Southwestern Conference XC Championships

October 16, 2015


Endurance Race Timing http://AthleticTiming.com

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity 3M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

288

Will O'Keefe Granite City

15:25.19

5:08/M

11

 

2

2

358

Kyle Dismukes O'Fallon

15:29.39

5:10/M

9

 

3

3

347

Joey Black O'Fallon

15:30.74

5:10/M

11

 

4

4

89

Brian Gichuru Belleville (West)

15:31.68

5:10/M

11

 

5

5

392

Will VanAlstine O'Fallon

15:35.12

5:12/M

9

 

6

6

365

Alex Harrison O'Fallon

15:35.57

5:12/M

12

 

7

7

287

Andrew O'Keefe Granite City

15:38.95

5:13/M

9

 

8

8

256

Dan Powell Edwardsville

15:39.18

5:13/M

9

 

9

9

260

Franky Romano Edwardsville

15:39.40

5:13/M

10

 

10

10

257

Roland Prenzler Edwardsville

15:40.41

5:13/M

9

 

11

11

11

Arie Macias Alton

15:41.08

5:14/M

11

 

12

12

355

Christopher Conrad O'Fallon

16:07.02

5:22/M

11

 

13

13

49

Amani Franklin Belleville (East)

16:13.37

5:24/M

12

 

14

14

121

Brendan Peterson Collinsville

16:16.79

5:25/M

11

 

15

15

238

Max Hartmann Edwardsville

16:22.70

5:27/M

9

 

16

16

387

Aaron Reuter O'Fallon

16:27.49

5:29/M

11

 

17

17

53

Joseph Kraus Belleville (East)

16:28.21

5:29/M

12

 

18

18

88

Hunter Cason Belleville (West)

16:30.12

5:30/M

12

 

19

19

248

Sam McCormick Edwardsville

16:30.54

5:30/M

11

 

20

20

348

Garrett Blenkush O'Fallon

16:32.87

5:31/M

10

 

21

21

54

Quinten Titchenal Belleville (East)

16:44.89

5:35/M

9

 

22

22

286

Leo Nikonowicz Granite City

16:46.71

5:35/M

11

 

23

23

101

Nate Robben Belleville (West)

16:56.56

5:39/M

11

 

24

24

51

Jackson Howell Belleville (East)

16:58.18

5:39/M

10

 

25

25

55

Dillon Vaupel Belleville (East)

16:58.20

5:39/M

11

 

26

26

289

Jake Roustio Granite City

16:58.66

5:39/M

11

 

27

27

8

Jett Durr Alton

17:05.91

5:42/M

12

 

28

28

99

Isreal Renteria Belleville (West)

17:07.99

5:42/M

12

 

29

29

259

Luke Raffaelle Edwardsville

17:09.35

5:43/M

11

 

30

30

6

Kelvin Cummings Alton

17:09.77

5:43/M

10

 

31

31

98

Jimmy Reed Belleville (West)

17:11.37

5:44/M

10

 

32

32

231

Jonah Durbin Edwardsville

17:12.34

5:44/M

9

 

33

33

122

Jacob Sewell Collinsville

17:12.98

5:44/M

10

 

34

34

100

Lucas Robben Belleville (West)

17:16.01

5:45/M

10

 

35

35

9

Sam Gentelin Alton

17:29.84

5:50/M

11

 

36

36

50

Patrick Gaul Belleville (East)

17:36.04

5:52/M

12

 

37

37

284

Kariem Ali Granite City

17:37.06

5:52/M

11

 

38

38

12

James Steinman Alton

17:51.22

5:57/M

11

 

39

39

120

Robert Frisbee Collinsville

17:51.64

5:57/M

11

 

40

40

7

Alex Davis Alton

17:52.66

5:57/M

11

 

41

41

10

Ethan Grassle Alton

17:57.09

5:59/M

9

 

42

42

119

Drake Claxton Collinsville

18:01.56

6:00/M

12

 

43

43

94

Ethan Lamons Belleville (West)

18:04.76

6:01/M

11

 

44

44

123

Cameron Tanzyus Collinsville

18:16.79

6:05/M

12

 

45

45

118

Will Autenrieth Collinsville

18:23.51

6:08/M

11

 

46

46

290

Aiden Sampson Granite City

18:28.87

6:09/M

10

 

47

47

65

Anthony Mannino Belleville (East)

18:32.27

6:11/M

9

 

48

48

117

Richard Alexander Collinsville

18:35.86

6:12/M

11

 

49

49

285

Eri Neri Granite City

18:45.23

6:15/M

9

 

 

Overall Finish List - Boys

 

Boys JV 3M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

261

Jacob Schoenthal Edwardsville

16:35.50

5:32/M

11

 

2

2

352

Lucas Capistrant O'Fallon

16:36.77

5:32/M

10

 

3

3

351

Ryan Byrnes O'Fallon

16:43.03

5:34/M

12

 

4

4

362

Matthew Gilster O'Fallon

16:43.05

5:34/M

10

 

5

5

266

Matt Swanson Edwardsville

16:57.96

5:39/M

10

 

6

6

393

Caleb Walton O'Fallon

17:01.79

5:40/M

12

 

7

7

396

Johnathon Whitaker O'Fallon

17:02.87

5:41/M

11

 

8

8

346

D'Angelo Baker O'Fallon

17:03.93

5:41/M

12

 

9

9

366

Ashton Hess O'Fallon

17:04.02

5:41/M

9

 

10

10

234

Tyler Farrar Edwardsville

17:04.41

5:41/M

11

 

11

(> 7)

399

Hayden Ybarra O'Fallon

17:05.98

5:42/M

10

 

12

11

245

Cameron Johnston Edwardsville

17:08.92

5:43/M

11

 

13

12

255

Holden Potter Edwardsville

17:26.55

5:49/M

10

 

14

(> 7)

398

Spencer Woll O'Fallon

17:28.52

5:49/M

10

 

15

13

226

Todd Baxter Edwardsville

17:30.89

5:50/M

9

 

16

(> 7)

369

James Kelly O'Fallon

17:31.32

5:50/M

9

 

17

(> 7)

373

Brendan Krell O'Fallon

17:31.62

5:50/M

9

 

18

(> 7)

374

TJ Lambert O'Fallon

17:34.92

5:51/M

12

 

19

14

224

Nick Aramowicz Edwardsville

17:34.95

5:51/M

12

 

20

(> 7)

263

Thomas Siganga Edwardsville

17:36.58

5:52/M

10

 

21

(> 7)

267

Grant Theide Edwardsville

17:41.85

5:54/M

11

 

22

(> 7)

265

Dean Stuart Edwardsville

17:49.99

5:56/M

10

 

23

(> 7)

249

Andrew Meng Edwardsville

17:50.61

5:57/M

10

 

24

15

102

Cameron Smith Belleville (West)

17:50.91

5:57/M

9

 

25

(> 7)

370

Nick Kelly O'Fallon

17:54.07

5:58/M

12

 

26

(> 7)

240

Wyatt Hennig Edwardsville

17:54.67

5:58/M

10

 

27

(> 7)

375

Braedan Lay O'Fallon

17:54.86

5:58/M

9

 

28

(> 7)

381

Gunnar Moffitt O'Fallon

17:55.67

5:58/M

10

 

29

(> 7)

385

Jacob O'Neill O'Fallon

17:56.64

5:59/M

12

 

30

(> 7)

357

Noah Decker O'Fallon

17:57.49

5:59/M

9

 

31

(> 7)

359

Eamonn Dixon O'Fallon

17:57.60

5:59/M

9

 

32

(> 7)

229

Kevin Cushing Edwardsville

17:58.22

5:59/M

10

 

33

(> 7)

271

Jack Viagniaux Edwardsville

17:58.43

5:59/M

11

 

34

(> 7)

236

Jop Gielingh Edwardsville

18:02.38

6:01/M

9

 

35

(> 7)

378

Ryan Mank O'Fallon

18:05.27

6:02/M

10

 

36

(> 7)

275

Corey Wilkinson Edwardsville

18:05.35

6:02/M

11

 

37

16

126

Ben Carlson Collinsville

18:07.49

6:02/M

11

 

38

17

92

Ian Kern Belleville (West)

18:08.33

6:03/M

11

 

39

18

52

Brendan Karwoski Belleville (East)

18:14.10

6:05/M

12

 

40

19

18

Tate Kuithe Alton

18:15.85

6:05/M

12

 

41

(> 7)

353

Zachary Claxton O'Fallon

18:16.72

6:05/M

9

 

42

20

23

Zak Wilson Alton

18:16.91

6:05/M

9

 

43

(> 7)

350

Brock Bundy O'Fallon

18:19.69

6:06/M

10

 

44

(> 7)

225

Mathew Barton Edwardsville

18:21.01

6:07/M

11

 

45

21

86

Zach Brown-Rogers Belleville (West)

18:23.11

6:08/M

10

 

46

(> 7)

389

Tyler Sexton O'Fallon

18:23.60

6:08/M

9

 

47

22

128

Benito Hernandez Collinsville

18:23.62

6:08/M

10

 

48

23

132

Blake Risler Collinsville

18:24.77

6:08/M

9

 

49

(> 7)

386

Jonathon Prouhet O'Fallon

18:30.25

6:10/M

10

 

50

24

299

Tyler Tindall Granite City

18:33.18

6:11/M

10

 

51

25

97

Brendan Preston Belleville (West)

18:35.15

6:12/M

11

 

52

(> 7)

239

Will Hengehold Edwardsville

18:39.49

6:13/M

10

 

53

26

16

Christian Held Alton

18:40.22

6:13/M

12

 

54

(> 7)

252

Brett Polinski Edwardsville

18:41.49

6:14/M

11

 

55

27

61

Nicholas Hill Belleville (East)

18:41.59

6:14/M

10

 

56

28

136

Nathan Stehman Collinsville

18:42.40

6:14/M

10

 

57

29

21

Joe Steinman Alton

18:46.62

6:15/M

11

 

58

(> 7)

349

Michael Brown O'Fallon

18:48.99

6:16/M

12

 

59

30

71

Landon Theiss Belleville (East)

18:49.10

6:16/M

9

 

60

31

129

Diego Hernandez Collinsville

18:50.78

6:17/M

9

 

61

32

62

Alexander LaSalvia Belleville (East)

18:50.90

6:17/M

12

 

62

33

104

John Wildermuth Belleville (West)

18:51.01

6:17/M

9

 

63

34

130

Justin Peterson Collinsville

18:58.93

6:19/M

9

 

64

35

295

Donald James Granite City

19:00.58

6:20/M

9

 

65

36

298

Joshua Royce Granite City

19:00.66

6:20/M

11

 

66

37

135

Shane Sand Collinsville

19:02.09

6:21/M

10

 

67

(> 7)

232

Tyler Duty Edwardsville

19:02.60

6:21/M

9

 

68

(> 7)

367

Riley Hinton O'Fallon

19:04.62

6:21/M

9

 

69

(> 7)

243

Tyler Herman Edwardsville

19:05.09

6:22/M

12

 

70

(> 7)

390

Austin Stout O'Fallon

19:08.81

6:23/M

12

 

71

(> 7)

397

Alex Wilhelm O'Fallon

19:09.13

6:23/M

9

 

72

(> 7)

363

Shane Hall O'Fallon

19:11.06

6:24/M

9

 

73

(> 7)

274

Chase Wernex Edwardsville

19:11.24

6:24/M

11

 

74

38

293

Tramel Ellis Granite City

19:15.23

6:25/M

9

 

75

39

69

Steven Siemonsma Belleville (East)

19:21.43

6:27/M

9

 

76

(> 7)

361

TJ Ferrenbach O'Fallon

19:22.73

6:27/M

10

 

77

40

90

Justin Goerger Belleville (West)

19:26.09

6:29/M

9

 

78

(> 7)

251

Josh Perry Edwardsville

19:26.79

6:29/M

9

 

79

(> 7)

364

Travis Halverson O'Fallon

19:27.98

6:29/M

9

 

80

(> 7)

388

Ethan Reuter O'Fallon

19:29.13

6:30/M

9

 

81

(> 7)

250

Joe Paoluci Edwardsville

19:29.61

6:30/M

10

 

82

(> 7)

379

Justin McMahon O'Fallon

19:32.26

6:31/M

9

 

83

(> 7)

368

Kyle Jarrell O'Fallon

19:35.10

6:32/M

11

 

84

41

57

Jonathon Brueggemann Belleville (East)

19:37.03

6:32/M

11

 

85

42

291

Jack Blomme Granite City

19:39.57

6:33/M

10

 

86

(> 7)

356

Joey Deagan O'Fallon

19:57.84

6:39/M

9

 

87

(> 7)

360

Joshua Dodge O'Fallon

20:02.69

6:41/M

11

 

88

(> 7)

230

Myles Daugherty Edwardsville

20:04.57

6:41/M

10

 

89

(> 7)

270

Austin Turner Edwardsville

20:13.13

6:44/M

11

 

90

(> 7)

391

Aaron Valentine O'Fallon

20:17.27

6:46/M

10

 

91

(> 7)

244

Zach Herman Edwardsville

20:18.57

6:46/M

12

 

92

43

95

Garrett McNally Belleville (West)

20:19.68

6:46/M

10

 

93

(> 7)

262

Ryan Shustrin Edwardsville

20:21.55

6:47/M

10

 

94

44

296

Trent Jones Granite City

20:26.77

6:49/M

12

 

95

(> 7)

134

Esaul Sanchez Collinsville

20:26.77

6:49/M

9

 

96

(> 7)

345

Brent Anderson O'Fallon

20:31.46

6:50/M

12

 

97

(> 7)

91

Thomas Hepfer Belleville (West)

20:34.30

6:51/M

9

 

98

(> 7)

233

Tate Elie Edwardsville

20:37.62

6:52/M

9

 

99

(> 7)

377

Matthew Lee O'Fallon

20:38.08

6:53/M

12

 

100

(> 7)

131

Caleb Pikoriatis Collinsville

20:38.48

6:53/M

11

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

45

13

Alex Basler Alton

20:39.46

6:53/M

11

 

102

(> 7)

87

Derek Buss Belleville (West)

20:45.29

6:55/M

9

 

103

(> 7)

273

Alex Wernex Edwardsville

21:04.48

7:01/M

9

 

104

(> 7)

354

Andrew Combs O'Fallon

21:09.72

7:03/M

9

 

105

46

68

Allen Ruesink Belleville (East)

21:21.42

7:07/M

9

 

106

(> 7)

246

Pradeep Kandula Edwardsville

21:41.42

7:14/M

12

 

107

(> 7)

84

Deshaun Brown Belleville (West)

21:43.79

7:14/M

10

 

108

(> 7)

254

Cameron Potter Edwardsville

21:48.19

7:16/M

11

 

109

(> 7)

384

Griffin O'Neill O'Fallon

21:53.47

7:18/M

10

 

110

(> 7)

56

Dwayne Acoff Belleville (East)

21:59.33

7:20/M

10

 

111

47

15

Andrew Das Alton

22:12.53

7:24/M

11

 

112

(> 7)

272

Alex Welch Edwardsville

22:20.66

7:27/M

9

 

113

(> 7)

103

Luke Trapp Belleville (West)

22:23.73

7:28/M

9

 

114

(> 7)

96

Garrett Moore Belleville (West)

22:25.09

7:28/M

10

 

115

(> 7)

93

Hunter Laminack Belleville (West)

22:27.07

7:29/M

9

 

116

(> 7)

64

victor Ly Belleville (East)

24:34.63

8:11/M

12

 

117

48

14

Daniel Bower Alton

24:40.51

8:13/M

10

 

118

(> 7)

133

Matthew Roeck Collinsville

24:49.66

8:16/M

9

 

119

(> 7)

66

Sixx Morrow Belleville (East)

25:14.28

8:25/M

10

 

120

49

297

Isaiah Mizell Granite City

25:16.68

8:25/M

10

 

121

(> 7)

63

Scott Lee Belleville (East)

26:18.39

8:46/M

12

 

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity 3M

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

O'Fallon

28

2

3

5

6

12

16

20

 

 

Top 5 Times: 1:18:17.84

 

2

Edwardsville

61

8

9

10

15

19

29

32

 

 

Top 5 Times: 1:19:52.23

 

3

Granite City

93

1

7

22

26

37

46

49

 

 

Top 5 Times: 1:22:26.57

 

4

Belleville (East)

100

13

17

21

24

25

36

47

 

 

Top 5 Times: 1:23:22.85

 

5

Belleville (West)

104

4

18

23

28

31

34

43

 

 

Top 5 Times: 1:23:17.72

 

6

Alton

141

11

27

30

35

38

40

41

 

 

Top 5 Times: 1:25:17.82

 

7

Collinsville

172

14

33

39

42

44

45

48

 

 

Top 5 Times: 1:27:39.76

 
 

Team Summary Report - Boys

Boys JV 3M

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

O'Fallon

22

2

3

4

6

7

8

9

 

 

Top 5 Times: 1:24:07.51

 

2

Edwardsville

39

1

5

10

11

12

13

14

 

 

Top 5 Times: 1:25:13.34

 

3

Belleville (West)

111

15

17

21

25

33

40

43

 

 

Top 5 Times: 1:31:48.51

 

4

Collinsville

120

16

22

23

28

31

34

37

 

 

Top 5 Times: 1:32:29.06

 

5

Alton

139

19

20

26

29

45

47

48

 

 

Top 5 Times: 1:34:39.06

 

6

Belleville (East)

146

18

27

30

32

39

41

46

 

 

Top 5 Times: 1:33:57.12

 

7

Granite City

175

24

35

36

38

42

44

49

 

 

Top 5 Times: 1:35:29.22

 
 

Final Team Results - Boys

Boys Varsity 3M

Team - O'Fallon Finish Position - 1
Team Score (places): 28 Team Score (times): 1:18:17.84 Ave Time:15:39.57
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

358

Kyle Dismukes

9

2

2

15:29.39

15:29.39

0:00.00

2

347

Joey Black

11

3

5

15:30.74

31:00.13

0:01.35

3

392

Will VanAlstine

9

5

10

15:35.12

46:35.25

0:05.73

4

365

Alex Harrison

12

6

16

15:35.57

1:02:10.82

0:06.18

5

355

Christopher Conrad

11

12

28

16:07.02

1:18:17.84

0:37.63

6

387

Aaron Reuter

11

(16)

(44)

16:27.49

1:34:45.33

0:58.10

7

348

Garrett Blenkush

10

(20)

(64)

16:32.87

1:51:18.20

1:03.48

 
Team - Edwardsville Finish Position - 2
Team Score (places): 61 Team Score (times): 1:19:52.23 Ave Time:15:58.45
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

256

Dan Powell

9

8

8

15:39.18

15:39.18

0:00.00

2

260

Franky Romano

10

9

17

15:39.40

31:18.58

0:00.22

3

257

Roland Prenzler

9

10

27

15:40.41

46:58.99

0:01.23

4

238

Max Hartmann

9

15

42

16:22.70

1:03:21.69

0:43.52

5

248

Sam McCormick

11

19

61

16:30.54

1:19:52.23

0:51.36

6

259

Luke Raffaelle

11

(29)

(90)

17:09.35

1:37:01.58

1:30.17

7

231

Jonah Durbin

9

(32)

(122)

17:12.34

1:54:13.92

1:33.16

 
Team - Granite City Finish Position - 3
Team Score (places): 93 Team Score (times): 1:22:26.57 Ave Time:16:29.31
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

288

Will O'Keefe

11

1

1

15:25.19

15:25.19

0:00.00

2

287

Andrew O'Keefe

9

7

8

15:38.95

31:04.14

0:13.76

3

286

Leo Nikonowicz

11

22

30

16:46.71

47:50.85

1:21.52

4

289

Jake Roustio

11

26

56

16:58.66

1:04:49.51

1:33.47

5

284

Kariem Ali

11

37

93

17:37.06

1:22:26.57

2:11.87

6

290

Aiden Sampson

10

(46)

(139)

18:28.87

1:40:55.44

3:03.68

7

285

Eri Neri

9

(49)

(188)

18:45.23

1:59:40.67

3:20.04

 
Team - Belleville (East) Finish Position - 4
Team Score (places): 100 Team Score (times): 1:23:22.85 Ave Time:16:40.57
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

49

Amani Franklin

12

13

13

16:13.37

16:13.37

0:00.00

2

53

Joseph Kraus

12

17

30

16:28.21

32:41.58

0:14.84

3

54

Quinten Titchenal

9

21

51

16:44.89

49:26.47

0:31.52

4

51

Jackson Howell

10

24

75

16:58.18

1:06:24.65

0:44.81

5

55

Dillon Vaupel

11

25

100

16:58.20

1:23:22.85

0:44.83

6

50

Patrick Gaul

12

(36)

(136)

17:36.04

1:40:58.89

1:22.67

7

65

Anthony Mannino

9

(47)

(183)

18:32.27

1:59:31.16

2:18.90

 
Team - Belleville (West) Finish Position - 5
Team Score (places): 104 Team Score (times): 1:23:17.72 Ave Time:16:39.54
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

89

Brian Gichuru

11

4

4

15:31.68

15:31.68

0:00.00

2

88

Hunter Cason

12

18

22

16:30.12

32:01.80

0:58.44

3

101

Nate Robben

11

23

45

16:56.56

48:58.36

1:24.88

4

99

Isreal Renteria

12

28

73

17:07.99

1:06:06.35

1:36.31

5

98

Jimmy Reed

10

31

104

17:11.37

1:23:17.72

1:39.69

6

100

Lucas Robben

10

(34)

(138)

17:16.01

1:40:33.73

1:44.33

7

94

Ethan Lamons

11

(43)

(181)

18:04.76

1:58:38.49

2:33.08

 
Team - Alton Finish Position - 6
Team Score (places): 141 Team Score (times): 1:25:17.82 Ave Time:17:03.56
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

11

Arie Macias

11

11

11

15:41.08

15:41.08

0:00.00

2

8

Jett Durr

12

27

38

17:05.91

32:46.99

1:24.83

3

6

Kelvin Cummings

10

30

68

17:09.77

49:56.76

1:28.69

4

9

Sam Gentelin

11

35

103

17:29.84

1:07:26.60

1:48.76

5

12

James Steinman

11

38

141

17:51.22

1:25:17.82

2:10.14

6

7

Alex Davis

11

(40)

(181)

17:52.66

1:43:10.48

2:11.58

7

10

Ethan Grassle

9

(41)

(222)

17:57.09

2:01:07.57

2:16.01

 
Team - Collinsville Finish Position - 7
Team Score (places): 172 Team Score (times): 1:27:39.76 Ave Time:17:31.95
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

121

Brendan Peterson

11

14

14

16:16.79

16:16.79

0:00.00

2

122

Jacob Sewell

10

33

47

17:12.98

33:29.77

0:56.19

3

120

Robert Frisbee

11

39

86

17:51.64

51:21.41

1:34.85

4

119

Drake Claxton

12

42

128

18:01.56

1:09:22.97

1:44.77

5

123

Cameron Tanzyus

12

44

172

18:16.79

1:27:39.76

2:00.00

6

118

Will Autenrieth

11

(45)

(217)

18:23.51

1:46:03.27

2:06.72

7

117

Richard Alexander

11

(48)

(265)

18:35.86

2:04:39.13

2:19.07

 

Final Team Results - Boys

 

Boys JV 3M

 
 
Team - O'Fallon Finish Position - 1
Team Score (places): 22 Team Score (times): 1:24:07.51 Ave Time:16:49.50
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

352

Lucas Capistrant

10

2

2

16:36.77

16:36.77

0:00.00

2

351

Ryan Byrnes

12

3

5

16:43.03

33:19.80

0:06.26

3

362

Matthew Gilster

10

4

9

16:43.05

50:02.85

0:06.28

4

393

Caleb Walton

12

6

15

17:01.79

1:07:04.64

0:25.02

5

396

Johnathon Whitaker

11

7

22

17:02.87

1:24:07.51

0:26.10

6

346

D'Angelo Baker

12

(8)

(30)

17:03.93

1:41:11.44

0:27.16

7

366

Ashton Hess

9

(9)

(39)

17:04.02

1:58:15.46

0:27.25

8

399

Hayden Ybarra

10

More Than 7

 

17:05.98

2:15:21.44

0:29.21

9

398

Spencer Woll

10

More Than 7

 

17:28.52

2:32:49.96

0:51.75

10

369

James Kelly

9

More Than 7

 

17:31.32

2:50:21.28

0:54.55

11

373

Brendan Krell

9

More Than 7

 

17:31.62

3:07:52.90

0:54.85

12

374

TJ Lambert

12

More Than 7

 

17:34.92

3:25:27.82

0:58.15

13

370

Nick Kelly

12

More Than 7

 

17:54.07

3:43:21.89

1:17.30

14

375

Braedan Lay

9

More Than 7

 

17:54.86

4:01:16.75

1:18.09

15

381

Gunnar Moffitt

10

More Than 7

 

17:55.67

4:19:12.42

1:18.90

16

385

Jacob O'Neill

12

More Than 7

 

17:56.64

4:37:09.06

1:19.87

17

357

Noah Decker

9

More Than 7

 

17:57.49

4:55:06.55

1:20.72

18

359

Eamonn Dixon

9

More Than 7

 

17:57.60

5:13:04.15

1:20.83

19

378

Ryan Mank

10

More Than 7

 

18:05.27

5:31:09.42

1:28.50

20

353

Zachary Claxton

9

More Than 7

 

18:16.72

5:49:26.14

1:39.95

21

350

Brock Bundy

10

More Than 7

 

18:19.69

6:07:45.83

1:42.92

22

389

Tyler Sexton

9

More Than 7

 

18:23.60

6:26:09.43

1:46.83

23

386

Jonathon Prouhet

10

More Than 7

 

18:30.25

6:44:39.68

1:53.48

24

349

Michael Brown

12

More Than 7

 

18:48.99

7:03:28.67

2:12.22

25

367

Riley Hinton

9

More Than 7

 

19:04.62

7:22:33.29

2:27.85

26

390

Austin Stout

12

More Than 7

 

19:08.81

7:41:42.10

2:32.04

27

397

Alex Wilhelm

9

More Than 7

 

19:09.13

8:00:51.23

2:32.36

28

363

Shane Hall

9

More Than 7

 

19:11.06

8:20:02.29

2:34.29

29

361

TJ Ferrenbach

10

More Than 7

 

19:22.73

8:39:25.02

2:45.96

30

364

Travis Halverson

9

More Than 7

 

19:27.98

8:58:53.00

2:51.21

31

388

Ethan Reuter

9

More Than 7

 

19:29.13

9:18:22.13

2:52.36

32

379

Justin McMahon

9

More Than 7

 

19:32.26

9:37:54.39

2:55.49

33

368

Kyle Jarrell

11

More Than 7

 

19:35.10

9:57:29.49

2:58.33

34

356

Joey Deagan

9

More Than 7

 

19:57.84

10:17:27.33

3:21.07

35

360

Joshua Dodge

11

More Than 7

 

20:02.69

10:37:30.02

3:25.92

36

391

Aaron Valentine

10

More Than 7

 

20:17.27

10:57:47.29

3:40.50

37

345

Brent Anderson

12

More Than 7

 

20:31.46

11:18:18.75

3:54.69

38

377

Matthew Lee

12

More Than 7

 

20:38.08

11:38:56.83

4:01.31

39

354

Andrew Combs

9

More Than 7

 

21:09.72

12:00:06.55

4:32.95

40

384

Griffin O'Neill

10

More Than 7

 

21:53.47

12:22:00.02

5:16.70

 
Team - Edwardsville Finish Position - 2
Team Score (places): 39 Team Score (times): 1:25:13.34 Ave Time:17:02.67
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

261

Jacob Schoenthal

11

1

1

16:35.50

16:35.50

0:00.00

2

266

Matt Swanson

10

5

6

16:57.96

33:33.46

0:22.46

3

234

Tyler Farrar

11

10

16

17:04.41

50:37.87

0:28.91

4

245

Cameron Johnston

11

11

27

17:08.92

1:07:46.79

0:33.42

5

255

Holden Potter

10

12

39

17:26.55

1:25:13.34

0:51.05

6

226

Todd Baxter

9

(13)

(52)

17:30.89

1:42:44.23

0:55.39

7

224

Nick Aramowicz

12

(14)

(66)

17:34.95

2:00:19.18

0:59.45

8

263

Thomas Siganga

10

More Than 7

 

17:36.58

2:17:55.76

1:01.08

9

267

Grant Theide

11

More Than 7

 

17:41.85

2:35:37.61

1:06.35

10

265

Dean Stuart

10

More Than 7

 

17:49.99

2:53:27.60

1:14.49

11

249

Andrew Meng

10

More Than 7

 

17:50.61

3:11:18.21

1:15.11

12

240

Wyatt Hennig

10

More Than 7

 

17:54.67

3:29:12.88

1:19.17

13

229

Kevin Cushing

10

More Than 7

 

17:58.22

3:47:11.10

1:22.72

14

271

Jack Viagniaux

11

More Than 7

 

17:58.43

4:05:09.53

1:22.93

15

236

Jop Gielingh

9

More Than 7

 

18:02.38

4:23:11.91

1:26.88

16

275

Corey Wilkinson

11

More Than 7

 

18:05.35

4:41:17.26

1:29.85

17

225

Mathew Barton

11

More Than 7

 

18:21.01

4:59:38.27

1:45.51

18

239

Will Hengehold

10

More Than 7

 

18:39.49

5:18:17.76

2:03.99

19

252

Brett Polinski

11

More Than 7

 

18:41.49

5:36:59.25

2:05.99

20

232

Tyler Duty

9

More Than 7

 

19:02.60

5:56:01.85

2:27.10

21

243

Tyler Herman

12

More Than 7

 

19:05.09

6:15:06.94

2:29.59

22

274

Chase Wernex

11

More Than 7

 

19:11.24

6:34:18.18

2:35.74

23

251

Josh Perry

9

More Than 7

 

19:26.79

6:53:44.97

2:51.29

24

250

Joe Paoluci

10

More Than 7

 

19:29.61

7:13:14.58

2:54.11

25

230

Myles Daugherty

10

More Than 7

 

20:04.57

7:33:19.15

3:29.07

26

270

Austin Turner

11

More Than 7

 

20:13.13

7:53:32.28

3:37.63

27

244

Zach Herman

12

More Than 7

 

20:18.57

8:13:50.85

3:43.07

28

262

Ryan Shustrin

10

More Than 7

 

20:21.55

8:34:12.40

3:46.05

29

233

Tate Elie

9

More Than 7

 

20:37.62

8:54:50.02

4:02.12

30

273

Alex Wernex

9

More Than 7

 

21:04.48

9:15:54.50

4:28.98

31

246

Pradeep Kandula

12

More Than 7

 

21:41.42

9:37:35.92

5:05.92

32

254

Cameron Potter

11

More Than 7

 

21:48.19

9:59:24.11

5:12.69

33

272

Alex Welch

9

More Than 7

 

22:20.66

10:21:44.77

5:45.16

 
Team - Belleville (West) Finish Position - 3
Team Score (places): 111 Team Score (times): 1:31:48.51 Ave Time:18:21.70
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

102

Cameron Smith

9

15

15

17:50.91

17:50.91

0:00.00

2

92

Ian Kern

11

17

32

18:08.33

35:59.24

0:17.42

3

86

Zach Brown-Rogers

10

21

53

18:23.11

54:22.35

0:32.20

4

97

Brendan Preston

11

25

78

18:35.15

1:12:57.50

0:44.24

5

104

John Wildermuth

9

33

111

18:51.01

1:31:48.51

1:00.10

6

90

Justin Goerger

9

(40)

(151)

19:26.09

1:51:14.60

1:35.18

7

95

Garrett McNally

10

(43)

(194)

20:19.68

2:11:34.28

2:28.77

8

91

Thomas Hepfer

9

More Than 7

 

20:34.30

2:32:08.58

2:43.39

9

87

Derek Buss

9

More Than 7

 

20:45.29

2:52:53.87

2:54.38

10

84

Deshaun Brown

10

More Than 7

 

21:43.79

3:14:37.66

3:52.88

11

103

Luke Trapp

9

More Than 7

 

22:23.73

3:37:01.39

4:32.82

12

96

Garrett Moore

10

More Than 7

 

22:25.09

3:59:26.48

4:34.18

13

93

Hunter Laminack

9

More Than 7

 

22:27.07

4:21:53.55

4:36.16

 
Team - Collinsville Finish Position - 4
Team Score (places): 120 Team Score (times): 1:32:29.06 Ave Time:18:29.81
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

126

Ben Carlson

11

16

16

18:07.49

18:07.49

0:00.00

2

128

Benito Hernandez

10

22

38

18:23.62

36:31.11

0:16.13

3

132

Blake Risler

9

23

61

18:24.77

54:55.88

0:17.28

4

136

Nathan Stehman

10

28

89

18:42.40

1:13:38.28

0:34.91

5

129

Diego Hernandez

9

31

120

18:50.78

1:32:29.06

0:43.29

6

130

Justin Peterson

9

(34)

(154)

18:58.93

1:51:27.99

0:51.44

7

135

Shane Sand

10

(37)

(191)

19:02.09

2:10:30.08

0:54.60

8

134

Esaul Sanchez

9

More Than 7

 

20:26.77

2:30:56.85

2:19.28

9

131

Caleb Pikoriatis

11

More Than 7

 

20:38.48

2:51:35.33

2:30.99

10

133

Matthew Roeck

9

More Than 7

 

24:49.66

3:16:24.99

6:42.17

 
Team - Alton Finish Position - 5
Team Score (places): 139 Team Score (times): 1:34:39.06 Ave Time:18:55.81
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

18

Tate Kuithe

12

19

19

18:15.85

18:15.85

0:00.00

2

23

Zak Wilson

9

20

39

18:16.91

36:32.76

0:01.06

3

16

Christian Held

12

26

65

18:40.22

55:12.98

0:24.37

4

21

Joe Steinman

11

29

94

18:46.62

1:13:59.60

0:30.77

5

13

Alex Basler

11

45

139

20:39.46

1:34:39.06

2:23.61

6

15

Andrew Das

11

(47)

(186)

22:12.53

1:56:51.59

3:56.68

7

14

Daniel Bower

10

(48)

(234)

24:40.51

2:21:32.10

6:24.66

 
Team - Belleville (East) Finish Position - 6
Team Score (places): 146 Team Score (times): 1:33:57.12 Ave Time:18:47.42
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

52

Brendan Karwoski

12

18

18

18:14.10

18:14.10

0:00.00

2

61

Nicholas Hill

10

27

45

18:41.59

36:55.69

0:27.49

3

71

Landon Theiss

9

30

75

18:49.10

55:44.79

0:35.00

4

62

Alexander LaSalvia

12

32

107

18:50.90

1:14:35.69

0:36.80

5

69

Steven Siemonsma

9

39

146

19:21.43

1:33:57.12

1:07.33

6

57

Jonathon Brueggemann

11

(41)

(187)

19:37.03

1:53:34.15

1:22.93

7

68

Allen Ruesink

9

(46)

(233)

21:21.42

2:14:55.57

3:07.32

8

56

Dwayne Acoff

10

More Than 7

 

21:59.33

2:36:54.90

3:45.23

9

64

victor Ly

12

More Than 7

 

24:34.63

3:01:29.53

6:20.53

10

66

Sixx Morrow

10

More Than 7

 

25:14.28

3:26:43.81

7:00.18

11

63

Scott Lee

12

More Than 7

 

26:18.39

3:53:02.20

8:04.29

 
Team - Granite City Finish Position - 7
Team Score (places): 175 Team Score (times): 1:35:29.22 Ave Time:19:05.84
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

299

Tyler Tindall

10

24

24

18:33.18

18:33.18

0:00.00

2

295

Donald James

9

35

59

19:00.58

37:33.76

0:27.40

3

298

Joshua Royce

11

36

95

19:00.66

56:34.42

0:27.48

4

293

Tramel Ellis

9

38

133

19:15.23

1:15:49.65

0:42.05

5

291

Jack Blomme

10

42

175

19:39.57

1:35:29.22

1:06.39

6

296

Trent Jones

12

(44)

(219)

20:26.77

1:55:55.99

1:53.59

7

297

Isaiah Mizell

10

(49)

(268)

25:16.68

2:21:12.67

6:43.50

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity 3M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

344

Brooke Witzel O'Fallon

18:27.16

6:09/M

10

 

2

2

307

Caitlyn Clinton O'Fallon

18:35.87

6:12/M

12

 

3

3

193

Julianna Determan Edwardsville

18:40.28

6:13/M

11

 

4

4

211

Maddie Miller Edwardsville

18:45.31

6:15/M

9

 

5

5

72

Sarah Dintleman Belleville (West)

18:51.92

6:17/M

12

 

6

6

216

Rachel Schoenecker Edwardsville

18:53.07

6:18/M

12

 

7

7

192

Kiara Delgado Edwardsville

18:53.12

6:18/M

9

 

8

8

309

Maddie Collins O'Fallon

18:54.87

6:18/M

10

 

9

9

320

Danna Jenkins O'Fallon

18:59.87

6:20/M

11

 

10

10

209

Lauren Meyer Edwardsville

19:00.94

6:20/M

9

 

11

11

329

Hannah Nabb O'Fallon

19:10.42

6:23/M

12

 

12

12

25

Sarah Gompers Belleville (East)

19:20.47

6:27/M

12

 

13

13

220

Melissa Spencer Edwardsville

19:24.33

6:28/M

10

 

14

14

27

Haley Inyart Belleville (East)

19:47.60

6:36/M

12

 

15

15

322

Anna Langevin O'Fallon

19:53.33

6:38/M

12

 

16

16

185

Kennison Adams Edwardsville

19:56.54

6:39/M

10

 

17

17

336

Sam Tidwell O'Fallon

20:04.61

6:41/M

12

 

18

18

29

Alexandra Mueller Belleville (East)

20:10.94

6:43/M

9

 

19

19

105

Andrea Frerker Collinsville

20:34.64

6:51/M

11

 

20

20

276

Alyssa Comer Granite City

20:47.16

6:56/M

10

 

21

21

26

Sydney Hartung Belleville (East)

21:08.00

7:03/M

11

 

22

22

76

Brigid Keeley Belleville (West)

21:14.71

7:05/M

12

 

23

23

110

Cindy Morales Collinsville

21:19.08

7:06/M

12

 

24

24

31

Seleiya Wilson Belleville (East)

21:22.91

7:07/M

10

 

25

25

77

Kayla Kokotovich Belleville (West)

21:29.63

7:10/M

9

 

26

26

281

Kori Nesbit Granite City

21:34.04

7:11/M

12

 

27

27

109

Emma Marciak Collinsville

21:55.49

7:18/M

12

 

28

28

111

Kayla Tirey Collinsville

21:57.14

7:19/M

10

 

29

29

38

Ariana Glass Belleville (East)

22:13.88

7:24/M

10

 

30

30

279

Alexandra McLaren Granite City

22:27.46

7:29/M

10

 

31

31

78

Kara Luechtefeld Belleville (West)

22:28.13

7:29/M

12

 

32

32

82

Ana Sauerwein Belleville (West)

22:35.32

7:32/M

12

 

33

(< 5)

4

Tayton Kuebli Alton

22:40.33

7:33/M

11

 

34

33

108

Anja Kruger Collinsville

22:42.35

7:34/M

10

 

35

34

278

Tara Khounsana Granite City

23:09.60

7:43/M

10

 

36

(< 5)

3

Savanna Durr Alton

23:15.92

7:45/M

12

 

37

35

30

Rami Reynolds Belleville (East)

23:33.87

7:51/M

12

 

38

36

73

Alyssa Frakes Belleville (West)

23:59.67

8:00/M

10

 

39

37

106

Christine Frisbee Collinsville

24:15.62

8:05/M

10

 

40

38

277

Emily Johnson Granite City

24:27.71

8:09/M

9

 

41

39

107

Addyson Horras Collinsville

24:49.48

8:16/M

10

 

42

40

282

Mariah Vaughn Granite City

25:07.05

8:22/M

10

 

43

(< 5)

1

Madeline Croxford Alton

26:07.06

8:42/M

10

 

44

41

81

Olivia Rowan Belleville (West)

28:28.15

9:29/M

12

 

45

42

280

Jaden Myint Granite City

31:45.29

10:35/M

9

 

 

Overall Finish List - Girls

 

Girls JV 3M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

186

Haley Allard Edwardsville

19:05.86

6:22/M

10

 

2

2

331

Kaileigh Perrier O'Fallon

19:16.96

6:25/M

10

 

3

3

325

Katie Mank O'Fallon

19:20.30

6:27/M

9

 

4

4

194

Honor Dimick Edwardsville

19:20.81

6:27/M

10

 

5

5

219

Katelyn Singh Edwardsville

19:31.76

6:30/M

10

 

6

6

201

Emma Hensley Edwardsville

19:55.41

6:38/M

9

 

7

7

319

Kylie James O'Fallon

19:59.71

6:40/M

10

 

8

8

333

Annie Roberts O'Fallon

20:08.90

6:43/M

11

 

9

9

338

Janelle Vollmer O'Fallon

20:31.79

6:50/M

11

 

10

10

328

Casey Moffitt O'Fallon

20:37.57

6:52/M

12

 

11

11

205

Rachel Kubicek Edwardsville

20:39.99

6:53/M

9

 

12

12

305

Carissa Christensen O'Fallon

20:40.79

6:53/M

10

 

13

13

215

Caitlyn Scheibal Edwardsville

20:48.75

6:56/M

11

 

14

(> 7)

316

Abby George O'Fallon

21:00.11

7:00/M

9

 

15

(> 7)

330

Taylor Peck O'Fallon

21:11.48

7:04/M

9

 

16

(> 7)

310

Ashley Cornuet O'Fallon

21:11.56

7:04/M

12

 

17

14

191

Dianna Craig Edwardsville

21:17.21

7:06/M

11

 

18

(> 7)

188

Savannah Brannen Edwardsville

21:19.76

7:06/M

11

 

19

(> 7)

222

Grace Thompson Edwardsville

21:24.25

7:08/M

12

 

20

(> 7)

315

Sabrina Favela O'Fallon

21:24.51

7:08/M

10

 

21

(> 7)

304

Casey Carter O'Fallon

21:26.72

7:09/M

12

 

22

(> 7)

332

Mary Kate Porath O'Fallon

21:31.30

7:10/M

11

 

23

(> 7)

335

Maggie Sheerin O'Fallon

21:33.51

7:11/M

11

 

24

(> 7)

341

Brooke Westrater O'Fallon

21:48.43

7:16/M

12

 

25

(> 7)

321

Alley Johnson O'Fallon

21:55.27

7:18/M

11

 

26

(> 7)

306

Talia Christensen O'Fallon

21:58.00

7:19/M

10

 

27

(> 7)

221

Hannah Stuart Edwardsville

22:01.10

7:20/M

9

 

28

(> 7)

343

Brenna Witzel O'Fallon

22:05.03

7:22/M

12

 

29

(> 7)

342

Elaina Whorton O'Fallon

22:08.48

7:23/M

11

 

30

15

34

Abigail Anderson Belleville (East)

22:15.28

7:25/M

12

 

31

(> 7)

337

Geryn Van Zwienen O'Fallon

22:16.80

7:25/M

12

 

32

(> 7)

339

Kendra Vollmer O'Fallon

22:20.98

7:27/M

9

 

33

(> 7)

318

Lelsey Ann Hooks O'Fallon

22:26.45

7:29/M

11

 

34

(> 7)

208

Nara Markowitz Edwardsville

22:42.66

7:34/M

11

 

35

(> 7)

303

Erin Byrnes O'Fallon

22:42.96

7:34/M

10

 

36

(> 7)

317

Alexis Guy O'Fallon

22:51.67

7:37/M

11

 

37

16

32

J'Annah Adkins Belleville (East)

22:55.13

7:38/M

9

 

38

(> 7)

199

Kayla Gluntz Edwardsville

23:06.47

7:42/M

10

 

39

(> 7)

327

Kenzi McCormick O'Fallon

23:15.51

7:45/M

11

 

40

(> 7)

308

Victoria Clinton O'Fallon

23:20.62

7:47/M

10

 

41

(> 7)

334

Adriana Scagliarini O'Fallon

23:22.50

7:47/M

9

 

42

17

41

Kaci Hewlett Belleville (East)

23:24.32

7:48/M

10

 

43

18

37

Ceejae Gardner Belleville (East)

23:46.30

7:55/M

12

 

44

(> 7)

311

Hannah Davenport O'Fallon

23:50.35

7:57/M

12

 

45

(> 7)

340

Leah Walton O'Fallon

23:51.51

7:57/M

10

 

46

(< 5)

113

Blerta Beluli Collinsville

24:04.94

8:01/M

10

 

47

19

39

Dasia Harris Belleville (East)

24:06.97

8:02/M

10

 

48

(> 7)

323

Christina Logan O'Fallon

24:13.59

8:04/M

11

 

49

(> 7)

302

Jordan Baskette O'Fallon

24:28.21

8:09/M

9

 

50

(> 7)

195

Katie Edmonds Edwardsville

24:32.85

8:11/M

12

 

51

(> 7)

300

Katarina Ausley O'Fallon

24:56.46

8:19/M

9

 

52

(> 7)

313

Savannah DeLange O'Fallon

24:59.92

8:20/M

9

 

53

(> 7)

212

Maya Noonan Edwardsville

25:12.72

8:24/M

9

 

54

(< 5)

75

Jada Jones Belleville (West)

25:30.20

8:30/M

10

 

55

(< 5)

115

Lexi Horras Collinsville

25:33.30

8:31/M

12

 

56

20

44

Mary Nyambe Belleville (East)

25:33.36

8:31/M

12

 

57

21

43

Tyasia Mckinley Belleville (East)

25:52.70

8:37/M

10

 

58

(< 5)

80

Elizabeth Orchard Belleville (West)

26:16.69

8:45/M

9

 

59

(< 5)

114

Elena Guerrero Collinsville

27:08.72

9:03/M

10

 

60

(> 7)

35

Tristyn Braun Belleville (East)

28:02.16

9:21/M

12

 

61

(< 5)

116

Deyanira Mercado Collinsville

28:09.37

9:23/M

10

 

62

(< 5)

283

Savanah Tyler Granite City

28:51.40

9:37/M

11

 

63

(> 7)

42

Marissa Massey Belleville (East)

33:07.08

11:02/M

10

 

64

(> 7)

33

Keles Alexander Belleville (East)

36:03.74

12:01/M

10

 

Team Summary Report - Girls

Girls Varsity 3M

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Edwardsville

30

3

4

6

7

10

13

16

 

 

Top 5 Times: 1:34:12.72

 

2

O'Fallon

31

1

2

8

9

11

15

17

 

 

Top 5 Times: 1:34:08.19

 

3

Belleville (East)

89

12

14

18

21

24

29

35

 

 

Top 5 Times: 1:41:49.92

 

4

Belleville (West)

115

5

22

25

31

32

36

41

 

 

Top 5 Times: 1:46:39.71

 

5

Collinsville

130

19

23

27

28

33

37

39

 

 

Top 5 Times: 1:48:28.70

 

6

Granite City

148

20

26

30

34

38

40

42

 

 

Top 5 Times: 1:52:25.97

 

Inc.

Alton

3 finishers

 

 

 
 

Team Summary Report - Girls

Girls JV 3M

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Edwardsville

27

1

4

5

6

11

13

14

 

 

Top 5 Times: 1:38:33.83

 

2

O'Fallon

29

2

3

7

8

9

10

12

 

 

Top 5 Times: 1:39:17.66

 

3

Belleville (East)

85

15

16

17

18

19

20

21

 

 

Top 5 Times: 1:56:28.00

 

Inc.

Belleville (West)

2 finishers

 

 

 

Inc.

Collinsville

4 finishers

 

 

 

Inc.

Granite City

1 finishers

 

 

 
 

Final Team Results - Girls

Girls Varsity 3M

Team - Edwardsville Finish Position - 1
Team Score (places): 30 Team Score (times): 1:34:12.72 Ave Time:18:50.54
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

193

Julianna Determan

11

3

3

18:40.28

18:40.28

0:00.00

2

211

Maddie Miller

9

4

7

18:45.31

37:25.59

0:05.03

3

216

Rachel Schoenecker

12

6

13

18:53.07

56:18.66

0:12.79

4

192

Kiara Delgado

9

7

20

18:53.12

1:15:11.78

0:12.84

5

209

Lauren Meyer

9

10

30

19:00.94

1:34:12.72

0:20.66

6

220

Melissa Spencer

10

(13)

(43)

19:24.33

1:53:37.05

0:44.05

7

185

Kennison Adams

10

(16)

(59)

19:56.54

2:13:33.59

1:16.26

 
Team - O'Fallon Finish Position - 2
Team Score (places): 31 Team Score (times): 1:34:08.19 Ave Time:18:49.64
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

344

Brooke Witzel

10

1

1

18:27.16

18:27.16

0:00.00

2

307

Caitlyn Clinton

12

2

3

18:35.87

37:03.03

0:08.71

3

309

Maddie Collins

10

8

11

18:54.87

55:57.90

0:27.71

4

320

Danna Jenkins

11

9

20

18:59.87

1:14:57.77

0:32.71

5

329

Hannah Nabb

12

11

31

19:10.42

1:34:08.19

0:43.26

6

322

Anna Langevin

12

(15)

(46)

19:53.33

1:54:01.52

1:26.17

7

336

Sam Tidwell

12

(17)

(63)

20:04.61

2:14:06.13

1:37.45

 
Team - Belleville (East) Finish Position - 3
Team Score (places): 89 Team Score (times): 1:41:49.92 Ave Time:20:21.98
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

25

Sarah Gompers

12

12

12

19:20.47

19:20.47

0:00.00

2

27

Haley Inyart

12

14

26

19:47.60

39:08.07

0:27.13

3

29

Alexandra Mueller

9

18

44

20:10.94

59:19.01

0:50.47

4

26

Sydney Hartung

11

21

65

21:08.00

1:20:27.01

1:47.53

5

31

Seleiya Wilson

10

24

89

21:22.91

1:41:49.92

2:02.44

6

38

Ariana Glass

10

(29)

(118)

22:13.88

2:04:03.80

2:53.41

7

30

Rami Reynolds

12

(35)

(153)

23:33.87

2:27:37.67

4:13.40

 
Team - Belleville (West) Finish Position - 4
Team Score (places): 115 Team Score (times): 1:46:39.71 Ave Time:21:19.94
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

72

Sarah Dintleman

12

5

5

18:51.92

18:51.92

0:00.00

2

76

Brigid Keeley

12

22

27

21:14.71

40:06.63

2:22.79

3

77

Kayla Kokotovich

9

25

52

21:29.63

1:01:36.26

2:37.71

4

78

Kara Luechtefeld

12

31

83

22:28.13

1:24:04.39

3:36.21

5

82

Ana Sauerwein

12

32

115

22:35.32

1:46:39.71

3:43.40

6

73

Alyssa Frakes

10

(36)

(151)

23:59.67

2:10:39.38

5:07.75

7

81

Olivia Rowan

12

(41)

(192)

28:28.15

2:39:07.53

9:36.23

 
Team - Collinsville Finish Position - 5
Team Score (places): 130 Team Score (times): 1:48:28.70 Ave Time:21:41.74
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

105

Andrea Frerker

11

19

19

20:34.64

20:34.64

0:00.00

2

110

Cindy Morales

12

23

42

21:19.08

41:53.72

0:44.44

3

109

Emma Marciak

12

27

69

21:55.49

1:03:49.21

1:20.85

4

111

Kayla Tirey

10

28

97

21:57.14

1:25:46.35

1:22.50

5

108

Anja Kruger

10

33

130

22:42.35

1:48:28.70

2:07.71

6

106

Christine Frisbee

10

(37)

(167)

24:15.62

2:12:44.32

3:40.98

7

107

Addyson Horras

10

(39)

(206)

24:49.48

2:37:33.80

4:14.84

 
Team - Granite City Finish Position - 6
Team Score (places): 148 Team Score (times): 1:52:25.97 Ave Time:22:29.19
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

276

Alyssa Comer

10

20

20

20:47.16

20:47.16

0:00.00

2

281

Kori Nesbit

12

26

46

21:34.04

42:21.20

0:46.88

3

279

Alexandra McLaren

10

30

76

22:27.46

1:04:48.66

1:40.30

4

278

Tara Khounsana

10

34

110

23:09.60

1:27:58.26

2:22.44

5

277

Emily Johnson

9

38

148

24:27.71

1:52:25.97

3:40.55

6

282

Mariah Vaughn

10

(40)

(188)

25:07.05

2:17:33.02

4:19.89

7

280

Jaden Myint

9

(42)

(230)

31:45.29

2:49:18.31

10:58.13

 
Team - Alton Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

4

Tayton Kuebli

11

Less Than 5

 

22:40.33

22:40.33

0:00.00

2

3

Savanna Durr

12

Less Than 5

 

23:15.92

45:56.25

0:35.59

3

1

Madeline Croxford

10

Less Than 5

 

26:07.06

1:12:03.31

3:26.73

 

Final Team Results - Girls

 

Girls JV 3M

 
 
Team - Edwardsville Finish Position - 1
Team Score (places): 27 Team Score (times): 1:38:33.83 Ave Time:19:42.77
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

186

Haley Allard

10

1

1

19:05.86

19:05.86

0:00.00

2

194

Honor Dimick

10

4

5

19:20.81

38:26.67

0:14.95

3

219

Katelyn Singh

10

5

10

19:31.76

57:58.43

0:25.90

4

201

Emma Hensley

9

6

16

19:55.41

1:17:53.84

0:49.55

5

205

Rachel Kubicek

9

11

27

20:39.99

1:38:33.83

1:34.13

6

215

Caitlyn Scheibal

11

(13)

(40)

20:48.75

1:59:22.58

1:42.89

7

191

Dianna Craig

11

(14)

(54)

21:17.21

2:20:39.79

2:11.35

8

188

Savannah Brannen

11

More Than 7

 

21:19.76

2:41:59.55

2:13.90

9

222

Grace Thompson

12

More Than 7

 

21:24.25

3:03:23.80

2:18.39

10

221

Hannah Stuart

9

More Than 7

 

22:01.10

3:25:24.90

2:55.24

11

208

Nara Markowitz

11

More Than 7

 

22:42.66

3:48:07.56

3:36.80

12

199

Kayla Gluntz

10

More Than 7

 

23:06.47

4:11:14.03

4:00.61

13

195

Katie Edmonds

12

More Than 7

 

24:32.85

4:35:46.88

5:26.99

14

212

Maya Noonan

9

More Than 7

 

25:12.72

5:00:59.60

6:06.86

 
Team - O'Fallon Finish Position - 2
Team Score (places): 29 Team Score (times): 1:39:17.66 Ave Time:19:51.53
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

331

Kaileigh Perrier

10

2

2

19:16.96

19:16.96

0:00.00

2

325

Katie Mank

9

3

5

19:20.30

38:37.26

0:03.34

3

319

Kylie James

10

7

12

19:59.71

58:36.97

0:42.75

4

333

Annie Roberts

11

8

20

20:08.90

1:18:45.87

0:51.94

5

338

Janelle Vollmer

11

9

29

20:31.79

1:39:17.66

1:14.83

6

328

Casey Moffitt

12

(10)

(39)

20:37.57

1:59:55.23

1:20.61

7

305

Carissa Christensen

10

(12)

(51)

20:40.79

2:20:36.02

1:23.83

8

316

Abby George

9

More Than 7

 

21:00.11

2:41:36.13

1:43.15

9

330

Taylor Peck

9

More Than 7

 

21:11.48

3:02:47.61

1:54.52

10

310

Ashley Cornuet

12

More Than 7

 

21:11.56

3:23:59.17

1:54.60

11

315

Sabrina Favela

10

More Than 7

 

21:24.51

3:45:23.68

2:07.55

12

304

Casey Carter

12

More Than 7

 

21:26.72

4:06:50.40

2:09.76

13

332

Mary Kate Porath

11

More Than 7

 

21:31.30

4:28:21.70

2:14.34

14

335

Maggie Sheerin

11

More Than 7

 

21:33.51

4:49:55.21

2:16.55

15

341

Brooke Westrater

12

More Than 7

 

21:48.43

5:11:43.64

2:31.47

16

321

Alley Johnson

11

More Than 7

 

21:55.27

5:33:38.91

2:38.31

17

306

Talia Christensen

10

More Than 7

 

21:58.00

5:55:36.91

2:41.04

18

343

Brenna Witzel

12

More Than 7

 

22:05.03

6:17:41.94

2:48.07

19

342

Elaina Whorton

11

More Than 7

 

22:08.48

6:39:50.42

2:51.52

20

337

Geryn Van Zwienen

12

More Than 7

 

22:16.80

7:02:07.22

2:59.84

21

339

Kendra Vollmer

9

More Than 7

 

22:20.98

7:24:28.20

3:04.02

22

318

Lelsey Ann Hooks

11

More Than 7

 

22:26.45

7:46:54.65

3:09.49

23

303

Erin Byrnes

10

More Than 7

 

22:42.96

8:09:37.61

3:26.00

24

317

Alexis Guy

11

More Than 7

 

22:51.67

8:32:29.28

3:34.71

25

327

Kenzi McCormick

11

More Than 7

 

23:15.51

8:55:44.79

3:58.55

26

308

Victoria Clinton

10

More Than 7

 

23:20.62

9:19:05.41

4:03.66

27

334

Adriana Scagliarini

9

More Than 7

 

23:22.50

9:42:27.91

4:05.54

28

311

Hannah Davenport

12

More Than 7

 

23:50.35

10:06:18.26

4:33.39

29

340

Leah Walton

10

More Than 7

 

23:51.51

10:30:09.77

4:34.55

30

323

Christina Logan

11

More Than 7

 

24:13.59

10:54:23.36

4:56.63

31

302

Jordan Baskette

9

More Than 7

 

24:28.21

11:18:51.57

5:11.25

32

300

Katarina Ausley

9

More Than 7

 

24:56.46

11:43:48.03

5:39.50

33

313

Savannah DeLange

9

More Than 7

 

24:59.92

12:08:47.95

5:42.96

 
Team - Belleville (East) Finish Position - 3
Team Score (places): 85 Team Score (times): 1:56:28.00 Ave Time:23:17.60
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

34

Abigail Anderson

12

15

15

22:15.28

22:15.28

0:00.00

2

32

J'Annah Adkins

9

16

31

22:55.13

45:10.41

0:39.85

3

41

Kaci Hewlett

10

17

48

23:24.32

1:08:34.73

1:09.04

4

37

Ceejae Gardner

12

18

66

23:46.30

1:32:21.03

1:31.02

5

39

Dasia Harris

10

19

85

24:06.97

1:56:28.00

1:51.69

6

44

Mary Nyambe

12

(20)

(105)

25:33.36

2:22:01.36

3:18.08

7

43

Tyasia Mckinley

10

(21)

(126)

25:52.70

2:47:54.06

3:37.42

8

35

Tristyn Braun

12

More Than 7

 

28:02.16

3:15:56.22

5:46.88

9

42

Marissa Massey

10

More Than 7

 

33:07.08

3:49:03.30

10:51.80

10

33

Keles Alexander

10

More Than 7

 

36:03.74

4:25:07.04

13:48.46

 
Team - Belleville (West) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

75

Jada Jones

10

Less Than 5

 

25:30.20

25:30.20

0:00.00

2

80

Elizabeth Orchard

9

Less Than 5

 

26:16.69

51:46.89

0:46.49

 
Team - Collinsville Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

113

Blerta Beluli

10

Less Than 5

 

24:04.94

24:04.94

0:00.00

2

115

Lexi Horras

12

Less Than 5

 

25:33.30

49:38.24

1:28.36

3

114

Elena Guerrero

10

Less Than 5

 

27:08.72

1:16:46.96

3:03.78

4

116

Deyanira Mercado

10

Less Than 5

 

28:09.37

1:44:56.33

4:04.43

 
Team - Granite City Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

283

Savanah Tyler

11

Less Than 5

 

28:51.40

28:51.40

0:00.00