First To The Finish Kickoff Cross Country Meet

August 29, 2015


Endurance Race Timing http://AthleticTiming.com

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

522

Harrison Thomas Carterville

16:17.25

5:15/M

12

 

2

2

820

Josh Cable Rochester

16:52.90

5:26/M

10

 

3

3

440

Rudy McClellan Notre Dame (Cape Girardeau)

16:56.78

5:28/M

11

 

4

4

635

Charlie Parrish Freeburg

17:02.00

5:30/M

10

 

5

5

835

Caden Owens Salem

17:05.97

5:31/M

11

 

6

6

840

Hayden Wimberly Salem

17:12.86

5:33/M

10

 

7

7

836

Blake Quandt Salem

17:12.99

5:33/M

11

 

8

8

434

Matt Gibbs Notre Dame (Cape Girardeau)

17:30.31

5:39/M

10

 

9

9

661

Michael Oliver Herrin

17:30.93

5:39/M

9

 

10

10

736

Taijhan Nelson Murphysboro

17:33.78

5:40/M

11

 

11

11

839

Dawson Webster Salem

17:36.50

5:41/M

10

 

12

12

628

Alex Mack Freeburg

17:38.86

5:41/M

11

 

13

13

556

Jackson Stewart Decatur (St. Teresa)

17:41.08

5:42/M

9

 

14

14

708

Tyler Byars McLeansboro (Hamilton County)

17:44.69

5:43/M

12

 

15

15

754

Brandon Schnitker Nashville

17:50.14

5:45/M

12

 

16

16

698

Ethan Price Mascoutah

17:56.49

5:47/M

11

 

17

17

538

Kristian Avise- Rouse Columbia

17:57.86

5:47/M

12

 

18

18

697

Daniel Pearson Mascoutah

17:59.09

5:48/M

12

 

19

19

555

Gabe Olson Decatur (St. Teresa)

18:04.60

5:50/M

12

 

20

20

511

Luke Goebel Breese (Mater Dei)

18:06.02

5:50/M

10

 

21

21

604

Michael Harvey Fairfield

18:06.70

5:50/M

9

 

22

22

478

Gavin Hartley Benton

18:07.11

5:51/M

12

 

23

23

521

Austin Knight Carterville

18:09.28

5:51/M

10

 

24

24

716

Alex Culter Mt. Zion

18:11.89

5:52/M

11

 

25

25

438

Benton Keran Notre Dame (Cape Girardeau)

18:20.61

5:55/M

9

 

26

26

639

Carson Smith Freeburg

18:24.19

5:56/M

9

 

27

27

824

Austin Mitchell Rochester

18:26.62

5:57/M

12

 

28

28

606

Billy Martinez Fairfield

18:28.49

5:57/M

12

 

29

29

685

Casmir Cozzi Mascoutah

18:38.43

6:01/M

9

 

30

30

805

Alex Becker Red Bud

18:39.24

6:01/M

12

 

31

31

514

Ray Moylan Breese (Mater Dei)

18:40.64

6:01/M

12

 

32

32

637

Corbin Schwable Freeburg

18:42.21

6:02/M

9

 

33

33

441

Gabe Meadors Notre Dame (Cape Girardeau)

18:47.87

6:04/M

9

 

34

34

888

Caleb Cornelius Saxony Lutheran

18:48.23

6:04/M

9

 

35

35

843

Trevor Buckner Sparta

18:50.28

6:05/M

12

 

36

36

656

Ryan Gottschalk Herrin

18:52.70

6:05/M

12

 

37

37

870

Mel Mulholland Steeleville

18:53.72

6:05/M

9

 

38

38

435

Grant Grove Notre Dame (Cape Girardeau)

18:54.12

6:06/M

11

 

39

39

814

Paul Mueller Red Bud

18:56.96

6:06/M

12

 

40

40

864

Hunter Fedderke Steeleville

18:58.93

6:07/M

11

 

41

41

740

Mauricus Simmons Murphysboro

19:01.00

6:08/M

11

 

42

42

597

Javon Watkins Edwardsville (Metro-East Lutheran)

19:01.21

6:08/M

10

 

43

43

516

Otto Stark Breese (Mater Dei)

19:03.49

6:09/M

11

 

44

44

620

Blake Hatter Freeburg

19:03.53

6:09/M

9

 

45

45

558

Nick Tschosik Decatur (St. Teresa)

19:05.98

6:09/M

11

 

46

46

752

Jackson Pierce Nashville

19:07.74

6:10/M

12

 

47

47

670

Jaxen McNeese Lebanon

19:08.31

6:10/M

11

 

48

48

811

Garrett Headen Red Bud

19:08.80

6:10/M

10

 

49

49

807

Wyatt DuClos Red Bud

19:08.87

6:10/M

10

 

50

50

499

Frank Trost Bethalto (Civic Memorial)

19:09.00

6:11/M

12

 

51

51

867

Nicolas Hagel Steeleville

19:09.45

6:11/M

12

 

52

(< 5)

581

Dakota Gill Dupo

19:10.88

6:11/M

12

 

53

52

847

Cameron Martin Sparta

19:12.35

6:12/M

10

 

54

53

759

Caleb Zgonina Nashville

19:13.95

6:12/M

11

 

55

54

615

Craig Collier Freeburg

19:14.87

6:12/M

11

 

56

55

705

Parker Zurbrugg Mascoutah

19:14.99

6:12/M

12

 

57

56

819

Mason Brown Rochester

19:15.54

6:13/M

9

 

58

57

718

Carson Fenton Mt. Zion

19:15.89

6:13/M

9

 

59

58

428

Isaac Stout Lutheran North

19:18.04

6:14/M

9

 

60

59

703

Patrick Thompson Mascoutah

19:20.06

6:14/M

10

 

61

60

600

Clayton Helmink Effingham (St Anthony)

19:24.37

6:15/M

10

 

62

61

748

Ryan Kell Nashville

19:25.94

6:16/M

12

 

63

62

845

Jordan Lee Sparta

19:26.78

6:16/M

11

 

64

63

588

Darion Brooks Edwardsville (Metro-East Lutheran)

19:30.82

6:17/M

10

 

65

64

621

Jared Holliday Freeburg

19:32.21

6:18/M

11

 

66

65

548

Jake Noll Columbia

19:33.28

6:18/M

11

 

67

66

908

Robert Ashbaugh Calvary Lutheran

19:35.18

6:19/M

11

 

68

67

833

Dawson Linder Salem

19:36.66

6:19/M

10

 

69

68

479

Jarrod Johns Benton

19:38.15

6:20/M

12

 

70

(< 5)

883

Jake Krekel Valmeyer

19:38.44

6:20/M

10

 

71

69

775

Ethan Cockrell New Athens

19:39.00

6:20/M

12

 

72

(< 5)

880

Reiss Wegman Trenton (Wesclin)

19:39.39

6:20/M

10

 

73

70

688

Kaleb Dabbs Mascoutah

19:41.04

6:21/M

10

 

74

71

767

Ryan Kastl Neoga

19:41.76

6:21/M

12

 

75

72

899

Drew Zieba Saxony Lutheran

19:42.58

6:21/M

11

 

76

73

664

Damion Restivo Herrin

19:43.30

6:22/M

10

 

77

74

513

Matt Mote Breese (Mater Dei)

19:43.80

6:22/M

12

 

78

75

430

Hogan Coad Notre Dame (Cape Girardeau)

19:44.28

6:22/M

10

 

79

76

729

Collin Perry Mt. Zion

19:47.98

6:23/M

9

 

80

77

712

Clay Ragan McLeansboro (Hamilton County)

19:48.07

6:23/M

10

 

81

78

489

Taylor Yucus Benton

19:48.47

6:23/M

12

 

82

(> 7)

618

Ben Fiedler Freeburg

19:48.96

6:23/M

10

 

83

79

439

Evan Landewee Notre Dame (Cape Girardeau)

19:50.41

6:24/M

11

 

84

80

491

Cohl Callies Bethalto (Civic Memorial)

19:51.16

6:24/M

10

 

85

81

746

Landon Davis Nashville

19:51.73

6:24/M

9

 

86

82

574

Jordan Kirkpatrick DuQuoin

19:54.25

6:25/M

11

 

87

(< 5)

902

Andrew Howell Barat Academy

19:54.27

6:25/M

11

 

88

83

649

Anthony Bowling Herrin

19:54.96

6:25/M

9

 

89

(> 7)

636

Dylan Rainbolt Freeburg

19:55.31

6:25/M

12

 

90

84

693

Julian Johnson Mascoutah

19:56.52

6:26/M

12

 

91

85

557

Raul Sustaita Decatur (St. Teresa)

19:56.53

6:26/M

12

 

92

(> 7)

644

Luke Worley Freeburg

19:57.34

6:26/M

11

 

93

(< 5)

792

Skylar Sanders Odin

19:58.77

6:26/M

12

 

94

86

509

Alex Detmer Breese (Mater Dei)

19:59.78

6:27/M

9

 

95

87

584

Will Brant O'Fallon (First Baptist Academy)

20:01.11

6:27/M

9

 

96

88

549

Gavin Phillips Columbia

20:01.41

6:27/M

12

 

97

89

912

Cal Kolzow Calvary Lutheran

20:04.73

6:28/M

11

 

98

90

673

Evan Morris Lebanon

20:06.07

6:29/M

12

 

99

(> 7)

696

Robert Paz Mascoutah

20:06.86

6:29/M

12

 

100

91

713

Matt Rubenacker McLeansboro (Hamilton County)

20:08.61

6:30/M

10

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

92

710

Logan Hunt McLeansboro (Hamilton County)

20:10.38

6:30/M

10

 

102

93

477

Nick Freeman Benton

20:12.08

6:31/M

11

 

103

94

607

Chance Martinez Fairfield

20:13.39

6:31/M

12

 

104

95

863

Gavin Conway Steeleville

20:13.69

6:31/M

9

 

105

(> 7)

610

Ian Alberts Freeburg

20:14.44

6:32/M

11

 

106

96

665

Michael Rutkowski Herrin

20:19.69

6:33/M

10

 

107

97

773

Jonathan Alfeldt New Athens

20:20.09

6:34/M

12

 

108

(> 7)

699

Micah Ritt Mascoutah

20:21.55

6:34/M

12

 

109

(< 5)

800

Caden Bohn Piasa (Southwestern)

20:21.81

6:34/M

9

 

110

98

561

Ryan Ruple Decatur (Eisenhower)

20:23.76

6:35/M

12

 

111

99

495

Weihua Li Bethalto (Civic Memorial)

20:27.72

6:36/M

12

 

112

100

605

Ethan Kakac Fairfield

20:28.51

6:36/M

10

 

113

101

886

Gavin Brown Saxony Lutheran

20:29.06

6:36/M

12

 

114

102

726

Issac Moss Mt. Zion

20:29.54

6:36/M

10

 

115

103

772

Ethan Walk Neoga

20:30.05

6:37/M

12

 

116

(< 5)

905

Tommy DeClue Marquette Catholic

20:31.59

6:37/M

10

 

117

104

527

Lucas Doiron Chester

20:31.90

6:37/M

12

 

118

105

483

Dailus Richardson Benton

20:33.37

6:38/M

12

 

119

106

830

Andrew Barnett Salem

20:33.91

6:38/M

12

 

120

107

455

Danny Braunagel Belleville (Althoff Catholic)

20:35.04

6:38/M

10

 

121

108

475

Brandtlee Brown Benton

20:35.54

6:38/M

12

 

122

109

488

Mason Wills Benton

20:36.03

6:39/M

9

 

123

110

517

Mitchell Wilke Breese (Mater Dei)

20:36.04

6:39/M

11

 

124

111

678

Dakota Gregory Marissa Senior

20:36.91

6:39/M

10

 

125

112

722

Mason Jones Mt. Zion

20:37.48

6:39/M

9

 

126

(> 7)

622

Owen Holliday Freeburg

20:40.29

6:40/M

11

 

127

113

541

Josh Foster Columbia

20:40.89

6:40/M

10

 

128

114

838

Robert Stanton Salem

20:40.93

6:40/M

10

 

129

(> 7)

432

Alex Dow Notre Dame (Cape Girardeau)

20:41.69

6:40/M

9

 

130

115

737

Tre vahn Nelson Murphysboro

20:43.84

6:41/M

9

 

131

116

714

Alex Soltanipanah McLeansboro (Hamilton County)

20:46.75

6:42/M

11

 

132

(> 7)

691

Christopher Ferguson-Scott Mascoutah

20:52.07

6:44/M

11

 

133

117

826

Danny Ryan Rochester

20:52.36

6:44/M

9

 

134

118

793

William Frederking Okawville

20:53.49

6:44/M

11

 

135

119

519

Collin Bybee Carterville

20:53.58

6:44/M

9

 

136

120

723

Austin Larry Mt. Zion

20:53.84

6:44/M

9

 

137

121

568

Caleb Davis DuQuoin

20:56.09

6:45/M

10

 

138

122

456

Jarrid Braunagel Belleville (Althoff Catholic)

20:58.15

6:46/M

12

 

139

(> 7)

640

Connor Stein Freeburg

20:58.36

6:46/M

11

 

140

(> 7)

484

Triston Summers Benton

20:58.57

6:46/M

10

 

141

(> 7)

487

Matt Williams Benton

21:00.48

6:46/M

12

 

142

123

598

Jonah Wilson Edwardsville (Metro-East Lutheran)

21:00.99

6:46/M

9

 

143

(> 7)

687

Christopher Crossen Mascoutah

21:01.67

6:47/M

9

 

144

124

795

Payton Riechmann Okawville

21:02.21

6:47/M

9

 

145

125

585

Paul Carter O'Fallon (First Baptist Academy)

21:02.80

6:47/M

11

 

146

(> 7)

631

Nathan Mueller Freeburg

21:02.87

6:47/M

11

 

147

126

507

Alex Neumann Breese (Central)

21:05.80

6:48/M

12

 

148

127

573

Nick King DuQuoin

21:07.67

6:49/M

11

 

149

128

872

Patrick Rohlfing Steeleville

21:08.19

6:49/M

11

 

150

129

825

Colton Mitchell Rochester

21:08.41

6:49/M

9

 

151

130

734

Carlos Garcia Murphysboro

21:09.45

6:49/M

12

 

152

(> 7)

445

Ben Pfau Notre Dame (Cape Girardeau)

21:11.33

6:50/M

10

 

153

131

544

Sean Jerome Columbia

21:12.13

6:50/M

10

 

154

132

731

Lane White Mt. Zion

21:12.64

6:50/M

9

 

155

133

853

Devin Gove Staunton

21:12.74

6:50/M

11

 

156

(> 7)

704

Braeden Williams Mascoutah

21:13.31

6:51/M

10

 

157

134

542

Ryan Groszek Columbia

21:14.30

6:51/M

9

 

158

(> 7)

449

Andrew West Notre Dame (Cape Girardeau)

21:14.51

6:51/M

9

 

159

(> 7)

482

Avery Potter Benton

21:14.97

6:51/M

9

 

160

(< 5)

468

Abdul Fanous Belleville (Governor French Academy)

21:16.17

6:52/M

10

 

161

135

797

Tyler Roesener Okawville

21:16.19

6:52/M

10

 

162

136

756

Jacob Showmaker Nashville

21:16.21

6:52/M

12

 

163

137

460

Chris Dunn Belleville (Althoff Catholic)

21:17.07

6:52/M

12

 

164

138

789

Deric Maurer New Athens

21:18.80

6:52/M

9

 

165

139

543

Andrew Hoguet Columbia

21:19.53

6:53/M

12

 

166

140

682

Brendan Wallace Marissa Senior

21:20.89

6:53/M

10

 

167

141

679

Tyler Place Marissa Senior

21:21.65

6:53/M

9

 

168

142

510

Tyler Fritch Breese (Mater Dei)

21:22.06

6:54/M

11

 

169

143

770

Brody Titus Neoga

21:22.55

6:54/M

10

 

170

(> 7)

630

Brendan Miller Freeburg

21:23.24

6:54/M

11

 

171

144

762

Tanner Clark Neoga

21:25.59

6:55/M

10

 

172

145

817

Alex Sievers Red Bud

21:26.25

6:55/M

9

 

173

146

858

Corey Scroggins Staunton

21:27.18

6:55/M

12

 

174

147

711

Johnathon Jaegers McLeansboro (Hamilton County)

21:28.89

6:55/M

12

 

175

148

818

Parker Sondag Red Bud

21:29.00

6:56/M

10

 

176

149

498

Drake Stephenson Bethalto (Civic Memorial)

21:29.93

6:56/M

9

 

177

(> 7)

728

Austin Mulgrew Mt. Zion

21:30.01

6:56/M

10

 

178

150

794

Logan Riechmann Okawville

21:30.79

6:56/M

11

 

179

151

788

Joel Mattingly New Athens

21:33.98

6:57/M

10

 

180

(> 7)

730

Ian Sidwell Mt. Zion

21:35.02

6:58/M

12

 

181

152

897

Nick Shaw Saxony Lutheran

21:35.18

6:58/M

9

 

182

(> 7)

515

Keegan Spirek Breese (Mater Dei)

21:35.93

6:58/M

11

 

183

153

821

Liam Higginbotham Rochester

21:36.55

6:58/M

9

 

184

154

862

Robbie Axtell Steeleville

21:37.63

6:58/M

10

 

185

155

848

Hunter Schulein Sparta

21:37.71

6:58/M

10

 

186

156

909

Drew Collett Calvary Lutheran

21:37.77

6:58/M

11

 

187

(> 7)

629

Landon Miles Freeburg

21:37.98

6:58/M

9

 

188

157

851

Logan Cayce Staunton

21:38.00

6:59/M

10

 

189

158

869

Brad Mevert Steeleville

21:38.01

6:59/M

9

 

190

159

841

Seth Becker Sparta

21:41.22

7:00/M

9

 

191

(< 5)

875

Drew Detmer Trenton (Wesclin)

21:41.95

7:00/M

-

 

192

(> 7)

641

Sean Walsh Freeburg

21:42.46

7:00/M

10

 

193

160

421

Joel Brutlag Lutheran North

21:44.46

7:01/M

11

 

194

161

503

Ryan Hall Breese (Central)

21:47.38

7:02/M

12

 

195

162

796

Russell Rodely Okawville

21:47.61

7:02/M

10

 

196

163

706

Chad Barnard McLeansboro (Hamilton County)

21:50.20

7:03/M

12

 

197

164

564

Niraj Tailor Decatur (Eisenhower)

21:50.96

7:03/M

12

 

198

165

887

Nolen Brown Saxony Lutheran

21:51.23

7:03/M

10

 

199

166

530

Josh Haberberger Chester

21:51.65

7:03/M

10

 

200

(> 7)

700

Justin Rogers Mascoutah

21:54.29

7:04/M

12

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

201

167

424

Carneil Kinnie Lutheran North

21:56.43

7:05/M

12

 

202

168

504

Gavin Heimann Breese (Central)

21:56.47

7:05/M

10

 

203

169

648

Damen Bordner Herrin

21:58.32

7:05/M

9

 

204

(< 5)

452

Travis Whitt Altamont

21:58.61

7:05/M

12

 

205

170

599

Jacob Blanchette Effingham (St Anthony)

21:59.26

7:05/M

9

 

206

171

760

Blake Ballinger Neoga

22:00.01

7:06/M

11

 

207

172

681

Eric Stinekraus Marissa Senior

22:00.38

7:06/M

11

 

208

173

423

Philip Irving Lutheran North

22:00.68

7:06/M

11

 

209

(> 7)

436

William Keene Notre Dame (Cape Girardeau)

22:02.87

7:06/M

12

 

210

174

646

Jalin Atkins Herrin

22:03.69

7:07/M

12

 

211

(> 7)

431

Sam Dohogne Notre Dame (Cape Girardeau)

22:07.39

7:08/M

11

 

212

175

738

Carson Pullis Murphysboro

22:10.84

7:09/M

10

 

213

176

859

David Steimel Staunton

22:12.21

7:10/M

11

 

214

(> 7)

611

Joe Augustine Freeburg

22:13.45

7:10/M

11

 

215

177

755

John Schroeder Nashville

22:13.76

7:10/M

12

 

216

(> 7)

837

Lucas Sexton Salem

22:14.15

7:10/M

9

 

217

178

535

Jason Schwartz Chester

22:15.13

7:11/M

12

 

218

(> 7)

692

Greg Foust Mascoutah

22:16.05

7:11/M

9

 

219

(> 7)

725

Johnnie Mass Mt. Zion

22:16.36

7:11/M

10

 

220

179

572

Paxton Higgerson DuQuoin

22:17.29

7:11/M

10

 

221

(< 5)

804

Grant Seniker Piasa (Southwestern)

22:18.83

7:12/M

10

 

222

180

567

Bobby Coats DuQuoin

22:21.40

7:13/M

10

 

223

(> 7)

429

Grant Beussink Notre Dame (Cape Girardeau)

22:23.06

7:13/M

10

 

224

181

590

Christian Engelbrecht Edwardsville (Metro-East Lutheran)

22:23.86

7:13/M

11

 

225

182

554

Jason Ohl Decatur (St. Teresa)

22:26.27

7:14/M

11

 

226

(< 5)

451

Toby Slingerland Altamont

22:27.35

7:15/M

11

 

227

183

523

Clayton Virgo Carterville

22:28.37

7:15/M

12

 

228

184

911

Reece Going Calvary Lutheran

22:30.61

7:15/M

9

 

229

(> 7)

437

Matthew Keith Notre Dame (Cape Girardeau)

22:32.51

7:16/M

12

 

230

(> 7)

655

Alex Gottschalk Herrin

22:32.91

7:16/M

9

 

231

(> 7)

654

Robert Foss Herrin

22:33.31

7:16/M

12

 

232

185

895

Luke Richmond Saxony Lutheran

22:34.35

7:17/M

9

 

233

(> 7)

751

Nicholas Orr Nashville

22:34.92

7:17/M

9

 

234

186

846

Dustin Lohman Sparta

22:35.44

7:17/M

9

 

235

187

778

Lucas Doiron New Athens

22:35.53

7:17/M

12

 

236

(> 7)

707

Trenton Butler McLeansboro (Hamilton County)

22:36.86

7:17/M

10

 

237

(> 7)

653

Tucker Dickerson Herrin

22:37.16

7:18/M

12

 

238

188

586

Jimmy Whitaker O'Fallon (First Baptist Academy)

22:38.26

7:18/M

9

 

239

(< 5)

790

Trent Burton Odin

22:38.98

7:18/M

10

 

240

189

454

Chase Bittle Belleville (Althoff Catholic)

22:43.84

7:20/M

10

 

241

190

774

Devin Caswell New Athens

22:44.23

7:20/M

10

 

242

191

766

Jesse Holt Neoga

22:45.34

7:20/M

12

 

243

192

576

Nathan Manning DuQuoin

22:45.58

7:20/M

10

 

244

193

780

Max Fowler New Athens

22:46.58

7:21/M

10

 

245

194

560

Chris Butler Decatur (Eisenhower)

22:46.60

7:21/M

12

 

246

(< 5)

881

Alex Benyo Valmeyer

22:50.99

7:22/M

12

 

247

195

422

Austin Davis Lutheran North

22:52.48

7:23/M

12

 

248

(> 7)

667

Nick Teckenbrock Herrin

22:55.32

7:24/M

12

 

249

(> 7)

865

Jacob Fedderke Steeleville

22:55.48

7:24/M

10

 

250

196

672

Elland Morris Lebanon

22:56.94

7:24/M

9

 

251

(> 7)

834

Issac Morton Salem

22:57.53

7:24/M

11

 

252

(> 7)

613

Alexander Burton Freeburg

22:59.42

7:25/M

12

 

253

(< 5)

791

Marcus Jones Odin

23:01.85

7:25/M

9

 

254

(< 5)

903

Julian Muller-Williams Barat Academy

23:02.92

7:26/M

10

 

255

197

608

Justin Miller Fairfield

23:04.53

7:26/M

10

 

256

198

765

Matteo Elementi Neoga

23:05.06

7:27/M

12

 

257

(< 5)

906

Adam Sandars Marquette Catholic

23:05.12

7:27/M

11

 

258

(< 5)

878

Brian Knopp Trenton (Wesclin)

23:05.15

7:27/M

-

 

259

(> 7)

540

Sam Berghoefer Columbia

23:07.62

7:27/M

12

 

260

199

680

Conner Stewart Marissa Senior

23:09.03

7:28/M

10

 

261

200

808

Nathaniel Gonzalez Red Bud

23:09.05

7:28/M

9

 

262

201

609

Wyatt Troyer Fairfield

23:09.68

7:28/M

12

 

263

(< 5)

877

Cameron Harber Trenton (Wesclin)

23:09.69

7:28/M

-

 

264

(> 7)

871

William Qualls Steeleville

23:13.20

7:29/M

11

 

265

202

892

Austin Mueller Saxony Lutheran

23:15.37

7:30/M

9

 

266

(> 7)

868

Dylan Linders Steeleville

23:17.87

7:31/M

12

 

267

203

860

Noah Young Staunton

23:20.04

7:32/M

11

 

268

204

520

Johonson Conner Conner Carterville

23:23.11

7:33/M

11

 

269

205

603

Wade Wenthe Effingham (St Anthony)

23:23.68

7:33/M

9

 

270

206

844

Drew Byington Sparta

23:24.87

7:33/M

11

 

271

(> 7)

783

TJ Hollansworth New Athens

23:25.60

7:33/M

12

 

272

207

490

Parker Borth Bethalto (Civic Memorial)

23:26.53

7:34/M

9

 

273

(< 5)

580

Antonio Cozart Dupo

23:27.58

7:34/M

12

 

274

208

526

Jakob Cushman Chester

23:27.84

7:34/M

9

 

275

(> 7)

481

Matthew Krug Benton

23:31.65

7:35/M

12

 

276

(> 7)

779

Theo Dudeck New Athens

23:31.93

7:35/M

11

 

277

209

553

Adrian Caceres Decatur (St. Teresa)

23:32.26

7:35/M

9

 

278

210

461

Andre Ells Belleville (Althoff Catholic)

23:34.82

7:36/M

11

 

279

(> 7)

785

Tim Lanham New Athens

23:34.86

7:36/M

9

 

280

211

458

Camronn Clemons Belleville (Althoff Catholic)

23:35.24

7:36/M

11

 

281

(> 7)

816

Eric Prange Red Bud

23:35.93

7:36/M

9

 

282

(> 7)

626

Jason Lealaimatafao Freeburg

23:36.19

7:37/M

10

 

283

212

536

Joe Soellner Chester

23:37.20

7:37/M

10

 

284

(> 7)

771

Alex Walden Neoga

23:39.06

7:38/M

11

 

285

(> 7)

518

Nick Wolden Breese (Mater Dei)

23:39.86

7:38/M

9

 

286

(> 7)

550

Eli Smith Columbia

23:39.89

7:38/M

10

 

287

(> 7)

442

Paul Mier Notre Dame (Cape Girardeau)

23:44.89

7:39/M

10

 

288

(> 7)

625

Ryan Leadley Freeburg

23:45.50

7:40/M

9

 

289

213

675

Austin Yates Lebanon

23:45.79

7:40/M

11

 

290

214

732

Dylan Chambers Murphysboro

23:47.04

7:40/M

12

 

291

(> 7)

616

Brian Draughn Freeburg

23:48.12

7:41/M

12

 

292

215

462

Dong Ho Lee Belleville (Althoff Catholic)

23:51.39

7:42/M

12

 

293

(> 7)

633

Logan Nickerson Freeburg

23:51.43

7:42/M

10

 

294

(> 7)

721

Sean Hosler Mt. Zion

23:51.85

7:42/M

9

 

295

216

857

Austin Parish Staunton

23:52.24

7:42/M

11

 

296

(> 7)

476

Logan Darr Benton

23:53.32

7:42/M

10

 

297

(> 7)

891

Hayden Moll Saxony Lutheran

23:53.36

7:42/M

11

 

298

(> 7)

893

Jonathan Mueller Saxony Lutheran

23:54.02

7:43/M

11

 

299

(> 7)

702

Mitchel Sanker Mascoutah

23:54.21

7:43/M

12

 

300

(> 7)

463

Alex Ruocco Belleville (Althoff Catholic)

23:54.36

7:43/M

12

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

301

(< 5)

453

Collin York Altamont

23:54.66

7:43/M

11

 

302

217

427

Nicholas Ricks Lutheran North

23:54.93

7:43/M

12

 

303

(> 7)

874

Hunter Warhausen Steeleville

23:57.46

7:44/M

11

 

304

218

913

Remington Wilson Calvary Lutheran

24:03.04

7:45/M

11

 

305

(< 5)

803

Evan Lowis Piasa (Southwestern)

24:03.50

7:45/M

12

 

306

(> 7)

701

Tyler Roman Mascoutah

24:05.27

7:46/M

12

 

307

219

525

Mitchell Colonel Chester

24:05.86

7:46/M

10

 

308

(> 7)

447

James Thurmond Notre Dame (Cape Girardeau)

24:11.36

7:48/M

9

 

309

(< 5)

579

Austin Brockman Dupo

24:13.60

7:49/M

10

 

310

(> 7)

776

Richard Curry New Athens

24:14.13

7:49/M

12

 

311

220

563

Ben Sloan Decatur (Eisenhower)

24:14.79

7:49/M

12

 

312

(> 7)

757

Elijah Smith Nashville

24:15.53

7:49/M

11

 

313

(> 7)

486

Carson Webb Benton

24:16.91

7:50/M

9

 

314

(> 7)

624

Devin Koeneman Freeburg

24:17.68

7:50/M

9

 

315

(> 7)

749

Joe Kirchner Nashville

24:18.72

7:50/M

12

 

316

221

601

William Lawrence Effingham (St Anthony)

24:20.64

7:51/M

9

 

317

(> 7)

764

Braden Eaton Neoga

24:21.82

7:51/M

10

 

318

222

739

Mason Schingel Murphysboro

24:23.63

7:52/M

11

 

319

223

583

Tyler Biggs O'Fallon (First Baptist Academy)

24:24.10

7:52/M

12

 

320

224

528

Trent Doiron Chester

24:27.13

7:53/M

11

 

321

(> 7)

684

Jacob Bowers Mascoutah

24:28.24

7:54/M

9

 

322

(> 7)

873

Connor Warhausen Steeleville

24:28.70

7:54/M

9

 

323

(> 7)

769

Dylon Milner Neoga

24:30.47

7:54/M

10

 

324

225

506

Luke Korte Breese (Central)

24:33.90

7:55/M

11

 

325

(> 7)

784

Noel Ivester New Athens

24:34.61

7:55/M

11

 

326

(> 7)

627

Evan Lucas Freeburg

24:36.59

7:56/M

9

 

327

(> 7)

781

Codi Heggemeier New Athens

24:51.00

8:01/M

12

 

328

(> 7)

832

Avery Branch Salem

24:51.97

8:01/M

9

 

329

226

602

John Rasmussen Effingham (St Anthony)

24:54.09

8:02/M

10

 

330

(> 7)

715

Tristan Balgemann Mt. Zion

25:02.24

8:05/M

11

 

331

(> 7)

709

Clayton Cross McLeansboro (Hamilton County)

25:03.36

8:05/M

10

 

332

(> 7)

761

Clayton Butler Neoga

25:08.64

8:06/M

10

 

333

(> 7)

642

Kevin Wiles Freeburg

25:10.48

8:07/M

11

 

334

227

587

Will Barney Edwardsville (Metro-East Lutheran)

25:11.84

8:07/M

9

 

335

(> 7)

753

Brandon Restoff Nashville

25:13.57

8:08/M

12

 

336

(> 7)

634

Rhett Parker Freeburg

25:13.97

8:08/M

12

 

337

228

426

Myles Pratt Lutheran North

25:15.90

8:09/M

9

 

338

(> 7)

425

Jacob Meyr Lutheran North

25:16.02

8:09/M

10

 

339

229

502

Robert Durbin Breese (Central)

25:16.71

8:09/M

11

 

340

230

852

Martin Cralley Staunton

25:18.12

8:10/M

10

 

341

(> 7)

433

Caleb Farrow Notre Dame (Cape Girardeau)

25:20.77

8:10/M

10

 

342

231

492

Colton Hyman Bethalto (Civic Memorial)

25:21.18

8:11/M

9

 

343

232

596

Nathaniel Perry Edwardsville (Metro-East Lutheran)

25:21.79

8:11/M

9

 

344

(> 7)

537

Jack Weir Chester

25:29.16

8:13/M

11

 

345

233

591

Eli Harding Edwardsville (Metro-East Lutheran)

25:35.08

8:15/M

10

 

346

(> 7)

446

Zane Thomas Notre Dame (Cape Girardeau)

25:37.69

8:16/M

9

 

347

234

565

Trey Williams Decatur (Eisenhower)

25:40.92

8:17/M

9

 

348

(> 7)

589

Elijah Culbert Edwardsville (Metro-East Lutheran)

25:46.88

8:19/M

12

 

349

(> 7)

448

Lance UpChurch Notre Dame (Cape Girardeau)

25:48.75

8:19/M

10

 

350

(> 7)

889

Colton Jones Saxony Lutheran

25:51.93

8:20/M

9

 

351

(> 7)

695

John Paterline Mascoutah

25:54.67

8:21/M

10

 

352

(> 7)

763

Brayden Dow Neoga

25:55.60

8:22/M

9

 

353

(> 7)

592

Josh Jacobsen Edwardsville (Metro-East Lutheran)

25:57.77

8:22/M

9

 

354

235

677

Alexei Cogdill Marissa Senior

26:00.20

8:23/M

11

 

355

236

577

Keith Norris DuQuoin

26:04.63

8:25/M

9

 

356

(> 7)

694

Gavin Livingston Mascoutah

26:08.61

8:26/M

9

 

357

237

669

Dylan Hatten Lebanon

26:10.29

8:26/M

9

 

358

(> 7)

855

Clayton Jackson Staunton

26:14.87

8:28/M

12

 

359

(> 7)

619

Colin Gray Freeburg

26:17.36

8:29/M

9

 

360

(> 7)

866

Josh Forsting Steeleville

26:17.37

8:29/M

10

 

361

(> 7)

645

Nick Yeager Freeburg

26:27.06

8:32/M

9

 

362

(> 7)

689

Ryan Davis Mascoutah

26:37.20

8:35/M

11

 

363

(> 7)

890

Adam Lichtenegger Saxony Lutheran

26:43.25

8:37/M

11

 

364

(> 7)

663

Logan Pierce Herrin

26:43.59

8:37/M

9

 

365

(< 5)

914

Elijah Burns Maryville (Father McGivney Catholic)

26:52.79

8:40/M

9

 

366

(< 5)

901

Clay Hill Barat Academy

26:56.42

8:41/M

10

 

367

238

505

Alex Huegen Breese (Central)

26:57.94

8:42/M

9

 

368

(> 7)

659

Kane Konkel Herrin

26:59.17

8:42/M

10

 

369

(> 7)

529

Ethan Gendron Chester

27:02.85

8:43/M

12

 

370

(< 5)

578

Brady Beggs Dupo

27:03.68

8:44/M

10

 

371

(> 7)

531

Logan Hormann Chester

27:06.53

8:45/M

12

 

372

(> 7)

443

Hayden Morrill Notre Dame (Cape Girardeau)

27:17.88

8:48/M

10

 

373

(< 5)

915

Jarod Silhavy Maryville (Father McGivney Catholic)

27:20.53

8:49/M

11

 

374

(> 7)

464

Nick Siegel Belleville (Althoff Catholic)

27:21.11

8:49/M

11

 

375

(> 7)

898

Josh Varnon Saxony Lutheran

27:39.37

8:55/M

11

 

376

(< 5)

900

Spencer Clark Barat Academy

27:53.55

9:00/M

9

 

377

239

676

Darwin Broussard Marissa Senior

28:00.53

9:02/M

12

 

378

(< 5)

885

Eddie VanZandt Valmeyer

28:08.40

9:05/M

12

 

379

(> 7)

570

Dakota Dupong DuQuoin

28:26.41

9:10/M

11

 

380

(> 7)

662

Keith Peterson Herrin

28:33.70

9:13/M

9

 

381

(> 7)

787

Trent Marhanka New Athens

28:41.30

9:15/M

11

 

382

(> 7)

758

William Wyciskalla Nashville

28:44.59

9:16/M

12

 

383

(< 5)

801

Tyler Dorris Piasa (Southwestern)

28:45.10

9:16/M

12

 

384

(> 7)

532

Jacob O'Riely Chester

28:52.75

9:19/M

9

 

385

(> 7)

593

Ian Key Edwardsville (Metro-East Lutheran)

28:52.77

9:19/M

11

 

386

240

494

Caleb Lair Bethalto (Civic Memorial)

29:00.67

9:21/M

9

 

387

(> 7)

750

Lucas Morgan Nashville

29:29.92

9:31/M

12

 

388

(> 7)

850

Eric Bone Staunton

29:36.83

9:33/M

9

 

389

(> 7)

768

Seth Lanham Neoga

30:24.82

9:48/M

10

 

390

(> 7)

497

Christian Spangler Bethalto (Civic Memorial)

30:30.62

9:50/M

9

 

391

(> 7)

686

Chan Woo Crane Mascoutah

30:44.44

9:55/M

12

 

392

(> 7)

617

Ben Ebel Freeburg

31:16.97

10:05/M

11

 

393

(> 7)

496

Brendan Schoen Bethalto (Civic Memorial)

31:26.64

10:08/M

9

 

394

241

828

Bryson Taylor Rochester

31:31.90

10:10/M

9

 

395

242

582

Colby Bassham O'Fallon (First Baptist Academy)

31:36.80

10:12/M

11

 

396

(> 7)

782

Adrian Hernandez New Athens

32:02.24

10:20/M

11

 

397

(> 7)

856

Jeremy McAdams Staunton

32:53.66

10:36/M

10

 

398

(> 7)

457

Jack Cleary Belleville (Althoff Catholic)

34:17.52

11:04/M

12

 

399

(> 7)

575

Bailey Leonard DuQuoin

35:28.41

11:26/M

12

 

400

(> 7)

831

Jennings Barnfield Salem

35:35.79

11:29/M

11

 

Team Summary Report - Boys

Varsity Boys

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Salem

96

5

6

7

11

67

106

114

 

 

Top 5 Times: 1:28:44.98--- Average Time: 17:45.00

 

2

Notre Dame (Cape Girardeau)

107

3

8

25

33

38

75

79

 

 

Top 5 Times: 1:30:29.69--- Average Time: 18:05.94

 

3

Freeburg

118

4

12

26

32

44

54

64

 

 

Top 5 Times: 1:30:50.79--- Average Time: 18:10.16

 

4

Mascoutah

177

16

18

29

55

59

70

84

 

 

Top 5 Times: 1:33:09.06--- Average Time: 18:37.81

 

5

Breese (Mater Dei)

254

20

31

43

74

86

110

142

 

 

Top 5 Times: 1:35:33.73--- Average Time: 19:06.75

 

6

Nashville

256

15

46

53

61

81

136

177

 

 

Top 5 Times: 1:35:29.50--- Average Time: 19:05.90

 

7

Herrin

297

9

36

73

83

96

169

174

 

 

Top 5 Times: 1:36:21.58--- Average Time: 19:16.32

 

8

Red Bud

311

30

39

48

49

145

148

200

 

 

Top 5 Times: 1:37:20.12--- Average Time: 19:28.02

 

9

Rochester

331

2

27

56

117

129

153

241

 

 

Top 5 Times: 1:36:35.83--- Average Time: 19:19.17

 

10

Decatur (St. Teresa)

344

13

19

45

85

182

209

 

 

Top 5 Times: 1:37:14.46--- Average Time: 19:26.89

 

11

Steeleville

351

37

40

51

95

128

154

158

 

 

Top 5 Times: 1:38:23.98--- Average Time: 19:40.80

 

12

Benton

366

22

68

78

93

105

108

109

 

 

Top 5 Times: 1:38:19.18--- Average Time: 19:39.84

 

13

Mt. Zion

371

24

57

76

102

112

120

132

 

 

Top 5 Times: 1:38:22.78--- Average Time: 19:40.56

 

14

McLeansboro (Hamilton County)

390

14

77

91

92

116

147

163

 

 

Top 5 Times: 1:38:38.50--- Average Time: 19:43.70

 

15

Columbia

414

17

65

88

113

131

134

139

 

 

Top 5 Times: 1:39:25.57--- Average Time: 19:53.11

 

16

Fairfield

440

21

28

94

100

197

201

 

 

Top 5 Times: 1:40:21.62--- Average Time: 20:04.32

 

17

Sparta

463

35

52

62

155

159

186

206

 

 

Top 5 Times: 1:40:48.34--- Average Time: 20:09.67

 

18

Murphysboro

471

10

41

115

130

175

214

222

 

 

Top 5 Times: 1:40:38.91--- Average Time: 20:07.78

 

19

Saxony Lutheran

524

34

72

101

152

165

185

202

 

 

Top 5 Times: 1:42:26.28--- Average Time: 20:29.26

 

20

Carterville

530

1

23

119

183

204

 

 

Top 5 Times: 1:41:11.59--- Average Time: 20:14.32

 

21

Bethalto (Civic Memorial)

585

50

80

99

149

207

231

240

 

 

Top 5 Times: 1:44:24.34--- Average Time: 20:52.87

 

22

Neoga

632

71

103

143

144

171

191

198

 

 

Top 5 Times: 1:44:59.96--- Average Time: 20:59.99

 

23

Edwardsville (Metro-East Lutheran)

636

42

63

123

181

227

232

233

 

 

Top 5 Times: 1:47:08.72--- Average Time: 21:25.74

 

24

New Athens

642

69

97

138

151

187

190

193

 

 

Top 5 Times: 1:45:27.40--- Average Time: 21:05.48

 

25

DuQuoin

689

82

121

127

179

180

192

236

 

 

Top 5 Times: 1:46:36.70--- Average Time: 21:19.34

 

26

Okawville

689

118

124

135

150

162

 

 

Top 5 Times: 1:46:30.29--- Average Time: 21:18.06

 

27

Calvary Lutheran

713

66

89

156

184

218

 

 

Top 5 Times: 1:47:51.33--- Average Time: 21:34.27

 

28

Lutheran North

753

58

160

167

173

195

217

228

 

 

Top 5 Times: 1:47:52.09--- Average Time: 21:34.42

 

29

Marissa Senior

763

111

140

141

172

199

235

239

 

 

Top 5 Times: 1:48:28.86--- Average Time: 21:41.77

 

30

Belleville (Althoff Catholic)

765

107

122

137

189

210

211

215

 

 

Top 5 Times: 1:49:08.92--- Average Time: 21:49.78

 

31

Lebanon

783

47

90

196

213

237

 

 

Top 5 Times: 1:52:07.40--- Average Time: 22:25.48

 

32

Staunton

815

133

146

157

176

203

216

230

 

 

Top 5 Times: 1:49:50.17--- Average Time: 21:58.03

 

33

O'Fallon (First Baptist Academy)

865

87

125

188

223

242

 

 

Top 5 Times: 1:59:43.07--- Average Time: 23:56.61

 

34

Chester

868

104

166

178

208

212

219

224

 

 

Top 5 Times: 1:51:43.72--- Average Time: 22:20.74

 

35

Effingham (St Anthony)

882

60

170

205

221

226

 

 

Top 5 Times: 1:54:02.04--- Average Time: 22:48.41

 

36

Breese (Central)

909

126

161

168

225

229

238

 

 

Top 5 Times: 1:54:40.26--- Average Time: 22:56.05

 

37

Decatur (Eisenhower)

910

98

164

194

220

234

 

 

Top 5 Times: 1:54:57.03--- Average Time: 22:59.41

 

Inc.

Altamont

3 finishers

 

 

 

Inc.

Belleville (Governor French Academy

1 finishers

 

 

 

Inc.

Dupo

4 finishers

 

 

 

Inc.

Piasa (Southwestern)

4 finishers

 

 

 

Inc.

Valmeyer

3 finishers

 

 

 

Inc.

Marquette Catholic

2 finishers

 

 

 

Inc.

Maryville (Father McGivney Catholic

2 finishers

 

 

 

Inc.

Odin

3 finishers

 

 

 

Inc.

Trenton (Wesclin)

4 finishers

 

 

 

Inc.

Barat Academy

4 finishers

 

 

 
 

Final Team Results - Boys

Varsity Boys

Team - Salem Finish Position - 1
Team Score (places): 96 Team Score (times): 1:28:44.98 Ave Time:17:45.00
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

835

Caden Owens

11

5

5

17:05.97

17:05.97

0:00.00

2

840

Hayden Wimberly

10

6

11

17:12.86

34:18.83

0:06.89

3

836

Blake Quandt

11

7

18

17:12.99

51:31.82

0:07.02

4

839

Dawson Webster

10

11

29

17:36.50

1:09:08.32

0:30.53

5

833

Dawson Linder

10

67

96

19:36.66

1:28:44.98

2:30.69

6

830

Andrew Barnett

12

(106)

(202)

20:33.91

1:49:18.89

3:27.94

7

838

Robert Stanton

10

(114)

(316)

20:40.93

2:09:59.82

3:34.96

8

837

Lucas Sexton

9

More Than 7

 

22:14.15

2:32:13.97

5:08.18

9

834

Issac Morton

11

More Than 7

 

22:57.53

2:55:11.50

5:51.56

10

832

Avery Branch

9

More Than 7

 

24:51.97

3:20:03.47

7:46.00

11

831

Jennings Barnfield

11

More Than 7

 

35:35.79

3:55:39.26

18:29.82

 
Team - Notre Dame (Cape Girardeau) Finish Position - 2
Team Score (places): 107 Team Score (times): 1:30:29.69 Ave Time:18:05.94
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

440

Rudy McClellan

11

3

3

16:56.78

16:56.78

0:00.00

2

434

Matt Gibbs

10

8

11

17:30.31

34:27.09

0:33.53

3

438

Benton Keran

9

25

36

18:20.61

52:47.70

1:23.83

4

441

Gabe Meadors

9

33

69

18:47.87

1:11:35.57

1:51.09

5

435

Grant Grove

11

38

107

18:54.12

1:30:29.69

1:57.34

6

430

Hogan Coad

10

(75)

(182)

19:44.28

1:50:13.97

2:47.50

7

439

Evan Landewee

11

(79)

(261)

19:50.41

2:10:04.38

2:53.63

8

432

Alex Dow

9

More Than 7

 

20:41.69

2:30:46.07

3:44.91

9

445

Ben Pfau

10

More Than 7

 

21:11.33

2:51:57.40

4:14.55

10

449

Andrew West

9

More Than 7

 

21:14.51

3:13:11.91

4:17.73

11

436

William Keene

12

More Than 7

 

22:02.87

3:35:14.78

5:06.09

12

431

Sam Dohogne

11

More Than 7

 

22:07.39

3:57:22.17

5:10.61

13

429

Grant Beussink

10

More Than 7

 

22:23.06

4:19:45.23

5:26.28

14

437

Matthew Keith

12

More Than 7

 

22:32.51

4:42:17.74

5:35.73

15

442

Paul Mier

10

More Than 7

 

23:44.89

5:06:02.63

6:48.11

16

447

James Thurmond

9

More Than 7

 

24:11.36

5:30:13.99

7:14.58

17

433

Caleb Farrow

10

More Than 7

 

25:20.77

5:55:34.76

8:23.99

18

446

Zane Thomas

9

More Than 7

 

25:37.69

6:21:12.45

8:40.91

19

448

Lance UpChurch

10

More Than 7

 

25:48.75

6:47:01.20

8:51.97

20

443

Hayden Morrill

10

More Than 7

 

27:17.88

7:14:19.08

10:21.10

 
Team - Freeburg Finish Position - 3
Team Score (places): 118 Team Score (times): 1:30:50.79 Ave Time:18:10.16
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

635

Charlie Parrish

10

4

4

17:02.00

17:02.00

0:00.00

2

628

Alex Mack

11

12

16

17:38.86

34:40.86

0:36.86

3

639

Carson Smith

9

26

42

18:24.19

53:05.05

1:22.19

4

637

Corbin Schwable

9

32

74

18:42.21

1:11:47.26

1:40.21

5

620

Blake Hatter

9

44

118

19:03.53

1:30:50.79

2:01.53

6

615

Craig Collier

11

(54)

(172)

19:14.87

1:50:05.66

2:12.87

7

621

Jared Holliday

11

(64)

(236)

19:32.21

2:09:37.87

2:30.21

8

618

Ben Fiedler

10

More Than 7

 

19:48.96

2:29:26.83

2:46.96

9

636

Dylan Rainbolt

12

More Than 7

 

19:55.31

2:49:22.14

2:53.31

10

644

Luke Worley

11

More Than 7

 

19:57.34

3:09:19.48

2:55.34

11

610

Ian Alberts

11

More Than 7

 

20:14.44

3:29:33.92

3:12.44

12

622

Owen Holliday

11

More Than 7

 

20:40.29

3:50:14.21

3:38.29

13

640

Connor Stein

11

More Than 7

 

20:58.36

4:11:12.57

3:56.36

14

631

Nathan Mueller

11

More Than 7

 

21:02.87

4:32:15.44

4:00.87

15

630

Brendan Miller

11

More Than 7

 

21:23.24

4:53:38.68

4:21.24

16

629

Landon Miles

9

More Than 7

 

21:37.98

5:15:16.66

4:35.98

17

641

Sean Walsh

10

More Than 7

 

21:42.46

5:36:59.12

4:40.46

18

611

Joe Augustine

11

More Than 7

 

22:13.45

5:59:12.57

5:11.45

19

613

Alexander Burton

12

More Than 7

 

22:59.42

6:22:11.99

5:57.42

20

626

Jason Lealaimatafao

10

More Than 7

 

23:36.19

6:45:48.18

6:34.19

21

625

Ryan Leadley

9

More Than 7

 

23:45.50

7:09:33.68

6:43.50

22

616

Brian Draughn

12

More Than 7

 

23:48.12

7:33:21.80

6:46.12

23

633

Logan Nickerson

10

More Than 7

 

23:51.43

7:57:13.23

6:49.43

24

624

Devin Koeneman

9

More Than 7

 

24:17.68

8:21:30.91

7:15.68

25

627

Evan Lucas

9

More Than 7

 

24:36.59

8:46:07.50

7:34.59

26

642

Kevin Wiles

11

More Than 7

 

25:10.48

9:11:17.98

8:08.48

27

634

Rhett Parker

12

More Than 7

 

25:13.97

9:36:31.95

8:11.97

28

619

Colin Gray

9

More Than 7

 

26:17.36

10:02:49.31

9:15.36

29

645

Nick Yeager

9

More Than 7

 

26:27.06

10:29:16.37

9:25.06

30

617

Ben Ebel

11

More Than 7

 

31:16.97

11:00:33.34

14:14.97

 
Team - Mascoutah Finish Position - 4
Team Score (places): 177 Team Score (times): 1:33:09.06 Ave Time:18:37.81
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

698

Ethan Price

11

16

16

17:56.49

17:56.49

0:00.00

2

697

Daniel Pearson

12

18

34

17:59.09

35:55.58

0:02.60

3

685

Casmir Cozzi

9

29

63

18:38.43

54:34.01

0:41.94

4

705

Parker Zurbrugg

12

55

118

19:14.99

1:13:49.00

1:18.50

5

703

Patrick Thompson

10

59

177

19:20.06

1:33:09.06

1:23.57

6

688

Kaleb Dabbs

10

(70)

(247)

19:41.04

1:52:50.10

1:44.55

7

693

Julian Johnson

12

(84)

(331)

19:56.52

2:12:46.62

2:00.03

8

696

Robert Paz

12

More Than 7

 

20:06.86

2:32:53.48

2:10.37

9

699

Micah Ritt

12

More Than 7

 

20:21.55

2:53:15.03

2:25.06

10

691

Christopher Ferguson-Scott

11

More Than 7

 

20:52.07

3:14:07.10

2:55.58

11

687

Christopher Crossen

9

More Than 7

 

21:01.67

3:35:08.77

3:05.18

12

704

Braeden Williams

10

More Than 7

 

21:13.31

3:56:22.08

3:16.82

13

700

Justin Rogers

12

More Than 7

 

21:54.29

4:18:16.37

3:57.80

14

692

Greg Foust

9

More Than 7

 

22:16.05

4:40:32.42

4:19.56

15

702

Mitchel Sanker

12

More Than 7

 

23:54.21

5:04:26.63

5:57.72

16

701

Tyler Roman

12

More Than 7

 

24:05.27

5:28:31.90

6:08.78

17

684

Jacob Bowers

9

More Than 7

 

24:28.24

5:53:00.14

6:31.75

18

695

John Paterline

10

More Than 7

 

25:54.67

6:18:54.81

7:58.18

19

694

Gavin Livingston

9

More Than 7

 

26:08.61

6:45:03.42

8:12.12

20

689

Ryan Davis

11

More Than 7

 

26:37.20

7:11:40.62

8:40.71

21

686

Chan Woo Crane

12

More Than 7

 

30:44.44

7:42:25.06

12:47.95

 
Team - Breese (Mater Dei) Finish Position - 5
Team Score (places): 254 Team Score (times): 1:35:33.73 Ave Time:19:06.75
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

511

Luke Goebel

10

20

20

18:06.02

18:06.02

0:00.00

2

514

Ray Moylan

12

31

51

18:40.64

36:46.66

0:34.62

3

516

Otto Stark

11

43

94

19:03.49

55:50.15

0:57.47

4

513

Matt Mote

12

74

168

19:43.80

1:15:33.95

1:37.78

5

509

Alex Detmer

9

86

254

19:59.78

1:35:33.73

1:53.76

6

517

Mitchell Wilke

11

(110)

(364)

20:36.04

1:56:09.77

2:30.02

7

510

Tyler Fritch

11

(142)

(506)

21:22.06

2:17:31.83

3:16.04

8

515

Keegan Spirek

11

More Than 7

 

21:35.93

2:39:07.76

3:29.91

9

518

Nick Wolden

9

More Than 7

 

23:39.86

3:02:47.62

5:33.84

 
Team - Nashville Finish Position - 6
Team Score (places): 256 Team Score (times): 1:35:29.50 Ave Time:19:05.90
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

754

Brandon Schnitker

12

15

15

17:50.14

17:50.14

0:00.00

2

752

Jackson Pierce

12

46

61

19:07.74

36:57.88

1:17.60

3

759

Caleb Zgonina

11

53

114

19:13.95

56:11.83

1:23.81

4

748

Ryan Kell

12

61

175

19:25.94

1:15:37.77

1:35.80

5

746

Landon Davis

9

81

256

19:51.73

1:35:29.50

2:01.59

6

756

Jacob Showmaker

12

(136)

(392)

21:16.21

1:56:45.71

3:26.07

7

755

John Schroeder

12

(177)

(569)

22:13.76

2:18:59.47

4:23.62

8

751

Nicholas Orr

9

More Than 7

 

22:34.92

2:41:34.39

4:44.78

9

757

Elijah Smith

11

More Than 7

 

24:15.53

3:05:49.92

6:25.39

10

749

Joe Kirchner

12

More Than 7

 

24:18.72

3:30:08.64

6:28.58

11

753

Brandon Restoff

12

More Than 7

 

25:13.57

3:55:22.21

7:23.43

12

758

William Wyciskalla

12

More Than 7

 

28:44.59

4:24:06.80

10:54.45

13

750

Lucas Morgan

12

More Than 7

 

29:29.92

4:53:36.72

11:39.78

 
Team - Herrin Finish Position - 7
Team Score (places): 297 Team Score (times): 1:36:21.58 Ave Time:19:16.32
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

661

Michael Oliver

9

9

9

17:30.93

17:30.93

0:00.00

2

656

Ryan Gottschalk

12

36

45

18:52.70

36:23.63

1:21.77

3

664

Damion Restivo

10

73

118

19:43.30

56:06.93

2:12.37

4

649

Anthony Bowling

9

83

201

19:54.96

1:16:01.89

2:24.03

5

665

Michael Rutkowski

10

96

297

20:19.69

1:36:21.58

2:48.76

6

648

Damen Bordner

9

(169)

(466)

21:58.32

1:58:19.90

4:27.39

7

646

Jalin Atkins

12

(174)

(640)

22:03.69

2:20:23.59

4:32.76

8

655

Alex Gottschalk

9

More Than 7

 

22:32.91

2:42:56.50

5:01.98

9

654

Robert Foss

12

More Than 7

 

22:33.31

3:05:29.81

5:02.38

10

653

Tucker Dickerson

12

More Than 7

 

22:37.16

3:28:06.97

5:06.23

11

667

Nick Teckenbrock

12

More Than 7

 

22:55.32

3:51:02.29

5:24.39

12

663

Logan Pierce

9

More Than 7

 

26:43.59

4:17:45.88

9:12.66

13

659

Kane Konkel

10

More Than 7

 

26:59.17

4:44:45.05

9:28.24

14

662

Keith Peterson

9

More Than 7

 

28:33.70

5:13:18.75

11:02.77

 
Team - Red Bud Finish Position - 8
Team Score (places): 311 Team Score (times): 1:37:20.12 Ave Time:19:28.02
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

805

Alex Becker

12

30

30

18:39.24

18:39.24

0:00.00

2

814

Paul Mueller

12

39

69

18:56.96

37:36.20

0:17.72

3

811

Garrett Headen

10

48

117

19:08.80

56:45.00

0:29.56

4

807

Wyatt DuClos

10

49

166

19:08.87

1:15:53.87

0:29.63

5

817

Alex Sievers

9

145

311

21:26.25

1:37:20.12

2:47.01

6

818

Parker Sondag

10

(148)

(459)

21:29.00

1:58:49.12

2:49.76

7

808

Nathaniel Gonzalez

9

(200)

(659)

23:09.05

2:21:58.17

4:29.81

8

816

Eric Prange

9

More Than 7

 

23:35.93

2:45:34.10

4:56.69

 
Team - Rochester Finish Position - 9
Team Score (places): 331 Team Score (times): 1:36:35.83 Ave Time:19:19.17
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

820

Josh Cable

10

2

2

16:52.90

16:52.90

0:00.00

2

824

Austin Mitchell

12

27

29

18:26.62

35:19.52

1:33.72

3

819

Mason Brown

9

56

85

19:15.54

54:35.06

2:22.64

4

826

Danny Ryan

9

117

202

20:52.36

1:15:27.42

3:59.46

5

825

Colton Mitchell

9

129

331

21:08.41

1:36:35.83

4:15.51

6

821

Liam Higginbotham

9

(153)

(484)

21:36.55

1:58:12.38

4:43.65

7

828

Bryson Taylor

9

(241)

(725)

31:31.90

2:29:44.28

14:39.00

 
Team - Decatur (St. Teresa) Finish Position - 10
Team Score (places): 344 Team Score (times): 1:37:14.46 Ave Time:19:26.89
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

556

Jackson Stewart

9

13

13

17:41.08

17:41.08

0:00.00

2

555

Gabe Olson

12

19

32

18:04.60

35:45.68

0:23.52

3

558

Nick Tschosik

11

45

77

19:05.98

54:51.66

1:24.90

4

557

Raul Sustaita

12

85

162

19:56.53

1:14:48.19

2:15.45

5

554

Jason Ohl

11

182

344

22:26.27

1:37:14.46

4:45.19

6

553

Adrian Caceres

9

(209)

(553)

23:32.26

2:00:46.72

5:51.18

 
Team - Steeleville Finish Position - 11
Team Score (places): 351 Team Score (times): 1:38:23.98 Ave Time:19:40.80
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

870

Mel Mulholland

9

37

37

18:53.72

18:53.72

0:00.00

2

864

Hunter Fedderke

11

40

77

18:58.93

37:52.65

0:05.21

3

867

Nicolas Hagel

12

51

128

19:09.45

57:02.10

0:15.73

4

863

Gavin Conway

9

95

223

20:13.69

1:17:15.79

1:19.97

5

872

Patrick Rohlfing

11

128

351

21:08.19

1:38:23.98

2:14.47

6

862

Robbie Axtell

10

(154)

(505)

21:37.63

2:00:01.61

2:43.91

7

869

Brad Mevert

9

(158)

(663)

21:38.01

2:21:39.62

2:44.29

8

865

Jacob Fedderke

10

More Than 7

 

22:55.48

2:44:35.10

4:01.76

9

871

William Qualls

11

More Than 7

 

23:13.20

3:07:48.30

4:19.48

10

868

Dylan Linders

12

More Than 7

 

23:17.87

3:31:06.17

4:24.15

11

874

Hunter Warhausen

11

More Than 7

 

23:57.46

3:55:03.63

5:03.74

12

873

Connor Warhausen

9

More Than 7

 

24:28.70

4:19:32.33

5:34.98

13

866

Josh Forsting

10

More Than 7

 

26:17.37

4:45:49.70

7:23.65

 
Team - Benton Finish Position - 12
Team Score (places): 366 Team Score (times): 1:38:19.18 Ave Time:19:39.84
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

478

Gavin Hartley

12

22

22

18:07.11

18:07.11

0:00.00

2

479

Jarrod Johns

12

68

90

19:38.15

37:45.26

1:31.04

3

489

Taylor Yucus

12

78

168

19:48.47

57:33.73

1:41.36

4

477

Nick Freeman

11

93

261

20:12.08

1:17:45.81

2:04.97

5

483

Dailus Richardson

12

105

366

20:33.37

1:38:19.18

2:26.26

6

475

Brandtlee Brown

12

(108)

(474)

20:35.54

1:58:54.72

2:28.43

7

488

Mason Wills

9

(109)

(583)

20:36.03

2:19:30.75

2:28.92

8

484

Triston Summers

10

More Than 7

 

20:58.57

2:40:29.32

2:51.46

9

487

Matt Williams

12

More Than 7

 

21:00.48

3:01:29.80

2:53.37

10

482

Avery Potter

9

More Than 7

 

21:14.97

3:22:44.77

3:07.86

11

481

Matthew Krug

12

More Than 7

 

23:31.65

3:46:16.42

5:24.54

12

476

Logan Darr

10

More Than 7

 

23:53.32

4:10:09.74

5:46.21

13

486

Carson Webb

9

More Than 7

 

24:16.91

4:34:26.65

6:09.80

 
Team - Mt. Zion Finish Position - 13
Team Score (places): 371 Team Score (times): 1:38:22.78 Ave Time:19:40.56
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

716

Alex Culter

11

24

24

18:11.89

18:11.89

0:00.00

2

718

Carson Fenton

9

57

81

19:15.89

37:27.78

1:04.00

3

729

Collin Perry

9

76

157

19:47.98

57:15.76

1:36.09

4

726

Issac Moss

10

102

259

20:29.54

1:17:45.30

2:17.65

5

722

Mason Jones

9

112

371

20:37.48

1:38:22.78

2:25.59

6

723

Austin Larry

9

(120)

(491)

20:53.84

1:59:16.62

2:41.95

7

731

Lane White

9

(132)

(623)

21:12.64

2:20:29.26

3:00.75

8

728

Austin Mulgrew

10

More Than 7

 

21:30.01

2:41:59.27

3:18.12

9

730

Ian Sidwell

12

More Than 7

 

21:35.02

3:03:34.29

3:23.13

10

725

Johnnie Mass

10

More Than 7

 

22:16.36

3:25:50.65

4:04.47

11

721

Sean Hosler

9

More Than 7

 

23:51.85

3:49:42.50

5:39.96

12

715

Tristan Balgemann

11

More Than 7

 

25:02.24

4:14:44.74

6:50.35

 
Team - McLeansboro (Hamilton County) Finish Position - 14
Team Score (places): 390 Team Score (times): 1:38:38.50 Ave Time:19:43.70
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

708

Tyler Byars

12

14

14

17:44.69

17:44.69

0:00.00

2

712

Clay Ragan

10

77

91

19:48.07

37:32.76

2:03.38

3

713

Matt Rubenacker

10

91

182

20:08.61

57:41.37

2:23.92

4

710

Logan Hunt

10

92

274

20:10.38

1:17:51.75

2:25.69

5

714

Alex Soltanipanah

11

116

390

20:46.75

1:38:38.50

3:02.06

6

711

Johnathon Jaegers

12

(147)

(537)

21:28.89

2:00:07.39

3:44.20

7

706

Chad Barnard

12

(163)

(700)

21:50.20

2:21:57.59

4:05.51

8

707

Trenton Butler

10

More Than 7

 

22:36.86

2:44:34.45

4:52.17

9

709

Clayton Cross

10

More Than 7

 

25:03.36

3:09:37.81

7:18.67

 
Team - Columbia Finish Position - 15
Team Score (places): 414 Team Score (times): 1:39:25.57 Ave Time:19:53.11
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

538

Kristian Avise- Rouse

12

17

17

17:57.86

17:57.86

0:00.00

2

548

Jake Noll

11

65

82

19:33.28

37:31.14

1:35.42

3

549

Gavin Phillips

12

88

170

20:01.41

57:32.55

2:03.55

4

541

Josh Foster

10

113

283

20:40.89

1:18:13.44

2:43.03

5

544

Sean Jerome

10

131

414

21:12.13

1:39:25.57

3:14.27

6

542

Ryan Groszek

9

(134)

(548)

21:14.30

2:00:39.87

3:16.44

7

543

Andrew Hoguet

12

(139)

(687)

21:19.53

2:21:59.40

3:21.67

8

540

Sam Berghoefer

12

More Than 7

 

23:07.62

2:45:07.02

5:09.76

9

550

Eli Smith

10

More Than 7

 

23:39.89

3:08:46.91

5:42.03

 
Team - Fairfield Finish Position - 16
Team Score (places): 440 Team Score (times): 1:40:21.62 Ave Time:20:04.32
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

604

Michael Harvey

9

21

21

18:06.70

18:06.70

0:00.00

2

606

Billy Martinez

12

28

49

18:28.49

36:35.19

0:21.79

3

607

Chance Martinez

12

94

143

20:13.39

56:48.58

2:06.69

4

605

Ethan Kakac

10

100

243

20:28.51

1:17:17.09

2:21.81

5

608

Justin Miller

10

197

440

23:04.53

1:40:21.62

4:57.83

6

609

Wyatt Troyer

12

(201)

(641)

23:09.68

2:03:31.30

5:02.98

 
Team - Sparta Finish Position - 17
Team Score (places): 463 Team Score (times): 1:40:48.34 Ave Time:20:09.67
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

843

Trevor Buckner

12

35

35

18:50.28

18:50.28

0:00.00

2

847

Cameron Martin

10

52

87

19:12.35

38:02.63

0:22.07

3

845

Jordan Lee

11

62

149

19:26.78

57:29.41

0:36.50

4

848

Hunter Schulein

10

155

304

21:37.71

1:19:07.12

2:47.43

5

841

Seth Becker

9

159

463

21:41.22

1:40:48.34

2:50.94

6

846

Dustin Lohman

9

(186)

(649)

22:35.44

2:03:23.78

3:45.16

7

844

Drew Byington

11

(206)

(855)

23:24.87

2:26:48.65

4:34.59

 
Team - Murphysboro Finish Position - 18
Team Score (places): 471 Team Score (times): 1:40:38.91 Ave Time:20:07.78
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

736

Taijhan Nelson

11

10

10

17:33.78

17:33.78

0:00.00

2

740

Mauricus Simmons

11

41

51

19:01.00

36:34.78

1:27.22

3

737

Tre vahn Nelson

9

115

166

20:43.84

57:18.62

3:10.06

4

734

Carlos Garcia

12

130

296

21:09.45

1:18:28.07

3:35.67

5

738

Carson Pullis

10

175

471

22:10.84

1:40:38.91

4:37.06

6

732

Dylan Chambers

12

(214)

(685)

23:47.04

2:04:25.95

6:13.26

7

739

Mason Schingel

11

(222)

(907)

24:23.63

2:28:49.58

6:49.85

 
Team - Saxony Lutheran Finish Position - 19
Team Score (places): 524 Team Score (times): 1:42:26.28 Ave Time:20:29.26
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

888

Caleb Cornelius

9

34

34

18:48.23

18:48.23

0:00.00

2

899

Drew Zieba

11

72

106

19:42.58

38:30.81

0:54.35

3

886

Gavin Brown

12

101

207

20:29.06

58:59.87

1:40.83

4

897

Nick Shaw

9

152

359

21:35.18

1:20:35.05

2:46.95

5

887

Nolen Brown

10

165

524

21:51.23

1:42:26.28

3:03.00

6

895

Luke Richmond

9

(185)

(709)

22:34.35

2:05:00.63

3:46.12

7

892

Austin Mueller

9

(202)

(911)

23:15.37

2:28:16.00

4:27.14

8

891

Hayden Moll

11

More Than 7

 

23:53.36

2:52:09.36

5:05.13

9

893

Jonathan Mueller

11

More Than 7

 

23:54.02

3:16:03.38

5:05.79

10

889

Colton Jones

9

More Than 7

 

25:51.93

3:41:55.31

7:03.70

11

890

Adam Lichtenegger

11

More Than 7

 

26:43.25

4:08:38.56

7:55.02

12

898

Josh Varnon

11

More Than 7

 

27:39.37

4:36:17.93

8:51.14

 
Team - Carterville Finish Position - 20
Team Score (places): 530 Team Score (times): 1:41:11.59 Ave Time:20:14.32
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

522

Harrison Thomas

12

1

1

16:17.25

16:17.25

0:00.00

2

521

Austin Knight

10

23

24

18:09.28

34:26.53

1:52.03

3

519

Collin Bybee

9

119

143

20:53.58

55:20.11

4:36.33

4

523

Clayton Virgo

12

183

326

22:28.37

1:17:48.48

6:11.12

5

520

Johonson Conner Conner

11

204

530

23:23.11

1:41:11.59

7:05.86

 
Team - Bethalto (Civic Memorial) Finish Position - 21
Team Score (places): 585 Team Score (times): 1:44:24.34 Ave Time:20:52.87
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

499

Frank Trost

12

50

50

19:09.00

19:09.00

0:00.00

2

491

Cohl Callies

10

80

130

19:51.16

39:00.16

0:42.16

3

495

Weihua Li

12

99

229

20:27.72

59:27.88

1:18.72

4

498

Drake Stephenson

9

149

378

21:29.93

1:20:57.81

2:20.93

5

490

Parker Borth

9

207

585

23:26.53

1:44:24.34

4:17.53

6

492

Colton Hyman

9

(231)

(816)

25:21.18

2:09:45.52

6:12.18

7

494

Caleb Lair

9

(240)

(1056)

29:00.67

2:38:46.19

9:51.67

8

497

Christian Spangler

9

More Than 7

 

30:30.62

3:09:16.81

11:21.62

9

496

Brendan Schoen

9

More Than 7

 

31:26.64

3:40:43.45

12:17.64

 
Team - Neoga Finish Position - 22
Team Score (places): 632 Team Score (times): 1:44:59.96 Ave Time:20:59.99
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

767

Ryan Kastl

12

71

71

19:41.76

19:41.76

0:00.00

2

772

Ethan Walk

12

103

174

20:30.05

40:11.81

0:48.29

3

770

Brody Titus

10

143

317

21:22.55

1:01:34.36

1:40.79

4

762

Tanner Clark

10

144

461

21:25.59

1:22:59.95

1:43.83

5

760

Blake Ballinger

11

171

632

22:00.01

1:44:59.96

2:18.25

6

766

Jesse Holt

12

(191)

(823)

22:45.34

2:07:45.30

3:03.58

7

765

Matteo Elementi

12

(198)

(1021)

23:05.06

2:30:50.36

3:23.30

8

771

Alex Walden

11

More Than 7

 

23:39.06

2:54:29.42

3:57.30

9

764

Braden Eaton

10

More Than 7

 

24:21.82

3:18:51.24

4:40.06

10

769

Dylon Milner

10

More Than 7

 

24:30.47

3:43:21.71

4:48.71

11

761

Clayton Butler

10

More Than 7

 

25:08.64

4:08:30.35

5:26.88

12

763

Brayden Dow

9

More Than 7

 

25:55.60

4:34:25.95

6:13.84

13

768

Seth Lanham

10

More Than 7

 

30:24.82

5:04:50.77

10:43.06

 
Team - Edwardsville (Metro-East Lutheran) Finish Position - 23
Team Score (places): 636 Team Score (times): 1:47:08.72 Ave Time:21:25.74
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

597

Javon Watkins

10

42

42

19:01.21

19:01.21

0:00.00

2

588

Darion Brooks

10

63

105

19:30.82

38:32.03

0:29.61

3

598

Jonah Wilson

9

123

228

21:00.99

59:33.02

1:59.78

4

590

Christian Engelbrecht

11

181

409

22:23.86

1:21:56.88

3:22.65

5

587

Will Barney

9

227

636

25:11.84

1:47:08.72

6:10.63

6

596

Nathaniel Perry

9

(232)

(868)

25:21.79

2:12:30.51

6:20.58

7

591

Eli Harding

10

(233)

(1101)

25:35.08

2:38:05.59

6:33.87

8

589

Elijah Culbert

12

More Than 7

 

25:46.88

3:03:52.47

6:45.67

9

592

Josh Jacobsen

9

More Than 7

 

25:57.77

3:29:50.24

6:56.56

10

593

Ian Key

11

More Than 7

 

28:52.77

3:58:43.01

9:51.56

 
Team - New Athens Finish Position - 24
Team Score (places): 642 Team Score (times): 1:45:27.40 Ave Time:21:05.48
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

775

Ethan Cockrell

12

69

69

19:39.00

19:39.00

0:00.00

2

773

Jonathan Alfeldt

12

97

166

20:20.09

39:59.09

0:41.09

3

789

Deric Maurer

9

138

304

21:18.80

1:01:17.89

1:39.80

4

788

Joel Mattingly

10

151

455

21:33.98

1:22:51.87

1:54.98

5

778

Lucas Doiron

12

187

642

22:35.53

1:45:27.40

2:56.53

6

774

Devin Caswell

10

(190)

(832)

22:44.23

2:08:11.63

3:05.23

7

780

Max Fowler

10

(193)

(1025)

22:46.58

2:30:58.21

3:07.58

8

783

TJ Hollansworth

12

More Than 7

 

23:25.60

2:54:23.81

3:46.60

9

779

Theo Dudeck

11

More Than 7

 

23:31.93

3:17:55.74

3:52.93

10

785

Tim Lanham

9

More Than 7

 

23:34.86

3:41:30.60

3:55.86

11

776

Richard Curry

12

More Than 7

 

24:14.13

4:05:44.73

4:35.13

12

784

Noel Ivester

11

More Than 7

 

24:34.61

4:30:19.34

4:55.61

13

781

Codi Heggemeier

12

More Than 7

 

24:51.00

4:55:10.34

5:12.00

14

787

Trent Marhanka

11

More Than 7

 

28:41.30

5:23:51.64

9:02.30

15

782

Adrian Hernandez

11

More Than 7

 

32:02.24

5:55:53.88

12:23.24

 
Team - DuQuoin Finish Position - 25
Team Score (places): 689 Team Score (times): 1:46:36.70 Ave Time:21:19.34
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

574

Jordan Kirkpatrick

11

82

82

19:54.25

19:54.25

0:00.00

2

568

Caleb Davis

10

121

203

20:56.09

40:50.34

1:01.84

3

573

Nick King

11

127

330

21:07.67

1:01:58.01

1:13.42

4

572

Paxton Higgerson

10

179

509

22:17.29

1:24:15.30

2:23.04

5

567

Bobby Coats

10

180

689

22:21.40

1:46:36.70

2:27.15

6

576

Nathan Manning

10

(192)

(881)

22:45.58

2:09:22.28

2:51.33

7

577

Keith Norris

9

(236)

(1117)

26:04.63

2:35:26.91

6:10.38

8

570

Dakota Dupong

11

More Than 7

 

28:26.41

3:03:53.32

8:32.16

9

575

Bailey Leonard

12

More Than 7

 

35:28.41

3:39:21.73

15:34.16

 
Team - Okawville Finish Position - 26
Team Score (places): 689 Team Score (times): 1:46:30.29 Ave Time:21:18.06
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

793

William Frederking

11

118

118

20:53.49

20:53.49

0:00.00

2

795

Payton Riechmann

9

124

242

21:02.21

41:55.70

0:08.72

3

797

Tyler Roesener

10

135

377

21:16.19

1:03:11.89

0:22.70

4

794

Logan Riechmann

11

150

527

21:30.79

1:24:42.68

0:37.30

5

796

Russell Rodely

10

162

689

21:47.61

1:46:30.29

0:54.12

 
Team - Calvary Lutheran Finish Position - 27
Team Score (places): 713 Team Score (times): 1:47:51.33 Ave Time:21:34.27
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

908

Robert Ashbaugh

11

66

66

19:35.18

19:35.18

0:00.00

2

912

Cal Kolzow

11

89

155

20:04.73

39:39.91

0:29.55

3

909

Drew Collett

11

156

311

21:37.77

1:01:17.68

2:02.59

4

911

Reece Going

9

184

495

22:30.61

1:23:48.29

2:55.43

5

913

Remington Wilson

11

218

713

24:03.04

1:47:51.33

4:27.86

 
Team - Lutheran North Finish Position - 28
Team Score (places): 753 Team Score (times): 1:47:52.09 Ave Time:21:34.42
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

428

Isaac Stout

9

58

58

19:18.04

19:18.04

0:00.00

2

421

Joel Brutlag

11

160

218

21:44.46

41:02.50

2:26.42

3

424

Carneil Kinnie

12

167

385

21:56.43

1:02:58.93

2:38.39

4

423

Philip Irving

11

173

558

22:00.68

1:24:59.61

2:42.64

5

422

Austin Davis

12

195

753

22:52.48

1:47:52.09

3:34.44

6

427

Nicholas Ricks

12

(217)

(970)

23:54.93

2:11:47.02

4:36.89

7

426

Myles Pratt

9

(228)

(1198)

25:15.90

2:37:02.92

5:57.86

8

425

Jacob Meyr

10

More Than 7

 

25:16.02

3:02:18.94

5:57.98

 
Team - Marissa Senior Finish Position - 29
Team Score (places): 763 Team Score (times): 1:48:28.86 Ave Time:21:41.77
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

678

Dakota Gregory

10

111

111

20:36.91

20:36.91

0:00.00

2

682

Brendan Wallace

10

140

251

21:20.89

41:57.80

0:43.98

3

679

Tyler Place

9

141

392

21:21.65

1:03:19.45

0:44.74

4

681

Eric Stinekraus

11

172

564

22:00.38

1:25:19.83

1:23.47

5

680

Conner Stewart

10

199

763

23:09.03

1:48:28.86

2:32.12

6

677

Alexei Cogdill

11

(235)

(998)

26:00.20

2:14:29.06

5:23.29

7

676

Darwin Broussard

12

(239)

(1237)

28:00.53

2:42:29.59

7:23.62

 
Team - Belleville (Althoff Catholic) Finish Position - 30
Team Score (places): 765 Team Score (times): 1:49:08.92 Ave Time:21:49.78
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

455

Danny Braunagel

10

107

107

20:35.04

20:35.04

0:00.00

2

456

Jarrid Braunagel

12

122

229

20:58.15

41:33.19

0:23.11

3

460

Chris Dunn

12

137

366

21:17.07

1:02:50.26

0:42.03

4

454

Chase Bittle

10

189

555

22:43.84

1:25:34.10

2:08.80

5

461

Andre Ells

11

210

765

23:34.82

1:49:08.92

2:59.78

6

458

Camronn Clemons

11

(211)

(976)

23:35.24

2:12:44.16

3:00.20

7

462

Dong Ho Lee

12

(215)

(1191)

23:51.39

2:36:35.55

3:16.35

8

463

Alex Ruocco

12

More Than 7

 

23:54.36

3:00:29.91

3:19.32

9

464

Nick Siegel

11

More Than 7

 

27:21.11

3:27:51.02

6:46.07

10

457

Jack Cleary

12

More Than 7

 

34:17.52

4:02:08.54

13:42.48

 
Team - Lebanon Finish Position - 31
Team Score (places): 783 Team Score (times): 1:52:07.40 Ave Time:22:25.48
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

670

Jaxen McNeese

11

47

47

19:08.31

19:08.31

0:00.00

2

673

Evan Morris

12

90

137

20:06.07

39:14.38

0:57.76

3

672

Elland Morris

9

196

333

22:56.94

1:02:11.32

3:48.63

4

675

Austin Yates

11

213

546

23:45.79

1:25:57.11

4:37.48

5

669

Dylan Hatten

9

237

783

26:10.29

1:52:07.40

7:01.98

 
Team - Staunton Finish Position - 32
Team Score (places): 815 Team Score (times): 1:49:50.17 Ave Time:21:58.03
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

853

Devin Gove

11

133

133

21:12.74

21:12.74

0:00.00

2

858

Corey Scroggins

12

146

279

21:27.18

42:39.92

0:14.44

3

851

Logan Cayce

10

157

436

21:38.00

1:04:17.92

0:25.26

4

859

David Steimel

11

176

612

22:12.21

1:26:30.13

0:59.47

5

860

Noah Young

11

203

815

23:20.04

1:49:50.17

2:07.30

6

857

Austin Parish

11

(216)

(1031)

23:52.24

2:13:42.41

2:39.50

7

852

Martin Cralley

10

(230)

(1261)

25:18.12

2:39:00.53

4:05.38

8

855

Clayton Jackson

12

More Than 7

 

26:14.87

3:05:15.40

5:02.13

9

850

Eric Bone

9

More Than 7

 

29:36.83

3:34:52.23

8:24.09

10

856

Jeremy McAdams

10

More Than 7

 

32:53.66

4:07:45.89

11:40.92

 
Team - O'Fallon (First Baptist Academy) Finish Position - 33
Team Score (places): 865 Team Score (times): 1:59:43.07 Ave Time:23:56.61
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

584

Will Brant

9

87

87

20:01.11

20:01.11

0:00.00

2

585

Paul Carter

11

125

212

21:02.80

41:03.91

1:01.69

3

586

Jimmy Whitaker

9

188

400

22:38.26

1:03:42.17

2:37.15

4

583

Tyler Biggs

12

223

623

24:24.10

1:28:06.27

4:22.99

5

582

Colby Bassham

11

242

865

31:36.80

1:59:43.07

11:35.69

 
Team - Chester Finish Position - 34
Team Score (places): 868 Team Score (times): 1:51:43.72 Ave Time:22:20.74
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

527

Lucas Doiron

12

104

104

20:31.90

20:31.90

0:00.00

2

530

Josh Haberberger

10

166

270

21:51.65

42:23.55

1:19.75

3

535

Jason Schwartz

12

178

448

22:15.13

1:04:38.68

1:43.23

4

526

Jakob Cushman

9

208

656

23:27.84

1:28:06.52

2:55.94

5

536

Joe Soellner

10

212

868

23:37.20

1:51:43.72

3:05.30

6

525

Mitchell Colonel

10

(219)

(1087)

24:05.86

2:15:49.58

3:33.96

7

528

Trent Doiron

11

(224)

(1311)

24:27.13

2:40:16.71

3:55.23

8

537

Jack Weir

11

More Than 7

 

25:29.16

3:05:45.87

4:57.26

9

529

Ethan Gendron

12

More Than 7

 

27:02.85

3:32:48.72

6:30.95

10

531

Logan Hormann

12

More Than 7

 

27:06.53

3:59:55.25

6:34.63

11

532

Jacob O'Riely

9

More Than 7

 

28:52.75

4:28:48.00

8:20.85

 
Team - Effingham (St Anthony) Finish Position - 35
Team Score (places): 882 Team Score (times): 1:54:02.04 Ave Time:22:48.41
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

600

Clayton Helmink

10

60

60

19:24.37

19:24.37

0:00.00

2

599

Jacob Blanchette

9

170

230

21:59.26

41:23.63

2:34.89

3

603

Wade Wenthe

9

205

435

23:23.68

1:04:47.31

3:59.31

4

601

William Lawrence

9

221

656

24:20.64

1:29:07.95

4:56.27

5

602

John Rasmussen

10

226

882

24:54.09

1:54:02.04

5:29.72

 
Team - Breese (Central) Finish Position - 36
Team Score (places): 909 Team Score (times): 1:54:40.26 Ave Time:22:56.05
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

507

Alex Neumann

12

126

126

21:05.80

21:05.80

0:00.00

2

503

Ryan Hall

12

161

287

21:47.38

42:53.18

0:41.58

3

504

Gavin Heimann

10

168

455

21:56.47

1:04:49.65

0:50.67

4

506

Luke Korte

11

225

680

24:33.90

1:29:23.55

3:28.10

5

502

Robert Durbin

11

229

909

25:16.71

1:54:40.26

4:10.91

6

505

Alex Huegen

9

(238)

(1147)

26:57.94

2:21:38.20

5:52.14

 
Team - Decatur (Eisenhower) Finish Position - 37
Team Score (places): 910 Team Score (times): 1:54:57.03 Ave Time:22:59.41
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

561

Ryan Ruple

12

98

98

20:23.76

20:23.76

0:00.00

2

564

Niraj Tailor

12

164

262

21:50.96

42:14.72

1:27.20

3

560

Chris Butler

12

194

456

22:46.60

1:05:01.32

2:22.84

4

563

Ben Sloan

12

220

676

24:14.79

1:29:16.11

3:51.03

5

565

Trey Williams

9

234

910

25:40.92

1:54:57.03

5:17.16

 
Team - Altamont Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

452

Travis Whitt

12

Less Than 5

 

21:58.61

21:58.61

0:00.00

2

451

Toby Slingerland

11

Less Than 5

 

22:27.35

44:25.96

0:28.74

3

453

Collin York

11

Less Than 5

 

23:54.66

1:08:20.62

1:56.05

 
Team - Belleville (Governor French Academy Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

468

Abdul Fanous

10

Less Than 5

 

21:16.17

21:16.17

0:00.00

 
Team - Dupo Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

581

Dakota Gill

12

Less Than 5

 

19:10.88

19:10.88

0:00.00

2

580

Antonio Cozart

12

Less Than 5

 

23:27.58

42:38.46

4:16.70

3

579

Austin Brockman

10

Less Than 5

 

24:13.60

1:06:52.06

5:02.72

4

578

Brady Beggs

10

Less Than 5

 

27:03.68

1:33:55.74

7:52.80

 
Team - Piasa (Southwestern) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

800

Caden Bohn

9

Less Than 5

 

20:21.81

20:21.81

0:00.00

2

804

Grant Seniker

10

Less Than 5

 

22:18.83

42:40.64

1:57.02

3

803

Evan Lowis

12

Less Than 5

 

24:03.50

1:06:44.14

3:41.69

4

801

Tyler Dorris

12

Less Than 5

 

28:45.10

1:35:29.24

8:23.29

 
Team - Valmeyer Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

883

Jake Krekel

10

Less Than 5

 

19:38.44

19:38.44

0:00.00

2

881

Alex Benyo

12

Less Than 5

 

22:50.99

42:29.43

3:12.55

3

885

Eddie VanZandt

12

Less Than 5

 

28:08.40

1:10:37.83

8:29.96

 
Team - Marquette Catholic Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

905

Tommy DeClue

10

Less Than 5

 

20:31.59

20:31.59

0:00.00

2

906

Adam Sandars

11

Less Than 5

 

23:05.12

43:36.71

2:33.53

 
Team - Maryville (Father McGivney Catholic Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

914

Elijah Burns

9

Less Than 5

 

26:52.79

26:52.79

0:00.00

2

915

Jarod Silhavy

11

Less Than 5

 

27:20.53

54:13.32

0:27.74

 
Team - Odin Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

792

Skylar Sanders

12

Less Than 5

 

19:58.77

19:58.77

0:00.00

2

790

Trent Burton

10

Less Than 5

 

22:38.98

42:37.75

2:40.21

3

791

Marcus Jones

9

Less Than 5

 

23:01.85

1:05:39.60

3:03.08

 
Team - Trenton (Wesclin) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

880

Reiss Wegman

10

Less Than 5

 

19:39.39

19:39.39

0:00.00

2

875

Drew Detmer

-

Less Than 5

 

21:41.95

41:21.34

2:02.56

3

878

Brian Knopp

-

Less Than 5

 

23:05.15

1:04:26.49

3:25.76

4

877

Cameron Harber

-

Less Than 5

 

23:09.69

1:27:36.18

3:30.30

 
Team - Barat Academy Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

902

Andrew Howell

11

Less Than 5

 

19:54.27

19:54.27

0:00.00

2

903

Julian Muller-Williams

10

Less Than 5

 

23:02.92

42:57.19

3:08.65

3

901

Clay Hill

10

Less Than 5

 

26:56.42

1:09:53.61

7:02.15

4

900

Spencer Clark

9

Less Than 5

 

27:53.55

1:37:47.16

7:59.28