58.11

6:37.10

 
Team - St Vincent Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

93

John Lipe

11

Less Than 5

 

18:13.56

18:13.56

0:00.00

2

96

Zach Schumer

11

Less Than 5

 

19:21.50

18:47.53

1:07.94

3

94

Brett Lottes

11

Less Than 5

 

23:24.80

20:19.95

5:11.24

4

95

Charles Nenninger

11

Less Than 5

 

23:45.26

21:11.28

5:31.70

 
Team - Litchfield Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

333

Caleb Thompson

12

Less Than 5

 

17:52.58

17:52.58

0:00.00

2

332

Tom Reents

12

Less Than 5

 

19:07.36

18:29.97

1:14.78

3

329

Ty Durbin

9

Less Than 5

 

19:43.51

18:54.48

1:50.93

4

331

Brett Nickerson

12

Less Than 5

 

20:14.28

19:14.43

2:21.70

 
Team - Southwestern Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

359

Brandon Myatt

10

Less Than 5

 

17:16.14

17:16.14

0:00.00

 
Team - Collinsville Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

716

Trey Hawk

12

Less Than 5

 

17:39.49

17:39.49

0:00.00

2

711

Thomas Boyer

11

Less Than 5

 

19:21.79

18:30.64

1:42.30

3

722

Clay Stephens

11

Less Than 5

 

20:30.69

19:10.66

2:51.20

 

Final Team Results - Boys

 

Boys JV 5K

 
 
Team - Timberland Finish Position - 1
Team Score (places): 37 Team Score (times): 18:36.41 Ave Time:18:36.41
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

8

Ian Bivins

10

2

2

17:58.56

17:58.56

0:00.00

2

22

Addam Leavitt

10

4

6

18:16.86

18:07.71

0:18.30

3

35

Nathaniel Schoonover

10

8

14

18:51.37

18:22.26

0:52.81

4

7

Andrew Berndt

9

11

25

18:56.82

18:30.90

0:58.26

5

42

Brandon Willard

9

12

37

18:58.45

18:36.41

0:59.89

6

6

Kyle Berger

23

60

19:35.80

18:46.31

1:37.24

7

1

Zachary Adams

10

28

88

19:52.35

18:55.74

1:53.79

8

27

Alex Mosley

11

More Than 7

 

20:06.49

19:04.59

2:07.93

9

19

Zach Knaust

10

More Than 7

 

20:17.01

19:12.63

2:18.45

10

20

Layne Konneman

9

More Than 7

 

20:32.47

19:20.62

2:33.91

11

36

Nicholas Sparacino

10

More Than 7

 

20:39.99

19:27.83

2:41.43

12

10

Zeke Chism

9

More Than 7

 

21:06.41

19:36.05

3:07.85

13

4

Jacob Auringer

9

More Than 7

 

21:12.78

19:43.49

3:14.22

14

32

Austin Redington

10

More Than 7

 

21:35.62

19:51.50

3:37.06

15

31

Cody Pease

10

More Than 7

 

24:14.64

20:09.04

6:16.08

16

28

Erik Nielsen

9

More Than 7

 

24:25.00

20:25.04

6:26.44

17

25

Amado Medina

10

More Than 7

 

26:45.71

20:47.43

8:47.15

18

2

Nicholas Akers

10

More Than 7

 

28:40.99

21:13.74

10:42.43

 
Team - Mascoutah Finish Position - 2
Team Score (places): 78 Team Score (times): 19:01.49 Ave Time:19:01.49
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

345

Daniel Pearson

10

1

1

17:54.86

17:54.86

0:00.00

2

346

Ethan Price

9

5

6

18:18.17

18:06.52

0:23.31

3

341

Julian Johnson

10

17

23

19:12.86

18:28.63

1:18.00

4

342

Nate Montemayor

9

22

45

19:32.93

18:44.71

1:38.07

5

337

Josh Breckel

10

33

78

20:08.65

19:01.49

2:13.79

6

344

Robert Paz

10

49

127

21:14.31

19:23.63

3:19.45

7

347

Micah Ritt

10

50

177

21:16.06

19:39.69

3:21.20

8

348

Justin Rogers

10

More Than 7

 

22:17.12

19:59.37

4:22.26

9

340

Ryan Davis

9

More Than 7

 

26:05.19

20:40.02

8:10.33

10

338

Crane Chan Woo

10

More Than 7

 

29:22.46

21:32.26

11:27.60

 
Team - East St. Louis (Sr.) Finish Position - 3
Team Score (places): 85 Team Score (times): 19:13.56 Ave Time:19:13.56
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

196

Dashawn Baldwin

10

14

14

19:04.92

19:04.92

0:00.00

2

197

KaShawn Baldwin

10

15

29

19:05.55

19:05.24

0:00.63

3

204

Keonte Pearson

10

16

45

19:11.53

19:07.33

0:06.61

4

201

Michael Hudspeth

9

19

64

19:17.99

19:10.00

0:13.07

5

203

Corey Jones

9

21

85

19:27.81

19:13.56

0:22.89

6

207

Joshua Tolson

9

32

117

20:05.68

19:22.25

1:00.76

7

193

Delano Anderson

9

51

168

21:16.21

19:38.53

2:11.29

 
Team - Edwardsville Finish Position - 4
Team Score (places): 107 Team Score (times): 19:29.73 Ave Time:19:29.73
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

236

Peter Powell

9

6

6

18:36.72

18:36.72

0:00.00

2

239

Jacob Schoenthal

9

13

19

19:01.75

18:49.24

0:25.03

3

208

Nick Aramowicz

10

27

46

19:50.81

19:09.76

1:14.09

4

238

Luke Raffaelle

9

30

76

19:56.56

19:21.46

1:19.84

5

217

Seth Davey

9

31

107

20:02.81

19:29.73

1:26.09

6

221

Darryl Harlan

9

39

146

20:28.36

19:39.50

1:51.64

7

243

Grant Theide

9

48

194

21:04.09

19:51.59

2:27.37

8

224

Cameron Johnston

9

More Than 7

 

21:44.56

20:05.71

3:07.84

9

225

Pradeep Kandula

10

More Than 7

 

22:20.16

20:20.65

3:43.44

10

209

Mathew Barton

9

More Than 7

 

23:02.08

20:36.79

4:25.36

11

234

Keaton Poolle

9

More Than 7

 

23:41.34

20:53.57

5:04.62

 
Team - Alton (Sr.) Finish Position - 5
Team Score (places): 136 Team Score (times): 19:50.92 Ave Time:19:50.92
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

112

Evan Rathgeb

9

7

7

18:44.60

18:44.60

0:00.00

2

105

Sam Gentelin

9

10

17

18:53.24

18:48.92

0:08.64

3

108

Cody Klein

10

34

51

20:09.98

19:15.94

1:25.38

4

102

Alex Davis

9

38

89

20:26.13

19:33.49

1:41.53

5

106

Christian Held

10

47

136

21:00.63

19:50.92

2:16.03

6

101

Dane Cleveland

10

57

193

21:38.18

20:08.79

2:53.58

7

99

Alex Basler

9

58

251

21:51.43

20:23.46

3:06.83

8

100

Sam Bosse

9

More Than 7

 

23:58.76

20:50.37

5:14.16

9

107

Nate Hoffman

10

More Than 7

 

26:53.19

21:30.68

8:08.59

 
Team - Highland Finish Position - 6
Team Score (places): 152 Team Score (times): 19:58.81 Ave Time:19:58.81
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

296

Jacob Plocher

9

20

20

19:19.49

19:19.49

0:00.00

2

293

Collin Meyer

9

24

44

19:43.13

19:31.31

0:23.64

3

295

Andrew Molinari

9

25

69

19:44.62

19:35.75

0:25.13

4

298

Brock Schrage

9

41

110

20:33.40

19:50.16

1:13.91

5

289

Ben Geppert

9

42

152

20:33.43

19:58.81

1:13.94

6

287

Brett Cochran

9

61

213

22:28.34

20:23.74

3:08.85

7

301

Jacob White

9

65

278

23:18.95

20:48.77

3:59.46

8

290

Adam Kelso

10

More Than 7

 

23:52.84

21:11.78

4:33.35

 
Team - Belleville (West) Finish Position - 7
Team Score (places): 162 Team Score (times): 20:26.34 Ave Time:20:26.34
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

131

Hunter Cason

10

3

3

18:13.39

18:13.39

0:00.00

2

134

Nick Ernst

10

9

12

18:53.19

18:33.29

0:39.80

3

146

Isreal Renteria

10

36

48

20:16.16

19:07.58

2:02.77

4

136

Kaelin Goodlett

10

44

92

20:40.13

19:30.72

2:26.74

5

144

Brendan Preston

9

70

162

24:08.85

20:26.34

5:55.46

6

132

Nick Clifford

10

73

235

25:21.54

21:15.54

7:08.15

7

130

Gabriel Buelow

9

74

309

25:25.34

21:51.23

7:11.95

8

143

Ryan Mentzer

9

More Than 7

 

29:49.75

22:51.04

11:36.36

 
Team - Collinsville Finish Position - 8
Team Score (places): 204 Team Score (times): 20:45.71 Ave Time:20:45.71
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

713

Drake Claxton

10

18

18

19:17.11

19:17.11

0:00.00

2

715

Robert Frisbee

9

29

47

19:53.49

19:35.30

0:36.38

3

710

Jacob Bednara

10

40

87

20:30.97

19:53.86

1:13.86

4

709

Will Autenrieth

9

54

141

21:27.50

20:17.27

2:10.39

5

712

Ben Carlson

9

63

204

22:39.50

20:45.71

3:22.39

6

723

Cameron Tanzyus

10

66

270

23:20.24

21:11.47

4:03.13

7

720

Caleb Pikoriatis

9

68

338

23:39.70

21:32.64

4:22.59

 
Team - Bethalto (Civic Memorial) Finish Position - 9
Team Score (places): 251 Team Score (times): 21:31.60 Ave Time:21:31.60
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

155

Sam Hurst

9

26

26

19:49.72

19:49.72

0:00.00

2

160

Weihua Li

10

43

69

20:36.56

20:13.14

0:46.84

3

156

Andrew Ickler

10

55

124

21:28.86

20:38.38

1:39.14

4

159

Jarrett Lacquement

10

60

184

22:17.71

21:03.21

2:27.99

5

158

Alex Killebrew

9

67

251

23:25.17

21:31.60

3:35.45

6

161

Eian McIntire

9

75

326

25:45.65

22:13.95

5:55.93

7

148

David Brenner

9

78

404

31:45.52

23:35.60

11:55.80

 
Team - Jerseyville Finish Position - 10
Team Score (places): 261 Team Score (times): 21:41.55 Ave Time:21:41.55
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

327

Mark Wendell

10

37

37

20:17.48

20:17.48

0:00.00

2

314

Andrew Bryden

9

45

82

20:40.40

20:28.94

0:22.92

3

321

Nick Loepker

10

46

128

20:41.90

20:33.26

0:24.42

4

312

Jesse Baalman

10

64

192

22:48.75

21:07.13

2:31.27

5

324

Robert Speidel

10

69

261

23:59.24

21:41.55

3:41.76

 
Team - St Charles Finish Position - 11
Team Score (places): 290 Team Score (times): 22:44.26 Ave Time:22:44.26
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

68

Wilson Rosner

9

35

35

20:12.25

20:12.25

0:00.00

2

61

Leo Gonzales

9

52

87

21:24.72

20:48.49

1:12.47

3

59

Bryce Gilbert

9

56

143

21:30.26

21:02.41

1:18.01

4

51

KeAndre Allison

10

71

214

24:23.40

21:52.66

4:11.15

5

52

Reid Bayliss

9

76

290

26:10.66

22:44.26

5:58.41

 
Team - Staunton Finish Position - 12
Team Score (places): 323 Team Score (times): 23:40.52 Ave Time:23:40.52
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

360

Andrew Glynn

9

53

53

21:25.98

21:25.98

0:00.00

2

364

David Steimel

9

59

112

22:07.20

21:46.59

0:41.22

3

366

Noah Young

9

62

174

22:36.54

22:03.24

1:10.56

4

363

Austin Parish

9

72

246

24:39.46

22:42.30

3:13.48

5

365

Sam Whitfield

9

77

323

27:33.41

23:40.52

6:07.43

6

361

Austin Grant

9

79

402

32:38.29

25:10.15

11:12.31

 
Team - John Burroughs Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

73

Liam Donovan

9

Less Than 5

 

20:03.11

20:03.11

0:00.00

2

86

Zach Scmidt

10

Less Than 5

 

22:22.06

21:12.59

2:18.95

3

75

Schroeder Kinman

9

Less Than 5

 

22:40.24

21:41.80

2:37.13

4

78

Adam Martin

10

Less Than 5

 

27:29.53

23:08.74

7:26.42

 
Team - St Vincent Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

89

Isaac Baer

10

Less Than 5

 

18:01.33

18:01.33

0:00.00

2

90

Sam Baer

9

Less Than 5

 

21:43.43

19:52.38

3:42.10

3

92

Alex Lambert

10

Less Than 5

 

23:36.27

21:07.01

5:34.94

4

97

Dane Wibbenmeyer

9

Less Than 5

 

27:49.10

22:47.53

9:47.77

 
Team - Jacksonville Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

306

Jacob Estabrook

9

Less Than 5

 

18:40.03

18:40.03

0:00.00

2

308

Jake McGiles

9

Less Than 5

 

22:07.29

20:23.66

3:27.26

3

305

Ryan Eckstein

10

Less Than 5

 

22:42.28

21:09.87

4:02.25

 
Team - Waterloo Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

369

Adam Henson

10

Less Than 5

 

19:07.92

19:07.92

0:00.00

2

368

Joe Daab

9

Less Than 5

 

20:23.01

19:45.47

1:15.09

3

375

Blake Rusteberg

10

Less Than 5

 

22:21.51

20:37.48

3:13.59

 
Team - First Baptist Academy Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

751

Josh Drinkhouse

10

Less Than 5

 

33:17.05

33:17.05

0:00.00

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity 5K

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

467

Sophia Racette Nerinx Hall

18:10.00

5:52/M

11

 

2

2

570

Allie Sweatt Edwardsville

19:06.01

6:10/M

12

 

3

3

619

Allison Zobrist Highland

19:10.99

6:11/M

10

 

4

4

454

Katie Anderson Nerinx Hall

19:11.35

6:11/M

12

 

5

5

621

Emma Chelsvig Jacksonville

19:33.50

6:18/M

11

 

6

6

669

JJ Robinson Lincoln-Way Central

19:45.85

6:22/M

12

 

7

7

469

Erin Smith Nerinx Hall

19:56.61

6:26/M

9

 

8

8

462

Emma McAtee Nerinx Hall

19:57.12

6:26/M

9

 

9

9

568

Caitlyn Scheibal Edwardsville

19:58.78

6:26/M

9

 

10

(< 5)

533

Lauren Kaempfe Columbia

20:04.04

6:28/M

11

 

11

10

620

Kiara Caskey Jacksonville

20:09.48

6:30/M

9

 

12

11

459

Maddie Hetlage Nerinx Hall

20:13.61

6:31/M

12

 

13

12

665

Jenna Diers Lincoln-Way Central

20:13.97

6:31/M

9

 

14

13

668

Taylor Martinez Lincoln-Way Central

20:18.26

6:33/M

12

 

15

14

666

Mallory Johnson Lincoln-Way Central

20:18.87

6:33/M

12

 

16

15

670

Madison Smith Lincoln-Way Central

20:19.24

6:33/M

9

 

17

16

515

Alex Singleton Bethalto (Civic Memorial)

20:20.18

6:34/M

10

 

18

17

579

Kristen Collier Freeburg

20:23.80

6:35/M

9

 

19

18

612

Emily Holtzclaw Highland

20:25.33

6:35/M

12

 

20

19

565

Bailey McGuire Edwardsville

20:32.43

6:37/M

9

 

21

20

502

Olivia Horton Belleville (West)

20:37.09

6:39/M

11

 

22

21

563

Lizzie Lynn Edwardsville

20:39.40

6:40/M

11

 

23

22

671

Bridget Sullivan Lincoln-Way Central

20:42.02

6:41/M

12

 

24

23

463

Kate McAtee Nerinx Hall

20:44.51

6:41/M

9

 

25

24

672

Elizabeth Venezio Lincoln-Way Central

20:45.11

6:42/M

11

 

26

25

616

Taylor Prusa Highland

20:48.35

6:43/M

11

 

27

26

553

Savannah Brannen Edwardsville

20:49.38

6:43/M

9

 

28

27

617

Jayden Shelton Highland

20:53.86

6:44/M

11

 

29

(< 5)

452

Annalise Wagner John Burroughs

20:57.21

6:45/M

12

 

30

28

742

Ashley Brenning Sparta

21:01.49

6:47/M

10

 

31

29

569

Rachel Schoenecker Edwardsville

21:02.16

6:47/M

10

 

32

30

611

Courtney Hengehold Highland

21:02.75

6:47/M

9

 

33

31

644

Alexandria Quarton Litchfield

21:05.57

6:48/M

10

 

34

32

646

Alexis Throne Litchfield

21:10.33

6:50/M

9

 

35

33

595

Emily Marler Freeburg

21:11.82

6:50/M

11

 

36

34

556

Julianna Determan Edwardsville

21:14.56

6:51/M

9

 

37

(> 7)

558

Erika Fulbright Edwardsville

21:20.04

6:53/M

12

 

38

(< 5)

634

Kaylin Smith Jerseyville

21:21.58

6:53/M

12

 

39

35

649

Brittany Uehling Litchfield

21:23.58

6:54/M

10

 

40

36

582

Emma Farley Freeburg

21:29.35

6:56/M

12

 

41

37

648

Brianna Travis Litchfield

21:33.19

6:57/M

9

 

42

38

642

Shelby Mullins Litchfield

21:35.48

6:58/M

12

 

43

(< 5)

707

Becca Starrett First Baptist Academy

21:38.00

6:59/M

11

 

44

39

504

Brittany Luster Belleville (West)

21:42.07

7:00/M

12

 

45

(< 5)

450

Abby McCay John Burroughs

21:44.10

7:01/M

9

 

46

40

657

Mackenzie Dixon Mascoutah

21:44.73

7:01/M

9

 

47

41

702

Hannah Shinew Champaign (Central)

21:45.33

7:01/M

10

 

48

42

410

Ali Bader Duchesne

21:49.39

7:02/M

11

 

49

(< 5)

477

Becca Adney Alton (Sr.)

21:49.56

7:02/M

11

 

50

43

693

Brittany Baker Champaign (Central)

21:50.28

7:03/M

11

 

51

(< 5)

534

Ashley Myers Columbia

21:51.06

7:03/M

11

 

52

44

516

Dakota Zimmerman Bethalto (Civic Memorial)

21:53.26

7:04/M

12

 

53

45

540

Precious Hudspeth East St. Louis (Sr.)

21:53.51

7:04/M

10

 

54

46

549

Rineka Simmons East St. Louis (Sr.)

21:57.10

7:05/M

11

 

55

47

625

Allison Hewitt Jacksonville

21:58.00

7:05/M

11

 

56

48

497

Sarah Dintleman Belleville (West)

22:01.99

7:06/M

10

 

57

49

584

Ashley Gilmore Freeburg

22:04.93

7:07/M

9

 

58

50

496

Milie Alejo Belleville (West)

22:09.70

7:09/M

11

 

59

51

457

Jane Bufe Nerinx Hall

22:11.41

7:09/M

11

 

60

52

694

Jessica Devine Champaign (Central)

22:15.92

7:11/M

10

 

61

(< 5)

537

Casey Wood Columbia

22:17.00

7:11/M

11

 

62

53

412

Anna Broyles Duchesne

22:17.57

7:11/M

9

 

63

54

434

Rachel Kitzmann St Charles

22:19.97

7:12/M

11

 

64

55

738

Addie Moore Collinsville

22:22.02

7:13/M

9

 

65

(< 5)

688

Hope Elliott Waterloo

22:25.73

7:14/M

12

 

66

56

541

Seantell Johnson East St. Louis (Sr.)

22:26.00

7:14/M

12

 

67

57

548

Rhonisha Rines East St. Louis (Sr.)

22:26.44

7:14/M

10

 

68

(< 5)

451

Sam Trzecki John Burroughs

22:33.96

7:16/M

9

 

69

58

703

Desirae Shirley Champaign (Central)

22:36.04

7:17/M

10

 

70

(< 5)

479

Hanah Batchler Alton (Sr.)

22:37.74

7:18/M

11

 

71

59

415

Caroline Gardner Duchesne

22:42.71

7:19/M

11

 

72

(< 5)

675

Maria Cioni Staunton

22:44.43

7:20/M

10

 

73

60

698

Hope Llewellyn Champaign (Central)

22:45.81

7:20/M

9

 

74

61

397

Kelsie Eckert Timberland

22:46.71

7:21/M

12

 

75

62

400

Miranda Hasty Timberland

22:48.21

7:21/M

11

 

76

(< 5)

445

Clara Abbott John Burroughs

22:53.00

7:23/M

12

 

77

63

609

Mireille Beaubien Highland

22:54.89

7:23/M

11

 

78

64

444

Kayla Willis St Charles

22:56.09

7:24/M

12

 

79

65

578

Megan Busch Freeburg

22:59.90

7:25/M

10

 

80

(< 5)

678

LeaAnn Johnson Staunton

23:17.95

7:31/M

9

 

81

(< 5)

535

Grace O'Connor Columbia

23:24.99

7:33/M

10

 

82

66

735

Kaitlyn Frisbee Collinsville

23:25.15

7:33/M

11

 

83

67

624

Katelyn Halligan Jacksonville

23:26.77

7:34/M

11

 

84

68

413

Liz Cheli Duchesne

23:33.38

7:36/M

11

 

85

69

583

Taylor Ganz Freeburg

23:38.42

7:37/M

10

 

86

(< 5)

493

Sarah Placke Althoff Catholic

23:40.40

7:38/M

11

 

87

70

545

Nyjae McNeal East St. Louis (Sr.)

23:41.89

7:38/M

11

 

88

(< 5)

492

Lizzie Michael Althoff Catholic

23:50.88

7:41/M

9

 

89

71

500

Kristin Goerger Belleville (West)

23:53.74

7:42/M

12

 

90

72

628

Katie Rammelkamp Jacksonville

23:56.53

7:43/M

11

 

91

73

441

Emma Towell St Charles

23:59.84

7:44/M

11

 

92

74

526

Christyon Pulley Cahokia

24:00.21

7:45/M

10

 

93

75

622

Emily Corbridge Jacksonville

24:02.34

7:45/M

12

 

94

76

405

Autumn Rivera Timberland

24:07.04

7:47/M

12

 

95

77

658

Mackenzie Harrison Mascoutah

24:10.75

7:48/M

12

 

96

(< 5)

687

Heather Elliott Waterloo

24:11.01

7:48/M

9

 

97

78

588

Alison Hoffmann Freeburg

24:13.26

7:49/M

11

 

98

79

743

Bailey Craig Sparta

24:13.63

7:49/M

11

 

99

(< 5)

480

Meghan Boyd Alton (Sr.)

24:13.68

7:49/M

12

 

100

80

546

Kymyenna Mitchell East St. Louis (Sr.)

24:18.60

7:50/M

11

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

(> 7)

587

Taylor Haskenhoff Freeburg

24:20.46

7:51/M

11

 

102

(< 5)

484

Haley Haar Alton (Sr.)

24:21.26

7:51/M

11

 

103

81

398

Megan Glaeser Timberland

24:24.38

7:52/M

12

 

104

82

736

Michaela Halwachs Collinsville

24:26.76

7:53/M

11

 

105

83

613

Abbey Johnson Highland

24:27.60

7:53/M

11

 

106

84

701

Jasmine Schreiber Champaign (Central)

24:29.16

7:54/M

11

 

107

85

428

Genna Canning St Charles

24:29.41

7:54/M

11

 

108

(< 5)

633

Robyn Johnson Jerseyville

24:42.38

7:58/M

11

 

109

86

409

Monica Witzke Timberland

24:43.96

7:58/M

12

 

110

(> 7)

573

Haley Alt Freeburg

24:47.62

8:00/M

9

 

111

87

512

Haley Michel Bethalto (Civic Memorial)

24:49.11

8:00/M

11

 

112

88

395

Julia Davis Timberland

24:49.47

8:00/M

11

 

113

(< 5)

473

Courtney Brown St Vincent

24:53.95

8:02/M

11

 

114

89

739

Cindy Morales Collinsville

24:56.34

8:03/M

10

 

115

90

661

Perisa Nikpouri Mascoutah

24:57.39

8:03/M

11

 

116

91

442

Gabby Walker St Charles

25:13.94

8:08/M

10

 

117

92

505

Abby McNames Belleville (West)

25:14.21

8:08/M

12

 

118

(< 5)

691

Carly Merritt Waterloo

25:16.85

8:09/M

12

 

119

93

652

Jessica Baker Mascoutah

25:18.89

8:10/M

12

 

120

(> 7)

560

Julia Hannon Edwardsville

25:25.99

8:12/M

11

 

121

94

416

Caroline Killean Duchesne

25:42.03

8:17/M

10

 

122

95

740

Shelby Anderson Sparta

25:47.13

8:19/M

9

 

123

96

522

Mariya Hudson Cahokia

25:47.50

8:19/M

9

 

124

97

643

Hannah Nail Litchfield

25:49.57

8:20/M

11

 

125

(< 5)

676

Avery Dillon Staunton

25:52.58

8:21/M

9

 

126

98

746

Lydia Jaja Sparta

25:55.45

8:22/M

12

 

127

99

419

Mary Tollefson Duchesne

26:00.07

8:23/M

12

 

128

(> 7)

610

Erin Esquibel Highland

26:07.51

8:25/M

11

 

129

(< 5)

475

Rachel Mudd St Vincent

26:09.09

8:26/M

12

 

130

100

645

Robin Randle Litchfield

26:14.45

8:28/M

10

 

131

101

653

Tiffany Berriault Mascoutah

26:26.68

8:32/M

11

 

132

102

414

Jenny Dashner Duchesne

26:32.69

8:34/M

11

 

133

103

407

Sydney Solari Timberland

26:37.26

8:35/M

12

 

134

104

745

Cetera Jackson Sparta

26:50.11

8:39/M

11

 

135

105

737

Brittany Jones Collinsville

27:10.76

8:46/M

9

 

136

(< 5)

636

Katie Weishaupt Jerseyville

27:18.56

8:48/M

12

 

137

(< 5)

680

Megan Massey Staunton

27:53.01

9:00/M

12

 

138

106

506

Alli Mentzer Belleville (West)

28:05.31

9:04/M

12

 

139

(< 5)

637

Terri Wendle Jerseyville

28:10.27

9:05/M

12

 

140

(> 7)

574

Allison Bergkoetter Freeburg

28:17.53

9:07/M

9

 

141

(> 7)

598

Betsy Munie Freeburg

28:18.01

9:08/M

12

 

142

107

422

Kara Benden St Charles

28:24.48

9:10/M

12

 

143

(> 7)

472

Allison Ziegler Nerinx Hall

28:26.24

9:10/M

11

 

144

(> 7)

606

Jenna Wisneski Freeburg

28:32.70

9:12/M

12

 

145

(> 7)

641

Emily Frerichs Litchfield

28:34.27

9:13/M

12

 

146

108

438

Kirstie Oellermann St Charles

28:51.23

9:18/M

12

 

147

(> 7)

429

Sam Craig St Charles

28:53.83

9:19/M

11

 

148

(> 7)

647

Alyssa Travis Litchfield

29:00.98

9:21/M

12

 

149

109

519

Dejaynea Fossett Cahokia

29:05.39

9:23/M

11

 

150

110

514

Lydia Peal Bethalto (Civic Memorial)

29:17.53

9:27/M

9

 

151

(> 7)

593

Alexis Lybarger Freeburg

29:55.53

9:39/M

9

 

152

(> 7)

437

Yasmein Mousa St Charles

30:07.12

9:43/M

11

 

153

(> 7)

638

Cecelia Bloome Litchfield

30:08.07

9:43/M

12

 

154

111

510

Rahime Aliu Bethalto (Civic Memorial)

30:17.05

9:46/M

11

 

155

(> 7)

427

Savannah Brown St Charles

31:00.02

10:00/M

12

 

156

(< 5)

752

Hana Pogue First Baptist Academy

31:50.79

10:16/M

11

 

157

112

656

Kayla Daniels Mascoutah

31:52.20

10:17/M

12

 

158

113

747

Lauren Weber Sparta

32:12.50

10:23/M

9

 

159

(> 7)

639

Kendall Davee Litchfield

32:28.73

10:28/M

12

 

160

(> 7)

650

Madison Westbrook Litchfield

32:32.73

10:30/M

12

 

161

114

511

Mallory McCune Bethalto (Civic Memorial)

32:42.31

10:33/M

12

 

162

115

521

Lakena Harmon Cahokia

32:44.78

10:34/M

9

 

163

116

513

Michaela Morales Bethalto (Civic Memorial)

32:52.26

10:36/M

12

 

164

117

518

Christina Crosby Cahokia

33:23.06

10:46/M

9

 

165

(> 7)

576

Anna Bradley Freeburg

34:36.46

11:10/M

12

 

166

(> 7)

433

Morgan Griffiths St Charles

34:51.13

11:15/M

11

 

167

118

529

Derrica Smith Cahokia

35:07.69

11:20/M

9

 

 

Overall Finish List - Girls

 

Girls JV 5K

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

(< 5)

690

Whitney Liefer Waterloo

21:41.99

7:00/M

10

 

2

1

554

Colleen Corkery Edwardsville

21:51.34

7:03/M

10

 

3

2

465

Maura OReilly Nerinx Hall

22:03.16

7:07/M

9

 

4

3

562

Lydia Keasey Edwardsville

22:08.51

7:08/M

10

 

5

4

663

McKenna Ringlein Mascoutah

22:30.73

7:15/M

10

 

6

5

571

Victoria Vegher Edwardsville

22:34.20

7:17/M

9

 

7

6

401

Kalleigh Linthicum Timberland

22:42.96

7:19/M

9

 

8

(< 5)

632

Kaleigh Grace Jerseyville

22:44.51

7:20/M

9

 

9

7

564

Nara Markowitz Edwardsville

22:45.79

7:20/M

9

 

10

8

551

Brook Allen Edwardsville

22:48.27

7:21/M

10

 

11

(< 5)

543

Jada Marshall East St. Louis (Sr.)

23:00.11

7:25/M

9

 

12

9

552

Claire Ashby Edwardsville

23:03.87

7:26/M

10

 

13

10

654

Angela Boone Mascoutah

23:10.73

7:28/M

10

 

14

(< 5)

692

Megan Molinari Waterloo

23:18.42

7:31/M

9

 

15

11

468

Caroline Robinson Nerinx Hall

23:19.07

7:31/M

10

 

16

12

455

Kerry Anderson Nerinx Hall

23:21.47

7:32/M

10

 

17

13

432

Arielle Fox St Charles

23:31.97

7:35/M

10

 

18

14

423

Sydney Bickmeyer St Charles

23:39.91

7:38/M

10

 

19

(< 5)

501

Madeline Hansen Belleville (West)

23:46.41

7:40/M

9

 

20

(< 5)

689

Anna Henson Waterloo

24:05.83

7:46/M

9

 

21

15

555

Dianna Craig Edwardsville

24:13.61

7:49/M

9

 

22

16

460

Catherine Kraus Nerinx Hall

24:14.28

7:49/M

9

 

23

17

406

Elise Schillinger Timberland

24:19.01

7:51/M

10

 

24

(< 5)

508

Ana Sauerwein Belleville (West)

24:22.06

7:52/M

10

 

25

18

470

Brianna Stanfield Nerinx Hall

24:25.33

7:53/M

10

 

26

19

461

Madelyn Lowdermilk Nerinx Hall

24:28.06

7:54/M

9

 

27

20

408

Casey Wiater Timberland

24:29.71

7:54/M

10

 

28

(< 5)

618

Lyndi Stone Highland

24:31.48

7:55/M

9

 

29

21

471

Maggie Winter Nerinx Hall

24:39.91

7:57/M

9

 

30

22

399

Courtney Gowe Timberland

24:40.70

7:57/M

10

 

31

(> 7)

566

Shannon O'Brien Edwardsville

24:46.44

7:59/M

10

 

32

(< 5)

627

Skylar Mitchell Jacksonville

25:16.39

8:09/M

9