Belleville West Cross Country Invitational

September 10, 2016


Endurance Race Timing http://enduranceracetiming.com

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity 3 Mile

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

951

Ethan Price Mascoutah

16:24.80

5:28/M

12

 

2

2

757

Brian Gichuru Belleville (West)

16:52.30

5:37/M

12

 

3

3

726

Jackson Howell Belleville (East)

17:02.26

5:41/M

12

 

4

4

934

Casmir Cozzi Mascoutah

17:11.11

5:44/M

10

 

5

5

731

Zachariah Panek Belleville (East)

17:19.45

5:46/M

9

 

6

6

689

Kelvin Cummings Alton

17:27.22

5:49/M

11

 

7

7

785

Sam Hurst Civic Memorial

17:28.58

5:49/M

12

 

8

8

768

Lucas Robben Belleville (West)

17:32.86

5:51/M

11

 

9

9

779

Cohl Callies Civic Memorial

17:39.93

5:53/M

11

 

10

10

942

Brandon Johnson Mascoutah

17:44.91

5:55/M

11

 

11

11

938

Christopher Ferguson-Scott Mascoutah

17:54.06

5:58/M

12

 

12

12

979

Caden Bohn Piasa (Southwestern)

17:54.96

5:58/M

10

 

13

13

767

Jimmy Reed Belleville (West)

17:56.60

5:59/M

11

 

14

14

848

Jake Noll Columbia

17:57.88

5:59/M

12

 

15

15

844

Eli King Columbia

18:01.38

6:00/M

11

 

16

16

693

Cassius Havis Alton

18:03.24

6:01/M

9

 

17

17

839

Josh Foster Columbia

18:05.15

6:02/M

11

 

18

18

935

Christopher Crossen Mascoutah

18:08.06

6:03/M

10

 

19

19

770

Cameron Smith Belleville (West)

18:09.65

6:03/M

10

 

20

20

761

Justin Koderhandt Belleville (West)

18:13.25

6:04/M

11

 

21

21

692

Sam Gentelin Alton

18:14.72

6:05/M

12

 

22

22

957

Patrick Thompson Mascoutah

18:23.77

6:08/M

11

 

23

23

936

Kaleb Dabbs Mascoutah

18:32.66

6:11/M

11

 

24

24

732

Austin Radden Belleville (East)

18:42.59

6:14/M

10

 

25

25

782

Mark Eldridge Civic Memorial

18:45.22

6:15/M

9

 

26

26

868

Aiden Sampson Granite City

18:51.36

6:17/M

11

 

27

27

721

Jack Gray Belleville (East)

18:52.81

6:17/M

9

 

28

28

725

Ty Hill Belleville (East)

18:55.18

6:18/M

11

 

29

29

699

Zak Wilson Alton

18:58.66

6:19/M

10

 

30

30

777

Parker Borth Civic Memorial

18:59.73

6:20/M

10

 

31

31

843

Alex Kaempfe Columbia

19:00.23

6:20/M

11

 

32

32

851

Ethan Sturm Columbia

19:06.55

6:22/M

9

 

33

33

738

Danyal Tigue Belleville (East)

19:06.80

6:22/M

12

 

34

34

739

Quinten Titchenal Belleville (East)

19:08.74

6:23/M

10

 

35

35

807

Richard Alexander Collinsville

19:19.90

6:26/M

12

 

36

36

824

Shane Sand Collinsville

19:28.66

6:29/M

11

 

37

37

814

Benito Hernandez Collinsville

19:29.92

6:30/M

11

 

38

38

789

Drake Stephenson Civic Memorial

19:36.20

6:32/M

10

 

39

(< 5)

996

Ryan Brinkman Valmeyer

19:38.61

6:33/M

11

 

40

39

809

Will Autenrieth Collinsville

19:43.55

6:34/M

12

 

41

40

817

Garrett Lee Collinsville

19:45.40

6:35/M

9

 

42

41

864

Donald James Granite City

19:46.96

6:35/M

10

 

43

42

846

Jake Koenigstein Columbia

19:47.23

6:36/M

11

 

44

43

890

Daniel Jones Maryville (Father McGivney Catholic)

19:50.86

6:37/M

11

 

45

(< 5)

999

Logan Van Britson Valmeyer

20:03.28

6:41/M

10

 

46

44

696

Ben Lewis Alton

20:05.64

6:42/M

10

 

47

45

822

Austin Roberts Collinsville

20:07.36

6:42/M

9

 

48

46

773

John Wildermuth Belleville (West)

20:08.82

6:43/M

10

 

49

47

772

James Whithouse Belleville (West)

20:11.25

6:44/M

11

 

50

48

835

Nick Bahr Columbia

20:23.34

6:48/M

11

 

51

49

780

Will Davis Civic Memorial

20:23.54

6:48/M

10

 

52

50

894

Derek Shearer Maryville (Father McGivney Catholic)

20:30.88

6:50/M

12

 

53

51

869

Tyler Tindall Granite City

20:38.10

6:53/M

11

 

54

52

871

Jack Blomme Granite City

20:40.42

6:53/M

11

 

55

53

888

Zachary Brasel Maryville (Father McGivney Catholic)

20:44.32

6:55/M

9

 

56

54

688

Gage Crader Alton

20:44.49

6:55/M

9

 

57

(< 5)

997

Jacob Mosbacher Valmeyer

20:46.09

6:55/M

9

 

58

55

810

Ben Carlson Collinsville

20:48.34

6:56/M

12

 

59

56

867

Jeremiah Perry Granite City

21:05.49

7:02/M

9

 

60

57

875

Jr. Harold Granite City

21:09.28

7:03/M

Tony

 

61

58

786

Colton Hyman Civic Memorial

21:11.62

7:04/M

10

 

62

59

889

Elijah Burns Maryville (Father McGivney Catholic)

21:21.90

7:07/M

10

 

63

60

892

Franklin McClimans Maryville (Father McGivney Catholic)

21:27.02

7:09/M

9

 

64

61

878

Isaiah Mizell Granite City

21:37.64

7:12/M

11

 

65

62

981

Colby Dankenbring Piasa (Southwestern)

22:29.83

7:30/M

9

 

66

63

691

Issac Evans Alton

22:31.19

7:30/M

10

 

67

64

985

Derek Watson Piasa (Southwestern)

22:37.72

7:32/M

9

 

68

65

980

Jordon Cathorall Piasa (Southwestern)

23:15.56

7:45/M

10

 

69

66

982

Jason Hendricks Piasa (Southwestern)

28:06.13

9:22/M

11

 

 

Overall Finish List - Boys

 

Open 3 Mile

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

959

Braeden Williams Mascoutah

18:34.17

6:11/M

11

 

2

2

947

Matthew McNicol Mascoutah

19:02.36

6:21/M

11

 

3

3

840

Ryan Groszek Columbia

19:07.10

6:22/M

10

 

4

4

820

Jevon Pargo Collinsville

19:29.10

6:30/M

12

 

5

5

933

Tomas Copher Mascoutah

19:37.01

6:32/M

11

 

6

6

727

Anthony Mannino Belleville (East)

19:53.46

6:38/M

10

 

7

7

943

Brendan Jones Mascoutah

19:55.76

6:38/M

9

 

8

8

718

Jonathon Brueggemann Belleville (East)

20:04.23

6:41/M

12

 

9

9

926

Brandon Bizzle Mascoutah

20:05.27

6:42/M

12

 

10

10

815

Diego Hernandez Collinsville

20:08.32

6:43/M

10

 

11

11

764

Garrett McNally Belleville (West)

20:12.17

6:44/M

11

 

12

12

763

Ethan Lamons Belleville (West)

20:28.54

6:49/M

12

 

13

13

818

Adrian Ochoa Collinsville

20:31.65

6:50/M

10

 

14

14

728

Michael Megna Belleville (East)

20:32.17

6:51/M

9

 

15

15

760

Ian Kern Belleville (West)

20:34.02

6:51/M

12

 

16

16

821

Blake Risler Collinsville

20:41.22

6:54/M

10

 

17

17

836

Richard Barker Columbia

20:44.13

6:55/M

9

 

18

18

813

Zack Hartman Collinsville

20:46.41

6:55/M

10

 

19

19

695

Sam Kuithe Alton

20:47.42

6:56/M

10

 

20

20

752

Joe Beussnink Belleville (West)

21:05.93

7:02/M

12

 

21

21

766

Brendan Preston Belleville (West)

21:08.34

7:03/M

12

 

22

22

808

Joel Arnold Collinsville

21:08.69

7:03/M

9

 

23

23

758

Justin Goerger Belleville (West)

21:13.75

7:04/M

10

 

24

(< 5)

968

Deviaun White McCluer

21:14.29

7:05/M

10

 

25

24

737

Dylan Taylor Belleville (East)

21:33.14

7:11/M

9

 

26

25

941

Israel Ignacio Mascoutah

21:35.98

7:12/M

9

 

27

26

838

Curtis Crossley Columbia

21:42.11

7:14/M

9

 

28

27

776

Lucas Battles Civic Memorial

21:42.68

7:14/M

10

 

29

28

735

Steven Siemonsma Belleville (East)

21:53.57

7:18/M

10

 

30

29

850

Eli Smith Columbia

21:55.10

7:18/M

11

 

31

30

927

Jacob Bowers Mascoutah

21:58.29

7:19/M

10

 

32

31

754

Derek Buss Belleville (West)

21:58.44

7:19/M

10

 

33

32

698

Justin Steiner Alton

22:09.27

7:23/M

9

 

34

33

823

Esaul Sanchez Collinsville

22:14.51

7:25/M

10

 

35

34

783

Trevor Evans Civic Memorial

22:20.07

7:27/M

10

 

36

35

687

Isaiah Campbell Alton

22:20.53

7:27/M

9

 

37

(> 7)

930

Pete Buehrle Mascoutah

22:20.90

7:27/M

9

 

38

(> 7)

953

Samuel Salinas Mascoutah

22:26.26

7:29/M

10

 

39

(> 7)

925

Andrew Akers Mascoutah

22:27.50

7:29/M

11

 

40

36

778

Jason Branch Civic Memorial

22:34.87

7:31/M

12

 

41

37

787

Alex Kallal Civic Memorial

22:41.33

7:34/M

11

 

42

38

722

Gavin Green Belleville (East)

22:41.95

7:34/M

11

 

43

39

734

Connor Ruesink Belleville (East)

22:42.31

7:34/M

10

 

44

(> 7)

946

Dylan Lyons Mascoutah

22:43.91

7:34/M

9

 

45

40

847

John Maxwell Columbia

22:44.56

7:35/M

10

 

46

(> 7)

762

Hunter Laminack Belleville (West)

22:47.14

7:36/M

10

 

47

41

837

Nick Bierman Columbia

22:52.53

7:37/M

10

 

48

(> 7)

730

Sixx Morrow Belleville (East)

22:52.95

7:37/M

11

 

49

(> 7)

819

Jesus Ochoa Collinsville

22:53.83

7:38/M

10

 

50

(> 7)

771

Luke Trapp Belleville (West)

22:59.76

7:40/M

10

 

51

(> 7)

736

Garrett Stone Belleville (East)

22:59.93

7:40/M

11

 

52

(> 7)

949

Jon Paterline Mascoutah

23:00.11

7:40/M

11

 

53

(> 7)

924

Ethan Abrahamson Mascoutah

23:09.50

7:43/M

11

 

54

(< 5)

876

Brandon Kerr Granite City

23:20.37

7:47/M

11

 

55

(> 7)

939

Greg Foust Mascoutah

23:20.97

7:47/M

10

 

56

(< 5)

880

James Roark Granite City

23:28.34

7:49/M

9

 

57

(> 7)

928

Jalen Brown Mascoutah

23:35.34

7:52/M

10

 

58

(> 7)

723

Cesco Henrichs Belleville (East)

23:41.40

7:54/M

9

 

59

42

697

Luke Plate Alton

23:42.47

7:54/M

9

 

60

43

788

Caleb Lair Civic Memorial

23:43.37

7:54/M

10

 

61

(> 7)

952

Aaron Rowell Mascoutah

23:47.89

7:56/M

10

 

62

(> 7)

741

Jerome Williams Belleville (East)

23:55.38

7:58/M

11

 

63

(< 5)

895

Caleb Tanzyus Maryville (Father McGivney Catholic)

24:04.14

8:01/M

9

 

64

44

694

Hunter Hobbs Alton

24:14.22

8:05/M

11

 

65

(< 5)

891

Jacob Kraus Maryville (Father McGivney Catholic)

24:46.35

8:15/M

9

 

66

(> 7)

937

Ryan Davis Mascoutah

24:52.83

8:17/M

12

 

67

(> 7)

931

Matthew Clayton Mascoutah

24:54.70

8:18/M

9

 

68

45

690

Andrew Das Alton

25:31.08

8:30/M

12

 

69

(> 7)

958

Matthew Vaughan Mascoutah

25:37.85

8:32/M

9

 

70

(> 7)

944

Kevin Ladwig Mascoutah

25:55.73

8:38/M

11

 

71

(> 7)

950

Harmon Pickell Mascoutah

26:00.12

8:40/M

10

 

72

(> 7)

955

Drew Starr Mascoutah

26:02.94

8:41/M

10

 

73

(> 7)

929

Jordan Brown Mascoutah

26:03.37

8:41/M

11

 

74

(< 5)

893

Mark Mueller Maryville (Father McGivney Catholic)

26:37.13

8:52/M

9

 

75

(< 5)

872

Logan Gilmore Granite City

27:44.77

9:15/M

9

 

76

(> 7)

719

Joshua Brueggemann Belleville (East)

30:57.88

10:19/M

9

 

77

(> 7)

945

Josef Latham Mascoutah

31:03.54

10:21/M

12

 

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity 3 Mile

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Mascoutah

44

1

4

10

11

18

22

23

 

 

Top 5 Times: 1:27:22.94--- Average Time: 17:28.59

 

2

Belleville (West)

62

2

8

13

19

20

46

47

 

 

Top 5 Times: 1:28:44.66--- Average Time: 17:44.93

 

3

Belleville (East)

87

3

5

24

27

28

33

34

 

 

Top 5 Times: 1:30:52.29--- Average Time: 18:10.46

 

4

Columbia

109

14

15

17

31

32

42

48

 

 

Top 5 Times: 1:32:11.19--- Average Time: 18:26.24

 

5

Civic Memorial

109

7

9

25

30

38

49

58

 

 

Top 5 Times: 1:32:29.66--- Average Time: 18:29.93

 

6

Alton

116

6

16

21

29

44

54

63

 

 

Top 5 Times: 1:32:49.48--- Average Time: 18:33.90

 

7

Collinsville

187

35

36

37

39

40

45

55

 

 

Top 5 Times: 1:37:47.43--- Average Time: 19:33.49

 

8

Granite City

226

26

41

51

52

56

57

61

 

 

Top 5 Times: 1:41:02.33--- Average Time: 20:12.47

 

9

Maryville (Father McGivney Catholic

265

43

50

53

59

60

 

 

Top 5 Times: 1:43:54.98--- Average Time: 20:47.00

 

10

Piasa (Southwestern)

269

12

62

64

65

66

 

 

Top 5 Times: 1:54:24.20--- Average Time: 22:52.84

 

Inc.

Valmeyer

3 finishers

 

 

 
 

Team Summary Report - Boys

Open 3 Mile

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Mascoutah

24

1

2

5

7

9

25

30

 

 

Top 5 Times: 1:37:14.57--- Average Time: 19:26.91

 

2

Collinsville

61

4

10

13

16

18

22

33

 

 

Top 5 Times: 1:41:36.70--- Average Time: 20:19.34

 

3

Belleville (West)

79

11

12

15

20

21

23

31

 

 

Top 5 Times: 1:43:29.00--- Average Time: 20:41.80

 

4

Belleville (East)

80

6

8

14

24

28

38

39

 

 

Top 5 Times: 1:43:56.57--- Average Time: 20:47.31

 

5

Columbia

115

3

17

26

29

40

41

 

 

Top 5 Times: 1:46:13.00--- Average Time: 21:14.60

 

6

Alton

172

19

32

35

42

44

45

 

 

Top 5 Times: 1:53:13.91--- Average Time: 22:38.78

 

7

Civic Memorial

177

27

34

36

37

43

 

 

Top 5 Times: 1:53:02.32--- Average Time: 22:36.46

 

Inc.

Granite City

3 finishers

 

 

 

Inc.

Maryville (Father McGivney Catholic

3 finishers

 

 

 

Inc.

McCluer

1 finishers

 

 

 
 

Final Team Results - Boys

Boys Varsity 3 Mile

Team - Mascoutah Finish Position - 1
Team Score (places): 44 Team Score (times): 1:27:22.94 Ave Time:17:28.59
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

951

Ethan Price

12

1

1

16:24.80

16:24.80

0:00.00

2

934

Casmir Cozzi

10

4

5

17:11.11

33:35.91

0:46.31

3

942

Brandon Johnson

11

10

15

17:44.91

51:20.82

1:20.11

4

938

Christopher Ferguson-Scott

12

11

26

17:54.06

1:09:14.88

1:29.26

5

935

Christopher Crossen

10

18

44

18:08.06

1:27:22.94

1:43.26

6

957

Patrick Thompson

11

(22)

(66)

18:23.77

1:45:46.71

1:58.97

7

936

Kaleb Dabbs

11

(23)

(89)

18:32.66

2:04:19.37

2:07.86

 
Team - Belleville (West) Finish Position - 2
Team Score (places): 62 Team Score (times): 1:28:44.66 Ave Time:17:44.93
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

757

Brian Gichuru

12

2

2

16:52.30

16:52.30

0:00.00

2

768

Lucas Robben

11

8

10

17:32.86

34:25.16

0:40.56

3

767

Jimmy Reed

11

13

23

17:56.60

52:21.76

1:04.30

4

770

Cameron Smith

10

19

42

18:09.65

1:10:31.41

1:17.35

5

761

Justin Koderhandt

11

20

62

18:13.25

1:28:44.66

1:20.95

6

773

John Wildermuth

10

(46)

(108)

20:08.82

1:48:53.48

3:16.52

7

772

James Whithouse

11

(47)

(155)

20:11.25

2:09:04.73

3:18.95

 
Team - Belleville (East) Finish Position - 3
Team Score (places): 87 Team Score (times): 1:30:52.29 Ave Time:18:10.46
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

726

Jackson Howell

12

3

3

17:02.26

17:02.26

0:00.00

2

731

Zachariah Panek

9

5

8

17:19.45

34:21.71

0:17.19

3

732

Austin Radden

10

24

32

18:42.59

53:04.30

1:40.33

4

721

Jack Gray

9

27

59

18:52.81

1:11:57.11

1:50.55

5

725

Ty Hill

11

28

87

18:55.18

1:30:52.29

1:52.92

6

738

Danyal Tigue

12

(33)

(120)

19:06.80

1:49:59.09

2:04.54

7

739

Quinten Titchenal

10

(34)

(154)

19:08.74

2:09:07.83

2:06.48

 
Team - Columbia Finish Position - 4
Team Score (places): 109 Team Score (times): 1:32:11.19 Ave Time:18:26.24
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

848

Jake Noll

12

14

14

17:57.88

17:57.88

0:00.00

2

844

Eli King

11

15

29

18:01.38

35:59.26

0:03.50

3

839

Josh Foster

11

17

46

18:05.15

54:04.41

0:07.27

4

843

Alex Kaempfe

11

31

77

19:00.23

1:13:04.64

1:02.35

5

851

Ethan Sturm

9

32

109

19:06.55

1:32:11.19

1:08.67

6

846

Jake Koenigstein

11

(42)

(151)

19:47.23

1:51:58.42

1:49.35

7

835

Nick Bahr

11

(48)

(199)

20:23.34

2:12:21.76

2:25.46

 
Team - Civic Memorial Finish Position - 5
Team Score (places): 109 Team Score (times): 1:32:29.66 Ave Time:18:29.93
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

785

Sam Hurst

12

7

7

17:28.58

17:28.58

0:00.00

2

779

Cohl Callies

11

9

16

17:39.93

35:08.51

0:11.35

3

782

Mark Eldridge

9

25

41

18:45.22

53:53.73

1:16.64

4

777

Parker Borth

10

30

71

18:59.73

1:12:53.46

1:31.15

5

789

Drake Stephenson

10

38

109

19:36.20

1:32:29.66

2:07.62

6

780

Will Davis

10

(49)

(158)

20:23.54

1:52:53.20

2:54.96

7

786

Colton Hyman

10

(58)

(216)

21:11.62

2:14:04.82

3:43.04

 
Team - Alton Finish Position - 6
Team Score (places): 116 Team Score (times): 1:32:49.48 Ave Time:18:33.90
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

689

Kelvin Cummings

11

6

6

17:27.22

17:27.22

0:00.00

2

693

Cassius Havis

9

16

22

18:03.24

35:30.46

0:36.02

3

692

Sam Gentelin

12

21

43

18:14.72

53:45.18

0:47.50

4

699

Zak Wilson

10

29

72

18:58.66

1:12:43.84

1:31.44

5

696

Ben Lewis

10

44

116

20:05.64

1:32:49.48

2:38.42

6

688

Gage Crader

9

(54)

(170)

20:44.49

1:53:33.97

3:17.27

7

691

Issac Evans

10

(63)

(233)

22:31.19

2:16:05.16

5:03.97

 
Team - Collinsville Finish Position - 7
Team Score (places): 187 Team Score (times): 1:37:47.43 Ave Time:19:33.49
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

807

Richard Alexander

12

35

35

19:19.90

19:19.90

0:00.00

2

824

Shane Sand

11

36

71

19:28.66

38:48.56

0:08.76

3

814

Benito Hernandez

11

37

108

19:29.92

58:18.48

0:10.02

4

809

Will Autenrieth

12

39

147

19:43.55

1:18:02.03

0:23.65

5

817

Garrett Lee

9

40

187

19:45.40

1:37:47.43

0:25.50

6

822

Austin Roberts

9

(45)

(232)

20:07.36

1:57:54.79

0:47.46

7

810

Ben Carlson

12

(55)

(287)

20:48.34

2:18:43.13

1:28.44

 
Team - Granite City Finish Position - 8
Team Score (places): 226 Team Score (times): 1:41:02.33 Ave Time:20:12.47
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

868

Aiden Sampson

11

26

26

18:51.36

18:51.36

0:00.00

2

864

Donald James

10

41

67

19:46.96

38:38.32

0:55.60

3

869

Tyler Tindall

11

51

118

20:38.10

59:16.42

1:46.74

4

871

Jack Blomme

11

52

170

20:40.42

1:19:56.84

1:49.06

5

867

Jeremiah Perry

9

56

226

21:05.49

1:41:02.33

2:14.13

6

875

Jr. Harold

Tony

(57)

(283)

21:09.28

2:02:11.61

2:17.92

7

878

Isaiah Mizell

11

(61)

(344)

21:37.64

2:23:49.25

2:46.28

 
Team - Maryville (Father McGivney Catholic Finish Position - 9
Team Score (places): 265 Team Score (times): 1:43:54.98 Ave Time:20:47.00
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

890

Daniel Jones

11

43

43

19:50.86

19:50.86

0:00.00

2

894

Derek Shearer

12

50

93

20:30.88

40:21.74

0:40.02

3

888

Zachary Brasel

9

53

146

20:44.32

1:01:06.06

0:53.46

4

889

Elijah Burns

10

59

205

21:21.90

1:22:27.96

1:31.04

5

892

Franklin McClimans

9

60

265

21:27.02

1:43:54.98

1:36.16

 
Team - Piasa (Southwestern) Finish Position - 10
Team Score (places): 269 Team Score (times): 1:54:24.20 Ave Time:22:52.84
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

979

Caden Bohn

10

12

12

17:54.96

17:54.96

0:00.00

2

981

Colby Dankenbring

9

62

74

22:29.83

40:24.79

4:34.87

3

985

Derek Watson

9

64

138

22:37.72

1:03:02.51

4:42.76

4

980

Jordon Cathorall

10

65

203

23:15.56

1:26:18.07

5:20.60

5

982

Jason Hendricks

11

66

269

28:06.13

1:54:24.20

10:11.17

 
Team - Valmeyer Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

996

Ryan Brinkman

11

Less Than 5

 

19:38.61

19:38.61

0:00.00

2

999

Logan Van Britson

10

Less Than 5

 

20:03.28

39:41.89

0:24.67

3

997

Jacob Mosbacher

9

Less Than 5

 

20:46.09

1:00:27.98

1:07.48

 

Final Team Results - Boys

 

Open 3 Mile

 
 
Team - Mascoutah Finish Position - 1
Team Score (places): 24 Team Score (times): 1:37:14.57 Ave Time:19:26.91
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

959

Braeden Williams

11

1

1

18:34.17

18:34.17

0:00.00

2

947

Matthew McNicol

11

2

3

19:02.36

37:36.53

0:28.19

3

933

Tomas Copher

11

5

8

19:37.01

57:13.54

1:02.84

4

943

Brendan Jones

9

7

15

19:55.76

1:17:09.30

1:21.59

5

926

Brandon Bizzle

12

9

24

20:05.27

1:37:14.57

1:31.10

6

941

Israel Ignacio

9

(25)

(49)

21:35.98

1:58:50.55

3:01.81

7

927

Jacob Bowers

10

(30)

(79)

21:58.29

2:20:48.84

3:24.12

8

930

Pete Buehrle

9

More Than 7

 

22:20.90

2:43:09.74

3:46.73

9

953

Samuel Salinas

10

More Than 7

 

22:26.26

3:05:36.00

3:52.09

10

925

Andrew Akers

11

More Than 7

 

22:27.50

3:28:03.50

3:53.33

11

946

Dylan Lyons

9

More Than 7

 

22:43.91

3:50:47.41

4:09.74

12

949

Jon Paterline

11

More Than 7

 

23:00.11

4:13:47.52

4:25.94

13

924

Ethan Abrahamson

11

More Than 7

 

23:09.50

4:36:57.02

4:35.33

14

939

Greg Foust

10

More Than 7

 

23:20.97

5:00:17.99

4:46.80

15

928

Jalen Brown

10

More Than 7

 

23:35.34

5:23:53.33

5:01.17

16

952

Aaron Rowell

10

More Than 7

 

23:47.89

5:47:41.22

5:13.72

17

937

Ryan Davis

12

More Than 7

 

24:52.83

6:12:34.05

6:18.66

18

931

Matthew Clayton

9

More Than 7

 

24:54.70

6:37:28.75

6:20.53

19

958

Matthew Vaughan

9

More Than 7

 

25:37.85

7:03:06.60

7:03.68

20

944

Kevin Ladwig

11

More Than 7

 

25:55.73

7:29:02.33

7:21.56

21

950

Harmon Pickell

10

More Than 7

 

26:00.12

7:55:02.45

7:25.95

22

955

Drew Starr

10

More Than 7

 

26:02.94

8:21:05.39

7:28.77

23

929

Jordan Brown

11

More Than 7

 

26:03.37

8:47:08.76

7:29.20

24

945

Josef Latham

12

More Than 7

 

31:03.54

9:18:12.30

12:29.37

 
Team - Collinsville Finish Position - 2
Team Score (places): 61 Team Score (times): 1:41:36.70 Ave Time:20:19.34
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

820

Jevon Pargo

12

4

4

19:29.10

19:29.10

0:00.00

2

815

Diego Hernandez

10

10

14

20:08.32

39:37.42

0:39.22

3

818

Adrian Ochoa

10

13

27

20:31.65

1:00:09.07

1:02.55

4

821

Blake Risler

10

16

43

20:41.22

1:20:50.29

1:12.12

5

813

Zack Hartman

10

18

61

20:46.41

1:41:36.70

1:17.31

6

808

Joel Arnold

9

(22)

(83)

21:08.69

2:02:45.39

1:39.59

7

823

Esaul Sanchez

10

(33)

(116)

22:14.51

2:24:59.90

2:45.41

8

819

Jesus Ochoa

10

More Than 7

 

22:53.83

2:47:53.73

3:24.73

 
Team - Belleville (West) Finish Position - 3
Team Score (places): 79 Team Score (times): 1:43:29.00 Ave Time:20:41.80
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

764

Garrett McNally

11

11

11

20:12.17

20:12.17

0:00.00

2

763

Ethan Lamons

12

12

23

20:28.54

40:40.71

0:16.37

3

760

Ian Kern

12

15

38

20:34.02

1:01:14.73

0:21.85

4

752

Joe Beussnink

12

20

58

21:05.93

1:22:20.66

0:53.76

5

766

Brendan Preston

12

21

79

21:08.34

1:43:29.00

0:56.17

6

758

Justin Goerger

10

(23)

(102)

21:13.75

2:04:42.75

1:01.58

7

754

Derek Buss

10

(31)

(133)

21:58.44

2:26:41.19

1:46.27

8

762

Hunter Laminack

10

More Than 7

 

22:47.14

2:49:28.33

2:34.97

9

771

Luke Trapp

10

More Than 7

 

22:59.76

3:12:28.09

2:47.59

 
Team - Belleville (East) Finish Position - 4
Team Score (places): 80 Team Score (times): 1:43:56.57 Ave Time:20:47.31
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

727

Anthony Mannino

10

6

6

19:53.46

19:53.46

0:00.00

2

718

Jonathon Brueggemann

12

8

14

20:04.23

39:57.69

0:10.77

3

728

Michael Megna

9

14

28

20:32.17

1:00:29.86

0:38.71

4

737

Dylan Taylor

9

24

52

21:33.14

1:22:03.00

1:39.68

5

735

Steven Siemonsma

10

28

80

21:53.57

1:43:56.57

2:00.11

6

722

Gavin Green

11

(38)

(118)

22:41.95

2:06:38.52

2:48.49

7

734

Connor Ruesink

10

(39)

(157)

22:42.31

2:29:20.83

2:48.85

8

730

Sixx Morrow

11

More Than 7

 

22:52.95

2:52:13.78

2:59.49

9

736

Garrett Stone

11

More Than 7

 

22:59.93

3:15:13.71

3:06.47

10

723

Cesco Henrichs

9

More Than 7

 

23:41.40

3:38:55.11

3:47.94

11

741

Jerome Williams

11

More Than 7

 

23:55.38

4:02:50.49

4:01.92

12

719

Joshua Brueggemann

9

More Than 7

 

30:57.88

4:33:48.37

11:04.42

 
Team - Columbia Finish Position - 5
Team Score (places): 115 Team Score (times): 1:46:13.00 Ave Time:21:14.60
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

840

Ryan Groszek

10

3

3

19:07.10

19:07.10

0:00.00

2

836

Richard Barker

9

17

20

20:44.13

39:51.23

1:37.03

3

838

Curtis Crossley

9

26

46

21:42.11

1:01:33.34

2:35.01

4

850

Eli Smith

11

29

75

21:55.10

1:23:28.44

2:48.00

5

847

John Maxwell

10

40

115

22:44.56

1:46:13.00

3:37.46

6

837

Nick Bierman

10

(41)

(156)

22:52.53

2:09:05.53

3:45.43

 
Team - Alton Finish Position - 6
Team Score (places): 172 Team Score (times): 1:53:13.91 Ave Time:22:38.78
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

695

Sam Kuithe

10

19

19

20:47.42

20:47.42

0:00.00

2

698

Justin Steiner

9

32

51

22:09.27

42:56.69

1:21.85

3

687

Isaiah Campbell

9

35

86

22:20.53

1:05:17.22

1:33.11

4

697

Luke Plate

9

42

128

23:42.47

1:28:59.69

2:55.05

5

694

Hunter Hobbs

11

44

172

24:14.22

1:53:13.91

3:26.80

6

690

Andrew Das

12

(45)

(217)

25:31.08

2:18:44.99

4:43.66

 
Team - Civic Memorial Finish Position - 7
Team Score (places): 177 Team Score (times): 1:53:02.32 Ave Time:22:36.46
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

776

Lucas Battles

10

27

27

21:42.68

21:42.68

0:00.00

2

783

Trevor Evans

10

34

61

22:20.07

44:02.75

0:37.39

3

778

Jason Branch

12

36

97

22:34.87

1:06:37.62

0:52.19

4

787

Alex Kallal

11

37

134

22:41.33

1:29:18.95

0:58.65

5

788

Caleb Lair

10

43

177

23:43.37

1:53:02.32

2:00.69

 
Team - Granite City Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

876

Brandon Kerr

11

Less Than 5

 

23:20.37

23:20.37

0:00.00

2

880

James Roark

9

Less Than 5

 

23:28.34

46:48.71

0:07.97

3

872

Logan Gilmore

9

Less Than 5

 

27:44.77

1:14:33.48

4:24.40

 
Team - Maryville (Father McGivney Catholic Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

895

Caleb Tanzyus

9

Less Than 5

 

24:04.14

24:04.14

0:00.00

2

891

Jacob Kraus

9

Less Than 5

 

24:46.35

48:50.49

0:42.21

3

893

Mark Mueller

9

Less Than 5

 

26:37.13

1:15:27.62

2:32.99

 
Team - McCluer Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

968

Deviaun White

10

Less Than 5

 

21:14.29

21:14.29

0:00.00

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity 3Mile

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

(< 5)

717

Seleiya Wilson Belleville (East)

19:44.70

6:35/M

11

 

2

1

907

Mackenzie Dixon Mascoutah

20:28.10

6:49/M

12

 

3

2

905

Melanie Cozzi Mascoutah

20:52.27

6:57/M

12

 

4

3

903

Arianna Climaco Mascoutah

20:56.06

6:59/M

9

 

5

4

914

Julia Kapp Mascoutah

21:02.20

7:01/M

9

 

6

5

803

Kayla Tirey Collinsville

21:24.03

7:08/M

11

 

7

6

906

Bella Dixon Mascoutah

21:30.92

7:10/M

9

 

8

7

902

Kailee Chau Mascoutah

21:32.88

7:11/M

10

 

9

8

852

Alyssa Comer Granite City

21:34.57

7:11/M

11

 

10

9

743

Alyssa Frakes Belleville (West)

21:51.74

7:17/M

11

 

11

10

854

Chessy Nikonowicz Granite City

22:17.47

7:26/M

9

 

12

(< 5)

774

Zoey Lewis Civic Memorial

22:17.90

7:26/M

9

 

13

(< 5)

711

Kira Nussbaum Belleville (East)

22:27.67

7:29/M

10

 

14

11

798

McKenna Laing Collinsville

23:00.90

7:40/M

9

 

15

12

995

Jaynie Vanatta Valmeyer

23:35.67

7:52/M

11

 

16

13

750

Sierra Sophia Belleville (West)

23:56.02

7:59/M

10

 

17

14

790

Vjosa Beluli Collinsville

24:01.19

8:00/M

9

 

18

15

978

Isabelle Wolff Piasa (Southwestern)

24:05.10

8:02/M

11

 

19

16

747

Kayla Kokotovich Belleville (West)

24:13.56

8:04/M

10

 

20

17

681

Jessica Markel Alton

24:20.63

8:07/M

9

 

21

18

685

Emma Voumard Alton

24:37.00

8:12/M

9

 

22

19

679

Tayton Kuebli Alton

24:43.51

8:14/M

12

 

23

20

920

Eve Slago Mascoutah

24:57.39

8:19/M

9

 

24

21

831

Emma Groetecke Columbia

24:57.51

8:19/M

9

 

25

22

975

Ashley Moore Piasa (Southwestern)

24:58.90

8:19/M

12

 

26

23

751

Hayley Steen Belleville (West)

25:01.21

8:20/M

10

 

27

24

804

Emily VanFossen Collinsville

25:10.80

8:23/M

9

 

28

25

994

Willa Sauer Valmeyer

25:15.20

8:25/M

11

 

29

26

680

Kelly Mans Alton

25:22.30

8:27/M

10

 

30

27

805

Selina Villegas Collinsville

25:24.13

8:28/M

9

 

31

28

746

Jada Jones Belleville (West)

25:27.86

8:29/M

11

 

32

29

749

Elizabeth Orchard Belleville (West)

25:44.84

8:35/M

10

 

33

30

832

Emily Pfeffer Columbia

25:51.46

8:37/M

9

 

34

31

833

Jessica Rachell Columbia

25:53.88

8:38/M

11

 

35

32

677

Abbi Day Alton

26:00.94

8:40/M

12

 

36

33

797

Makenzie Kell Collinsville

26:09.88

8:43/M

9

 

37

34

977

Galaxie Vail Piasa (Southwestern)

26:29.50

8:50/M

11

 

38

35

859

Amanda Rivera Granite City

26:45.86

8:55/M

9

 

39

36

855

Kaitlyn Fusselman Granite City

27:06.68

9:02/M

9

 

40

37

684

Christina Thompson Alton

27:21.36

9:07/M

10

 

41

38

988

Bethany Brinkman Valmeyer

27:54.54

9:18/M

12

 

42

39

974

Rachel Lahey Piasa (Southwestern)

27:56.32

9:19/M

12

 

43

40

993

Chelsea Hooker Valmeyer

28:14.32

9:25/M

10

 

44

41

856

Marla Garcia Granite City

28:26.72

9:29/M

10

 

45

42

992

Jacqueline Gibbs Valmeyer

28:31.94

9:30/M

10

 

46

43

675

Madeline Croxford Alton

28:41.61

9:34/M

11

 

47

44

972

Haylee Hallows Piasa (Southwestern)

28:47.62

9:36/M

11

 

48

45

969

Sabrina Burns Piasa (Southwestern)

29:03.55

9:41/M

10

 

49

46

834

Kelsey Weatherford Columbia

29:28.84

9:49/M

12

 

50

47

830

Kaylee Fisk Columbia

30:10.97

10:03/M

11

 

51

48

971

Andrea Gwillim Piasa (Southwestern)

32:39.09

10:53/M

9

 

 

Overall Finish List - Girls

 

Open 3 Mile

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

884

Lauren Meyer Maryville (Father McGivney Catholic)

20:48.39

6:56/M

10

 

2

2

901

Elizabeth Byington Mascoutah

23:11.07

7:44/M

10

 

3

3

915

Heavin Koerner Mascoutah

23:20.38

7:47/M

10

 

4

4

708

Kaci Hewlett Belleville (East)

24:16.71

8:05/M

11

 

5

5

911

Natalie Hart Mascoutah

24:30.69

8:10/M

9

 

6

(< 5)

861

Claire Sykes Granite City

24:47.61

8:16/M

 

7

6

712

Imani Smith Belleville (East)

25:03.15

8:21/M

12

 

8

7

916

Madison Krieg Mascoutah

25:37.28

8:32/M

10

 

9

8

886

Megan Schilly Maryville (Father McGivney Catholic)

25:37.78

8:32/M

12

 

10

9

896

Camden Alexander Mascoutah

25:39.62

8:33/M

9

 

11

10

883

Mira McAtee Maryville (Father McGivney Catholic)

25:39.95

8:33/M

10

 

12

11

922

Morgan Waugh Mascoutah

25:40.61

8:33/M

10

 

13

(< 5)

796

Payten Geppert Collinsville

26:09.12

8:43/M

9

 

14

12

912

Cameryn Hodges Mascoutah

26:42.55

8:54/M

10

 

15

13

700

Antoinette Adjaka Belleville (East)

26:53.43

8:58/M

11

 

16

(> 7)

904

Natani Collier Mascoutah

27:10.38

9:03/M

12

 

17

(> 7)

923

Helen Wilson Mascoutah

27:11.36

9:04/M

9

 

18

(< 5)

962

Toria Davis McCluer

27:29.86

9:10/M

11

 

19

(> 7)

898

Bridget Beck Mascoutah

27:43.10

9:14/M

11

 

20

14

713

Lauren Smith Belleville (East)

27:46.18

9:15/M

9

 

21

15

885

Abigail Podshadley Maryville (Father McGivney Catholic)

27:48.85

9:16/M

11

 

22

(< 5)

860

Shannon Roustio Granite City

27:58.41

9:19/M

 

23

(> 7)

897

Cameron Barnes Mascoutah

28:22.03

9:27/M

10

 

24

(> 7)

899

Kyla Benson Mascoutah

28:43.77

9:34/M

10

 

25

(< 5)

745

Isabell Hoolihan Belleville (West)

28:45.69

9:35/M

9

 

26

(> 7)

918

Mason Sheldon Mascoutah

29:11.20

9:44/M

12

 

27

(> 7)

917

Elizabeth McNicol Mascoutah

30:38.64

10:13/M

9

 

28

(< 5)

966

Jamaika Winston McCluer

30:39.17

10:13/M

9

 

29

(> 7)

910

Tyler Flint Mascoutah

31:00.58

10:20/M

11

 

30

(< 5)

682

Morgan Rauscher Alton

31:12.20

10:24/M

10

 

31

(< 5)

683

Kristi Scott Alton

32:17.16

10:46/M

9

 

32

16

887

Bridget Weeks Maryville (Father McGivney Catholic)

32:19.19

10:46/M

9

 

33

(> 7)

909

Rachel Dukart-Anderson Mascoutah

32:19.36

10:46/M

10

 

34

(< 5)

990

Brooke Cole Valmeyer

34:03.08

11:21/M

11

 

35

(< 5)

987

Kayla Adkins Valmeyer

34:09.83

11:23/M

11

 

36

(< 5)

965

Timia Smith McCluer

34:15.34

11:25/M

12

 

37

17

705

Camryn Cox Belleville (East)

34:49.16

11:36/M

11

 

38

(> 7)

921

Leilani Vasquez Mascoutah

35:06.38

11:42/M

10

 

39

(> 7)

919

Grace Simpson Mascoutah

35:47.08

11:56/M

11

 

40

(< 5)

960

Dalisa Brandon McCluer

38:31.36

12:50/M

9

 

41

(< 5)

678

Rachel Held Alton

42:01.83

14:00/M

11

 

Team Summary Report - Girls

Girls Varsity 3Mile

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Mascoutah

16

1

2

3

4

6

7

20

 

 

Top 5 Times: 1:44:49.55--- Average Time: 20:57.91

 

2

Collinsville

81

5

11

14

24

27

33

 

 

Top 5 Times: 1:59:01.05--- Average Time: 23:48.21

 

3

Belleville (West)

89

9

13

16

23

28

29

 

 

Top 5 Times: 2:00:30.39--- Average Time: 24:06.08

 

4

Alton

112

17

18

19

26

32

37

43

 

 

Top 5 Times: 2:05:04.38--- Average Time: 25:00.88

 

5

Granite City

130

8

10

35

36

41

 

 

Top 5 Times: 2:06:11.30--- Average Time: 25:14.26

 

6

Piasa (Southwestern)

154

15

22

34

39

44

45

48

 

 

Top 5 Times: 2:12:17.44--- Average Time: 26:27.49

 

7

Valmeyer

157

12

25

38

40

42

 

 

Top 5 Times: 2:13:31.67--- Average Time: 26:42.33

 

8

Columbia

175

21

30

31

46

47

 

 

Top 5 Times: 2:16:22.66--- Average Time: 27:16.53

 

Inc.

Belleville (East)

2 finishers

 

 

 

Inc.

Civic Memorial

1 finishers

 

 

 
 

Team Summary Report - Girls

Open 3 Mile

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Mascoutah

26

2

3

5

7

9

11

12

 

 

Top 5 Times: 2:02:19.04--- Average Time: 24:27.81

 

2

Maryville (Father McGivney Catholic

50

1

8

10

15

16

 

 

Top 5 Times: 2:12:14.16--- Average Time: 26:26.83

 

3

Belleville (East)

54

4

6

13

14

17

 

 

Top 5 Times: 2:18:48.63--- Average Time: 27:45.73

 

Inc.

Alton

3 finishers

 

 

 

Inc.

Belleville (West)

1 finishers

 

 

 

Inc.

Collinsville

1 finishers

 

 

 

Inc.

Granite City

2 finishers

 

 

 

Inc.

McCluer

4 finishers

 

 

 

Inc.

Valmeyer

2 finishers

 

 

 
 

Final Team Results - Girls

Girls Varsity 3Mile

Team - Mascoutah Finish Position - 1
Team Score (places): 16 Team Score (times): 1:44:49.55 Ave Time:20:57.91
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

907

Mackenzie Dixon

12

1

1

20:28.10

20:28.10

0:00.00

2

905

Melanie Cozzi

12

2

3

20:52.27

41:20.37

0:24.17

3

903

Arianna Climaco

9

3

6

20:56.06

1:02:16.43

0:27.96

4

914

Julia Kapp

9

4

10

21:02.20

1:23:18.63

0:34.10

5

906

Bella Dixon

9

6

16

21:30.92

1:44:49.55

1:02.82

6

902

Kailee Chau

10

(7)

(23)

21:32.88

2:06:22.43

1:04.78

7

920

Eve Slago

9

(20)

(43)

24:57.39

2:31:19.82

4:29.29

 
Team - Collinsville Finish Position - 2
Team Score (places): 81 Team Score (times): 1:59:01.05 Ave Time:23:48.21
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

803

Kayla Tirey

11

5

5

21:24.03

21:24.03

0:00.00

2

798

McKenna Laing

9

11

16

23:00.90

44:24.93

1:36.87

3

790

Vjosa Beluli

9

14

30

24:01.19

1:08:26.12

2:37.16

4

804

Emily VanFossen

9

24

54

25:10.80

1:33:36.92

3:46.77

5

805

Selina Villegas

9

27

81

25:24.13

1:59:01.05

4:00.10

6

797

Makenzie Kell

9

(33)

(114)

26:09.88

2:25:10.93

4:45.85

 
Team - Belleville (West) Finish Position - 3
Team Score (places): 89 Team Score (times): 2:00:30.39 Ave Time:24:06.08
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

743

Alyssa Frakes

11

9

9

21:51.74

21:51.74

0:00.00

2

750

Sierra Sophia

10

13

22

23:56.02

45:47.76

2:04.28

3

747

Kayla Kokotovich

10

16

38

24:13.56

1:10:01.32

2:21.82

4

751

Hayley Steen

10

23

61

25:01.21

1:35:02.53

3:09.47

5

746

Jada Jones

11

28

89

25:27.86

2:00:30.39

3:36.12

6

749

Elizabeth Orchard

10

(29)

(118)

25:44.84

2:26:15.23

3:53.10

 
Team - Alton Finish Position - 4
Team Score (places): 112 Team Score (times): 2:05:04.38 Ave Time:25:00.88
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

681

Jessica Markel

9

17

17

24:20.63

24:20.63

0:00.00

2

685

Emma Voumard

9

18

35

24:37.00

48:57.63

0:16.37

3

679

Tayton Kuebli

12

19

54

24:43.51

1:13:41.14

0:22.88

4

680

Kelly Mans

10

26

80

25:22.30

1:39:03.44

1:01.67

5

677

Abbi Day

12

32

112

26:00.94

2:05:04.38

1:40.31

6

684

Christina Thompson

10

(37)

(149)

27:21.36

2:32:25.74

3:00.73

7

675

Madeline Croxford

11

(43)

(192)

28:41.61

3:01:07.35

4:20.98

 
Team - Granite City Finish Position - 5
Team Score (places): 130 Team Score (times): 2:06:11.30 Ave Time:25:14.26
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

852

Alyssa Comer

11

8

8

21:34.57

21:34.57

0:00.00

2

854

Chessy Nikonowicz

9

10

18

22:17.47

43:52.04

0:42.90

3

859

Amanda Rivera

9

35

53

26:45.86

1:10:37.90

5:11.29

4

855

Kaitlyn Fusselman

9

36

89

27:06.68

1:37:44.58

5:32.11

5

856

Marla Garcia

10

41

130

28:26.72

2:06:11.30

6:52.15

 
Team - Piasa (Southwestern) Finish Position - 6
Team Score (places): 154 Team Score (times): 2:12:17.44 Ave Time:26:27.49
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

978

Isabelle Wolff

11

15

15

24:05.10

24:05.10

0:00.00

2

975

Ashley Moore

12

22

37

24:58.90

49:04.00

0:53.80

3

977

Galaxie Vail

11

34

71

26:29.50

1:15:33.50

2:24.40

4

974

Rachel Lahey

12

39

110

27:56.32

1:43:29.82

3:51.22

5

972

Haylee Hallows

11

44

154

28:47.62

2:12:17.44

4:42.52

6

969

Sabrina Burns

10

(45)

(199)

29:03.55

2:41:20.99

4:58.45

7

971

Andrea Gwillim

9

(48)

(247)

32:39.09

3:14:00.08

8:33.99

 
Team - Valmeyer Finish Position - 7
Team Score (places): 157 Team Score (times): 2:13:31.67 Ave Time:26:42.33
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

995

Jaynie Vanatta

11

12

12

23:35.67

23:35.67

0:00.00

2

994

Willa Sauer

11

25

37

25:15.20

48:50.87

1:39.53

3

988

Bethany Brinkman

12

38

75

27:54.54

1:16:45.41

4:18.87

4

993

Chelsea Hooker

10

40

115

28:14.32

1:44:59.73

4:38.65

5

992

Jacqueline Gibbs

10

42

157

28:31.94

2:13:31.67

4:56.27

 
Team - Columbia Finish Position - 8
Team Score (places): 175 Team Score (times): 2:16:22.66 Ave Time:27:16.53
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

831

Emma Groetecke

9

21

21

24:57.51

24:57.51

0:00.00

2

832

Emily Pfeffer

9

30

51

25:51.46

50:48.97

0:53.95

3

833

Jessica Rachell

11

31

82

25:53.88

1:16:42.85

0:56.37

4

834

Kelsey Weatherford

12

46

128

29:28.84

1:46:11.69

4:31.33

5

830

Kaylee Fisk

11

47

175

30:10.97

2:16:22.66

5:13.46

 
Team - Belleville (East) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

717

Seleiya Wilson

11

Less Than 5

 

19:44.70

19:44.70

0:00.00

2

711

Kira Nussbaum

10

Less Than 5

 

22:27.67

42:12.37

2:42.97

 
Team - Civic Memorial Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

774

Zoey Lewis

9

Less Than 5

 

22:17.90

22:17.90

0:00.00

 

Final Team Results - Girls

 

Open 3 Mile

 
 
Team - Mascoutah Finish Position - 1
Team Score (places): 26 Team Score (times): 2:02:19.04 Ave Time:24:27.81
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

901

Elizabeth Byington

10

2

2

23:11.07

23:11.07

0:00.00

2

915

Heavin Koerner

10

3

5

23:20.38

46:31.45

0:09.31

3

911

Natalie Hart

9

5

10

24:30.69

1:11:02.14

1:19.62

4

916

Madison Krieg

10

7

17

25:37.28

1:36:39.42

2:26.21

5

896

Camden Alexander

9

9

26

25:39.62

2:02:19.04

2:28.55

6

922

Morgan Waugh

10

(11)

(37)

25:40.61

2:27:59.65

2:29.54

7

912

Cameryn Hodges

10

(12)

(49)

26:42.55

2:54:42.20

3:31.48

8

904

Natani Collier

12

More Than 7

 

27:10.38

3:21:52.58

3:59.31

9

923

Helen Wilson

9

More Than 7

 

27:11.36

3:49:03.94

4:00.29

10

898

Bridget Beck

11

More Than 7

 

27:43.10

4:16:47.04

4:32.03

11

897

Cameron Barnes

10

More Than 7

 

28:22.03

4:45:09.07

5:10.96

12

899

Kyla Benson

10

More Than 7

 

28:43.77

5:13:52.84

5:32.70

13

918

Mason Sheldon

12

More Than 7

 

29:11.20

5:43:04.04

6:00.13

14

917

Elizabeth McNicol

9

More Than 7

 

30:38.64

6:13:42.68

7:27.57

15

910

Tyler Flint

11

More Than 7

 

31:00.58

6:44:43.26

7:49.51

16

909

Rachel Dukart-Anderson

10

More Than 7

 

32:19.36

7:17:02.62

9:08.29

17

921

Leilani Vasquez

10

More Than 7

 

35:06.38

7:52:09.00

11:55.31

18

919

Grace Simpson

11

More Than 7

 

35:47.08

8:27:56.08

12:36.01

 
Team - Maryville (Father McGivney Catholic Finish Position - 2
Team Score (places): 50 Team Score (times): 2:12:14.16 Ave Time:26:26.83
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

884

Lauren Meyer

10

1

1

20:48.39

20:48.39

0:00.00

2

886

Megan Schilly

12

8

9

25:37.78

46:26.17

4:49.39

3

883

Mira McAtee

10

10

19

25:39.95

1:12:06.12

4:51.56

4

885

Abigail Podshadley

11

15

34

27:48.85

1:39:54.97

7:00.46

5

887

Bridget Weeks

9

16

50

32:19.19

2:12:14.16

11:30.80

 
Team - Belleville (East) Finish Position - 3
Team Score (places): 54 Team Score (times): 2:18:48.63 Ave Time:27:45.73
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

708

Kaci Hewlett

11

4

4

24:16.71

24:16.71

0:00.00

2

712

Imani Smith

12

6

10

25:03.15

49:19.86

0:46.44

3

700

Antoinette Adjaka

11

13

23

26:53.43

1:16:13.29

2:36.72

4

713

Lauren Smith

9

14

37

27:46.18

1:43:59.47

3:29.47

5

705

Camryn Cox

11

17

54

34:49.16

2:18:48.63

10:32.45

 
Team - Alton Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

682

Morgan Rauscher

10

Less Than 5

 

31:12.20

31:12.20

0:00.00

2

683

Kristi Scott

9

Less Than 5

 

32:17.16

1:03:29.36

1:04.96

3

678

Rachel Held

11

Less Than 5

 

42:01.83

1:45:31.19

10:49.63

 
Team - Belleville (West) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

745

Isabell Hoolihan

9

Less Than 5

 

28:45.69

28:45.69

0:00.00

 
Team - Collinsville Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

796

Payten Geppert

9

Less Than 5

 

26:09.12

26:09.12

0:00.00

 
Team - Granite City Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

861

Claire Sykes

Less Than 5

 

24:47.61

24:47.61

0:00.00

2

860

Shannon Roustio

Less Than 5

 

27:58.41

52:46.02

3:10.80

 
Team - McCluer Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

962

Toria Davis

11

Less Than 5

 

27:29.86

27:29.86

0:00.00

2

966

Jamaika Winston

9

Less Than 5

 

30:39.17

58:09.03

3:09.31

3

965

Timia Smith

12

Less Than 5

 

34:15.34

1:32:24.37

6:45.48

4

960

Dalisa Brandon

9

Less Than 5

 

38:31.36

2:10:55.73

11:01.50

 
Team - Valmeyer Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

990

Brooke Cole

11

Less Than 5

 

34:03.08

34:03.08

0:00.00

2

987

Kayla Adkins

11

Less Than 5

 

34:09.83

1:08:12.91

0:06.75