Southwestern Conference XC Championship

October 18, 2013


Endurance Race Timing http://enduranceracetiming.com

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity 3M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

197

Patrick Perrier O'Fallon

14:45.43

4:55/M

12

 

2

2

182

Dorrian Gordon O'Fallon

15:26.44

5:09/M

11

 

3

3

119

Brydon Groves-Scott Edwardsville

15:38.64

5:13/M

11

 

4

4

143

Ethan Townzen Edwardsville

15:38.83

5:13/M

10

 

5

5

178

Steven Chorma O'Fallon

15:51.66

5:17/M

12

 

6

6

140

Wes Schoenthal Edwardsville

16:03.50

5:21/M

11

 

7

7

132

Iain Perry Edwardsville

16:07.99

5:22/M

12

 

8

8

198

Spencer Phillips O'Fallon

16:08.58

5:23/M

11

 

9

9

137

Zain Pyarali Edwardsville

16:09.75

5:23/M

11

 

10

10

161

Will O'Keefe Granite City

16:15.74

5:25/M

9

 

11

11

201

Romeo Scagliarini O'Fallon

16:22.84

5:27/M

11

 

12

12

184

Alex Harrison O'Fallon

16:36.28

5:32/M

10

 

13

13

129

James Mayfield Edwardsville

16:39.45

5:33/M

12

 

14

14

85

Alex Reed Collinsville

16:49.98

5:36/M

11

 

15

15

141

Joe Shannon Edwardsville

16:51.23

5:37/M

11

 

16

16

50

Evan Alcorn Belleville (West)

16:56.60

5:39/M

12

 

17

17

158

Zachary Manion Granite City

16:56.91

5:39/M

11

 

18

18

157

Tyler Manion Granite City

17:09.38

5:43/M

11

 

19

19

91

Jwauhn Askew East St. Louis (Sr.)

17:10.01

5:43/M

12

 

20

20

80

Trey Hawk Collinsville

17:10.04

5:43/M

12

 

21

21

37

Nick Lopez Belleville (East)

17:10.73

5:43/M

11

 

22

22

52

Hunter Cason Belleville (West)

17:15.28

5:45/M

10

 

23

23

26

Amani Franklin Belleville (East)

17:33.45

5:51/M

10

 

24

24

16

Jackson Scheiter Alton (Sr.)

17:33.51

5:51/M

11

 

25

25

28

Xavier Hall Belleville (East)

17:42.13

5:54/M

11

 

26

26

14

Evan Rathgeb Alton (Sr.)

17:42.45

5:54/M

9

 

27

27

71

Henry Schmitz Belleville (West)

17:44.62

5:55/M

12

 

28

28

62

Chris Jackson Belleville (West)

17:49.83

5:56/M

12

 

29

29

76

Thomas Boyer Collinsville

17:52.76

5:57/M

11

 

30

30

55

Nick Ernst Belleville (West)

17:57.35

5:59/M

10

 

31

31

33

Brendan Karwoski Belleville (East)

18:05.89

6:02/M

10

 

32

32

102

Keonte Pearson East St. Louis (Sr.)

18:08.04

6:03/M

10

 

33

33

95

Frank Bonnard East St. Louis (Sr.)

18:12.71

6:04/M

12

 

34

34

154

Matt Kline Granite City

18:13.20

6:04/M

9

 

35

35

162

Jake Roustio Granite City

18:14.97

6:05/M

9

 

36

36

8

Sam Gentelin Alton (Sr.)

18:18.04

6:06/M

9

 

37

37

19

Brennon Vogt Alton (Sr.)

18:19.09

6:06/M

12

 

38

38

152

Brandon Eardley Granite City

18:21.15

6:07/M

12

 

39

39

103

Ramon Shelton East St. Louis (Sr.)

18:26.12

6:09/M

12

 

40

40

104

Phil Simmons East St. Louis (Sr.)

18:26.90

6:09/M

12

 

41

41

68

Kole Rakers Belleville (West)

18:28.06

6:09/M

12

 

42

42

7

Trenton Gallion Alton (Sr.)

18:30.82

6:10/M

12

 

43

43

27

Patrick Gaul Belleville (East)

18:34.23

6:11/M

10

 

44

44

88

Bryce Whitehead Collinsville

18:35.64

6:12/M

11

 

45

45

93

Dashawn Baldwin East St. Louis (Sr.)

18:38.72

6:13/M

10

 

46

46

22

Aidan Cole Belleville (East)

18:48.33

6:16/M

11

 

47

47

78

Drake Claxton Collinsville

18:51.77

6:17/M

10

 

48

48

96

Javonte Brown East St. Louis (Sr.)

18:55.23

6:18/M

12

 

49

49

57

Eric Fries Belleville (West)

18:55.91

6:18/M

12

 

50

50

79

Robert Frisbee Collinsville

18:56.57

6:19/M

9

 

51

51

5

Alex Davis Alton (Sr.)

19:07.04

6:22/M

9

 

52

52

156

Brandon Kukarola Granite City

19:10.07

6:23/M

12

 

53

53

74

Will Autenrieth Collinsville

19:22.15

6:27/M

9

 

54

54

9

Christian Held Alton (Sr.)

19:49.22

6:36/M

10

 

55

55

49

Malik Ware Belleville (East)

20:40.14

6:53/M

12

 

 

Overall Finish List - Boys

 

Boys JV 3M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

191

Matt Lloyd O'Fallon

16:45.95

5:35/M

11

 

2

2

121

Hunter Hessler Edwardsville

16:52.93

5:37/M

11

 

3

3

125

Jack Lever Edwardsville

16:59.19

5:40/M

11

 

4

4

173

Joey Black O'Fallon

17:04.90

5:41/M

9

 

5

5

192

Jacob McDaniel O'Fallon

17:08.12

5:43/M

12

 

6

6

199

Quinlin Preston O'Fallon

17:18.43

5:46/M

11

 

7

7

181

Lucas Goldschmidt O'Fallon

17:26.82

5:49/M

11

 

8

8

170

D'Angelo Baker O'Fallon

17:34.95

5:51/M

10

 

9

9

118

Zach Gabel Edwardsville

17:35.99

5:52/M

11

 

10

10

207

Zion Ward O'Fallon

17:48.31

5:56/M

9

 

11

(> 7)

186

Andrew Horsey O'Fallon

17:49.67

5:56/M

12

 

12

11

23

Brandon Day Belleville (East)

17:58.90

5:59/M

12

 

13

(> 7)

168

Tyler Amenn O'Fallon

18:08.12

6:03/M

12

 

14

(> 7)

193

Victor Mendez O'Fallon

18:09.19

6:03/M

11

 

15

12

139

Jacob Schoenthal Edwardsville

18:12.29

6:04/M

9

 

16

13

117

Connor Dunaway Edwardsville

18:18.56

6:06/M

11

 

17

14

136

Peter Powell Edwardsville

18:19.05

6:06/M

9

 

18

15

34

Joseph Kraus Belleville (East)

18:28.00

6:09/M

10

 

19

(> 7)

171

Wesley Barnes O'Fallon

18:29.27

6:10/M

11

 

20

(> 7)

177

Tim Cargle O'Fallon

18:29.88

6:10/M

10

 

21

(> 7)

176

Ryan Byrnes O'Fallon

18:35.26

6:12/M

10

 

22

(> 7)

210

Bryson Whiteside O'Fallon

18:38.76

6:13/M

10

 

23

16

32

Remington Ibarra Belleville (East)

18:41.92

6:14/M

11

 

24

17

65

Josh McGinnis Belleville (West)

18:53.82

6:18/M

11

 

25

18

144

Jacob Trueb Edwardsville

19:00.89

6:20/M

12

 

26

(> 7)

107

Nick Aramowicz Edwardsville

19:02.52

6:21/M

10

 

27

(> 7)

187

Bryan Kalkwarf O'Fallon

19:05.95

6:22/M

9

 

28

19

70

Nate Robben Belleville (West)

19:09.38

6:23/M

9

 

29

(> 7)

111

Allen Bilbruck Edwardsville

19:10.74

6:23/M

12

 

30

(> 7)

172

Alex Belongy O'Fallon

19:11.53

6:24/M

11

 

31

(< 5)

99

Michael Hudspeth East St. Louis (Sr.)

19:11.54

6:24/M

9

 

32

(> 7)

138

Luke Raffaelle Edwardsville

19:12.08

6:24/M

9

 

33

20

77

Ben Carlson Collinsville

19:12.19

6:24/M

9

 

34

21

56

Tyler Fedak Belleville (West)

19:16.13

6:25/M

12

 

35

22

75

Jacob Bednara Collinsville

19:19.45

6:26/M

10

 

36

(> 7)

185

Griffen Henderson O'Fallon

19:19.73

6:26/M

11

 

37

23

48

Austin Veliz Belleville (East)

19:22.25

6:27/M

11

 

38

24

64

Ethan Lamons Belleville (West)

19:23.14

6:28/M

9

 

39

25

160

Leo Nikonowicz Granite City

19:23.17

6:28/M

9

 

40

26

17

James Steinman Alton (Sr.)

19:24.20

6:28/M

9

 

41

27

38

Sean Mills Belleville (East)

19:25.09

6:28/M

11

 

42

(> 7)

189

Nick Kelly O'Fallon

19:29.52

6:30/M

10

 

43

(> 7)

146

Aaron Wilkinson Edwardsville

19:30.40

6:30/M

12

 

44

(> 7)

205

Austin Stout O'Fallon

19:34.38

6:31/M

10

 

45

28

86

Clay Stephens Collinsville

19:36.57

6:32/M

11

 

46

29

63

Ian Kern Belleville (West)

19:38.03

6:33/M

9

 

47

(< 5)

101

Corey Jones East St. Louis (Sr.)

19:38.65

6:33/M

9

 

48

30

25

Jason Erb Belleville (East)

19:39.16

6:33/M

11

 

49

(> 7)

202

Eric Shipley O'Fallon

19:44.65

6:35/M

9

 

50

(> 7)

128

Riah Martin Edwardsville

19:55.37

6:38/M

12

 

51

(> 7)

142

Grant Theide Edwardsville

19:56.20

6:39/M

9

 

52

31

15

Brandon Rose Alton (Sr.)

19:56.77

6:39/M

11

 

53

(> 7)

167

Nicholas Abalos O'Fallon

19:59.07

6:40/M

11

 

54

32

147

Kariem Ali Granite City

20:03.76

6:41/M

9

 

55

33

73

Richard Alexander Collinsville

20:04.64

6:41/M

9

 

56

34

42

Jimmy Pham Belleville (East)

20:06.62

6:42/M

11

 

57

35

69

Isreal Renteria Belleville (West)

20:10.79

6:43/M

10

 

58

(> 7)

122

Steven Hogg Edwardsville

20:13.53

6:44/M

10

 

59

(> 7)

196

Jacob O'Neill O'Fallon

20:15.81

6:45/M

10

 

60

(< 5)

106

Joshua Tolson East St. Louis (Sr.)

20:16.34

6:45/M

9

 

61

36

58

John Gibson Belleville (West)

20:18.45

6:46/M

11

 

62

(> 7)

123

Cameron Johnston Edwardsville

20:21.37

6:47/M

9

 

63

(> 7)

200

Aaron Reuter O'Fallon

20:21.38

6:47/M

9

 

64

(> 7)

145

Andy VanZandt Edwardsville

20:22.67

6:47/M

12

 

65

(> 7)

194

Bryan Miller O'Fallon

20:23.51

6:48/M

10

 

66

(> 7)

72

Jake Vallandingham Belleville (West)

20:27.51

6:49/M

11

 

67

(> 7)

61

Peter Hobson Belleville (West)

20:28.38

6:49/M

11

 

68

(> 7)

131

Andrew Nolen Edwardsville

20:31.04

6:50/M

11

 

69

37

165

Zach Upshaw Granite City

20:32.98

6:51/M

11

 

70

(> 7)

188

Johnathon Kaltenbaugh O'Fallon

20:33.35

6:51/M

11

 

71

38

1

Nolen Adney Alton (Sr.)

20:37.91

6:52/M

12

 

72

39

166

Conner York Granite City

20:42.58

6:54/M

11

 

73

(> 7)

134

Keaton Poolle Edwardsville

20:43.00

6:54/M

9

 

74

40

2

Alex Basler Alton (Sr.)

20:46.31

6:55/M

9

 

75

(> 7)

204

Roger St. Germaine O'Fallon

20:47.83

6:56/M

12

 

76

(> 7)

133

Alex Peterson Edwardsville

20:48.35

6:56/M

12

 

77

41

153

Trent Jones Granite City

20:54.09

6:58/M

10

 

78

(> 7)

112

Alan Bonk Edwardsville

20:55.77

6:58/M

12

 

79

42

6

Andrew Ernst Alton (Sr.)

20:57.44

6:59/M

12

 

80

(> 7)

135

Michael Powell Edwardsville

21:02.43

7:01/M

11

 

81

43

3

Sam Bosse Alton (Sr.)

21:09.26

7:03/M

9

 

82

(> 7)

211

Grant Wilhelm O'Fallon

21:21.37

7:07/M

11

 

83

(> 7)

108

Mathew Barton Edwardsville

21:21.38

7:07/M

9

 

84

(> 7)

67

Brendan Preston Belleville (West)

21:25.20

7:08/M

9

 

85

(> 7)

51

Gabriel Buelow Belleville (West)

21:41.45

7:14/M

9

 

86

(> 7)

124

Pradeep Kandula Edwardsville

21:43.11

7:14/M

10

 

87

(> 7)

31

Bryan Humphrey Belleville (East)

21:51.48

7:17/M

11

 

88

44

87

Cameron Tanzyus Collinsville

22:02.49

7:21/M

10

 

89

(> 7)

113

John Brandenburg Edwardsville

22:07.73

7:22/M

11

 

90

(> 7)

183

Brandon Harbour O'Fallon

22:13.40

7:24/M

10

 

91

(> 7)

44

Ryan Runion Belleville (East)

22:15.82

7:25/M

11

 

92

(> 7)

114

McLaughlin Chris Edwardsville

22:22.68

7:27/M

12

 

93

(> 7)

35

Jack Lance Belleville (East)

22:35.56

7:32/M

11

 

94

(> 7)

39

Tony Nguyen Belleville (East)

22:36.77

7:32/M

10

 

95

45

84

Caleb Pikoriatis Collinsville

22:46.96

7:35/M

9

 

96

(> 7)

40

Arya Nugraha Belleville (East)

23:08.07

7:43/M

12

 

97

46

163

Jamie Roustio Granite City

23:10.95

7:43/M

9

 

98

(> 7)

179

PJ Daniel O'Fallon

23:39.77

7:53/M

12

 

99

47

10

Nate Hoffman Alton (Sr.)

25:14.03

8:25/M

10

 

100

(> 7)

66

Ryan Mentzer Belleville (West)

25:27.63

8:29/M

9

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

48

149

Patrick Connolly Granite City

25:28.46

8:29/M

9

 

102

(> 7)

148

John Ball Granite City

34:47.92

11:36/M

10

 

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity 3M

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

O'Fallon

27

1

2

5

8

11

12

 

 

Top 5 Times: 15:42.99--- Average Time: 15:42.99

 

2

Edwardsville

29

3

4

6

7

9

13

15

 

 

Top 5 Times: 15:55.74--- Average Time: 15:55.74

 

3

Granite City

114

10

17

18

34

35

38

52

 

 

Top 5 Times: 17:22.04--- Average Time: 17:22.04

 

4

Belleville (West)

123

16

22

27

28

30

41

49

 

 

Top 5 Times: 17:32.74--- Average Time: 17:32.74

 

5

Belleville (East)

143

21

23

25

31

43

46

55

 

 

Top 5 Times: 17:49.29--- Average Time: 17:49.29

 

6

Collinsville

154

14

20

29

44

47

50

53

 

 

Top 5 Times: 17:52.04--- Average Time: 17:52.04

 

7

East St. Louis (Sr.)

163

19

32

33

39

40

45

48

 

 

Top 5 Times: 18:04.76--- Average Time: 18:04.76

 

8

Alton (Sr.)

165

24

26

36

37

42

51

54

 

 

Top 5 Times: 18:04.78--- Average Time: 18:04.78

 
 

Team Summary Report - Boys

Boys JV 3M

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

O'Fallon

23

1

4

5

6

7

8

10

 

 

Top 5 Times: 17:08.84--- Average Time: 17:08.84

 

2

Edwardsville

39

2

3

9

12

13

14

18

 

 

Top 5 Times: 17:35.79--- Average Time: 17:35.79

 

3

Belleville (East)

92

11

15

16

23

27

30

34

 

 

Top 5 Times: 18:47.23--- Average Time: 18:47.23

 

4

Belleville (West)

110

17

19

21

24

29

35

36

 

 

Top 5 Times: 19:16.10--- Average Time: 19:16.10

 

5

Collinsville

147

20

22

28

33

44

45

 

 

Top 5 Times: 20:03.07--- Average Time: 20:03.07

 

6

Granite City

174

25

32

37

39

41

46

48

 

 

Top 5 Times: 20:19.32--- Average Time: 20:19.32

 

7

Alton (Sr.)

177

26

31

38

40

42

43

47

 

 

Top 5 Times: 20:20.53--- Average Time: 20:20.53

 

Inc.

East St. Louis (Sr.)

3 finishers

 

 

 
 

Final Team Results - Boys

Boys Varsity 3M

Team - O'Fallon Finish Position - 1
Team Score (places): 27 Team Score (times): 15:42.99 Ave Time:15:42.99
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

197

Patrick Perrier

12

1

1

14:45.43

14:45.43

0:00.00

2

182

Dorrian Gordon

11

2

3

15:26.44

15:05.94

0:41.01

3

178

Steven Chorma

12

5

8

15:51.66

15:21.18

1:06.23

4

198

Spencer Phillips

11

8

16

16:08.58

15:33.03

1:23.15

5

201

Romeo Scagliarini

11

11

27

16:22.84

15:42.99

1:37.41

6

184

Alex Harrison

10

12

39

16:36.28

15:51.87

1:50.85

 
Team - Edwardsville Finish Position - 2
Team Score (places): 29 Team Score (times): 15:55.74 Ave Time:15:55.74
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

119

Brydon Groves-Scott

11

3

3

15:38.64

15:38.64

0:00.00

2

143

Ethan Townzen

10

4

7

15:38.83

15:38.74

0:00.19

3

140

Wes Schoenthal

11

6

13

16:03.50

15:46.99

0:24.86

4

132

Iain Perry

12

7

20

16:07.99

15:52.24

0:29.35

5

137

Zain Pyarali

11

9

29

16:09.75

15:55.74

0:31.11

6

129

James Mayfield

12

13

42

16:39.45

16:03.03

1:00.81

7

141

Joe Shannon

11

15

57

16:51.23

16:09.91

1:12.59

 
Team - Granite City Finish Position - 3
Team Score (places): 114 Team Score (times): 17:22.04 Ave Time:17:22.04
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

161

Will O'Keefe

9

10

10

16:15.74

16:15.74

0:00.00

2

158

Zachary Manion

11

17

27

16:56.91

16:36.33

0:41.17

3

157

Tyler Manion

11

18

45

17:09.38

16:47.34

0:53.64

4

154

Matt Kline

9

34

79

18:13.20

17:08.81

1:57.46

5

162

Jake Roustio

9

35

114

18:14.97

17:22.04

1:59.23

6

152

Brandon Eardley

12

38

152

18:21.15

17:31.89

2:05.41

7

156

Brandon Kukarola

12

52

204

19:10.07

17:45.92

2:54.33

 
Team - Belleville (West) Finish Position - 4
Team Score (places): 123 Team Score (times): 17:32.74 Ave Time:17:32.74
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

50

Evan Alcorn

12

16

16

16:56.60

16:56.60

0:00.00

2

52

Hunter Cason

10

22

38

17:15.28

17:05.94

0:18.68

3

71

Henry Schmitz

12

27

65

17:44.62

17:18.83

0:48.02

4

62

Chris Jackson

12

28

93

17:49.83

17:26.58

0:53.23

5

55

Nick Ernst

10

30

123

17:57.35

17:32.74

1:00.75

6

68

Kole Rakers

12

41

164

18:28.06

17:41.96

1:31.46

7

57

Eric Fries

12

49

213

18:55.91

17:52.52

1:59.31

 
Team - Belleville (East) Finish Position - 5
Team Score (places): 143 Team Score (times): 17:49.29 Ave Time:17:49.29
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

37

Nick Lopez

11

21

21

17:10.73

17:10.73

0:00.00

2

26

Amani Franklin

10

23

44

17:33.45

17:22.09

0:22.72

3

28

Xavier Hall

11

25

69

17:42.13

17:28.77

0:31.40

4

33

Brendan Karwoski

10

31

100

18:05.89

17:38.05

0:55.16

5

27

Patrick Gaul

10

43

143

18:34.23

17:49.29

1:23.50

6

22

Aidan Cole

11

46

189

18:48.33

17:59.13

1:37.60

7

49

Malik Ware

12

55

244

20:40.14

18:22.13

3:29.41

 
Team - Collinsville Finish Position - 6
Team Score (places): 154 Team Score (times): 17:52.04 Ave Time:17:52.04
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

85

Alex Reed

11

14

14

16:49.98

16:49.98

0:00.00

2

80

Trey Hawk

12

20

34

17:10.04

17:00.01

0:20.06

3

76

Thomas Boyer

11

29

63

17:52.76

17:17.59

1:02.78

4

88

Bryce Whitehead

11

44

107

18:35.64

17:37.11

1:45.66

5

78

Drake Claxton

10

47

154

18:51.77

17:52.04

2:01.79

6

79

Robert Frisbee

9

50

204

18:56.57

18:02.79

2:06.59

7

74

Will Autenrieth

9

53

257

19:22.15

18:14.13

2:32.17

 
Team - East St. Louis (Sr.) Finish Position - 7
Team Score (places): 163 Team Score (times): 18:04.76 Ave Time:18:04.76
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

91

Jwauhn Askew

12

19

19

17:10.01

17:10.01

0:00.00

2

102

Keonte Pearson

10

32

51

18:08.04

17:39.03

0:58.03

3

95

Frank Bonnard

12

33

84

18:12.71

17:50.25

1:02.70

4

103

Ramon Shelton

12

39

123

18:26.12

17:59.22

1:16.11

5

104

Phil Simmons

12

40

163

18:26.90

18:04.76

1:16.89

6

93

Dashawn Baldwin

10

45

208

18:38.72

18:10.42

1:28.71

7

96

Javonte Brown

12

48

256

18:55.23

18:16.82

1:45.22

 
Team - Alton (Sr.) Finish Position - 8
Team Score (places): 165 Team Score (times): 18:04.78 Ave Time:18:04.78
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

16

Jackson Scheiter

11

24

24

17:33.51

17:33.51

0:00.00

2

14

Evan Rathgeb

9

26

50

17:42.45

17:37.98

0:08.94

3

8

Sam Gentelin

9

36

86

18:18.04

17:51.33

0:44.53

4

19

Brennon Vogt

12

37

123

18:19.09

17:58.27

0:45.58

5

7

Trenton Gallion

12

42

165

18:30.82

18:04.78

0:57.31

6

5

Alex Davis

9

51

216

19:07.04

18:15.16

1:33.53

7

9

Christian Held

10

54

270

19:49.22

18:28.60

2:15.71

 

Final Team Results - Boys

 

Boys JV 3M

 
 
Team - O'Fallon Finish Position - 1
Team Score (places): 23 Team Score (times): 17:08.84 Ave Time:17:08.84
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

191

Matt Lloyd

11

1

1

16:45.95

16:45.95

0:00.00

2

173

Joey Black

9

4

5

17:04.90

16:55.43

0:18.95

3

192

Jacob McDaniel

12

5

10

17:08.12

16:59.66

0:22.17

4

199

Quinlin Preston

11

6

16

17:18.43

17:04.35

0:32.48

5

181

Lucas Goldschmidt

11

7

23

17:26.82

17:08.84

0:40.87

6

170

D'Angelo Baker

10

8

31

17:34.95

17:13.20

0:49.00

7

207

Zion Ward

9

10

41

17:48.31

17:18.21

1:02.36

8

186

Andrew Horsey

12

More Than 7

 

17:49.67

17:22.14

1:03.72

9

168

Tyler Amenn

12

More Than 7

 

18:08.12

17:27.25

1:22.17

10

193

Victor Mendez

11

More Than 7

 

18:09.19

17:31.45

1:23.24

11

171

Wesley Barnes

11

More Than 7

 

18:29.27

17:36.70

1:43.32

12

177

Tim Cargle

10

More Than 7

 

18:29.88

17:41.13

1:43.93

13

176

Ryan Byrnes

10

More Than 7

 

18:35.26

17:45.30

1:49.31

14

210

Bryson Whiteside

10

More Than 7

 

18:38.76

17:49.12

1:52.81

15

187

Bryan Kalkwarf

9

More Than 7

 

19:05.95

17:54.24

2:20.00

16

172

Alex Belongy

11

More Than 7

 

19:11.53

17:59.07

2:25.58

17

185

Griffen Henderson

11

More Than 7

 

19:19.73

18:03.81

2:33.78

18

189

Nick Kelly

10

More Than 7

 

19:29.52

18:08.58

2:43.57

19

205

Austin Stout

10

More Than 7

 

19:34.38

18:13.09

2:48.43

20

202

Eric Shipley

9

More Than 7

 

19:44.65

18:17.67

2:58.70

21

167

Nicholas Abalos

11

More Than 7

 

19:59.07

18:22.50

3:13.12

22

196

Jacob O'Neill

10

More Than 7

 

20:15.81

18:27.65

3:29.86

23

200

Aaron Reuter

9

More Than 7

 

20:21.38

18:32.59

3:35.43

24

194

Bryan Miller

10

More Than 7

 

20:23.51

18:37.22

3:37.56

25

188

Johnathon Kaltenbaugh

11

More Than 7

 

20:33.35

18:41.86

3:47.40

26

204

Roger St. Germaine

12

More Than 7

 

20:47.83

18:46.71

4:01.88

27

211

Grant Wilhelm

11

More Than 7

 

21:21.37

18:52.43

4:35.42

28

183

Brandon Harbour

10

More Than 7

 

22:13.40

18:59.61

5:27.45

29

179

PJ Daniel

12

More Than 7

 

23:39.77

19:09.27

6:53.82

 
Team - Edwardsville Finish Position - 2
Team Score (places): 39 Team Score (times): 17:35.79 Ave Time:17:35.79
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

121

Hunter Hessler

11

2

2

16:52.93

16:52.93

0:00.00

2

125

Jack Lever

11

3

5

16:59.19

16:56.06

0:06.26

3

118

Zach Gabel

11

9

14

17:35.99

17:09.37

0:43.06

4

139

Jacob Schoenthal

9

12

26

18:12.29

17:25.10

1:19.36

5

117

Connor Dunaway

11

13

39

18:18.56

17:35.79

1:25.63

6

136

Peter Powell

9

14

53

18:19.05

17:43.00

1:26.12

7

144

Jacob Trueb

12

18

71

19:00.89

17:54.13

2:07.96

8

107

Nick Aramowicz

10

More Than 7

 

19:02.52

18:02.68

2:09.59

9

111

Allen Bilbruck

12

More Than 7

 

19:10.74

18:10.24

2:17.81

10

138

Luke Raffaelle

9

More Than 7

 

19:12.08

18:16.42

2:19.15

11

146

Aaron Wilkinson

12

More Than 7

 

19:30.40

18:23.15

2:37.47

12

128

Riah Martin

12

More Than 7

 

19:55.37

18:30.83

3:02.44

13

142

Grant Theide

9

More Than 7

 

19:56.20

18:37.40

3:03.27

14

122

Steven Hogg

10

More Than 7

 

20:13.53

18:44.27

3:20.60

15

123

Cameron Johnston

9

More Than 7

 

20:21.37

18:50.74

3:28.44

16

145

Andy VanZandt

12

More Than 7

 

20:22.67

18:56.49

3:29.74

17

131

Andrew Nolen

11

More Than 7

 

20:31.04

19:02.05

3:38.11

18

134

Keaton Poolle

9

More Than 7

 

20:43.00

19:07.66

3:50.07

19

133

Alex Peterson

12

More Than 7

 

20:48.35

19:12.96

3:55.42

20

112

Alan Bonk

12

More Than 7

 

20:55.77

19:18.10

4:02.84

21

135

Michael Powell

11

More Than 7

 

21:02.43

19:23.07

4:09.50

22

108

Mathew Barton

9

More Than 7

 

21:21.38

19:28.44

4:28.45

23

124

Pradeep Kandula

10

More Than 7

 

21:43.11

19:34.30

4:50.18

24

113

John Brandenburg

11

More Than 7

 

22:07.73

19:40.69

5:14.80

25

114

McLaughlin Chris

12

More Than 7

 

22:22.68

19:47.17

5:29.75

 
Team - Belleville (East) Finish Position - 3
Team Score (places): 92 Team Score (times): 18:47.23 Ave Time:18:47.23
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

23

Brandon Day

12

11

11

17:58.90

17:58.90

0:00.00

2

34

Joseph Kraus

10

15

26

18:28.00

18:13.45

0:29.10

3

32

Remington Ibarra

11

16

42

18:41.92

18:22.94

0:43.02

4

48

Austin Veliz

11

23

65

19:22.25

18:37.77

1:23.35

5

38

Sean Mills

11

27

92

19:25.09

18:47.23

1:26.19

6

25

Jason Erb

11

30

122

19:39.16

18:55.89

1:40.26

7

42

Jimmy Pham

11

34

156

20:06.62

19:05.99

2:07.72

8

31

Bryan Humphrey

11

More Than 7

 

21:51.48

19:26.68

3:52.58

9

44

Ryan Runion

11

More Than 7

 

22:15.82

19:45.47

4:16.92

10

35

Jack Lance

11

More Than 7

 

22:35.56

20:02.48

4:36.66

11

39

Tony Nguyen

10

More Than 7

 

22:36.77

20:16.51

4:37.87

12

40

Arya Nugraha

12

More Than 7

 

23:08.07

20:30.80

5:09.17

 
Team - Belleville (West) Finish Position - 4
Team Score (places): 110 Team Score (times): 19:16.10 Ave Time:19:16.10
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

65

Josh McGinnis

11

17

17

18:53.82

18:53.82

0:00.00

2

70

Nate Robben

9

19

36

19:09.38

19:01.60

0:15.56

3

56

Tyler Fedak

12

21

57

19:16.13

19:06.44

0:22.31

4

64

Ethan Lamons

9

24

81

19:23.14

19:10.62

0:29.32

5

63

Ian Kern

9

29

110

19:38.03

19:16.10

0:44.21

6

69

Isreal Renteria

10

35

145

20:10.79

19:25.22

1:16.97

7

58

John Gibson

11

36

181

20:18.45

19:32.82

1:24.63

8

72

Jake Vallandingham

11

More Than 7

 

20:27.51

19:39.66

1:33.69

9

61

Peter Hobson

11

More Than 7

 

20:28.38

19:45.07

1:34.56

10

67

Brendan Preston

9

More Than 7

 

21:25.20

19:55.08

2:31.38

11

51

Gabriel Buelow

9

More Than 7

 

21:41.45

20:04.75

2:47.63

12

66

Ryan Mentzer

9

More Than 7

 

25:27.63

20:31.66

6:33.81

 
Team - Collinsville Finish Position - 5
Team Score (places): 147 Team Score (times): 20:03.07 Ave Time:20:03.07
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

77

Ben Carlson

9

20

20

19:12.19

19:12.19

0:00.00

2

75

Jacob Bednara

10

22

42

19:19.45

19:15.82

0:07.26

3

86

Clay Stephens

11

28

70

19:36.57

19:22.74

0:24.38

4

73

Richard Alexander

9

33

103

20:04.64

19:33.21

0:52.45

5

87

Cameron Tanzyus

10

44

147

22:02.49

20:03.07

2:50.30

6

84

Caleb Pikoriatis

9

45

192

22:46.96

20:30.38

3:34.77

 
Team - Granite City Finish Position - 6
Team Score (places): 174 Team Score (times): 20:19.32 Ave Time:20:19.32
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

160

Leo Nikonowicz

9

25

25

19:23.17

19:23.17

0:00.00

2

147

Kariem Ali

9

32

57

20:03.76

19:43.47

0:40.59

3

165

Zach Upshaw

11

37

94

20:32.98

19:59.97

1:09.81

4

166

Conner York

11

39

133

20:42.58

20:10.62

1:19.41

5

153

Trent Jones

10

41

174

20:54.09

20:19.32

1:30.92

6

163

Jamie Roustio

9

46

220

23:10.95

20:47.92

3:47.78

7

149

Patrick Connolly

9

48

268

25:28.46

21:28.00

6:05.29

8

148

John Ball

10

More Than 7

 

34:47.92

23:07.99

15:24.75

 
Team - Alton (Sr.) Finish Position - 7
Team Score (places): 177 Team Score (times): 20:20.53 Ave Time:20:20.53
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

17

James Steinman

9

26

26

19:24.20

19:24.20

0:00.00

2

15

Brandon Rose

11

31

57

19:56.77

19:40.49

0:32.57

3

1

Nolen Adney

12

38

95

20:37.91

19:59.63

1:13.71

4

2

Alex Basler

9

40

135

20:46.31

20:11.30

1:22.11

5

6

Andrew Ernst

12

42

177

20:57.44

20:20.53

1:33.24

6

3

Sam Bosse

9

43

220

21:09.26

20:28.65

1:45.06

7

10

Nate Hoffman

10

47

267

25:14.03

21:09.42

5:49.83

 
Team - East St. Louis (Sr.) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

99

Michael Hudspeth

9

Less Than 5

 

19:11.54

19:11.54

0:00.00

2

101

Corey Jones

9

Less Than 5

 

19:38.65

19:25.10

0:27.11

3

106

Joshua Tolson

9

Less Than 5

 

20:16.34

19:42.18

1:04.80

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity 3M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

318

Allie Sweatt Edwardsville

18:27.94

6:09/M

12

 

2

2

339

Tami Cardenas O'Fallon

19:00.28

6:20/M

11

 

3

3

365

Reagan Lear O'Fallon

19:03.83

6:21/M

12

 

4

4

372

Syndey Neal O'Fallon

19:07.19

6:22/M

12

 

5

5

348

Andrea George O'Fallon

19:27.38

6:29/M

12

 

6

6

316

Caitlyn Scheibal Edwardsville

19:28.61

6:29/M

9

 

7

7

364

Samantha Lapp O'Fallon

19:28.98

6:29/M

12

 

8

8

379

Olivia Taitt O'Fallon

19:34.11

6:31/M

12

 

9

9

302

Savannah Brannen Edwardsville

19:39.85

6:33/M

9

 

10

10

305

Julianna Determan Edwardsville

19:43.68

6:34/M

9

 

11

11

312

Lizzie Lynn Edwardsville

19:43.79

6:34/M

11

 

12

12

264

Olivia Horton Belleville (West)

19:48.51

6:36/M

11

 

13

13

273

Andrea Frerker Collinsville

19:55.63

6:38/M

9

 

14

14

317

Rachel Schoenecker Edwardsville

19:59.75

6:40/M

10

 

15

15

371

Hannah Nabb O'Fallon

20:09.89

6:43/M

10

 

16

16

260

Emily Fulton Belleville (West)

20:31.11

6:50/M

11

 

17

17

285

Precious Hudspeth East St. Louis (Sr.)

20:34.72

6:51/M

10

 

18

18

214

Hanah Batchler Alton (Sr.)

20:38.57

6:53/M

11

 

19

19

259

Sarah Dintleman Belleville (West)

20:40.60

6:53/M

10

 

20

20

278

Addie Moore Collinsville

20:43.89

6:54/M

9

 

21

21

288

Jada Marshall East St. Louis (Sr.)

20:48.96

6:56/M

9

 

22

22

296

Rineka Simmons East St. Louis (Sr.)

21:04.97

7:01/M

11

 

23

23

324

Linette Hernandez Granite City

21:08.73

7:03/M

12

 

24

24

303

Colleen Corkery Edwardsville

21:11.08

7:04/M

10

 

25

25

266

Brittany Luster Belleville (West)

21:16.67

7:05/M

12

 

26

26

256

Milie Alejo Belleville (West)

21:17.40

7:06/M

11

 

27

27

287

LaJaenae Keltee East St. Louis (Sr.)

21:25.21

7:08/M

10

 

28

28

291

Nyjae McNeal East St. Louis (Sr.)

21:30.84

7:10/M

11

 

29

29

274

Kaitlyn Frisbee Collinsville

21:40.22

7:13/M

11

 

30

30

234

Haley Inyart Belleville (East)

21:40.30

7:13/M

10

 

31

31

254

Audrey Winn Belleville (East)

21:57.86

7:19/M

12

 

32

32

294

Rhonisha Rines East St. Louis (Sr.)

22:00.89

7:20/M

10

 

33

33

229

Sarah Gompers Belleville (East)

22:04.08

7:21/M

10

 

34

34

221

Cassady Anderson Belleville (East)

22:13.66

7:24/M

9

 

35

35

328

Emily Leon Granite City

22:28.32

7:29/M

12

 

36

36

220

Alexis Anderson Belleville (East)

22:34.56

7:31/M

9

 

37

37

262

Kristin Goerger Belleville (West)

22:35.99

7:32/M

12

 

38

38

329

Kori Nesbit Granite City

22:50.17

7:37/M

10

 

39

39

216

Magen Cochran Alton (Sr.)

22:57.74

7:39/M

12

 

40

40

275

Michaela Halwachs Collinsville

23:06.06

7:42/M

11

 

41

41

281

Rachel Campbell East St. Louis (Sr.)

23:29.95

7:50/M

12

 

42

42

215

Meghan Boyd Alton (Sr.)

23:38.13

7:53/M

12

 

43

43

321

Ciara Broyles Granite City

23:51.15

7:57/M

9

 

44

44

253

Sidne' Williamson Belleville (East)

24:01.77

8:00/M

11

 

45

45

219

Anna Scoggins Alton (Sr.)

24:06.21

8:02/M

11

 

46

46

236

Megan Korte Belleville (East)

24:10.03

8:03/M

9

 

47

47

279

Cindy Morales Collinsville

24:11.72

8:04/M

10

 

48

48

261

Natalie Gass Belleville (West)

24:13.85

8:04/M

12

 

49

49

217

Abbi Day Alton (Sr.)

24:59.03

8:20/M

9

 

50

50

331

Savanah Tyler Granite City

26:26.74

8:49/M

9

 

51

51

322

Emily Feigenbutz Granite City

26:39.30

8:53/M

9

 

52

52

327

Destiny Johnson Granite City

28:45.90

9:35/M

11

 

 

Overall Finish List - Girls

 

Girls JV 3M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

375

Mary Kate Porath O'Fallon

19:56.62

6:39/M

9

 

2

2

340

Casey Carter O'Fallon

20:03.98

6:41/M

10

 

3

3

344

Sarah Duffy O'Fallon

20:07.11

6:42/M

10

 

4

4

349

Noelle Gilster O'Fallon

20:15.13

6:45/M

11

 

5

5

378

Rachel Russel O'Fallon

20:29.92

6:50/M

11

 

6

6

360

Danna Jenkins O'Fallon

20:47.70

6:56/M

9

 

7

7

345

Marta Durk O'Fallon

21:05.24

7:02/M

9

 

8

(> 7)

377

Annie Roberts O'Fallon

21:06.24

7:02/M

9

 

9

(> 7)

361

Alley Johnson O'Fallon

21:06.60

7:02/M

9

 

10

(> 7)

342

Ashley Cornuet O'Fallon

21:07.62

7:02/M

10

 

11

(> 7)

381

Sam Tidwell O'Fallon

21:08.78

7:03/M

10

 

12

8

306

Katie Edmonds Edwardsville

21:09.20

7:03/M

10

 

13

(> 7)

368

Casey Moffitt O'Fallon

21:14.91

7:05/M

10

 

14

9

313

Nara Markowitz Edwardsville

21:19.51

7:06/M

9

 

15

10

311

Lydia Keasey Edwardsville

21:33.51

7:11/M

10

 

16

11

319

Victoria Vegher Edwardsville

21:33.92

7:11/M

9

 

17

12

300

Brook Allen Edwardsville

21:59.77

7:20/M

10

 

18

(> 7)

366

Heather Lee O'Fallon

22:06.53

7:22/M

11

 

19

(> 7)

374

Takeya Pinkard O'Fallon

22:07.59

7:22/M

12

 

20

(> 7)

343

Chloe Donnadieu O'Fallon

22:11.28

7:24/M

11

 

21

(> 7)

354

Savannah Henderson O'Fallon

22:16.41

7:25/M

12

 

22

13

304

Dianna Craig Edwardsville

22:19.93

7:26/M

9

 

23

14

314

Shannon O'Brien Edwardsville

22:26.42

7:29/M

10

 

24

(> 7)

386

Andrea Wieman O'Fallon

22:28.22

7:29/M

9

 

25

(> 7)

351

Isley Gooden O'Fallon

22:37.57

7:32/M

9

 

26

(> 7)

385

Elaina Wharton O'Fallon

22:38.28

7:33/M

9

 

27

(> 7)

384

Janelle Vollmer O'Fallon

22:44.78

7:35/M

9

 

28

(> 7)

363

Anna Langevin O'Fallon

22:47.43

7:36/M

10

 

29

15

270

Ana Sauerwein Belleville (West)

22:47.57

7:36/M

10

 

30

(< 5)

292

Kymyenna Mitchell East St. Louis (Sr.)

23:11.02

7:44/M

11

 

31

(> 7)

301

Claire Ashby Edwardsville

23:11.24

7:44/M

10

 

32

(< 5)

635

Tia Wells East St. Louis (Sr.)

23:11.64

7:44/M

11

 

33

16

267

Abby McNames Belleville (West)

23:11.78

7:44/M

12

 

34

(> 7)

335

Abby Becker O'Fallon

23:23.77

7:48/M

9

 

35

(> 7)

355

Sydney Henderson O'Fallon

23:26.32

7:49/M

11

 

36

17

265

Brigid Keeley Belleville (West)

23:30.69

7:50/M

10

 

37

18

255

Karlee Albrecht Belleville (West)

23:37.88

7:52/M

12

 

38

(> 7)

359

Kelcey Hutchison O'Fallon

23:40.31

7:53/M

12

 

39

(< 5)

282

Marsha'lle Chester East St. Louis (Sr.)

23:42.72

7:54/M

11

 

40

(> 7)

336

Paige Black O'Fallon

23:44.47

7:55/M

9

 

41

(> 7)

334

Natalie Bak O'Fallon

23:59.29

8:00/M

9

 

42

19

272

Whitney Warnecke Belleville (West)

24:01.28

8:00/M

10

 

43

(> 7)

362

Kate Kampmeyer O'Fallon

24:11.42

8:04/M

9

 

44

(> 7)

353

Heather Habinyak O'Fallon

24:12.67

8:04/M

11

 

45

(> 7)

315

Grace Perry Edwardsville

24:13.49

8:04/M

9

 

46

(> 7)

380

Keri Teague O'Fallon

24:22.38

8:07/M

12

 

47

(> 7)

370

Abby Mussatto O'Fallon

24:26.77

8:09/M

11

 

48

(> 7)

369

Melissa Mueller O'Fallon

24:30.85

8:10/M

11

 

49

(> 7)

347

Lindsey Frohbieter O'Fallon

24:30.90

8:10/M

12

 

50

(> 7)

346

Grace Figueroa O'Fallon

24:38.29

8:13/M

12

 

51

(> 7)

376

Taylor Reynolds O'Fallon

24:43.51

8:14/M

9

 

52

(> 7)

358

Alexis Hutchison O'Fallon

25:08.09

8:23/M

12

 

53

(> 7)

382

Krista Van Driel O'Fallon

25:19.97

8:26/M

11

 

54

(> 7)

367

Kenzie McCormick O'Fallon

25:21.12

8:27/M

9

 

55

(> 7)

310

Samantha Higgerson Edwardsville

25:23.44

8:28/M

10

 

56

(> 7)

308

Ashton Gray Edwardsville

25:25.23

8:28/M

10

 

57

20

268

Alli Mentzer Belleville (West)

26:16.88

8:45/M

12

 

58

(> 7)

352

Addison Guskey O'Fallon

26:23.32

8:48/M

11

 

59

(> 7)

356

Amanda Horsey O'Fallon

26:56.52

8:59/M

11

 

60

(> 7)

350

Jayleen Gonzalez O'Fallon

27:22.89

9:07/M

11

 

61

(> 7)

338

Katelyn Burton O'Fallon

27:46.61

9:15/M

11

 

62

(< 5)

244

Ivana Nanthavong Belleville (East)

28:35.62

9:32/M

11

 

63

(< 5)

246

Caitlyn Peters Belleville (East)

28:35.63

9:32/M

9

 

64

(< 5)

323

Jessica Harris Granite City

28:35.68

9:32/M

11

 

65

21

271

Rachel Walker Belleville (West)

28:38.10

9:33/M

12

 

66

(< 5)

233

India Hunter Belleville (East)

28:50.01

9:37/M

11

 

67

(< 5)

226

Sophia Fike Belleville (East)

28:56.15

9:39/M

10

 

68

(< 5)

326

Sydney Jackson Granite City

29:33.05

9:51/M

11

 

69

(> 7)

269

Olivia Rowan Belleville (West)

30:00.40

10:00/M

10

 

70

(< 5)

325

Laneisha Jackson Granite City

36:08.79

12:03/M

10

 

Team Summary Report - Girls

Girls Varsity 3M

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

O'Fallon

21

2

3

4

5

7

8

15

 

 

Top 5 Times: 19:13.53--- Average Time: 19:13.53

 

2

Edwardsville

37

1

6

9

10

11

14

24

 

 

Top 5 Times: 19:24.77--- Average Time: 19:24.77

 

3

Belleville (West)

98

12

16

19

25

26

37

48

 

 

Top 5 Times: 20:42.86--- Average Time: 20:42.86

 

4

East St. Louis (Sr.)

115

17

21

22

27

28

32

41

 

 

Top 5 Times: 21:04.94--- Average Time: 21:04.94

 

5

Collinsville

149

13

20

29

40

47

 

 

Top 5 Times: 21:55.50--- Average Time: 21:55.50

 

6

Belleville (East)

164

30

31

33

34

36

44

46

 

 

Top 5 Times: 22:06.09--- Average Time: 22:06.09

 

7

Granite City

189

23

35

38

43

50

51

52

 

 

Top 5 Times: 23:21.02--- Average Time: 23:21.02

 

8

Alton (Sr.)

193

18

39

42

45

49

 

 

Top 5 Times: 23:15.94--- Average Time: 23:15.94

 
 

Team Summary Report - Girls

Girls JV 3M

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

O'Fallon

15

1

2

3

4

5

6

7

 

 

Top 5 Times: 20:10.55--- Average Time: 20:10.55

 

2

Edwardsville

50

8

9

10

11

12

13

14

 

 

Top 5 Times: 21:31.18--- Average Time: 21:31.18

 

3

Belleville (West)

85

15

16

17

18

19

20

21

 

 

Top 5 Times: 23:25.84--- Average Time: 23:25.84

 

Inc.

Belleville (East)

4 finishers

 

 

 

Inc.

East St. Louis (Sr.)

3 finishers

 

 

 

Inc.

Granite City

3 finishers

 

 

 
 

Final Team Results - Girls

Girls Varsity 3M

Team - O'Fallon Finish Position - 1
Team Score (places): 21 Team Score (times): 19:13.53 Ave Time:19:13.53
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

339

Tami Cardenas

11

2

2

19:00.28

19:00.28

0:00.00

2

365

Reagan Lear

12

3

5

19:03.83

19:02.06

0:03.55

3

372

Syndey Neal

12

4

9

19:07.19

19:03.77

0:06.91

4

348

Andrea George

12

5

14

19:27.38

19:09.67

0:27.10

5

364

Samantha Lapp

12

7

21

19:28.98

19:13.53

0:28.70

6

379

Olivia Taitt

12

8

29

19:34.11

19:16.96

0:33.83

7

371

Hannah Nabb

10

15

44

20:09.89

19:24.52

1:09.61

 
Team - Edwardsville Finish Position - 2
Team Score (places): 37 Team Score (times): 19:24.77 Ave Time:19:24.77
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

318

Allie Sweatt

12

1

1

18:27.94

18:27.94

0:00.00

2

316

Caitlyn Scheibal

9

6

7

19:28.61

18:58.28

1:00.67

3

302

Savannah Brannen

9

9

16

19:39.85

19:12.13

1:11.91

4

305

Julianna Determan

9

10

26

19:43.68

19:20.02

1:15.74

5

312

Lizzie Lynn

11

11

37

19:43.79

19:24.77

1:15.85

6

317

Rachel Schoenecker

10

14

51

19:59.75

19:30.60

1:31.81

7

303

Colleen Corkery

10

24

75

21:11.08

19:44.96

2:43.14

 
Team - Belleville (West) Finish Position - 3
Team Score (places): 98 Team Score (times): 20:42.86 Ave Time:20:42.86
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

264

Olivia Horton

11

12

12

19:48.51

19:48.51

0:00.00

2

260

Emily Fulton

11

16

28

20:31.11

20:09.81

0:42.60

3

259

Sarah Dintleman

10

19

47

20:40.60

20:20.07

0:52.09

4

266

Brittany Luster

12

25

72

21:16.67

20:34.22

1:28.16

5

256

Milie Alejo

11

26

98

21:17.40

20:42.86

1:28.89

6

262

Kristin Goerger

12

37

135

22:35.99

21:01.71

2:47.48

7

261

Natalie Gass

12

48

183

24:13.85

21:29.16

4:25.34

 
Team - East St. Louis (Sr.) Finish Position - 4
Team Score (places): 115 Team Score (times): 21:04.94 Ave Time:21:04.94
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

285

Precious Hudspeth

10

17

17

20:34.72

20:34.72

0:00.00

2

288

Jada Marshall

9

21

38

20:48.96

20:41.84

0:14.24

3

296

Rineka Simmons

11

22

60

21:04.97

20:49.55

0:30.25

4

287

LaJaenae Keltee

10

27

87

21:25.21

20:58.47

0:50.49

5

291

Nyjae McNeal

11

28

115

21:30.84

21:04.94

0:56.12

6

294

Rhonisha Rines

10

32

147

22:00.89

21:14.27

1:26.17

7

281

Rachel Campbell

12

41

188

23:29.95

21:33.65

2:55.23

 
Team - Collinsville Finish Position - 5
Team Score (places): 149 Team Score (times): 21:55.50 Ave Time:21:55.50
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

273

Andrea Frerker

9

13

13

19:55.63

19:55.63

0:00.00

2

278

Addie Moore

9

20

33

20:43.89

20:19.76

0:48.26

3

274

Kaitlyn Frisbee

11

29

62

21:40.22

20:46.58

1:44.59

4

275

Michaela Halwachs

11

40

102

23:06.06

21:21.45

3:10.43

5

279

Cindy Morales

10

47

149

24:11.72

21:55.50

4:16.09

 
Team - Belleville (East) Finish Position - 6
Team Score (places): 164 Team Score (times): 22:06.09 Ave Time:22:06.09
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

234

Haley Inyart

10

30

30

21:40.30

21:40.30

0:00.00

2

254

Audrey Winn

12

31

61

21:57.86

21:49.08

0:17.56

3

229

Sarah Gompers

10

33

94

22:04.08

21:54.08

0:23.78

4

221

Cassady Anderson

9

34

128

22:13.66

21:58.98

0:33.36

5

220

Alexis Anderson

9

36

164

22:34.56

22:06.09

0:54.26

6

253

Sidne' Williamson

11

44

208

24:01.77

22:25.37

2:21.47

7

236

Megan Korte

9

46

254

24:10.03

22:40.32

2:29.73

 
Team - Granite City Finish Position - 7
Team Score (places): 189 Team Score (times): 23:21.02 Ave Time:23:21.02
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

324

Linette Hernandez

12

23

23

21:08.73

21:08.73

0:00.00

2

328

Emily Leon

12

35

58

22:28.32

21:48.53

1:19.59

3

329

Kori Nesbit

10

38

96

22:50.17

22:09.07

1:41.44

4

321

Ciara Broyles

9

43

139

23:51.15

22:34.59

2:42.42

5

331

Savanah Tyler

9

50

189

26:26.74

23:21.02

5:18.01

6

322

Emily Feigenbutz

9

51

240

26:39.30

23:54.07

5:30.57

7

327

Destiny Johnson

11

52

292

28:45.90

24:35.76

7:37.17

 
Team - Alton (Sr.) Finish Position - 8
Team Score (places): 193 Team Score (times): 23:15.94 Ave Time:23:15.94
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

214

Hanah Batchler

11

18

18

20:38.57

20:38.57

0:00.00

2

216

Magen Cochran

12

39

57

22:57.74

21:48.16

2:19.17

3

215

Meghan Boyd

12

42

99

23:38.13

22:24.81

2:59.56

4

219

Anna Scoggins

11

45

144

24:06.21

22:50.16

3:27.64

5

217

Abbi Day

9

49

193

24:59.03

23:15.94

4:20.46

 

Final Team Results - Girls

 

Girls JV 3M

 
 
Team - O'Fallon Finish Position - 1
Team Score (places): 15 Team Score (times): 20:10.55 Ave Time:20:10.55
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

375

Mary Kate Porath

9

1

1

19:56.62

19:56.62

0:00.00

2

340

Casey Carter

10

2

3

20:03.98

20:00.30

0:07.36

3

344

Sarah Duffy

10

3

6

20:07.11

20:02.57

0:10.49

4

349

Noelle Gilster

11

4

10

20:15.13

20:05.71

0:18.51

5

378

Rachel Russel

11

5

15

20:29.92

20:10.55

0:33.30

6

360

Danna Jenkins

9

6

21

20:47.70

20:16.74

0:51.08

7

345

Marta Durk

9

7

28

21:05.24

20:23.67

1:08.62

8

377

Annie Roberts

9

More Than 7

 

21:06.24

20:28.99

1:09.62

9

361

Alley Johnson

9

More Than 7

 

21:06.60

20:33.17

1:09.98

10

342

Ashley Cornuet

10

More Than 7

 

21:07.62

20:36.62

1:11.00

11

381

Sam Tidwell

10

More Than 7

 

21:08.78

20:39.54

1:12.16

12

368

Casey Moffitt

10

More Than 7

 

21:14.91

20:42.49

1:18.29

13

366

Heather Lee

11

More Than 7

 

22:06.53

20:48.95

2:09.91

14

374

Takeya Pinkard

12

More Than 7

 

22:07.59

20:54.57

2:10.97

15

343

Chloe Donnadieu

11

More Than 7

 

22:11.28

20:59.68

2:14.66

16

354

Savannah Henderson

12

More Than 7

 

22:16.41

21:04.48

2:19.79

17

386

Andrea Wieman

9

More Than 7

 

22:28.22

21:09.40

2:31.60

18

351

Isley Gooden

9

More Than 7

 

22:37.57

21:14.30

2:40.95

19

385

Elaina Wharton

9

More Than 7

 

22:38.28

21:18.72

2:41.66

20

384

Janelle Vollmer

9

More Than 7

 

22:44.78

21:23.03

2:48.16

21

363

Anna Langevin

10

More Than 7

 

22:47.43

21:27.04

2:50.81

22

335

Abby Becker

9

More Than 7

 

23:23.77

21:32.35

3:27.15

23

355

Sydney Henderson

11

More Than 7

 

23:26.32

21:37.31

3:29.70

24

359

Kelcey Hutchison

12

More Than 7

 

23:40.31

21:42.43

3:43.69

25

336

Paige Black

9

More Than 7

 

23:44.47

21:47.31

3:47.85

26

334

Natalie Bak

9

More Than 7

 

23:59.29

21:52.39

4:02.67

27

362

Kate Kampmeyer

9

More Than 7

 

24:11.42

21:57.54

4:14.80

28

353

Heather Habinyak

11

More Than 7

 

24:12.67

22:02.36

4:16.05

29

380

Keri Teague

12

More Than 7

 

24:22.38

22:07.19

4:25.76

30

370

Abby Mussatto

11

More Than 7

 

24:26.77

22:11.84

4:30.15

31

369

Melissa Mueller

11

More Than 7

 

24:30.85

22:16.33

4:34.23

32

347

Lindsey Frohbieter

12

More Than 7

 

24:30.90

22:20.53

4:34.28

33

346

Grace Figueroa

12

More Than 7

 

24:38.29

22:24.71

4:41.67

34

376

Taylor Reynolds

9

More Than 7

 

24:43.51

22:28.79

4:46.89

35

358

Alexis Hutchison

12

More Than 7

 

25:08.09

22:33.34

5:11.47

36

382

Krista Van Driel

11

More Than 7

 

25:19.97

22:37.97

5:23.35

37

367

Kenzie McCormick

9

More Than 7

 

25:21.12

22:42.38

5:24.50

38

352

Addison Guskey

11

More Than 7

 

26:23.32

22:48.19

6:26.70

39

356

Amanda Horsey

11

More Than 7

 

26:56.52

22:54.56

6:59.90

40

350

Jayleen Gonzalez

11

More Than 7

 

27:22.89

23:01.27

7:26.27

41

338

Katelyn Burton

11

More Than 7

 

27:46.61

23:08.23

7:49.99

 
Team - Edwardsville Finish Position - 2
Team Score (places): 50 Team Score (times): 21:31.18 Ave Time:21:31.18
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

306

Katie Edmonds

10

8

8

21:09.20

21:09.20

0:00.00

2

313

Nara Markowitz

9

9

17

21:19.51

21:14.36

0:10.31

3

311

Lydia Keasey

10

10

27

21:33.51

21:20.74

0:24.31

4

319

Victoria Vegher

9

11

38

21:33.92

21:24.04

0:24.72

5

300

Brook Allen

10

12

50

21:59.77

21:31.18

0:50.57

6

304

Dianna Craig

9

13

63

22:19.93

21:39.31

1:10.73

7

314

Shannon O'Brien

10

14

77

22:26.42

21:46.04

1:17.22

8

301

Claire Ashby

10

More Than 7

 

23:11.24

21:56.69

2:02.04

9

315

Grace Perry

9

More Than 7

 

24:13.49

22:11.89

3:04.29

10

310

Samantha Higgerson

10

More Than 7

 

25:23.44

22:31.04

4:14.24

11

308

Ashton Gray

10

More Than 7

 

25:25.23

22:46.88

4:16.03

 
Team - Belleville (West) Finish Position - 3
Team Score (places): 85 Team Score (times): 23:25.84 Ave Time:23:25.84
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

270

Ana Sauerwein

10

15

15

22:47.57

22:47.57

0:00.00

2

267

Abby McNames

12

16

31

23:11.78

22:59.68

0:24.21

3

265

Brigid Keeley

10

17

48

23:30.69

23:10.01

0:43.12

4

255

Karlee Albrecht

12

18

66

23:37.88

23:16.98

0:50.31

5

272

Whitney Warnecke

10

19

85

24:01.28

23:25.84

1:13.71

6

268

Alli Mentzer

12

20

105

26:16.88

23:54.35

3:29.31

7

271

Rachel Walker

12

21

126

28:38.10

24:34.88

5:50.53

8

269

Olivia Rowan

10

More Than 7

 

30:00.40

25:15.57

7:12.83

 
Team - Belleville (East) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

244

Ivana Nanthavong

11

Less Than 5

 

28:35.62

28:35.62

0:00.00

2

246

Caitlyn Peters

9

Less Than 5

 

28:35.63

28:35.63

0:00.01

3

233

India Hunter

11

Less Than 5

 

28:50.01

28:40.42

0:14.39

4

226

Sophia Fike

10

Less Than 5

 

28:56.15

28:44.35

0:20.53

 
Team - East St. Louis (Sr.) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

292

Kymyenna Mitchell

11

Less Than 5

 

23:11.02

23:11.02

0:00.00

2

635

Tia Wells

11

Less Than 5

 

23:11.64

23:11.33

0:00.62

3

282

Marsha'lle Chester

11

Less Than 5

 

23:42.72

23:21.79

0:31.70

 
Team - Granite City Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

323

Jessica Harris

11

Less Than 5

 

28:35.68

28:35.68

0:00.00

2

326

Sydney Jackson

11

Less Than 5

 

29:33.05

29:04.37

0:57.37

3

325

Laneisha Jackson

10

Less Than 5

 

36:08.79

31:25.84

7:33.11