First To The Finish Kickoff Cross Country Meet

August 29, 2015


Endurance Race Timing http://AthleticTiming.com

Overall Finish List - Boys

Middle School 3k

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

1029

Seth Hamerski Bluford

11:34.39

6:13/M

6

 

2

(< 5)

917

Mark Eldridge Trimpe

11:36.00

6:14/M

8

 

3

2

956

Lane Lazenby Steeleville

12:11.18

6:33/M

6

 

4

3

971

Isaac Ballard Maryville Christian

12:29.79

6:43/M

5

 

5

(< 5)

918

Brandon Fields Trimpe

12:32.83

6:44/M

8

 

6

4

975

Charlie Gentemann Maryville Christian

12:45.21

6:51/M

4

 

7

5

1000

Ben Brakhane Trinity Lutheran (Edwardsville)

12:45.79

6:51/M

8

 

8

(< 5)

998

Christian Poddig Holy Cross (Collinsville)

12:47.44

6:52/M

8

 

9

6

1290

Elliot Wilson Trinity Lutheran (Edwardsville)

12:48.37

6:53/M

5

 

10

7

940

Jack Gray Zion Lutheran (Belleville)

12:49.04

6:53/M

8

 

11

8

976

Braden Gilmore Maryville Christian

12:50.01

6:54/M

4

 

12

9

937

Jacob Bates Zion Lutheran (Belleville)

12:50.67

6:54/M

5

 

13

10

1032

Hunter Marlow Bluford

12:53.96

6:56/M

6

 

14

11

946

Evan Wilkerson Zion Lutheran (Belleville)

13:01.36

7:00/M

7

 

15

12

953

Austin Hagel Steeleville

13:02.02

7:00/M

8

 

16

13

950

Drew Gerlach Steeleville

13:02.04

7:00/M

8

 

17

14

1057

Caleb Unverfehrt Immanuel Lutheran (Okawville)

13:05.98

7:02/M

7

 

18

15

968

Jordan Wilson Steeleville

13:06.59

7:03/M

8

 

19

16

961

Christian Rees Steeleville

13:06.66

7:03/M

6

 

20

17

951

Jacoby Gross Steeleville

13:09.44

7:04/M

5

 

21

18

959

Zach Mevert Steeleville

13:10.18

7:05/M

6

 

22

19

972

Cameron Beckett Maryville Christian

13:10.23

7:05/M

6

 

23

(< 5)

1044

C Lucht Trinity Lutheran (Red Bud)

13:16.34

7:08/M

4

 

24

20

1034

Levi Wilson Bluford

13:31.45

7:16/M

7

 

25

21

931

JT Crowe First Baptist Academy (O'Fallon)

13:32.29

7:17/M

7

 

26

22

991

Christopher Holbrook Roxana

13:33.24

7:17/M

6

 

27

23

1056

Dillon Teter Immanuel Lutheran (Okawville)

13:34.24

7:18/M

6

 

28

24

1055

Evan Perry Immanuel Lutheran (Okawville)

13:35.54

7:18/M

5

 

29

25

969

Carson Alvers Maryville Christian

13:37.25

7:19/M

7

 

30

26

933

Brady Martinez First Baptist Academy (O'Fallon)

13:44.16

7:23/M

7

 

31

(< 5)

1047

K Summers Trinity Lutheran (Red Bud)

13:46.10

7:24/M

4

 

32

27

1031

Elijah Marlow Bluford

13:51.45

7:27/M

6

 

33

(< 5)

1048

Cyrus Cornelius Saint Paul Lutheran

13:53.35

7:28/M

7

 

34

(< 5)

916

Derek Watson Southwestern

13:53.64

7:28/M

8

 

35

28

1027

Parker Cotton Bluford

13:54.22

7:28/M

6

 

36

29

939

Mathew Byers Zion Lutheran (Belleville)

13:58.05

7:31/M

8

 

37

30

1030

Nathan Launay Bluford

13:59.25

7:31/M

6

 

38

31

990

Ethyn Davies Roxana

14:00.85

7:32/M

8

 

39

(< 5)

1291

Cayton Cratch St. Mark's Lutheran

14:06.48

7:35/M

4

 

40

(< 5)

1299

Leroy Perry Unity Christian (ESL)

14:08.43

7:36/M

7

 

41

(< 5)

999

Benjamin Rutledge Holy Cross (Collinsville)

14:09.40

7:36/M

8

 

42

32

944

Caleb Rucker Zion Lutheran (Belleville)

14:09.50

7:36/M

4

 

43

33

943

Curtis Martin Zion Lutheran (Belleville)

14:09.78

7:36/M

7

 

44

34

994

James Whitehead Roxana

14:11.96

7:38/M

7

 

45

35

1051

Ethan Bening Immanuel Lutheran (Okawville)

14:15.53

7:40/M

8

 

46

(> 7)

960

Camden Pierce Steeleville

14:31.10

7:48/M

4

 

47

36

1036

Nick Fehr St. John's Lutheran (Red Bud)

14:33.65

7:49/M

6

 

48

37

980

A J Mills Maryville Christian

14:37.64

7:52/M

5

 

49

(> 7)

948

Ray Dagner Steeleville

14:41.97

7:54/M

7

 

50

38

1026

Logan Wyatt Zion Lutheran (Bethalto)

14:44.83

7:55/M

7

 

51

39

1286

Cameron Brown Trinity Lutheran (Edwardsville)

14:45.50

7:56/M

4

 

52

40

993

Garrett McBride Roxana

14:48.49

7:57/M

5

 

53

41

978

Noah Jones Maryville Christian

14:49.77

7:58/M

6

 

54

(< 5)

1046

E Summers Trinity Lutheran (Red Bud)

14:55.22

8:01/M

6

 

55

42

1054

Dominic Perry Immanuel Lutheran (Okawville)

14:57.25

8:02/M

6

 

56

(< 5)

924

Brayden Koonce Dupo

15:06.30

8:07/M

8

 

57

(> 7)

973

Garrett Beckett Maryville Christian

15:08.64

8:08/M

4

 

58

(> 7)

981

Drew Pace Maryville Christian

15:09.32

8:09/M

4

 

59

(> 7)

954

Reid Harriss Steeleville

15:10.52

8:09/M

5

 

60

(> 7)

977

Dylan Hunt Maryville Christian

15:12.44

8:10/M

5

 

61

43

995

Jack Wieneke Roxana

15:24.40

8:17/M

6

 

62

(< 5)

469

Jasser Fanous Belleville (Governor French Academy)

15:25.71

8:17/M

9

 

63

44

1037

Ethan Fritsche St. John's Lutheran (Red Bud)

15:27.90

8:18/M

7

 

64

45

927

Samuel Brosh First Baptist Academy (O'Fallon)

15:36.17

8:23/M

7

 

65

(> 7)

947

Michael Alexander Steeleville

15:38.40

8:24/M

4

 

66

46

1041

Byron Schlueter St. John's Lutheran (Red Bud)

15:40.31

8:25/M

4

 

67

47

1025

Grayson Wyatt Zion Lutheran (Bethalto)

15:49.40

8:30/M

5

 

68

(> 7)

963

Nik Rubach Steeleville

15:49.65

8:30/M

4

 

69

48

1042

Trace Wagner St. John's Lutheran (Red Bud)

15:51.12

8:31/M

4

 

70

49

928

Athony Calabrese First Baptist Academy (O'Fallon)

15:53.03

8:32/M

5

 

71

(< 5)

1015

Cartez Thomas Unity Christian (ESL)

15:59.67

8:36/M

7

 

72

(< 5)

1045

E Lucht Trinity Lutheran (Red Bud)

16:00.38

8:36/M

6

 

73

(> 7)

970

Camden Ambuehl Maryville Christian

16:01.10

8:37/M

6

 

74

50

1021

Frank Lyerla Zion Lutheran (Bethalto)

16:21.81

8:47/M

8

 

75

(< 5)

1293

Trenton Ogilvie St. Mark's Lutheran

16:22.66

8:48/M

5

 

76

(> 7)

984

Andrew Wilson Maryville Christian

16:32.63

8:53/M

6

 

77

51

934

Tanner Martinez First Baptist Academy (O'Fallon)

16:37.54

8:56/M

5

 

78

(> 7)

967

Bradyn Wilson Steeleville

16:37.94

8:56/M

5

 

79

(> 7)

987

Chase Young Maryville Christian

16:39.41

8:57/M

6

 

80

(> 7)

974

Devin Detjens Maryville Christian

16:41.71

8:58/M

6

 

81

(> 7)

965

Gabe Schwartzkopf Steeleville

16:53.19

9:05/M

5

 

82

(> 7)

986

Lucas Wood Maryville Christian

16:54.39

9:05/M

5

 

83

52

1033

Kevin Prible Bluford

16:58.00

9:07/M

6

 

84

53

1035

Ben DeRousse St. John's Lutheran (Red Bud)

17:02.20

9:09/M

7

 

85

(> 7)

985

Jacob Wilson Maryville Christian

17:16.89

9:17/M

4

 

86

54

1018

Micah Hughes Zion Lutheran (Bethalto)

17:24.91

9:21/M

7

 

87

55

932

Parker Hartman First Baptist Academy (O'Fallon)

17:25.99

9:22/M

8

 

88

(> 7)

988

Tanner Young Maryville Christian

17:30.58

9:25/M

5

 

89

56

1053

Mason Meyer Immanuel Lutheran (Okawville)

17:38.95

9:29/M

7

 

90

(> 7)

949

Tyler Ernsting Steeleville

17:44.56

9:32/M

4

 

91

57

1024

Cody Steele Zion Lutheran (Bethalto)

17:52.62

9:36/M

5

 

92

(< 5)

1297

Robert Hudson Unity Christian (ESL)

17:58.32

9:40/M

7

 

93

58

1022

Aaron Muffler Zion Lutheran (Bethalto)

18:05.13

9:43/M

5

 

94

59

1020

Jacob Liefer Zion Lutheran (Bethalto)

18:11.33

9:47/M

4

 

95

(> 7)

979

Joe Liston Maryville Christian

18:29.11

9:56/M

3

 

96

60

930

Brennan Cortez First Baptist Academy (O'Fallon)

18:32.35

9:58/M

5

 

97

61

1040

Dylan Roscow St. John's Lutheran (Red Bud)

18:33.56

9:58/M

7

 

98

(> 7)

983

Reilly Sutberry Maryville Christian

18:37.09

10:01/M

3

 

99

(> 7)

982

Drew Stroud Maryville Christian

18:41.07

10:03/M

7

 

100

(< 5)

473

Caleb Winkelmann Belleville (Governor French Academy)

18:42.49

10:03/M

9

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

(> 7)

955

Gus Higgins Steeleville

18:45.40

10:05/M

7

 

102

(> 7)

952

Connor Haertling Steeleville

18:52.50

10:09/M

7

 

103

(> 7)

1019

Ryan Hughes Zion Lutheran (Bethalto)

19:03.78

10:15/M

4

 

104

(< 5)

997

Dallas Mancinas Holy Cross (Collinsville)

19:12.80

10:19/M

4

 

105

62

1287

Jacob Daube Trinity Lutheran (Edwardsville)

19:32.45

10:30/M

4

 

106

63

942

Max Knipp Zion Lutheran (Belleville)

20:14.80

10:53/M

7

 

107

(> 7)

1017

Brandyn Davis Zion Lutheran (Bethalto)

20:22.86

10:57/M

6

 

108

(> 7)

962

Gage Roberts Steeleville

20:32.28

11:02/M

7

 

109

64

1288

Josiah Lange Trinity Lutheran (Edwardsville)

20:32.79

11:02/M

7

 

110

65

1039

Mason Kinney St. John's Lutheran (Red Bud)

21:15.25

11:25/M

6

 

111

66

1014

Troy Holbrook Roxana

21:30.16

11:34/M

5

 

112

(< 5)

1296

Cooper Wasson St. Mark's Lutheran

21:31.39

11:34/M

4

 

113

(> 7)

1043

Michael Watters St. John's Lutheran (Red Bud)

21:35.04

11:36/M

6

 

114

(> 7)

945

Logan Rudolph Zion Lutheran (Belleville)

22:52.94

12:18/M

4

 

115

(> 7)

966

Logan Tripp Steeleville

23:24.92

12:35/M

4

 

Team Summary Report - Boys

Middle School 3k

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Steeleville

58

2

12

13

15

16

17

18

 

 

Top 5 Times: 1:04:28.49--- Average Time: 12:53.70

 

2

Maryville Christian

59

3

4

8

19

25

37

41

 

 

Top 5 Times: 1:04:52.49--- Average Time: 12:58.50

 

3

Bluford

86

1

10

20

27

28

30

52

 

 

Top 5 Times: 1:05:45.47--- Average Time: 13:09.09

 

4

Zion Lutheran (Belleville)

88

7

9

11

29

32

33

63

 

 

Top 5 Times: 1:06:48.62--- Average Time: 13:21.72

 

5

Immanuel Lutheran (Okawville)

138

14

23

24

35

42

56

 

 

Top 5 Times: 1:09:28.54--- Average Time: 13:53.71

 

6

Roxana

170

22

31

34

40

43

66

 

 

Top 5 Times: 1:11:58.94--- Average Time: 14:23.79

 

7

Trinity Lutheran (Edwardsville)

176

5

6

39

62

64

 

 

Top 5 Times: 1:20:24.90--- Average Time: 16:04.98

 

8

First Baptist Academy (O'Fallon)

192

21

26

45

49

51

55

60

 

 

Top 5 Times: 1:15:23.19--- Average Time: 15:04.64

 

9

St. John's Lutheran (Red Bud)

227

36

44

46

48

53

61

65

 

 

Top 5 Times: 1:18:35.18--- Average Time: 15:43.04

 

10

Zion Lutheran (Bethalto)

246

38

47

50

54

57

58

59

 

 

Top 5 Times: 1:22:13.57--- Average Time: 16:26.71

 

Inc.

Belleville (Governor French Academy

2 finishers

 

 

 

Inc.

Dupo

1 finishers

 

 

 

Inc.

Southwestern

1 finishers

 

 

 

Inc.

Trimpe

2 finishers

 

 

 

Inc.

Holy Cross (Collinsville)

3 finishers

 

 

 

Inc.

St. Mark's Lutheran

3 finishers

 

 

 

Inc.

Unity Christian (ESL)

3 finishers

 

 

 

Inc.

Trinity Lutheran (Red Bud)

4 finishers

 

 

 

Inc.

Saint Paul Lutheran

1 finishers

 

 

 
 

Final Team Results - Boys

Middle School 3k

Team - Steeleville Finish Position - 1
Team Score (places): 58 Team Score (times): 1:04:28.49 Ave Time:12:53.70
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

956

Lane Lazenby

6

2

2

12:11.18

12:11.18

0:00.00

2

953

Austin Hagel

8

12

14

13:02.02

25:13.20

0:50.84

3

950

Drew Gerlach

8

13

27

13:02.04

38:15.24

0:50.86

4

968

Jordan Wilson

8

15

42

13:06.59

51:21.83

0:55.41

5

961

Christian Rees

6

16

58

13:06.66

1:04:28.49

0:55.48

6

951

Jacoby Gross

5

(17)

(75)

13:09.44

1:17:37.93

0:58.26

7

959

Zach Mevert

6

(18)

(93)

13:10.18

1:30:48.11

0:59.00

8

960

Camden Pierce

4

More Than 7

 

14:31.10

1:45:19.21

2:19.92

9

948

Ray Dagner

7

More Than 7

 

14:41.97

2:00:01.18

2:30.79

10

954

Reid Harriss

5

More Than 7

 

15:10.52

2:15:11.70

2:59.34

11

947

Michael Alexander

4

More Than 7

 

15:38.40

2:30:50.10

3:27.22

12

963

Nik Rubach

4

More Than 7

 

15:49.65

2:46:39.75

3:38.47

13

967

Bradyn Wilson

5

More Than 7

 

16:37.94

3:03:17.69

4:26.76

14

965

Gabe Schwartzkopf

5

More Than 7

 

16:53.19

3:20:10.88

4:42.01

15

949

Tyler Ernsting

4

More Than 7

 

17:44.56

3:37:55.44

5:33.38

16

955

Gus Higgins

7

More Than 7

 

18:45.40

3:56:40.84

6:34.22

17

952

Connor Haertling

7

More Than 7

 

18:52.50

4:15:33.34

6:41.32

18

962

Gage Roberts

7

More Than 7

 

20:32.28

4:36:05.62

8:21.10

19

966

Logan Tripp

4

More Than 7

 

23:24.92

4:59:30.54

11:13.74

 
Team - Maryville Christian Finish Position - 2
Team Score (places): 59 Team Score (times): 1:04:52.49 Ave Time:12:58.50
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

971

Isaac Ballard

5

3

3

12:29.79

12:29.79

0:00.00

2

975

Charlie Gentemann

4

4

7

12:45.21

25:15.00

0:15.42

3

976

Braden Gilmore

4

8

15

12:50.01

38:05.01

0:20.22

4

972

Cameron Beckett

6

19

34

13:10.23

51:15.24

0:40.44

5

969

Carson Alvers

7

25

59

13:37.25

1:04:52.49

1:07.46

6

980

A J Mills

5

(37)

(96)

14:37.64

1:19:30.13

2:07.85

7

978

Noah Jones

6

(41)

(137)

14:49.77

1:34:19.90

2:19.98

8

973

Garrett Beckett

4

More Than 7

 

15:08.64

1:49:28.54

2:38.85

9

981

Drew Pace

4

More Than 7

 

15:09.32

2:04:37.86

2:39.53

10

977

Dylan Hunt

5

More Than 7

 

15:12.44

2:19:50.30

2:42.65

11

970

Camden Ambuehl

6

More Than 7

 

16:01.10

2:35:51.40

3:31.31

12

984

Andrew Wilson

6

More Than 7

 

16:32.63

2:52:24.03

4:02.84

13

987

Chase Young

6

More Than 7

 

16:39.41

3:09:03.44

4:09.62

14

974

Devin Detjens

6

More Than 7

 

16:41.71

3:25:45.15

4:11.92

15

986

Lucas Wood

5

More Than 7

 

16:54.39

3:42:39.54

4:24.60

16

985

Jacob Wilson

4

More Than 7

 

17:16.89

3:59:56.43

4:47.10

17

988

Tanner Young

5

More Than 7

 

17:30.58

4:17:27.01

5:00.79

18

979

Joe Liston

3

More Than 7

 

18:29.11

4:35:56.12

5:59.32

19

983

Reilly Sutberry

3

More Than 7

 

18:37.09

4:54:33.21

6:07.30

20

982

Drew Stroud

7

More Than 7

 

18:41.07

5:13:14.28

6:11.28

 
Team - Bluford Finish Position - 3
Team Score (places): 86 Team Score (times): 1:05:45.47 Ave Time:13:09.09
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1029

Seth Hamerski

6

1

1

11:34.39

11:34.39

0:00.00

2

1032

Hunter Marlow

6

10

11

12:53.96

24:28.35

1:19.57

3

1034

Levi Wilson

7

20

31

13:31.45

37:59.80

1:57.06

4

1031

Elijah Marlow

6

27

58

13:51.45

51:51.25

2:17.06

5

1027

Parker Cotton

6

28

86

13:54.22

1:05:45.47

2:19.83

6

1030

Nathan Launay

6

(30)

(116)

13:59.25

1:19:44.72

2:24.86

7

1033

Kevin Prible

6

(52)

(168)

16:58.00

1:36:42.72

5:23.61

 
Team - Zion Lutheran (Belleville) Finish Position - 4
Team Score (places): 88 Team Score (times): 1:06:48.62 Ave Time:13:21.72
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

940

Jack Gray

8

7

7

12:49.04

12:49.04

0:00.00

2

937

Jacob Bates

5

9

16

12:50.67

25:39.71

0:01.63

3

946

Evan Wilkerson

7

11

27

13:01.36

38:41.07

0:12.32

4

939

Mathew Byers

8

29

56

13:58.05

52:39.12

1:09.01

5

944

Caleb Rucker

4

32

88

14:09.50

1:06:48.62

1:20.46

6

943

Curtis Martin

7

(33)

(121)

14:09.78

1:20:58.40

1:20.74

7

942

Max Knipp

7

(63)

(184)

20:14.80

1:41:13.20

7:25.76

8

945

Logan Rudolph

4

More Than 7

 

22:52.94

2:04:06.14

10:03.90

 
Team - Immanuel Lutheran (Okawville) Finish Position - 5
Team Score (places): 138 Team Score (times): 1:09:28.54 Ave Time:13:53.71
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1057

Caleb Unverfehrt

7

14

14

13:05.98

13:05.98

0:00.00

2

1056

Dillon Teter

6

23

37

13:34.24

26:40.22

0:28.26

3

1055

Evan Perry

5

24

61

13:35.54

40:15.76

0:29.56

4

1051

Ethan Bening

8

35

96

14:15.53

54:31.29

1:09.55

5

1054

Dominic Perry

6

42

138

14:57.25

1:09:28.54

1:51.27

6

1053

Mason Meyer

7

(56)

(194)

17:38.95

1:27:07.49

4:32.97

 
Team - Roxana Finish Position - 6
Team Score (places): 170 Team Score (times): 1:11:58.94 Ave Time:14:23.79
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

991

Christopher Holbrook

6

22

22

13:33.24

13:33.24

0:00.00

2

990

Ethyn Davies

8

31

53

14:00.85

27:34.09

0:27.61

3

994

James Whitehead

7

34

87

14:11.96

41:46.05

0:38.72

4

993

Garrett McBride

5

40

127

14:48.49

56:34.54

1:15.25

5

995

Jack Wieneke

6

43

170

15:24.40

1:11:58.94

1:51.16

6

1014

Troy Holbrook

5

(66)

(236)

21:30.16

1:33:29.10

7:56.92

 
Team - Trinity Lutheran (Edwardsville) Finish Position - 7
Team Score (places): 176 Team Score (times): 1:20:24.90 Ave Time:16:04.98
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1000

Ben Brakhane

8

5

5

12:45.79

12:45.79

0:00.00

2

1290

Elliot Wilson

5

6

11

12:48.37

25:34.16

0:02.58

3

1286

Cameron Brown

4

39

50

14:45.50

40:19.66

1:59.71

4

1287

Jacob Daube

4

62

112

19:32.45

59:52.11

6:46.66

5

1288

Josiah Lange

7

64

176

20:32.79

1:20:24.90

7:47.00

 
Team - First Baptist Academy (O'Fallon) Finish Position - 8
Team Score (places): 192 Team Score (times): 1:15:23.19 Ave Time:15:04.64
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

931

JT Crowe

7

21

21

13:32.29

13:32.29

0:00.00

2

933

Brady Martinez

7

26

47

13:44.16

27:16.45

0:11.87

3

927

Samuel Brosh

7

45

92

15:36.17

42:52.62

2:03.88

4

928

Athony Calabrese

5

49

141

15:53.03

58:45.65

2:20.74

5

934

Tanner Martinez

5

51

192

16:37.54

1:15:23.19

3:05.25

6

932

Parker Hartman

8

(55)

(247)

17:25.99

1:32:49.18

3:53.70

7

930

Brennan Cortez

5

(60)

(307)

18:32.35

1:51:21.53

5:00.06

 
Team - St. John's Lutheran (Red Bud) Finish Position - 9
Team Score (places): 227 Team Score (times): 1:18:35.18 Ave Time:15:43.04
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1036

Nick Fehr

6

36

36

14:33.65

14:33.65

0:00.00

2

1037

Ethan Fritsche

7

44

80

15:27.90

30:01.55

0:54.25

3

1041

Byron Schlueter

4

46

126

15:40.31

45:41.86

1:06.66

4

1042

Trace Wagner

4

48

174

15:51.12

1:01:32.98

1:17.47

5

1035

Ben DeRousse

7

53

227

17:02.20

1:18:35.18

2:28.55

6

1040

Dylan Roscow

7

(61)

(288)

18:33.56

1:37:08.74

3:59.91

7

1039

Mason Kinney

6

(65)

(353)

21:15.25

1:58:23.99

6:41.60

8

1043

Michael Watters

6

More Than 7

 

21:35.04

2:19:59.03

7:01.39

 
Team - Zion Lutheran (Bethalto) Finish Position - 10
Team Score (places): 246 Team Score (times): 1:22:13.57 Ave Time:16:26.71
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1026

Logan Wyatt

7

38

38

14:44.83

14:44.83

0:00.00

2

1025

Grayson Wyatt

5

47

85

15:49.40

30:34.23

1:04.57

3

1021

Frank Lyerla

8

50

135

16:21.81

46:56.04

1:36.98

4

1018

Micah Hughes

7

54

189

17:24.91

1:04:20.95

2:40.08

5

1024

Cody Steele

5

57

246

17:52.62

1:22:13.57

3:07.79

6

1022

Aaron Muffler

5

(58)

(304)

18:05.13

1:40:18.70

3:20.30

7

1020

Jacob Liefer

4

(59)

(363)

18:11.33

1:58:30.03

3:26.50

8

1019

Ryan Hughes

4

More Than 7

 

19:03.78

2:17:33.81

4:18.95

9

1017

Brandyn Davis

6

More Than 7

 

20:22.86

2:37:56.67

5:38.03

 
Team - Belleville (Governor French Academy Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

469

Jasser Fanous

9

Less Than 5

 

15:25.71

15:25.71

0:00.00

2

473

Caleb Winkelmann

9

Less Than 5

 

18:42.49

34:08.20

3:16.78

 
Team - Dupo Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

924

Brayden Koonce

8

Less Than 5

 

15:06.30

15:06.30

0:00.00

 
Team - Southwestern Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

916

Derek Watson

8

Less Than 5

 

13:53.64

13:53.64

0:00.00

 
Team - Trimpe Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

917

Mark Eldridge

8

Less Than 5

 

11:36.00

11:36.00

0:00.00

2

918

Brandon Fields

8

Less Than 5

 

12:32.83

24:08.83

0:56.83

 
Team - Holy Cross (Collinsville) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

998

Christian Poddig

8

Less Than 5

 

12:47.44

12:47.44

0:00.00

2

999

Benjamin Rutledge

8

Less Than 5

 

14:09.40

26:56.84

1:21.96

3

997

Dallas Mancinas

4

Less Than 5

 

19:12.80

46:09.64

6:25.36

 
Team - St. Mark's Lutheran Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1291

Cayton Cratch

4

Less Than 5

 

14:06.48

14:06.48

0:00.00

2

1293

Trenton Ogilvie

5

Less Than 5

 

16:22.66

30:29.14

2:16.18

3

1296

Cooper Wasson

4

Less Than 5

 

21:31.39

52:00.53

7:24.91

 
Team - Unity Christian (ESL) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1299

Leroy Perry

7

Less Than 5

 

14:08.43

14:08.43

0:00.00

2

1015

Cartez Thomas

7

Less Than 5

 

15:59.67

30:08.10

1:51.24

3

1297

Robert Hudson

7

Less Than 5

 

17:58.32

48:06.42

3:49.89

 
Team - Trinity Lutheran (Red Bud) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1044

C Lucht

4

Less Than 5

 

13:16.34

13:16.34

0:00.00

2

1047

K Summers

4

Less Than 5

 

13:46.10

27:02.44

0:29.76

3

1046

E Summers

6

Less Than 5

 

14:55.22

41:57.66

1:38.88

4

1045

E Lucht

6

Less Than 5

 

16:00.38

57:58.04

2:44.04

 
Team - Saint Paul Lutheran Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1048

Cyrus Cornelius

7

Less Than 5

 

13:53.35

13:53.35

0:00.00

Overall Finish List - Girls

Middle School 3k

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

1259

Rebekah Marlow Bluford

13:11.10

7:05/M

8

 

2

2

1090

Faye Swanson First Baptist Academy (O'Fallon)

13:34.52

7:18/M

8

 

3

3

1096

Emma Jordan Zion Lutheran (Belleville)

13:39.28

7:20/M

8

 

4

4

1226

Macie Lucas Roxana

13:42.01

7:22/M

7

 

5

5

1258

Kaylee Jones Bluford

13:48.58

7:25/M

7

 

6

6

1238

Morgan Ashauer Trinity Lutheran (Edwardsville)

14:03.56

7:33/M

7

 

7

7

1262

Kenzie Sellers Bluford

14:11.45

7:38/M

8

 

8

(< 5)

1247

Kadence Bockhorn St. Mark's Lutheran

14:12.65

7:38/M

7

 

9

(< 5)

1267

Stacie Bangert Saint Paul Lutheran

14:13.80

7:39/M

7

 

10

8

1277

Megan Rennegarbe Immanuel Lutheran (Okawville)

14:15.68

7:40/M

5

 

11

(< 5)

1250

Samantha Kilzer St. Paul's (Troy)

14:17.48

7:41/M

8

 

12

9

1076

Hannah Kohlenberger Dupo

14:20.53

7:42/M

7

 

13

10

1222

Katlyn Edwards Roxana

14:42.64

7:54/M

8

 

14

11

1261

Baylie Sellers Bluford

14:43.43

7:55/M

7

 

15

(< 5)

1246

Aubrianna Bockhorn St. Mark's Lutheran

14:45.42

7:56/M

4

 

16

12

1083

Malia Fallin First Baptist Academy (O'Fallon)

14:45.74

7:56/M

6

 

17

(< 5)

1264

Avery Piel St. John's Lutheran (Red Bud)

14:46.99

7:56/M

7

 

18

13

1082

Lizzy Crowe First Baptist Academy (O'Fallon)

14:56.68

8:02/M

5

 

19

(< 5)

1248

Grace Cronin St. Mark's Lutheran

14:58.60

8:03/M

6

 

20

14

1081

Michelle Brant First Baptist Academy (O'Fallon)

14:58.94

8:03/M

5

 

21

15

1089

Maggie Spriggs First Baptist Academy (O'Fallon)

15:03.45

8:05/M

7

 

22

16

1225

Bailey Isom Roxana

15:07.26

8:08/M

7

 

23

17

1087

Emma Schultz First Baptist Academy (O'Fallon)

15:11.42

8:10/M

6

 

24

18

1257

Alexis Cameron Bluford

15:14.33

8:11/M

7

 

25

19

1094

Tessa Hasket Zion Lutheran (Belleville)

15:29.49

8:19/M

6

 

26

20

1285

Olivia Schilling Evansville

15:29.51

8:19/M

5

 

27

21

1227

Alyssa Mendoza Roxana

15:31.07

8:21/M

8

 

28

22

1282

Hayley Drake Evansville

15:31.99

8:21/M

5

 

29

23

1240

Whitney Dyckmann Trinity Lutheran (Edwardsville)

15:41.56

8:26/M

4

 

30

24

1098

Grace West Zion Lutheran (Belleville)

15:49.12

8:30/M

5

 

31

25

1079

Sandra Totra Dupo

15:53.94

8:32/M

7

 

32

26

1201

Morgan Creamer Steeleville

15:54.46

8:33/M

7

 

33

27

1260

Blair Moser Bluford

16:02.14

8:37/M

7

 

34

(< 5)

1062

Malynn Hannaford Trimpe

16:03.82

8:38/M

8

 

35

28

1229

Lindsey Ratliff Roxana

16:09.29

8:41/M

6

 

36

29

1080

Ryshelle Williams Dupo

16:10.95

8:42/M

8

 

37

30

1284

Molly Huether Evansville

16:12.24

8:43/M

5

 

38

31

1281

Adrienne Carril Evansville

16:13.41

8:43/M

8

 

39

32

1239

Katie Chappell Trinity Lutheran (Edwardsville)

16:27.44

8:51/M

7

 

40

33

1215

Libby Penn Maryville Christian

16:28.29

8:51/M

5

 

41

34

1263

Caitlyn Wilkey Bluford

16:35.17

8:55/M

6

 

42

35

1230

Jennifer Whetzel Roxana

16:38.51

8:57/M

7

 

43

36

1212

Audrey Cummins Maryville Christian

16:49.18

9:02/M

4

 

44

37

1220

Jada Covington Roxana

16:52.52

9:04/M

6

 

45

38

1071

Allyson Ellis Dupo

16:55.08

9:06/M

7

 

46

39

1206

Ava Schwartzkopf Steeleville

17:00.12

9:08/M

7

 

47

(< 5)

1059

Andrea Gwillim Southwestern

17:03.35

9:10/M

8

 

48

(< 5)

1253

Tierney McCottrell Unity Christian (ESL)

17:04.54

9:11/M

7

 

49

(< 5)

1252

Jarrica Hardaway Unity Christian (ESL)

17:04.85

9:11/M

8

 

50

40

1283

Ivey Eggemeyer Evansville

17:23.65

9:21/M

7

 

51

(< 5)

1254

TeAunta Neal Unity Christian (ESL)

17:24.92

9:21/M

8

 

52

(< 5)

1269

Ashlyn Mueller Saint Paul Lutheran

17:31.40

9:25/M

5

 

53

41

1072

Bianca Finder Dupo

17:36.21

9:28/M

8

 

54

(< 5)

1249

Mia Masterson St. Mark's Lutheran

17:38.51

9:29/M

7

 

55

42

1242

JoLea Hosto Trinity Lutheran (Edwardsville)

17:39.43

9:29/M

7

 

56

43

1241

Alayna Hatcher Trinity Lutheran (Edwardsville)

17:42.00

9:31/M

7

 

57

44

1245

Maddie Redden Trinity Lutheran (Edwardsville)

17:42.25

9:31/M

2

 

58

(< 5)

1256

Riley Gwillim Zion Lutheran (Bethalto)

17:49.00

9:35/M

8

 

59

45

1300

Ella Bauer Steeleville

17:51.51

9:36/M

6

 

60

(> 7)

1224

Bailey Hill Roxana

17:55.34

9:38/M

6

 

61

46

1236

Lauren Rutledge Holy Cross (Collinsville)

18:09.02

9:45/M

6

 

62

47

1086

Hailey Resper First Baptist Academy (O'Fallon)

18:11.96

9:47/M

5

 

63

48

1217

Morejiah West Maryville Christian

18:12.05

9:47/M

7

 

64

49

1210

Isabella Byers Maryville Christian

18:20.56

9:51/M

4

 

65

50

1208

Amelia Brandt Maryville Christian

18:26.53

9:55/M

5

 

66

51

1276

Raelyn Obermeier Immanuel Lutheran (Okawville)

18:34.21

9:59/M

4

 

67

(> 7)

1228

Meghan Mora Roxana

18:51.62

10:08/M

6

 

68

(> 7)

1231

Rosie Wilfong Roxana

19:01.14

10:13/M

6

 

69

52

1274

Grace Foster Immanuel Lutheran (Okawville)

19:06.85

10:16/M

8

 

70

53

1233

Lydia Fluss Holy Cross (Collinsville)

19:13.13

10:20/M

6

 

71

54

1099

Madelynn Witkus Zion Lutheran (Belleville)

19:19.65

10:23/M

5

 

72

55

1091

Adori Batchelder Zion Lutheran (Belleville)

19:20.79

10:24/M

4

 

73

56

1234

Melina Huckleberry Holy Cross (Collinsville)

19:28.51

10:28/M

6

 

74

57

1235

Caroline Rutledge Holy Cross (Collinsville)

19:39.51

10:34/M

6

 

75

58

1074

Kylie Jackson Dupo

19:44.58

10:37/M

8

 

76

(> 7)

1085

Jada Reed First Baptist Academy (O'Fallon)

19:46.64

10:38/M

5

 

77

59

1278

Tricia Rennegarbe Immanuel Lutheran (Okawville)

19:47.42

10:38/M

7

 

78

60

1273

Dylan Benson Immanuel Lutheran (Okawville)

19:49.23

10:39/M

4

 

79

(< 5)

1061

Madelyn Ehlers Trimpe

19:49.33

10:39/M

8

 

80

(< 5)

1255

Emma Eggebrecht Zion Lutheran (Bethalto)

19:54.30

10:42/M

6

 

81

61

1202

Daisy Czapla Steeleville

19:58.97

10:44/M

5

 

82

62

1214

Anja Mills Maryville Christian

20:06.34

10:48/M

7

 

83

63

1218

Lindsay Wilson Maryville Christian

20:07.97

10:49/M

4

 

84

64

1275

Taylor McGranahan Immanuel Lutheran (Okawville)

20:08.52

10:49/M

4

 

85

65

1280

Nora Wood Immanuel Lutheran (Okawville)

20:11.42

10:51/M

4

 

86

(> 7)

1219

Colleen Zinke Maryville Christian

20:17.76

10:54/M

6

 

87

(> 7)

1084

Mary Grace Mendoza First Baptist Academy (O'Fallon)

20:27.89

11:00/M

5

 

88

(> 7)

1221

Julia Davis Roxana

20:32.94

11:02/M

6

 

89

(< 5)

1251

Ja'Nae Bolden Unity Christian (ESL)

20:48.87

11:11/M

7

 

90

66

1203

Ashlyn Roberts Steeleville

20:52.52

11:13/M

5

 

91

67

1205

Savannah Schnoeker Steeleville

20:55.68

11:15/M

5

 

92

(> 7)

1213

Marissa Meier Maryville Christian

21:02.21

11:18/M

3

 

93

(> 7)

1272

Mallory Bening Immanuel Lutheran (Okawville)

21:04.51

11:20/M

4

 

94

68

1097

Emma Schneider Zion Lutheran (Belleville)

21:09.04

11:22/M

4

 

95

69

1232

Addison Duke Holy Cross (Collinsville)

21:19.97

11:28/M

6

 

96

(< 5)

1066

Megan Stegall Trimpe

21:20.98

11:28/M

8

 

97

70

1237

Sophia Worth Holy Cross (Collinsville)

21:27.48

11:32/M

4

 

98

71

1095

Aayla Hawn Zion Lutheran (Belleville)

21:40.32

11:39/M

4

 

99

72

1204

Addie Rubach Steeleville

22:18.35

11:59/M

7

 

100

(< 5)

1058

Zoe Bohn Southwestern

22:18.67

11:59/M

7

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

(> 7)

1209

Ava Brandt Maryville Christian

22:43.53

12:13/M

3

 

102

(< 5)

1063

Mikaylah Madison Trimpe

23:17.48

12:31/M

8

 

103

(> 7)

1093

Noa Carpender Zion Lutheran (Belleville)

24:00.92

12:54/M

4

 

104

(> 7)

1216

Lucy Penn Maryville Christian

24:34.42

13:12/M

3

 

105

(> 7)

1092

Blythe Batchelder Zion Lutheran (Belleville)

24:38.65

13:15/M

4

 

106

73

1244

Alyssa Neimann Trinity Lutheran (Edwardsville)

24:43.88

13:17/M

2

 

107

(> 7)

1223

Olivia Forbes Roxana

24:46.46

13:19/M

5

 

108

(> 7)

1243

Lainey Mcfarlin Trinity Lutheran (Edwardsville)

24:46.80

13:19/M

2

 

109

(> 7)

1211

Julia Cox Maryville Christian

24:53.22

13:23/M

5

 

110

(> 7)

1207

Ava Bauer Maryville Christian

26:03.96

14:00/M

3

 

Team Summary Report - Girls

Middle School 3k

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Bluford

42

1

5

7

11

18

27

34

 

 

Top 5 Times: 1:11:08.89--- Average Time: 14:13.78

 

2

First Baptist Academy (O'Fallon)

56

2

12

13

14

15

17

47

 

 

Top 5 Times: 1:13:19.33--- Average Time: 14:39.87

 

3

Roxana

79

4

10

16

21

28

35

37

 

 

Top 5 Times: 1:15:12.27--- Average Time: 15:02.45

 

4

Dupo

142

9

25

29

38

41

58

 

 

Top 5 Times: 1:20:56.71--- Average Time: 16:11.34

 

5

Evansville

143

20

22

30

31

40

 

 

Top 5 Times: 1:20:50.80--- Average Time: 16:10.16

 

6

Trinity Lutheran (Edwardsville)

146

6

23

32

42

43

44

73

 

 

Top 5 Times: 1:21:33.99--- Average Time: 16:18.80

 

7

Zion Lutheran (Belleville)

155

3

19

24

54

55

68

71

 

 

Top 5 Times: 1:23:38.33--- Average Time: 16:43.67

 

8

Maryville Christian

216

33

36

48

49

50

62

63

 

 

Top 5 Times: 1:28:16.61--- Average Time: 17:39.32

 

9

Immanuel Lutheran (Okawville)

230

8

51

52

59

60

64

65

 

 

Top 5 Times: 1:31:33.39--- Average Time: 18:18.68

 

10

Steeleville

237

26

39

45

61

66

67

72

 

 

Top 5 Times: 1:31:37.58--- Average Time: 18:19.52

 

11

Holy Cross (Collinsville)

281

46

53

56

57

69

70

 

 

Top 5 Times: 1:37:50.14--- Average Time: 19:34.03

 

Inc.

Southwestern

2 finishers

 

 

 

Inc.

Trimpe

4 finishers

 

 

 

Inc.

St. Mark's Lutheran

4 finishers

 

 

 

Inc.

Unity Christian (ESL)

4 finishers

 

 

 

Inc.

Zion Lutheran (Bethalto)

2 finishers

 

 

 

Inc.

St. John's Lutheran (Red Bud)

1 finishers

 

 

 

Inc.

Saint Paul Lutheran

2 finishers

 

 

 

Inc.

St. Paul's (Troy)

1 finishers

 

 

 
 

Final Team Results - Girls

Middle School 3k

Team - Bluford Finish Position - 1
Team Score (places): 42 Team Score (times): 1:11:08.89 Ave Time:14:13.78
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1259

Rebekah Marlow

8

1

1

13:11.10

13:11.10

0:00.00

2

1258

Kaylee Jones

7

5

6

13:48.58

26:59.68

0:37.48

3

1262

Kenzie Sellers

8

7

13

14:11.45

41:11.13

1:00.35

4

1261

Baylie Sellers

7

11

24

14:43.43

55:54.56

1:32.33

5

1257

Alexis Cameron

7

18

42

15:14.33

1:11:08.89

2:03.23

6

1260

Blair Moser

7

(27)

(69)

16:02.14

1:27:11.03

2:51.04

7

1263

Caitlyn Wilkey

6

(34)

(103)

16:35.17

1:43:46.20

3:24.07

 
Team - First Baptist Academy (O'Fallon) Finish Position - 2
Team Score (places): 56 Team Score (times): 1:13:19.33 Ave Time:14:39.87
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1090

Faye Swanson

8

2

2

13:34.52

13:34.52

0:00.00

2

1083

Malia Fallin

6

12

14

14:45.74

28:20.26

1:11.22

3

1082

Lizzy Crowe

5

13

27

14:56.68

43:16.94

1:22.16

4

1081

Michelle Brant

5

14

41

14:58.94

58:15.88

1:24.42

5

1089

Maggie Spriggs

7

15

56

15:03.45

1:13:19.33

1:28.93

6

1087

Emma Schultz

6

(17)

(73)

15:11.42

1:28:30.75

1:36.90

7

1086

Hailey Resper

5

(47)

(120)

18:11.96

1:46:42.71

4:37.44

8

1085

Jada Reed

5

More Than 7

 

19:46.64

2:06:29.35

6:12.12

9

1084

Mary Grace Mendoza

5

More Than 7

 

20:27.89

2:26:57.24

6:53.37

 
Team - Roxana Finish Position - 3
Team Score (places): 79 Team Score (times): 1:15:12.27 Ave Time:15:02.45
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1226

Macie Lucas

7

4

4

13:42.01

13:42.01

0:00.00

2

1222

Katlyn Edwards

8

10

14

14:42.64

28:24.65

1:00.63

3

1225

Bailey Isom

7

16

30

15:07.26

43:31.91

1:25.25

4

1227

Alyssa Mendoza

8

21

51

15:31.07

59:02.98

1:49.06

5

1229

Lindsey Ratliff

6

28

79

16:09.29

1:15:12.27

2:27.28

6

1230

Jennifer Whetzel

7

(35)

(114)

16:38.51

1:31:50.78

2:56.50

7

1220

Jada Covington

6

(37)

(151)

16:52.52

1:48:43.30

3:10.51

8

1224

Bailey Hill

6

More Than 7

 

17:55.34

2:06:38.64

4:13.33

9

1228

Meghan Mora

6

More Than 7

 

18:51.62

2:25:30.26

5:09.61

10

1231

Rosie Wilfong

6

More Than 7

 

19:01.14

2:44:31.40

5:19.13

11

1221

Julia Davis

6

More Than 7

 

20:32.94

3:05:04.34

6:50.93

12

1223

Olivia Forbes

5

More Than 7

 

24:46.46

3:29:50.80

11:04.45

 
Team - Dupo Finish Position - 4
Team Score (places): 142 Team Score (times): 1:20:56.71 Ave Time:16:11.34
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1076

Hannah Kohlenberger

7

9

9

14:20.53

14:20.53

0:00.00

2

1079

Sandra Totra

7

25

34

15:53.94

30:14.47

1:33.41

3

1080

Ryshelle Williams

8

29

63

16:10.95

46:25.42

1:50.42

4

1071

Allyson Ellis

7

38

101

16:55.08

1:03:20.50

2:34.55

5

1072

Bianca Finder

8

41

142

17:36.21

1:20:56.71

3:15.68

6

1074

Kylie Jackson

8

(58)

(200)

19:44.58

1:40:41.29

5:24.05

 
Team - Evansville Finish Position - 5
Team Score (places): 143 Team Score (times): 1:20:50.80 Ave Time:16:10.16
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1285

Olivia Schilling

5

20

20

15:29.51

15:29.51

0:00.00

2

1282

Hayley Drake

5

22

42

15:31.99

31:01.50

0:02.48

3

1284

Molly Huether

5

30

72

16:12.24

47:13.74

0:42.73

4

1281

Adrienne Carril

8

31

103

16:13.41

1:03:27.15

0:43.90

5

1283

Ivey Eggemeyer

7

40

143

17:23.65

1:20:50.80

1:54.14

 
Team - Trinity Lutheran (Edwardsville) Finish Position - 6
Team Score (places): 146 Team Score (times): 1:21:33.99 Ave Time:16:18.80
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1238

Morgan Ashauer

7

6

6

14:03.56

14:03.56

0:00.00

2

1240

Whitney Dyckmann

4

23

29

15:41.56

29:45.12

1:38.00

3

1239

Katie Chappell

7

32

61

16:27.44

46:12.56

2:23.88

4

1242

JoLea Hosto

7

42

103

17:39.43

1:03:51.99

3:35.87

5

1241

Alayna Hatcher

7

43

146

17:42.00

1:21:33.99

3:38.44

6

1245

Maddie Redden

2

(44)

(190)

17:42.25

1:39:16.24

3:38.69

7

1244

Alyssa Neimann

2

(73)

(263)

24:43.88

2:04:00.12

10:40.32

8

1243

Lainey Mcfarlin

2

More Than 7

 

24:46.80

2:28:46.92

10:43.24

 
Team - Zion Lutheran (Belleville) Finish Position - 7
Team Score (places): 155 Team Score (times): 1:23:38.33 Ave Time:16:43.67
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1096

Emma Jordan

8

3

3

13:39.28

13:39.28

0:00.00

2

1094

Tessa Hasket

6

19

22

15:29.49

29:08.77

1:50.21

3

1098

Grace West

5

24

46

15:49.12

44:57.89

2:09.84

4

1099

Madelynn Witkus

5

54

100

19:19.65

1:04:17.54

5:40.37

5

1091

Adori Batchelder

4

55

155

19:20.79

1:23:38.33

5:41.51

6

1097

Emma Schneider

4

(68)

(223)

21:09.04

1:44:47.37

7:29.76

7

1095

Aayla Hawn

4

(71)

(294)

21:40.32

2:06:27.69

8:01.04

8

1093

Noa Carpender

4

More Than 7

 

24:00.92

2:30:28.61

10:21.64

9

1092

Blythe Batchelder

4

More Than 7

 

24:38.65

2:55:07.26

10:59.37

 
Team - Maryville Christian Finish Position - 8
Team Score (places): 216 Team Score (times): 1:28:16.61 Ave Time:17:39.32
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1215

Libby Penn

5

33

33

16:28.29

16:28.29

0:00.00

2

1212

Audrey Cummins

4

36

69

16:49.18

33:17.47

0:20.89

3

1217

Morejiah West

7

48

117

18:12.05

51:29.52

1:43.76

4

1210

Isabella Byers

4

49

166

18:20.56

1:09:50.08

1:52.27

5

1208

Amelia Brandt

5

50

216

18:26.53

1:28:16.61

1:58.24

6

1214

Anja Mills

7

(62)

(278)

20:06.34

1:48:22.95

3:38.05

7

1218

Lindsay Wilson

4

(63)

(341)

20:07.97

2:08:30.92

3:39.68

8

1219

Colleen Zinke

6

More Than 7

 

20:17.76

2:28:48.68

3:49.47

9

1213

Marissa Meier

3

More Than 7

 

21:02.21

2:49:50.89

4:33.92

10

1209

Ava Brandt

3

More Than 7

 

22:43.53

3:12:34.42

6:15.24

11

1216

Lucy Penn

3

More Than 7

 

24:34.42

3:37:08.84

8:06.13

12

1211

Julia Cox

5

More Than 7

 

24:53.22

4:02:02.06

8:24.93

13

1207

Ava Bauer

3

More Than 7

 

26:03.96

4:28:06.02

9:35.67

 
Team - Immanuel Lutheran (Okawville) Finish Position - 9
Team Score (places): 230 Team Score (times): 1:31:33.39 Ave Time:18:18.68
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1277

Megan Rennegarbe

5

8

8

14:15.68

14:15.68

0:00.00

2

1276

Raelyn Obermeier

4

51

59

18:34.21

32:49.89

4:18.53

3

1274

Grace Foster

8

52

111

19:06.85

51:56.74

4:51.17

4

1278

Tricia Rennegarbe

7

59

170

19:47.42

1:11:44.16

5:31.74

5

1273

Dylan Benson

4

60

230

19:49.23

1:31:33.39

5:33.55

6

1275

Taylor McGranahan

4

(64)

(294)

20:08.52

1:51:41.91

5:52.84

7

1280

Nora Wood

4

(65)

(359)

20:11.42

2:11:53.33

5:55.74

8

1272

Mallory Bening

4

More Than 7

 

21:04.51

2:32:57.84

6:48.83

 
Team - Steeleville Finish Position - 10
Team Score (places): 237 Team Score (times): 1:31:37.58 Ave Time:18:19.52
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1201

Morgan Creamer

7

26

26

15:54.46

15:54.46

0:00.00

2

1206

Ava Schwartzkopf

7

39

65

17:00.12

32:54.58

1:05.66

3

1300

Ella Bauer

6

45

110

17:51.51

50:46.09

1:57.05

4

1202

Daisy Czapla

5

61

171

19:58.97

1:10:45.06

4:04.51

5

1203

Ashlyn Roberts

5

66

237

20:52.52

1:31:37.58

4:58.06

6

1205

Savannah Schnoeker

5

(67)

(304)

20:55.68

1:52:33.26

5:01.22

7

1204

Addie Rubach

7

(72)

(376)

22:18.35

2:14:51.61

6:23.89

 
Team - Holy Cross (Collinsville) Finish Position - 11
Team Score (places): 281 Team Score (times): 1:37:50.14 Ave Time:19:34.03
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1236

Lauren Rutledge

6

46

46

18:09.02

18:09.02

0:00.00

2

1233

Lydia Fluss

6

53

99

19:13.13

37:22.15

1:04.11

3

1234

Melina Huckleberry

6

56

155

19:28.51

56:50.66

1:19.49

4

1235

Caroline Rutledge

6

57

212

19:39.51

1:16:30.17

1:30.49

5

1232

Addison Duke

6

69

281

21:19.97

1:37:50.14

3:10.95

6

1237

Sophia Worth

4

(70)

(351)

21:27.48

1:59:17.62

3:18.46

 
Team - Southwestern Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1059

Andrea Gwillim

8

Less Than 5

 

17:03.35

17:03.35

0:00.00

2

1058

Zoe Bohn

7

Less Than 5

 

22:18.67

39:22.02

5:15.32

 
Team - Trimpe Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1062

Malynn Hannaford

8

Less Than 5

 

16:03.82

16:03.82

0:00.00

2

1061

Madelyn Ehlers

8

Less Than 5

 

19:49.33

35:53.15

3:45.51

3

1066

Megan Stegall

8

Less Than 5

 

21:20.98

57:14.13

5:17.16

4

1063

Mikaylah Madison

8

Less Than 5

 

23:17.48

1:20:31.61

7:13.66

 
Team - St. Mark's Lutheran Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1247

Kadence Bockhorn

7

Less Than 5

 

14:12.65

14:12.65

0:00.00

2

1246

Aubrianna Bockhorn

4

Less Than 5

 

14:45.42

28:58.07

0:32.77

3

1248

Grace Cronin

6

Less Than 5

 

14:58.60

43:56.67

0:45.95

4

1249

Mia Masterson

7

Less Than 5

 

17:38.51

1:01:35.18

3:25.86

 
Team - Unity Christian (ESL) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1253

Tierney McCottrell

7

Less Than 5

 

17:04.54

17:04.54

0:00.00

2

1252

Jarrica Hardaway

8

Less Than 5

 

17:04.85

34:09.39

0:00.31

3

1254

TeAunta Neal

8

Less Than 5

 

17:24.92

51:34.31

0:20.38

4

1251

Ja'Nae Bolden

7

Less Than 5

 

20:48.87

1:12:23.18

3:44.33

 
Team - Zion Lutheran (Bethalto) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1256

Riley Gwillim

8

Less Than 5

 

17:49.00

17:49.00

0:00.00

2

1255

Emma Eggebrecht

6

Less Than 5

 

19:54.30

37:43.30

2:05.30

 
Team - St. John's Lutheran (Red Bud) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1264

Avery Piel

7

Less Than 5

 

14:46.99

14:46.99

0:00.00

 
Team - Saint Paul Lutheran Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1267

Stacie Bangert

7

Less Than 5

 

14:13.80

14:13.80

0:00.00

2

1269

Ashlyn Mueller

5

Less Than 5

 

17:31.40

31:45.20

3:17.60

 
Team - St. Paul's (Troy) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1250

Samantha Kilzer

8

Less Than 5

 

14:17.48

14:17.48

0:00.00