Madison County Cross Country Championship

October 06, 2015


Endurance Race Timing http://AthleticTiming.com

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity 5K

Large School

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

400

Will O'Keefe Granite City

16:42.27

5:23/M

11

 

2

2

399

Andrew O'Keefe Granite City

16:52.65

5:26/M

9

 

3

3

345

Franky Romano Edwardsville

16:56.08

5:28/M

10

 

4

4

341

Dan Powell Edwardsville

17:23.58

5:36/M

9

 

5

5

342

Roland Prenzler Edwardsville

17:26.45

5:37/M

9

 

6

6

211

Arie Macias Alton (Sr.)

17:36.21

5:41/M

11

 

7

7

323

Max Hartmann Edwardsville

17:47.86

5:44/M

9

 

8

8

333

Sam McCormick Edwardsville

17:48.34

5:45/M

11

 

9

9

424

Jacob Plocher Highland

17:49.32

5:45/M

11

 

10

10

484

Adam Lawson Troy (Triad)

18:06.94

5:50/M

10

 

11

11

401

Jake Roustio Granite City

18:09.76

5:51/M

11

 

12

12

398

Leo Nikonowicz Granite City

18:12.78

5:52/M

11

 

13

13

208

Alex Davis Alton (Sr.)

18:15.44

5:53/M

11

 

14

14

487

Joey Ramsey Troy (Triad)

18:19.01

5:55/M

12

 

15

15

257

Drake Claxton Collinsville

18:23.76

5:56/M

12

 

16

16

344

Luke Raffaelle Edwardsville

18:28.00

5:57/M

11

 

17

17

254

Will Autenrieth Collinsville

18:34.29

5:59/M

11

 

18

18

270

Jacob Sewell Collinsville

18:36.46

6:00/M

10

 

19

19

346

Jacob Schoenthal Edwardsville

18:43.94

6:02/M

11

 

20

20

390

Kariem Ali Granite City

18:56.45

6:06/M

11

 

21

21

482

Colin Brannon Troy (Triad)

18:58.28

6:07/M

12

 

22

22

483

Zach Jung Troy (Triad)

19:04.61

6:09/M

11

 

23

23

486

Deric Patton Troy (Triad)

19:07.52

6:10/M

9

 

24

24

425

Brock Schrage Highland

19:15.90

6:13/M

11

 

25

25

397

Eri Neri Granite City

19:18.83

6:14/M

9

 

26

26

210

Sam Gentelin Alton (Sr.)

19:26.77

6:16/M

11

 

27

27

213

James Steinman Alton (Sr.)

19:31.29

6:18/M

11

 

28

28

272

Cameron Tanzyus Collinsville

19:34.34

6:19/M

12

 

29

29

428

Joe Gallo Highland

19:37.12

6:20/M

9

 

30

30

260

Benito Hernandez Collinsville

19:37.14

6:20/M

10

 

31

31

217

Ethan Grassle Alton (Sr.)

19:37.85

6:20/M

9

 

32

32

253

Richard Alexander Collinsville

19:41.37

6:21/M

11

 

33

33

429

Isaac Jones Highland

19:48.12

6:23/M

9

 

34

34

212

Nick Northway Alton (Sr.)

19:52.43

6:25/M

10

 

35

35

256

Ben Carlson Collinsville

19:52.81

6:25/M

11

 

36

36

420

Bret Cochran Highland

19:59.09

6:27/M

11

 

37

37

489

John Wade Troy (Triad)

20:14.91

6:32/M

12

 

38

38

220

Tate Kuithe Alton (Sr.)

20:20.29

6:34/M

12

 

39

39

488

Jaskson Saffel Troy (Triad)

20:28.05

6:36/M

10

 

40

40

403

Aiden Sampson Granite City

20:32.27

6:37/M

10

 

41

41

422

Adam Kelso Highland

20:35.01

6:38/M

12

 

 

Overall Finish List - Boys

 

Boys Varsity 5K

 

Small School

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

587

Brendon Springman Wood River (East Alton-W.R.)

17:51.84

5:45/M

11

 

2

2

371

Javon Watkins Edwardsville (Metro-East Lutheran)

18:08.61

5:51/M

10

 

3

3

231

Cohl Callies Bethalto (Civic Memorial)

18:12.11

5:52/M

10

 

4

4

236

Frank Trost Bethalto (Civic Memorial)

18:22.18

5:55/M

12

 

5

5

366

Darion Brooks Edwardsville (Metro-East Lutheran)

18:45.30

6:03/M

10

 

6

6

586

Matthew Shea Wood River (East Alton-W.R.)

19:09.32

6:11/M

10

 

7

7

233

Jarrett Lacquement Bethalto (Civic Memorial)

19:23.75

6:15/M

12

 

8

8

234

Weihua Li Bethalto (Civic Memorial)

19:24.29

6:15/M

12

 

9

9

589

Ryne White Wood River (East Alton-W.R.)

19:40.30

6:21/M

9

 

10

10

588

Chase Wallendorff Wood River (East Alton-W.R.)

19:40.48

6:21/M

10

 

11

11

462

Nathan Lowe Roxana

20:00.50

6:27/M

10

 

12

12

585

Andrew Noack Wood River (East Alton-W.R.)

20:01.07

6:27/M

9

 

13

(< 5)

442

Tommy DeClue Alton Marquette

20:01.78

6:27/M

10

 

14

13

235

Drake Stephenson Bethalto (Civic Memorial)

20:20.61

6:34/M

9

 

15

14

230

Parker Borth Bethalto (Civic Memorial)

20:23.48

6:35/M

9

 

16

15

372

Jonah Wilson Edwardsville (Metro-East Lutheran)

20:23.96

6:35/M

9

 

17

16

584

Jacob Mustain Wood River (East Alton-W.R.)

20:28.36

6:36/M

10

 

18

17

369

Josh Jacobsen Edwardsville (Metro-East Lutheran)

20:53.03

6:44/M

9

 

19

18

466

Cree Stumpf Roxana

21:09.59

6:49/M

9

 

20

19

458

William Cotter Roxana

21:11.04

6:50/M

11

 

21

(< 5)

444

Adam Sanders Alton Marquette

21:58.20

7:05/M

99

 

22

20

459

Zach Frey Roxana

22:31.96

7:16/M

9

 

23

21

232

Colton Hyman Bethalto (Civic Memorial)

22:38.77

7:18/M

9

 

24

22

374

Elijah Culbert Edwardsville (Metro-East Lutheran)

22:50.58

7:22/M

12

 

25

23

465

Jazz Richardson Roxana

22:59.28

7:25/M

11

 

26

24

370

Nathaniel Perry Edwardsville (Metro-East Lutheran)

23:32.45

7:35/M

9

 

27

25

368

Eli Harding Edwardsville (Metro-East Lutheran)

23:44.96

7:39/M

10

 

28

(< 5)

380

Elijah Burns Father McGivney

23:46.57

7:40/M

9

 

29

(< 5)

381

Jarod Silhavy Father McGivney

24:20.17

7:51/M

11

 

30

26

468

Devin Thomeczek Roxana

24:30.37

7:54/M

9

 

31

(< 5)

443

Chris Hellrung Alton Marquette

27:12.09

8:46/M

10

 

 

Overall Finish List - Boys

 

JV 5K

 

Large School

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

316

Jonah Durbin Edwardsville

18:25.16

5:56/M

9

 

2

2

319

Tyler Farrar Edwardsville

18:26.53

5:57/M

11

 

3

3

330

Cameron Johnston Edwardsville

18:33.01

5:59/M

11

 

4

4

351

Matt Swanson Edwardsville

18:39.88

6:01/M

10

 

5

5

309

Nick Aramowicz Edwardsville

19:04.52

6:09/M

12

 

6

6

258

Robert Frisbee Collinsville

19:06.71

6:10/M

11

 

7

7

350

Dean Stuart Edwardsville

19:09.62

6:11/M

10

 

8

8

348

Thomas Siganga Edwardsville

19:11.10

6:11/M

10

 

9

(> 7)

340

Holden Potter Edwardsville

19:12.31

6:12/M

10

 

10

(> 7)

314

Kevin Cushing Edwardsville

19:19.72

6:14/M

10

 

11

(> 7)

352

Grant Theide Edwardsville

19:23.82

6:15/M

11

 

12

(> 7)

311

Todd Baxter Edwardsville

19:28.28

6:17/M

9

 

13

(> 7)

321

Jop Gielingh Edwardsville

19:43.81

6:22/M

9

 

14

(> 7)

356

Jack Viagniaux Edwardsville

19:45.88

6:22/M

11

 

15

9

485

Curtis Lynn Troy (Triad)

19:50.86

6:24/M

12

 

16

10

491

Aaron Foster Troy (Triad)

19:51.73

6:24/M

9

 

17

11

221

Joe Steinman Alton (Sr.)

20:02.94

6:28/M

11

 

18

12

495

Seth Martin Troy (Triad)

20:08.35

6:30/M

9

 

19

(> 7)

337

Brett Polinski Edwardsville

20:09.73

6:30/M

11

 

20

13

223

Zak Wilson Alton (Sr.)

20:11.22

6:31/M

9

 

21

14

271

Nathan Stehman Collinsville

20:12.51

6:31/M

10

 

22

(> 7)

310

Mathew Barton Edwardsville

20:19.28

6:33/M

11

 

23

15

266

Blake Risler Collinsville

20:20.41

6:34/M

9

 

24

16

218

Christian Held Alton (Sr.)

20:20.94

6:34/M

12

 

25

17

490

Ryan D'Antonio Troy (Triad)

20:22.93

6:34/M

11

 

26

18

499

Carson Talleur Troy (Triad)

20:23.01

6:35/M

9

 

27

(> 7)

360

Corey Wilkinson Edwardsville

20:23.95

6:35/M

11

 

28

(> 7)

324

Will Hengehold Edwardsville

20:24.36

6:35/M

10

 

29

(> 7)

313

Joseph Brooks Edwardsville

20:28.09

6:36/M

9

 

30

(> 7)

334

Andrew Meng Edwardsville

20:30.58

6:37/M

10

 

31

19

261

Diego Hernandez Collinsville

20:35.31

6:38/M

9

 

32

20

264

Justin Peterson Collinsville

20:45.63

6:42/M

9

 

33

(> 7)

335

Joe Paoluci Edwardsville

20:46.33

6:42/M

10

 

34

21

269

Shane Sand Collinsville

20:47.56

6:42/M

10

 

35

22

404

Tyler Tindall Granite City

20:50.41

6:43/M

10

 

36

23

395

Donald James Granite City

20:56.04

6:45/M

9

 

37

24

430

Alex May Highland

20:58.11

6:46/M

9

 

38

25

497

Andrew Plantz Troy (Triad)

20:58.19

6:46/M

9

 

39

26

391

Jack Blomme Granite City

20:58.78

6:46/M

10

 

40

27

433

Nick Schaible Highland

21:03.33

6:47/M

10

 

41

28

496

Bryan Martinez Troy (Triad)

21:06.18

6:48/M

10

 

42

29

434

Seth Schwappach Highland

21:16.01

6:52/M

10

 

43

(> 7)

492

Michael Fritz Troy (Triad)

21:24.87

6:54/M

12

 

44

(> 7)

336

Josh Perry Edwardsville

21:27.16

6:55/M

9

 

45

30

265

Caleb Pikoriatis Collinsville

21:27.75

6:55/M

11

 

46

(> 7)

317

Tyler Duty Edwardsville

21:42.02

7:00/M

9

 

47

(> 7)

315

Myles Daugherty Edwardsville

21:56.08

7:05/M

10

 

48

31

394

Alex Gray Granite City

22:00.28

7:06/M

9

 

49

32

393

Tramel Ellis Granite City

22:10.59

7:09/M

9

 

50

33

421

Tyler Higgins Highland

22:15.11

7:11/M

11

 

51

(> 7)

498

Zach Rose Troy (Triad)

22:16.59

7:11/M

9

 

52

34

214

Alex Basler Alton (Sr.)

22:21.21

7:13/M

11

 

53

(> 7)

580

Zack Winslow Troy (Triad)

22:24.67

7:14/M

10

 

54

(> 7)

252

Edgar Acevedo Collinsville

22:26.73

7:14/M

10

 

55

35

426

Grant Thole Highland

22:27.09

7:15/M

11

 

56

(> 7)

355

Austin Turner Edwardsville

22:27.40

7:15/M

11

 

57

(> 7)

268

Esaul Sanchez Collinsville

22:29.81

7:15/M

9

 

58

36

436

Jacob White Highland

22:33.13

7:16/M

11

 

59

(> 7)

318

Tate Elie Edwardsville

22:33.39

7:16/M

9

 

60

37

431

Jacob Menz Highland

22:36.57

7:17/M

11

 

61

38

224

Nolan Woszczynski Alton (Sr.)

22:39.02

7:18/M

10

 

62

(> 7)

347

Ryan Shustrin Edwardsville

22:52.96

7:23/M

10

 

63

(> 7)

359

Chase Wernex Edwardsville

23:20.60

7:32/M

11

 

64

(> 7)

357

Alex Welch Edwardsville

23:21.37

7:32/M

9

 

65

(> 7)

427

Cole Diesen Highland

23:29.47

7:35/M

9

 

66

(> 7)

329

Zach Herman Edwardsville

23:29.83

7:35/M

12

 

67

(> 7)

500

Ted Tiernan Troy (Triad)

23:47.07

7:40/M

9

 

68

39

396

Trent Jones Granite City

23:59.79

7:44/M

12

 

69

40

216

Andrew Das Alton (Sr.)

24:24.81

7:52/M

11

 

70

(> 7)

358

Alex Wernex Edwardsville

24:26.81

7:53/M

9

 

71

41

215

Daniel Bower Alton (Sr.)

27:02.28

8:43/M

10

 

72

42

392

Jerry Cockrum Granite City

28:48.13

9:17/M

9

 

73

(> 7)

435

Gavin Ware Highland

29:10.12

9:25/M

10

 

74

(> 7)

267

Matthew Roeck Collinsville

29:12.44

9:25/M

9

 

 

Overall Finish List - Boys

 

JV 5K

 

Small School

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

(< 5)

591

Liam Welch Wood River (East Alton-W.R.)

20:37.41

6:39/M

9

 

2

(< 5)

457

Bailey Baremore Roxana

22:00.96

7:06/M

11

 

3

(< 5)

237

Alex Killebrew Bethalto (Civic Memorial)

23:20.43

7:32/M

11

 

4

(< 5)

376

Brandon McKire Edwardsville (Metro-East Lutheran)

24:13.16

7:49/M

12

 

5

(< 5)

238

Caleb Lair Bethalto (Civic Memorial)

24:27.32

7:53/M

9

 

6

(< 5)

590

Blake Unterbrink Wood River (East Alton-W.R.)

25:01.81

8:04/M

10

 

7

(< 5)

373

Will Barney Edwardsville (Metro-East Lutheran)

25:11.23

8:07/M

9

 

8

(< 5)

469

Joel Woodruff Roxana

25:50.60

8:20/M

9

 

9

(< 5)

463

Geramy Millender Roxana

26:43.09

8:37/M

12

 

10

(< 5)

375

Ian Key Edwardsville (Metro-East Lutheran)

28:37.00

9:14/M

11

 

11

(< 5)

239

Brendan Schoen Bethalto (Civic Memorial)

29:49.65

9:37/M

9

 

12

(< 5)

446

Garrett Hawkins Alton Marquette

31:04.65

10:01/M

9

 

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity 5K

 

Large School

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Edwardsville

27

3

4

5

7

8

16

19

 

 

Top 5 Times: 1:27:22.31--- Average Time: 17:28.46

 

2

Granite City

46

1

2

11

12

20

25

40

 

 

Top 5 Times: 1:28:53.91--- Average Time: 17:46.78

 

3

Troy (Triad)

90

10

14

21

22

23

37

39

 

 

Top 5 Times: 1:33:36.36--- Average Time: 18:43.27

 

4

Alton (Sr.)

103

6

13

26

27

31

34

38

 

 

Top 5 Times: 1:34:27.56--- Average Time: 18:53.51

 

5

Collinsville

108

15

17

18

28

30

32

35

 

 

Top 5 Times: 1:34:45.99--- Average Time: 18:57.20

 

6

Highland

131

9

24

29

33

36

41

 

 

Top 5 Times: 1:36:29.55--- Average Time: 19:17.91

 
 

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity 5K

 

Small School

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Bethalto (Civic Memorial)

35

3

4

7

8

13

14

21

 

 

Top 5 Times: 1:35:42.94--- Average Time: 19:08.59

 

2

Wood River (East Alton-W.R.)

38

1

6

9

10

12

16

 

 

Top 5 Times: 1:36:23.01--- Average Time: 19:16.60

 

3

Edwardsville (Metro-East Lutheran)

61

2

5

15

17

22

24

25

 

 

Top 5 Times: 1:41:01.48--- Average Time: 20:12.30

 

4

Roxana

91

11

18

19

20

23

26

 

 

Top 5 Times: 1:47:52.37--- Average Time: 21:34.47

 

Inc.

Father McGivney

2 finishers

 

 

 

Inc.

Alton Marquette

3 finishers

 

 

 
 

Team Summary Report - Boys

JV 5K

 

Large School

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Edwardsville

15

1

2

3

4

5

7

8

 

 

Top 5 Times: 1:33:09.10--- Average Time: 18:37.82

 

2

Troy (Triad)

66

9

10

12

17

18

25

28

 

 

Top 5 Times: 1:40:36.88--- Average Time: 20:07.38

 

3

Collinsville

74

6

14

15

19

20

21

30

 

 

Top 5 Times: 1:41:00.57--- Average Time: 20:12.11

 

4

Alton (Sr.)

112

11

13

16

34

38

40

41

 

 

Top 5 Times: 1:45:35.33--- Average Time: 21:07.07

 

5

Granite City

134

22

23

26

31

32

39

42

 

 

Top 5 Times: 1:46:56.10--- Average Time: 21:23.22

 

6

Highland

148

24

27

29

33

35

36

37

 

 

Top 5 Times: 1:47:59.65--- Average Time: 21:35.93

 
 

Team Summary Report - Boys

JV 5K

 

Small School

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

Inc.

Bethalto (Civic Memorial)

3 finishers

 

 

 

Inc.

Edwardsville (Metro-East Lutheran)

3 finishers

 

 

 

Inc.

Roxana

3 finishers

 

 

 

Inc.

Wood River (East Alton-W.R.)

2 finishers

 

 

 

Inc.

Alton Marquette

1 finishers

 

 

 
 

Final Team Results - Boys

Boys Varsity 5K

Large School

Team - Edwardsville Finish Position - 1
Team Score (places): 27 Team Score (times): 1:27:22.31 Ave Time:17:28.46
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

345

Franky Romano

10

3

3

16:56.08

16:56.08

0:00.00

2

341

Dan Powell

9

4

7

17:23.58

34:19.66

0:27.50

3

342

Roland Prenzler

9

5

12

17:26.45

51:46.11

0:30.37

4

323

Max Hartmann

9

7

19

17:47.86

1:09:33.97

0:51.78

5

333

Sam McCormick

11

8

27

17:48.34

1:27:22.31

0:52.26

6

344

Luke Raffaelle

11

(16)

(43)

18:28.00

1:45:50.31

1:31.92

7

346

Jacob Schoenthal

11

(19)

(62)

18:43.94

2:04:34.25

1:47.86

 
Team - Granite City Finish Position - 2
Team Score (places): 46 Team Score (times): 1:28:53.91 Ave Time:17:46.78
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

400

Will O'Keefe

11

1

1

16:42.27

16:42.27

0:00.00

2

399

Andrew O'Keefe

9

2

3

16:52.65

33:34.92

0:10.38

3

401

Jake Roustio

11

11

14

18:09.76

51:44.68

1:27.49

4

398

Leo Nikonowicz

11

12

26

18:12.78

1:09:57.46

1:30.51

5

390

Kariem Ali

11

20

46

18:56.45

1:28:53.91

2:14.18

6

397

Eri Neri

9

(25)

(71)

19:18.83

1:48:12.74

2:36.56

7

403

Aiden Sampson

10

(40)

(111)

20:32.27

2:08:45.01

3:50.00

 
Team - Troy (Triad) Finish Position - 3
Team Score (places): 90 Team Score (times): 1:33:36.36 Ave Time:18:43.27
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

484

Adam Lawson

10

10

10

18:06.94

18:06.94

0:00.00

2

487

Joey Ramsey

12

14

24

18:19.01

36:25.95

0:12.07

3

482

Colin Brannon

12

21

45

18:58.28

55:24.23

0:51.34

4

483

Zach Jung

11

22

67

19:04.61

1:14:28.84

0:57.67

5

486

Deric Patton

9

23

90

19:07.52

1:33:36.36

1:00.58

6

489

John Wade

12

(37)

(127)

20:14.91

1:53:51.27

2:07.97

7

488

Jaskson Saffel

10

(39)

(166)

20:28.05

2:14:19.32

2:21.11

 
Team - Alton (Sr.) Finish Position - 4
Team Score (places): 103 Team Score (times): 1:34:27.56 Ave Time:18:53.51
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

211

Arie Macias

11

6

6

17:36.21

17:36.21

0:00.00

2

208

Alex Davis

11

13

19

18:15.44

35:51.65

0:39.23

3

210

Sam Gentelin

11

26

45

19:26.77

55:18.42

1:50.56

4

213

James Steinman

11

27

72

19:31.29

1:14:49.71

1:55.08

5

217

Ethan Grassle

9

31

103

19:37.85

1:34:27.56

2:01.64

6

212

Nick Northway

10

(34)

(137)

19:52.43

1:54:19.99

2:16.22

7

220

Tate Kuithe

12

(38)

(175)

20:20.29

2:14:40.28

2:44.08

 
Team - Collinsville Finish Position - 5
Team Score (places): 108 Team Score (times): 1:34:45.99 Ave Time:18:57.20
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

257

Drake Claxton

12

15

15

18:23.76

18:23.76

0:00.00

2

254

Will Autenrieth

11

17

32

18:34.29

36:58.05

0:10.53

3

270

Jacob Sewell

10

18

50

18:36.46

55:34.51

0:12.70

4

272

Cameron Tanzyus

12

28

78

19:34.34

1:15:08.85

1:10.58

5

260

Benito Hernandez

10

30

108

19:37.14

1:34:45.99

1:13.38

6

253

Richard Alexander

11

(32)

(140)

19:41.37

1:54:27.36

1:17.61

7

256

Ben Carlson

11

(35)

(175)

19:52.81

2:14:20.17

1:29.05

 
Team - Highland Finish Position - 6
Team Score (places): 131 Team Score (times): 1:36:29.55 Ave Time:19:17.91
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

424

Jacob Plocher

11

9

9

17:49.32

17:49.32

0:00.00

2

425

Brock Schrage

11

24

33

19:15.90

37:05.22

1:26.58

3

428

Joe Gallo

9

29

62

19:37.12

56:42.34

1:47.80

4

429

Isaac Jones

9

33

95

19:48.12

1:16:30.46

1:58.80

5

420

Bret Cochran

11

36

131

19:59.09

1:36:29.55

2:09.77

6

422

Adam Kelso

12

(41)

(172)

20:35.01

1:57:04.56

2:45.69

 

Final Team Results - Boys

 

Boys Varsity 5K

 

Small School

 
Team - Bethalto (Civic Memorial) Finish Position - 1
Team Score (places): 35 Team Score (times): 1:35:42.94 Ave Time:19:08.59
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

231

Cohl Callies

10

3

3

18:12.11

18:12.11

0:00.00

2

236

Frank Trost

12

4

7

18:22.18

36:34.29

0:10.07

3

233

Jarrett Lacquement

12

7

14

19:23.75

55:58.04

1:11.64

4

234

Weihua Li

12

8

22

19:24.29

1:15:22.33

1:12.18

5

235

Drake Stephenson

9

13

35

20:20.61

1:35:42.94

2:08.50

6

230

Parker Borth

9

(14)

(49)

20:23.48

1:56:06.42

2:11.37

7

232

Colton Hyman

9

(21)

(70)

22:38.77

2:18:45.19

4:26.66

 
Team - Wood River (East Alton-W.R.) Finish Position - 2
Team Score (places): 38 Team Score (times): 1:36:23.01 Ave Time:19:16.60
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

587

Brendon Springman

11

1

1

17:51.84

17:51.84

0:00.00

2

586

Matthew Shea

10

6

7

19:09.32

37:01.16

1:17.48

3

589

Ryne White

9

9

16

19:40.30

56:41.46

1:48.46

4

588

Chase Wallendorff

10

10

26

19:40.48

1:16:21.94

1:48.64

5

585

Andrew Noack

9

12

38

20:01.07

1:36:23.01

2:09.23

6

584

Jacob Mustain

10

(16)

(54)

20:28.36

1:56:51.37

2:36.52

 
Team - Edwardsville (Metro-East Lutheran) Finish Position - 3
Team Score (places): 61 Team Score (times): 1:41:01.48 Ave Time:20:12.30
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

371

Javon Watkins

10

2

2

18:08.61

18:08.61

0:00.00

2

366

Darion Brooks

10

5

7

18:45.30

36:53.91

0:36.69

3

372

Jonah Wilson

9

15

22

20:23.96

57:17.87

2:15.35

4

369

Josh Jacobsen

9

17

39

20:53.03

1:18:10.90

2:44.42

5

374

Elijah Culbert

12

22

61

22:50.58

1:41:01.48

4:41.97

6

370

Nathaniel Perry

9

(24)

(85)

23:32.45

2:04:33.93

5:23.84

7

368

Eli Harding

10

(25)

(110)

23:44.96

2:28:18.89

5:36.35

 
Team - Roxana Finish Position - 4
Team Score (places): 91 Team Score (times): 1:47:52.37 Ave Time:21:34.47
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

462

Nathan Lowe

10

11

11

20:00.50

20:00.50

0:00.00

2

466

Cree Stumpf

9

18

29

21:09.59

41:10.09

1:09.09

3

458

William Cotter

11

19

48

21:11.04

1:02:21.13

1:10.54

4

459

Zach Frey

9

20

68

22:31.96

1:24:53.09

2:31.46

5

465

Jazz Richardson

11

23

91

22:59.28

1:47:52.37

2:58.78

6

468

Devin Thomeczek

9

(26)

(117)

24:30.37

2:12:22.74

4:29.87

 
Team - Father McGivney Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

380

Elijah Burns

9

Less Than 5

 

23:46.57

23:46.57

0:00.00

2

381

Jarod Silhavy

11

Less Than 5

 

24:20.17

48:06.74

0:33.60

 
Team - Alton Marquette Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

442

Tommy DeClue

10

Less Than 5

 

20:01.78

20:01.78

0:00.00

2

444

Adam Sanders

99

Less Than 5

 

21:58.20

41:59.98

1:56.42

3

443

Chris Hellrung

10

Less Than 5

 

27:12.09

1:09:12.07

7:10.31

 

Final Team Results - Boys

 

JV 5K

 

Large School

 
Team - Edwardsville Finish Position - 1
Team Score (places): 15 Team Score (times): 1:33:09.10 Ave Time:18:37.82
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

316

Jonah Durbin

9

1

1

18:25.16

18:25.16

0:00.00

2

319

Tyler Farrar

11

2

3

18:26.53

36:51.69

0:01.37

3

330

Cameron Johnston

11

3

6

18:33.01

55:24.70

0:07.85

4

351

Matt Swanson

10

4

10

18:39.88

1:14:04.58

0:14.72

5

309

Nick Aramowicz

12

5

15

19:04.52

1:33:09.10

0:39.36

6

350

Dean Stuart

10

(7)

(22)

19:09.62

1:52:18.72

0:44.46

7

348

Thomas Siganga

10

(8)

(30)

19:11.10

2:11:29.82

0:45.94

8

340

Holden Potter

10

More Than 7

 

19:12.31

2:30:42.13

0:47.15

9

314

Kevin Cushing

10

More Than 7

 

19:19.72

2:50:01.85

0:54.56

10

352

Grant Theide

11

More Than 7

 

19:23.82

3:09:25.67

0:58.66

11

311

Todd Baxter

9

More Than 7

 

19:28.28

3:28:53.95

1:03.12

12

321

Jop Gielingh

9

More Than 7

 

19:43.81

3:48:37.76

1:18.65

13

356

Jack Viagniaux

11

More Than 7

 

19:45.88

4:08:23.64

1:20.72

14

337

Brett Polinski

11

More Than 7

 

20:09.73

4:28:33.37

1:44.57

15

310

Mathew Barton

11

More Than 7

 

20:19.28

4:48:52.65

1:54.12

16

360

Corey Wilkinson

11

More Than 7

 

20:23.95

5:09:16.60

1:58.79

17

324

Will Hengehold

10

More Than 7

 

20:24.36

5:29:40.96

1:59.20

18

313

Joseph Brooks

9

More Than 7

 

20:28.09

5:50:09.05

2:02.93

19

334

Andrew Meng

10

More Than 7

 

20:30.58

6:10:39.63

2:05.42

20

335

Joe Paoluci

10

More Than 7

 

20:46.33

6:31:25.96

2:21.17

21

336

Josh Perry

9

More Than 7

 

21:27.16

6:52:53.12

3:02.00

22

317

Tyler Duty

9

More Than 7

 

21:42.02

7:14:35.14

3:16.86

23

315

Myles Daugherty

10

More Than 7

 

21:56.08

7:36:31.22

3:30.92

24

355

Austin Turner

11

More Than 7

 

22:27.40

7:58:58.62

4:02.24

25

318

Tate Elie

9

More Than 7

 

22:33.39

8:21:32.01

4:08.23

26

347

Ryan Shustrin

10

More Than 7

 

22:52.96

8:44:24.97

4:27.80

27

359

Chase Wernex

11

More Than 7

 

23:20.60

9:07:45.57

4:55.44

28

357

Alex Welch

9

More Than 7

 

23:21.37

9:31:06.94

4:56.21

29

329

Zach Herman

12

More Than 7

 

23:29.83

9:54:36.77

5:04.67

30

358

Alex Wernex

9

More Than 7

 

24:26.81

10:19:03.58

6:01.65

 
Team - Troy (Triad) Finish Position - 2
Team Score (places): 66 Team Score (times): 1:40:36.88 Ave Time:20:07.38
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

485

Curtis Lynn

12

9

9

19:50.86

19:50.86

0:00.00

2

491

Aaron Foster

9

10

19

19:51.73

39:42.59

0:00.87

3

495

Seth Martin

9

12

31

20:08.35

59:50.94

0:17.49

4

490

Ryan D'Antonio

11

17

48

20:22.93

1:20:13.87

0:32.07

5

499

Carson Talleur

9

18

66

20:23.01

1:40:36.88

0:32.15

6

497

Andrew Plantz

9

(25)

(91)

20:58.19

2:01:35.07

1:07.33

7

496

Bryan Martinez

10

(28)

(119)

21:06.18

2:22:41.25

1:15.32

8

492

Michael Fritz

12

More Than 7

 

21:24.87

2:44:06.12

1:34.01

9

498

Zach Rose

9

More Than 7

 

22:16.59

3:06:22.71

2:25.73

10

580

Zack Winslow

10

More Than 7

 

22:24.67

3:28:47.38

2:33.81

11

500

Ted Tiernan

9

More Than 7

 

23:47.07

3:52:34.45

3:56.21

 
Team - Collinsville Finish Position - 3
Team Score (places): 74 Team Score (times): 1:41:00.57 Ave Time:20:12.11
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

258

Robert Frisbee

11

6

6

19:06.71

19:06.71

0:00.00

2

271

Nathan Stehman

10

14

20

20:12.51

39:19.22

1:05.80

3

266

Blake Risler

9

15

35

20:20.41

59:39.63

1:13.70

4

261

Diego Hernandez

9

19

54

20:35.31

1:20:14.94

1:28.60

5

264

Justin Peterson

9

20

74

20:45.63

1:41:00.57

1:38.92

6

269

Shane Sand

10

(21)

(95)

20:47.56

2:01:48.13

1:40.85

7

265

Caleb Pikoriatis

11

(30)

(125)

21:27.75

2:23:15.88

2:21.04

8

252

Edgar Acevedo

10

More Than 7

 

22:26.73

2:45:42.61

3:20.02

9

268

Esaul Sanchez

9

More Than 7

 

22:29.81

3:08:12.42

3:23.10

10

267

Matthew Roeck

9

More Than 7

 

29:12.44

3:37:24.86

10:05.73

 
Team - Alton (Sr.) Finish Position - 4
Team Score (places): 112 Team Score (times): 1:45:35.33 Ave Time:21:07.07
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

221

Joe Steinman

11

11

11

20:02.94

20:02.94

0:00.00

2

223

Zak Wilson

9

13

24

20:11.22

40:14.16

0:08.28

3

218

Christian Held

12

16

40

20:20.94

1:00:35.10

0:18.00

4

214

Alex Basler

11

34

74

22:21.21

1:22:56.31

2:18.27

5

224

Nolan Woszczynski

10

38

112

22:39.02

1:45:35.33

2:36.08

6

216

Andrew Das

11

(40)

(152)

24:24.81

2:10:00.14

4:21.87

7

215

Daniel Bower

10

(41)

(193)

27:02.28

2:37:02.42

6:59.34

 
Team - Granite City Finish Position - 5
Team Score (places): 134 Team Score (times): 1:46:56.10 Ave Time:21:23.22
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

404

Tyler Tindall

10

22

22

20:50.41

20:50.41

0:00.00

2

395

Donald James

9

23

45

20:56.04

41:46.45

0:05.63

3

391

Jack Blomme

10

26

71

20:58.78

1:02:45.23

0:08.37

4

394

Alex Gray

9

31

102

22:00.28

1:24:45.51

1:09.87

5

393

Tramel Ellis

9

32

134

22:10.59

1:46:56.10

1:20.18

6

396

Trent Jones

12

(39)

(173)

23:59.79

2:10:55.89

3:09.38

7

392

Jerry Cockrum

9

(42)

(215)

28:48.13

2:39:44.02

7:57.72

 
Team - Highland Finish Position - 6
Team Score (places): 148 Team Score (times): 1:47:59.65 Ave Time:21:35.93
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

430

Alex May

9

24

24

20:58.11

20:58.11

0:00.00

2

433

Nick Schaible

10

27

51

21:03.33

42:01.44

0:05.22

3

434

Seth Schwappach

10

29

80

21:16.01

1:03:17.45

0:17.90

4

421

Tyler Higgins

11

33

113

22:15.11

1:25:32.56

1:17.00

5

426

Grant Thole

11

35

148

22:27.09

1:47:59.65

1:28.98

6

436

Jacob White

11

(36)

(184)

22:33.13

2:10:32.78

1:35.02

7

431

Jacob Menz

11

(37)

(221)

22:36.57

2:33:09.35

1:38.46

8

427

Cole Diesen

9

More Than 7

 

23:29.47

2:56:38.82

2:31.36

9

435

Gavin Ware

10

More Than 7

 

29:10.12

3:25:48.94

8:12.01

 

Final Team Results - Boys

 

JV 5K

 

Small School

 
Team - Bethalto (Civic Memorial) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

237

Alex Killebrew

11

Less Than 5

 

23:20.43

23:20.43

0:00.00

2

238

Caleb Lair

9

Less Than 5

 

24:27.32

47:47.75

1:06.89

3

239

Brendan Schoen

9

Less Than 5

 

29:49.65

1:17:37.40

6:29.22

 
Team - Edwardsville (Metro-East Lutheran) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

376

Brandon McKire

12

Less Than 5

 

24:13.16

24:13.16

0:00.00

2

373

Will Barney

9

Less Than 5

 

25:11.23

49:24.39

0:58.07

3

375

Ian Key

11

Less Than 5

 

28:37.00

1:18:01.39

4:23.84

 
Team - Roxana Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

457

Bailey Baremore

11

Less Than 5

 

22:00.96

22:00.96

0:00.00

2

469

Joel Woodruff

9

Less Than 5

 

25:50.60

47:51.56

3:49.64

3

463

Geramy Millender

12

Less Than 5

 

26:43.09

1:14:34.65

4:42.13

 
Team - Wood River (East Alton-W.R.) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

591

Liam Welch

9

Less Than 5

 

20:37.41

20:37.41

0:00.00

2

590

Blake Unterbrink

10

Less Than 5

 

25:01.81

45:39.22

4:24.40

 
Team - Alton Marquette Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

446

Garrett Hawkins

9

Less Than 5

 

31:04.65

31:04.65

0:00.00

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity 5K

Large School

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

476

Abigail Richter Troy (Triad)

19:46.53

6:23/M

12

 

2

2

278

Colleen Corkery Edwardsville

20:14.75

6:32/M

12

 

3

3

305

Melissa Spencer Edwardsville

20:17.54

6:33/M

10

 

4

4

473

Maddie Keller Troy (Triad)

20:19.69

6:33/M

10

 

5

5

284

Payton Flowers Edwardsville

20:21.53

6:34/M

9

 

6

6

412

Sarah Beth Wiegman Highland

20:29.30

6:36/M

11

 

7

7

281

Julianna Determan Edwardsville

20:34.46

6:38/M

11

 

8

8

411

Breann Wernle Highland

20:38.58

6:39/M

10

 

9

9

296

Maddie Miller Edwardsville

20:43.30

6:41/M

9

 

10

10

277

Lorie Cashdollar Edwardsville

20:46.00

6:42/M

10

 

11

11

301

Rachel Schoenecker Edwardsville

21:05.21

6:48/M

12

 

12

12

405

Lily Becker Highland

21:15.57

6:51/M

9

 

13

13

477

Madi Walter Troy (Triad)

21:45.66

7:01/M

10

 

14

14

242

Andrea Frerker Collinsville

21:48.56

7:02/M

11

 

15

15

387

Kori Nesbit Granite City

22:24.71

7:14/M

12

 

16

16

470

Katie Chase Troy (Triad)

22:25.88

7:14/M

10

 

17

17

382

Alyssa Comer Granite City

22:40.79

7:19/M

10

 

18

18

248

Emma Marciak Collinsville

23:10.60

7:28/M

12

 

19

19

250

Cindy Morales Collinsville

23:12.96

7:29/M

12

 

20

20

414

Brittany Cunningham Highland

23:13.15

7:29/M

10

 

21

21

417

Sarah Kampwerth Highland

23:17.57

7:31/M

9

 

22

22

471

Elaine Fitzgerald Troy (Triad)

23:18.53

7:31/M

11

 

23

23

475

Alana Moore Troy (Triad)

24:07.51

7:47/M

12

 

24

24

385

Alexandra McLaren Granite City

24:12.89

7:48/M

10

 

25

25

474

Addie Moore Troy (Triad)

24:47.19

8:00/M

11

 

26

26

205

Tayton Kuebli Alton (Sr.)

25:08.84

8:06/M

11

 

27

27

202

Abbi Day Alton (Sr.)

25:17.64

8:09/M

11

 

28

28

203

Savanna Durr Alton (Sr.)

25:44.40

8:18/M

12

 

29

29

243

Christine Frisbee Collinsville

25:56.24

8:22/M

10

 

30

30

383

Emily Johnson Granite City

26:03.36

8:24/M

9

 

31

31

384

Tara Khounsana Granite City

26:10.51

8:26/M

10

 

32

32

241

Blerta Beluli Collinsville

27:13.13

8:47/M

10

 

33

33

201

Madeline Croxford Alton (Sr.)

27:21.88

8:49/M

10

 

34

34

206

Christina Thompson Alton (Sr.)

27:24.56

8:50/M

9

 

35

35

389

Mariah Vaughn Granite City

28:57.99

9:20/M

10

 

 

Overall Finish List - Girls

 

Girls Varsity 5K

 

Small School

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

(< 5)

582

Haley Kerpan Wood River (East Alton-W.R.)

20:12.04

6:31/M

12

 

2

1

451

Kyrston Scifres Roxana

20:45.27

6:42/M

12

 

3

2

229

Alex Singleton Bethalto (Civic Memorial)

21:32.02

6:57/M

12

 

4

(< 5)

438

Natalie Halliday Alton Marquette

21:40.40

6:59/M

12

 

5

3

447

Shalyn Edwards Roxana

22:22.44

7:13/M

11

 

6

4

454

Michaela Tarpley Roxana

22:51.86

7:22/M

9

 

7

5

455

Victoria Tarpley Roxana

23:21.12

7:32/M

9

 

8

6

453

Alexis Stumpf Roxana

23:34.64

7:36/M

12

 

9

(< 5)

377

Mira McAtee Father McGivney

24:12.14

7:48/M

9

 

10

7

452

Sarah Stover Roxana

24:27.41

7:53/M

9

 

11

(< 5)

581

Carissa Gilreath Wood River (East Alton-W.R.)

24:36.18

7:56/M

11

 

12

8

225

Monica Baker Bethalto (Civic Memorial)

24:54.91

8:02/M

10

 

13

(< 5)

437

Natalie Brown Alton Marquette

25:43.00

8:18/M

9

 

14

9

449

Lette Palen Roxana

25:52.21

8:21/M

9

 

15

(< 5)

439

Bekka Johns Alton Marquette

25:59.16

8:23/M

99

 

16

10

227

Alexis Enke Bethalto (Civic Memorial)

27:46.43

8:57/M

10

 

17

11

228

Lydia Peal Bethalto (Civic Memorial)

28:25.42

9:10/M

11

 

18

(< 5)

440

Kennedi Koetzle Alton Marquette

30:17.29

9:46/M

99

 

19

12

226

Sonny Dickerson Bethalto (Civic Memorial)

35:14.97

11:22/M

9

 

 

Overall Finish List - Girls

 

JV 5K

 

Large School

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

280

Kiara Delgado Edwardsville

20:24.11

6:35/M

9

 

2

2

304

Katelyn Singh Edwardsville

21:06.26

6:48/M

10

 

3

3

294

Lauren Meyer Edwardsville

21:06.81

6:48/M

9

 

4

4

274

Haley Allard Edwardsville

21:23.09

6:54/M

10

 

5

5

289

Emma Hensley Edwardsville

21:38.75

6:59/M

9

 

6

6

273

Kennison Adams Edwardsville

21:57.53

7:05/M

10

 

7

7

302

Abby Schrobilgen Edwardsville

22:01.51

7:06/M

9

 

8

(> 7)

276

Savannah Brannen Edwardsville

22:17.46

7:11/M

11

 

9

(> 7)

300

Caitlyn Scheibal Edwardsville

22:19.71

7:12/M

11

 

10

(> 7)

292

Rachel Kubicek Edwardsville

23:11.61

7:29/M

9

 

11

(> 7)

306

Hannah Stuart Edwardsville

23:30.79

7:35/M

9

 

12

(> 7)

279

Dianna Craig Edwardsville

23:41.80

7:38/M

11

 

13

(> 7)

307

Grace Thompson Edwardsville

23:45.09

7:40/M

12

 

14

8

409

Sydney Nyquist Highland

23:56.52

7:43/M

11

 

15

9

418

Keely Rittenhouse Highland

24:39.99

7:57/M

10

 

16

(< 5)

478

Emily Cronin Troy (Triad)

25:00.05

8:04/M

10

 

17

10

419

Hanna Rose Highland

25:13.08

8:08/M

10

 

18

(< 5)

481

Chloe Ralston Troy (Triad)

26:04.01

8:25/M

10

 

19

11

410

Lexie Plocher Highland

26:07.75

8:25/M

12

 

20

(> 7)

297

Maya Noonan Edwardsville

27:04.47

8:44/M

9

 

21

12

415

Kayla Eads Highland

27:35.73

8:54/M

9

 

22

(> 7)

283

Katie Edmonds Edwardsville

28:12.23

9:06/M

12

 

23

(< 5)

479

Shelby Lavely Troy (Triad)

28:21.02

9:09/M

9

 

24

13

416

Eden Imming Highland

29:12.00

9:25/M

9

 

25

(< 5)

244

Elena Guerrero Collinsville

31:16.65

10:05/M

10

 

26

(< 5)

388

Savanah Tyler Granite City

32:06.36

10:21/M

11

 

27

(< 5)

386

Jaden Myint Granite City

32:56.90

10:37/M

9

 

28

(< 5)

249

Deyanira Mercado Collinsville

33:05.05

10:40/M

10

 

 

Overall Finish List - Girls

 

JV 5K

 

Small School

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

(< 5)

450

Jaidyn Peebles Roxana

25:02.73

8:05/M

9

 

2

(< 5)

448

Lucas Emma Roxana

25:02.89

8:05/M

10

 

3

(< 5)

379

Megan Schilly Father McGivney

25:51.57

8:20/M

11

 

4

(< 5)

583

Kaylee Dailey Wood River (East Alton-W.R.)

27:31.59

8:53/M

11

 

5

(< 5)

378

Abigail Podshadley Father McGivney

27:39.04

8:55/M

10

 

6

(< 5)

456

Mackenzie Walker Roxana

29:55.76

9:39/M

9

 

7

(< 5)

364

Kristina Robinson Edwardsville (Metro-East Lutheran)

30:02.44

9:41/M

9

 

8

(< 5)

362

Suzannah Jezek Edwardsville (Metro-East Lutheran)

30:47.75

9:56/M

11

 

Team Summary Report - Girls

Girls Varsity 5K

 

Large School

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Edwardsville

26

2

3

5

7

9

10

11

 

 

Top 5 Times: 1:42:11.58--- Average Time: 20:26.32

 

2

Troy (Triad)

56

1

4

13

16

22

23

25

 

 

Top 5 Times: 1:47:36.29--- Average Time: 21:31.26

 

3

Highland

67

6

8

12

20

21

 

 

Top 5 Times: 1:48:54.17--- Average Time: 21:46.83

 

4

Collinsville

112

14

18

19

29

32

 

 

Top 5 Times: 2:01:21.49--- Average Time: 24:16.30

 

5

Granite City

117

15

17

24

30

31

35

 

 

Top 5 Times: 2:01:32.26--- Average Time: 24:18.45

 

6

Alton (Sr.)

148

26

27

28

33

34

 

 

Top 5 Times: 2:10:57.32--- Average Time: 26:11.46

 
 

Team Summary Report - Girls

Girls Varsity 5K

 

Small School

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Roxana

19

1

3

4

5

6

7

9

 

 

Top 5 Times: 1:52:55.33--- Average Time: 22:35.07

 

2

Bethalto (Civic Memorial)

43

2

8

10

11

12

 

 

Top 5 Times: 2:17:53.75--- Average Time: 27:34.75

 

Inc.

Father McGivney

1 finishers

 

 

 

Inc.

Wood River (East Alton-W.R.)

2 finishers

 

 

 

Inc.

Alton Marquette

4 finishers

 

 

 
 

Team Summary Report - Girls

JV 5K

 

Large School

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Edwardsville

15

1

2

3

4

5

6

7

 

 

Top 5 Times: 1:45:39.02--- Average Time: 21:07.80

 

2

Highland

50

8

9

10

11

12

13

 

 

Top 5 Times: 2:07:33.07--- Average Time: 25:30.61

 

Inc.

Collinsville

2 finishers

 

 

 

Inc.

Granite City

2 finishers

 

 

 

Inc.

Troy (Triad)

3 finishers

 

 

 
 

Team Summary Report - Girls

JV 5K

 

Small School

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

Inc.

Edwardsville (Metro-East Lutheran)

2 finishers

 

 

 

Inc.

Father McGivney

2 finishers

 

 

 

Inc.

Roxana

3 finishers

 

 

 

Inc.

Wood River (East Alton-W.R.)

1 finishers

 

 

 
 

Final Team Results - Girls

Girls Varsity 5K

Large School

Team - Edwardsville Finish Position - 1
Team Score (places): 26 Team Score (times): 1:42:11.58 Ave Time:20:26.32
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

278

Colleen Corkery

12

2

2

20:14.75

20:14.75

0:00.00

2

305

Melissa Spencer

10

3

5

20:17.54

40:32.29

0:02.79

3

284

Payton Flowers

9

5

10

20:21.53

1:00:53.82

0:06.78

4

281

Julianna Determan

11

7

17

20:34.46

1:21:28.28

0:19.71

5

296

Maddie Miller

9

9

26

20:43.30

1:42:11.58

0:28.55

6

277

Lorie Cashdollar

10

(10)

(36)

20:46.00

2:02:57.58

0:31.25

7

301

Rachel Schoenecker

12

(11)

(47)

21:05.21

2:24:02.79

0:50.46

 
Team - Troy (Triad) Finish Position - 2
Team Score (places): 56 Team Score (times): 1:47:36.29 Ave Time:21:31.26
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

476

Abigail Richter

12

1

1

19:46.53

19:46.53

0:00.00

2

473

Maddie Keller

10

4

5

20:19.69

40:06.22

0:33.16

3

477

Madi Walter

10

13

18

21:45.66

1:01:51.88

1:59.13

4

470

Katie Chase

10

16

34

22:25.88

1:24:17.76

2:39.35

5

471

Elaine Fitzgerald

11

22

56

23:18.53

1:47:36.29

3:32.00

6

475

Alana Moore

12

(23)

(79)

24:07.51

2:11:43.80

4:20.98

7

474

Addie Moore

11

(25)

(104)

24:47.19

2:36:30.99

5:00.66

 
Team - Highland Finish Position - 3
Team Score (places): 67 Team Score (times): 1:48:54.17 Ave Time:21:46.83
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

412

Sarah Beth Wiegman

11

6

6

20:29.30

20:29.30

0:00.00

2

411

Breann Wernle

10

8

14

20:38.58

41:07.88

0:09.28

3

405

Lily Becker

9

12

26

21:15.57

1:02:23.45

0:46.27

4

414

Brittany Cunningham

10

20

46

23:13.15

1:25:36.60

2:43.85

5

417

Sarah Kampwerth

9

21

67

23:17.57

1:48:54.17

2:48.27

 
Team - Collinsville Finish Position - 4
Team Score (places): 112 Team Score (times): 2:01:21.49 Ave Time:24:16.30
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

242

Andrea Frerker

11

14

14

21:48.56

21:48.56

0:00.00

2

248

Emma Marciak

12

18

32

23:10.60

44:59.16

1:22.04

3

250

Cindy Morales

12

19

51

23:12.96

1:08:12.12

1:24.40

4

243

Christine Frisbee

10

29

80

25:56.24

1:34:08.36

4:07.68

5

241

Blerta Beluli

10

32

112

27:13.13

2:01:21.49

5:24.57

 
Team - Granite City Finish Position - 5
Team Score (places): 117 Team Score (times): 2:01:32.26 Ave Time:24:18.45
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

387

Kori Nesbit

12

15

15

22:24.71

22:24.71

0:00.00

2

382

Alyssa Comer

10

17

32

22:40.79

45:05.50

0:16.08

3

385

Alexandra McLaren

10

24

56

24:12.89

1:09:18.39

1:48.18

4

383

Emily Johnson

9

30

86

26:03.36

1:35:21.75

3:38.65

5

384

Tara Khounsana

10

31

117

26:10.51

2:01:32.26

3:45.80

6

389

Mariah Vaughn

10

(35)

(152)

28:57.99

2:30:30.25

6:33.28

 
Team - Alton (Sr.) Finish Position - 6
Team Score (places): 148 Team Score (times): 2:10:57.32 Ave Time:26:11.46
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

205

Tayton Kuebli

11

26

26

25:08.84

25:08.84

0:00.00

2

202

Abbi Day

11

27

53

25:17.64

50:26.48

0:08.80

3

203

Savanna Durr

12

28

81

25:44.40

1:16:10.88

0:35.56

4

201

Madeline Croxford

10

33

114

27:21.88

1:43:32.76

2:13.04

5

206

Christina Thompson

9

34

148

27:24.56

2:10:57.32

2:15.72

 

Final Team Results - Girls

 

Girls Varsity 5K

 

Small School

 
Team - Roxana Finish Position - 1
Team Score (places): 19 Team Score (times): 1:52:55.33 Ave Time:22:35.07
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

451

Kyrston Scifres

12

1

1

20:45.27

20:45.27

0:00.00

2

447

Shalyn Edwards

11

3

4

22:22.44

43:07.71

1:37.17

3

454

Michaela Tarpley

9

4

8

22:51.86

1:05:59.57

2:06.59

4

455

Victoria Tarpley

9

5

13

23:21.12

1:29:20.69

2:35.85

5

453

Alexis Stumpf

12

6

19

23:34.64

1:52:55.33

2:49.37

6

452

Sarah Stover

9

(7)

(26)

24:27.41

2:17:22.74

3:42.14

7

449

Lette Palen

9

(9)

(35)

25:52.21

2:43:14.95

5:06.94

 
Team - Bethalto (Civic Memorial) Finish Position - 2
Team Score (places): 43 Team Score (times): 2:17:53.75 Ave Time:27:34.75
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

229

Alex Singleton

12

2

2

21:32.02

21:32.02

0:00.00

2

225

Monica Baker

10

8

10

24:54.91

46:26.93

3:22.89

3

227

Alexis Enke

10

10

20

27:46.43

1:14:13.36

6:14.41

4

228

Lydia Peal

11

11

31

28:25.42

1:42:38.78

6:53.40

5

226

Sonny Dickerson

9

12

43

35:14.97

2:17:53.75

13:42.95

 
Team - Father McGivney Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

377

Mira McAtee

9

Less Than 5

 

24:12.14

24:12.14

0:00.00

 
Team - Wood River (East Alton-W.R.) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

582

Haley Kerpan

12

Less Than 5

 

20:12.04

20:12.04

0:00.00

2

581

Carissa Gilreath

11

Less Than 5

 

24:36.18

44:48.22

4:24.14

 
Team - Alton Marquette Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

438

Natalie Halliday

12

Less Than 5

 

21:40.40

21:40.40

0:00.00

2

437

Natalie Brown

9

Less Than 5

 

25:43.00

47:23.40

4:02.60

3

439

Bekka Johns

99

Less Than 5

 

25:59.16

1:13:22.56

4:18.76

4

440

Kennedi Koetzle

99

Less Than 5

 

30:17.29

1:43:39.85

8:36.89

 

Final Team Results - Girls

 

JV 5K

 

Large School

 
Team - Edwardsville Finish Position - 1
Team Score (places): 15 Team Score (times): 1:45:39.02 Ave Time:21:07.80
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

280

Kiara Delgado

9

1

1

20:24.11

20:24.11

0:00.00

2

304

Katelyn Singh

10

2

3

21:06.26

41:30.37

0:42.15

3

294

Lauren Meyer

9

3

6

21:06.81

1:02:37.18

0:42.70

4

274

Haley Allard

10

4

10

21:23.09

1:24:00.27

0:58.98

5

289

Emma Hensley

9

5

15

21:38.75

1:45:39.02

1:14.64

6

273

Kennison Adams

10

(6)

(21)

21:57.53

2:07:36.55

1:33.42

7

302

Abby Schrobilgen

9

(7)

(28)

22:01.51

2:29:38.06

1:37.40

8

276

Savannah Brannen

11

More Than 7

 

22:17.46

2:51:55.52

1:53.35

9

300

Caitlyn Scheibal

11

More Than 7

 

22:19.71

3:14:15.23

1:55.60

10

292

Rachel Kubicek

9

More Than 7

 

23:11.61

3:37:26.84

2:47.50

11

306

Hannah Stuart

9

More Than 7

 

23:30.79

4:00:57.63

3:06.68

12

279

Dianna Craig

11

More Than 7

 

23:41.80

4:24:39.43

3:17.69

13

307

Grace Thompson

12

More Than 7

 

23:45.09

4:48:24.52

3:20.98

14

297

Maya Noonan

9

More Than 7

 

27:04.47

5:15:28.99

6:40.36

15

283

Katie Edmonds

12

More Than 7

 

28:12.23

5:43:41.22

7:48.12

 
Team - Highland Finish Position - 2
Team Score (places): 50 Team Score (times): 2:07:33.07 Ave Time:25:30.61
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

409

Sydney Nyquist

11

8

8

23:56.52

23:56.52

0:00.00

2

418

Keely Rittenhouse

10

9

17

24:39.99

48:36.51

0:43.47

3

419

Hanna Rose

10

10

27

25:13.08

1:13:49.59

1:16.56

4

410

Lexie Plocher

12

11

38

26:07.75

1:39:57.34

2:11.23

5

415

Kayla Eads

9

12

50

27:35.73

2:07:33.07

3:39.21

6

416

Eden Imming

9

(13)

(63)

29:12.00

2:36:45.07

5:15.48

 
Team - Collinsville Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

244

Elena Guerrero

10

Less Than 5

 

31:16.65

31:16.65

0:00.00

2

249

Deyanira Mercado

10

Less Than 5

 

33:05.05

1:04:21.70

1:48.40

 
Team - Granite City Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

388

Savanah Tyler

11

Less Than 5

 

32:06.36

32:06.36

0:00.00

2

386

Jaden Myint

9

Less Than 5

 

32:56.90

1:05:03.26

0:50.54

 
Team - Troy (Triad) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

478

Emily Cronin

10

Less Than 5

 

25:00.05

25:00.05

0:00.00

2

481

Chloe Ralston

10

Less Than 5

 

26:04.01

51:04.06

1:03.96

3

479

Shelby Lavely

9

Less Than 5

 

28:21.02

1:19:25.08

3:20.97

 

Final Team Results - Girls

 

JV 5K

 

Small School

 
Team - Edwardsville (Metro-East Lutheran) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

364

Kristina Robinson

9

Less Than 5

 

30:02.44

30:02.44

0:00.00

2

362

Suzannah Jezek

11

Less Than 5

 

30:47.75

1:00:50.19

0:45.31

 
Team - Father McGivney Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

379

Megan Schilly

11

Less Than 5

 

25:51.57

25:51.57

0:00.00

2

378

Abigail Podshadley

10

Less Than 5

 

27:39.04

53:30.61

1:47.47

 
Team - Roxana Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

450

Jaidyn Peebles

9

Less Than 5

 

25:02.73

25:02.73

0:00.00

2

448

Lucas Emma

10

Less Than 5

 

25:02.89

50:05.62

0:00.16

3

456

Mackenzie Walker

9

Less Than 5

 

29:55.76

1:20:01.38

4:53.03

 
Team - Wood River (East Alton-W.R.) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

583

Kaylee Dailey

11

Less Than 5

 

27:31.59

27:31.59

0:00.00