First to the Finish Cross Country Kickoff

August 27, 2016


Endurance Race Timing http://enduranceracetiming.com

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity 5K

Cross Country

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

312

Charlie Parrish Freeburg

16:31.30

5:20/M

11

 

2

2

716

Josh Cable Rochester

17:07.50

5:31/M

11

 

3

3

110

Austin Knight Carterville

17:09.14

5:32/M

11

 

4

4

827

Jackson Stewart St. Teresa

17:11.16

5:33/M

10

 

5

(< 5)

736

Hayden Wimberly Salem

17:14.41

5:34/M

11

 

6

5

362

Emilio Rivera Herrin

17:21.47

5:36/M

11

 

7

6

359

Michael Oliver Herrin

17:26.13

5:37/M

10

 

8

7

302

Alex Mack Freeburg

17:27.49

5:38/M

12

 

9

8

583

Brandon Schnitker Nashville

17:35.42

5:40/M

11

 

10

9

656

Benton Keran Notre Dame (Cape Girardeau)

17:35.82

5:40/M

10

 

11

10

559

Taijhan Nelson Murphysboro

17:42.00

5:43/M

12

 

12

11

79

Luke Goebel Breese (Mater Dei)

17:45.16

5:44/M

11

 

13

12

537

Mason Jones Mt. Zion

17:48.15

5:45/M

10

 

14

13

453

Ethan Price Mascoutah

18:01.56

5:49/M

12

 

15

14

746

Caleb Cornelius Saxony Lutheran

18:01.60

5:49/M

10

 

16

15

516

Javon Watkins Metro-East Lutheran

18:04.67

5:50/M

11

 

17

16

320

Carson Smith Freeburg

18:12.18

5:52/M

10

 

18

17

325

Drew Wilkerson Freeburg

18:18.23

5:54/M

12

 

19

18

380

Isaac Stout Lutheran North

18:20.65

5:55/M

10

 

20

(< 5)

734

Caden Owens Salem

18:22.46

5:55/M

12

 

21

19

82

Kevin Medlin Breese (Mater Dei)

18:38.87

6:01/M

11

 

22

20

317

Corbin Schwable Freeburg

18:45.65

6:03/M

10

 

23

21

880

Reiss Wegman Trenton (Wesclin)

18:46.24

6:03/M

11

 

24

22

769

Caden Bohn Southwestern

18:50.91

6:05/M

10

 

25

23

535

Carson Fenton Mt. Zion

18:57.01

6:07/M

10

 

26

24

287

Craig Collier Freeburg

19:04.71

6:09/M

12

 

27

25

860

Hunter Fedderke Steeleville

19:05.29

6:09/M

12

 

28

(< 5)

368

Jaxen McNeese Lebanon

19:05.39

6:09/M

12

 

29

26

584

Caleb Zgonina Nashville

19:06.41

6:10/M

11

 

30

(< 5)

238

Will Brant First Baptist Academy

19:08.39

6:10/M

10

 

31

27

436

Casmir Cozzi Mascoutah

19:09.91

6:11/M

10

 

32

28

562

Mauricus Simmons Murphysboro

19:10.74

6:11/M

12

 

33

29

293

Blake Hatter Freeburg

19:11.16

6:11/M

10

 

34

30

693

Wyatt DuClos Red Bud

19:13.78

6:12/M

11

 

35

31

547

Collin Perry Mt. Zion

19:14.68

6:12/M

10

 

36

32

873

Drew Detmer Trenton (Wesclin)

19:14.89

6:12/M

11

 

37

33

84

Otto Stark Breese (Mater Dei)

19:16.66

6:13/M

12

 

38

34

859

Gavin Conway Steeleville

19:16.74

6:13/M

10

 

39

35

488

Hunter Braden McLeansboro (Hamilton County)

19:16.75

6:13/M

10

 

40

36

828

Nick Tschosik St. Teresa

19:19.60

6:14/M

12

 

41

37

444

Brandon Johnson Mascoutah

19:21.36

6:15/M

11

 

42

(< 5)

230

Michael Harvey Fairfield

19:26.02

6:16/M

10

 

43

38

869

Dustin Sutton Steeleville

19:26.71

6:16/M

12

 

44

39

68

Anthony Detmer Breese (Central)

19:31.02

6:18/M

12

 

45

40

459

Patrick Thompson Mascoutah

19:37.13

6:20/M

11

 

46

41

437

Christopher Crossen Mascoutah

19:37.39

6:20/M

10

 

47

42

163

Jake Noll Columbia

19:37.92

6:20/M

12

 

48

43

497

Clay Ragan McLeansboro (Hamilton County)

19:38.14

6:20/M

11

 

49

44

546

Caden Owens Mt. Zion

19:38.59

6:20/M

9

 

50

45

94

Cal Kolzow Calvary Lutheran

19:39.86

6:20/M

12

 

51

46

655

Grant Grove Notre Dame (Cape Girardeau)

19:41.30

6:21/M

12

 

52

47

725

Elliott Staley Rochester

19:42.03

6:21/M

9

 

53

48

498

Matt Rubenacker McLeansboro (Hamilton County)

19:43.06

6:22/M

11

 

54

49

158

Eli King Columbia

19:43.07

6:22/M

11

 

55

50

576

Landon Davis Nashville

19:44.57

6:22/M

10

 

56

(> 7)

326

Luke Worley Freeburg

19:44.75

6:22/M

12

 

57

(> 7)

321

McKallen Smith Freeburg

19:46.53

6:23/M

9

 

58

(< 5)

234

Cody Todd Fairfield

19:52.36

6:25/M

10

 

59

51

493

Logan Hunt McLeansboro (Hamilton County)

19:53.80

6:25/M

11

 

60

52

542

Nick Lewis Mt. Zion

19:55.14

6:25/M

12

 

61

53

350

David Carlson Herrin

19:55.78

6:25/M

10

 

62

54

799

Clayton Helmink St. Anthony

19:55.99

6:25/M

11

 

63

55

697

Alex Sievers Red Bud

19:56.05

6:26/M

10

 

64

56

529

Caden Baker Mt. Zion

19:57.52

6:26/M

10

 

65

57

784

Isaac Sinn Sparta

19:57.53

6:26/M

9

 

66

58

694

Chase Headen Red Bud

19:57.55

6:26/M

12

 

67

59

440

Christopher Ferguson-Scott Mascoutah

20:00.30

6:27/M

12

 

68

60

387

Dakota Gregory Marissa Senior

20:02.14

6:28/M

11

 

69

61

773

Grant Seniker Southwestern

20:02.47

6:28/M

11

 

70

62

11

Mitchell Stevenson Altamont

20:03.87

6:28/M

11

 

71

63

652

Hogan Coad Notre Dame (Cape Girardeau)

20:04.37

6:28/M

11

 

72

64

83

Keegan Spirek Breese (Mater Dei)

20:09.27

6:30/M

12

 

73

65

543

Johnnie Mass Mt. Zion

20:09.65

6:30/M

11

 

74

(< 5)

218

Colin Brown Eisenhower

20:10.39

6:30/M

9

 

75

66

438

Kaleb Dabbs Mascoutah

20:11.90

6:31/M

11

 

76

67

153

Josh Foster Columbia

20:12.77

6:31/M

11

 

77

(> 7)

428

Brandon Bizzle Mascoutah

20:12.85

6:31/M

12

 

78

68

160

Jake Koenigstein Columbia

20:13.33

6:31/M

11

 

79

69

750

Austin Mueller Saxony Lutheran

20:14.35

6:32/M

10

 

80

70

560

Blake Niesporek Murphysboro

20:15.87

6:32/M

11

 

81

71

820

Clayton Bolen St. Teresa

20:15.92

6:32/M

11

 

82

(> 7)

295

Jared Holliday Freeburg

20:16.40

6:32/M

12

 

83

(> 7)

540

Wally Kraus Mt. Zion

20:16.82

6:32/M

9

 

84

72

695

Garrett Headen Red Bud

20:17.59

6:33/M

11

 

85

73

861

Jacob Fedderke Steeleville

20:17.99

6:33/M

11

 

86

74

388

Tyler Place Marissa Senior

20:22.07

6:34/M

10

 

87

75

658

Evan Landewee Notre Dame (Cape Girardeau)

20:24.38

6:35/M

12

 

88

76

580

Gavin Love Nashville

20:26.13

6:35/M

9

 

89

77

628

Deric Maurer New Athens

20:26.38

6:35/M

10

 

90

78

724

Danny Ryan Rochester

20:27.49

6:36/M

10

 

91

79

826

Tyler Ohl St. Teresa

20:28.97

6:36/M

9

 

92

(> 7)

435

Tomas Copher Mascoutah

20:30.49

6:37/M

11

 

93

80

607

Brody Titus Neoga

20:30.65

6:37/M

11

 

94

81

93

Reece Going Calvary Lutheran

20:31.82

6:37/M

10

 

95

82

624

Noel Ivester New Athens

20:33.52

6:38/M

12

 

96

83

348

Damen Bordner Herrin

20:35.18

6:38/M

10

 

97

84

198

Caleb Davis DuQuoin

20:36.80

6:39/M

11

 

98

85

199

Carson Davis DuQuoin

20:37.09

6:39/M

10

 

99

86

361

Damion Restivo Herrin

20:37.80

6:39/M

11

 

100

87

149

Nick Bahr Columbia

20:39.10

6:40/M

11

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

88

653

Alex Dow Notre Dame (Cape Girardeau)

20:43.20

6:41/M

10

 

102

(> 7)

300

Jordan Lee Freeburg

20:45.91

6:42/M

12

 

103

(> 7)

544

Issac Moss Mt. Zion

20:46.84

6:42/M

11

 

104

89

77

Alex Detmer Breese (Mater Dei)

20:52.42

6:44/M

10

 

105

90

875

Colin Henderson Trenton (Wesclin)

20:52.53

6:44/M

11

 

106

91

782

Caton Ramos Sparta

20:54.08

6:45/M

11

 

107

(> 7)

307

Sam Nahass Freeburg

20:55.00

6:45/M

11

 

108

92

862

Logan Fulkerson Steeleville

20:56.29

6:45/M

9

 

109

93

364

Colton Towle Herrin

20:56.89

6:45/M

11

 

110

(> 7)

549

Lane White Mt. Zion

20:57.48

6:45/M

10

 

111

94

874

Eric Goff Trenton (Wesclin)

20:59.28

6:46/M

12

 

112

95

360

Logan Pierce Herrin

21:07.34

6:49/M

10

 

113

96

33

Jon Dykstra Althoff Catholic

21:11.60

6:50/M

11

 

114

(> 7)

461

Braeden Williams Mascoutah

21:11.91

6:50/M

11

 

115

(< 5)

893

Logan Van Britson Valmeyer

21:12.66

6:50/M

10

 

116

97

157

Alex Kaempfe Columbia

21:12.94

6:50/M

11

 

117

98

517

Jonah Wilson Metro-East Lutheran

21:12.96

6:50/M

10

 

118

99

865

Brad Mevert Steeleville

21:14.87

6:51/M

10

 

119

(> 7)

285

Ian Alberts Freeburg

21:15.50

6:51/M

12

 

120

(< 5)

735

Braden Tate Salem

21:15.55

6:51/M

9

 

121

(> 7)

291

Ben Fiedler Freeburg

21:16.46

6:52/M

11

 

122

100

665

Andrew West Notre Dame (Cape Girardeau)

21:17.22

6:52/M

10

 

123

(> 7)

365

Brice Williamson Herrin

21:18.11

6:52/M

9

 

124

101

78

Tyler Fritch Breese (Mater Dei)

21:21.11

6:53/M

12

 

125

102

34

Andre Ells Althoff Catholic

21:24.37

6:54/M

12

 

126

103

723

Colton Mitchell Rochester

21:24.58

6:54/M

10

 

127

104

389

Kade Portz Marissa Senior

21:24.67

6:54/M

9

 

128

105

662

Ben Pfau Notre Dame (Cape Girardeau)

21:26.91

6:55/M

11

 

129

106

696

Eric Prange Red Bud

21:28.75

6:55/M

10

 

130

(> 7)

651

Grant Beussink Notre Dame (Cape Girardeau)

21:33.83

6:57/M

11

 

131

(> 7)

449

Matthew McNicol Mascoutah

21:34.45

6:57/M

11

 

132

107

35

John Leshikar Althoff Catholic

21:35.59

6:58/M

11

 

133

108

134

Ronin Doiron Chester

21:37.31

6:58/M

9

 

134

109

599

Tanner Clark Neoga

21:39.01

6:59/M

11

 

135

(> 7)

353

Alex Gottschalk Herrin

21:39.45

6:59/M

10

 

136

110

106

Chris Ballard Carterville

21:43.26

7:00/M

9

 

137

111

721

Ryan McClintock Rochester

21:47.72

7:02/M

9

 

138

(< 5)

370

Austin Yates Lebanon

21:47.98

7:02/M

12

 

139

112

85

Andrew Stevenson Breese (Mater Dei)

21:53.05

7:04/M

9

 

140

(< 5)

45

Bryan Ritchey Barat Academy

21:54.56

7:04/M

12

 

141

113

779

Seth Becker Sparta

21:55.00

7:04/M

10

 

142

114

375

Philip Irving Lutheran North

21:55.20

7:04/M

12

 

143

115

754

Nick Shaw Saxony Lutheran

21:57.53

7:05/M

10

 

144

116

627

Joel Mattingly New Athens

21:58.05

7:05/M

11

 

145

117

876

Brian Knopp Trenton (Wesclin)

21:58.70

7:05/M

11

 

146

118

489

Trenton Butler McLeansboro (Hamilton County)

21:59.02

7:05/M

11

 

147

(> 7)

666

Grant Wilson Notre Dame (Cape Girardeau)

21:59.53

7:05/M

11

 

148

119

600

Michael Dietz Neoga

22:00.85

7:06/M

9

 

149

120

201

Wendell Killian DuQuoin

22:00.93

7:06/M

9

 

150

(> 7)

545

Austin Mulgrew Mt. Zion

22:01.58

7:06/M

11

 

151

121

717

Nathaniel Cross Rochester

22:02.19

7:06/M

9

 

152

122

719

Liam Higginbotham Rochester

22:02.96

7:06/M

10

 

153

123

95

Silas Luetkemeyer Calvary Lutheran

22:03.58

7:07/M

12

 

154

124

154

Ryan Groszek Columbia

22:04.51

7:07/M

10

 

155

125

376

Joseph Jolly Lutheran North

22:04.87

7:07/M

10

 

156

126

844

Brent Kinder Staunton

22:05.26

7:07/M

9

 

157

127

868

Patrick Rohlfing Steeleville

22:06.93

7:08/M

12

 

158

(> 7)

164

Jack Sheehan Columbia

22:09.79

7:09/M

12

 

159

128

850

Ehtan VanPutte Staunton

22:12.04

7:10/M

9

 

160

(< 5)

233

Charles Maxham Fairfield

22:13.37

7:10/M

12

 

161

(> 7)

87

Mitchell Wilke Breese (Mater Dei)

22:13.78

7:10/M

12

 

162

(< 5)

398

Adam Sanders Marquette Catholic

22:14.72

7:10/M

12

 

163

129

621

Devin Caswell New Athens

22:17.86

7:11/M

11

 

164

(> 7)

304

Landon Miles Freeburg

22:18.07

7:12/M

10

 

165

130

392

Conner Stewart Marissa Senior

22:19.86

7:12/M

11

 

166

(> 7)

288

Connor Crowl Freeburg

22:20.58

7:12/M

9

 

167

(> 7)

306

Nathan Mueller Freeburg

22:25.27

7:14/M

12

 

168

131

38

Dimitry Oestereich Althoff Catholic

22:26.26

7:14/M

11

 

169

132

685

Tyler Roesener Okawville

22:28.20

7:15/M

11

 

170

133

805

Mitchell Sager St. Anthony

22:28.79

7:15/M

12

 

171

134

71

Noah Hollenkamp Breese (Central)

22:29.91

7:15/M

10

 

172

135

75

Logan Van Ness Breese (Central)

22:30.65

7:15/M

10

 

173

136

108

Noah Farris Carterville

22:32.89

7:16/M

12

 

174

(< 5)

140

Cooper Chamberlain Christ Our Rock Lutheran

22:34.93

7:17/M

9

 

175

137

843

Brady Kinder Staunton

22:35.24

7:17/M

11

 

176

138

92

Drew Collett Calvary Lutheran

22:35.49

7:17/M

12

 

177

(> 7)

720

Troy Hofstrand Rochester

22:37.35

7:18/M

10

 

178

139

825

Jason Ohl St. Teresa

22:38.62

7:18/M

12

 

179

140

204

Nathan Manning DuQuoin

22:38.86

7:18/M

11

 

180

(> 7)

152

Curtis Crossley Columbia

22:39.92

7:18/M

9

 

181

141

681

Josh Madrid Okawville

22:40.04

7:19/M

12

 

182

142

30

Justin Bayus Althoff Catholic

22:41.30

7:19/M

11

 

183

143

824

Jack Dunscomb St. Teresa

22:43.02

7:20/M

11

 

184

144

822

Adrian Caceres St. Teresa

22:44.59

7:20/M

10

 

185

(< 5)

240

Christian Huet First Baptist Academy

22:45.21

7:20/M

11

 

186

(< 5)

141

Nolan Heard Christ Our Rock Lutheran

22:45.83

7:20/M

9

 

187

145

631

Owen Whitworth New Athens

22:46.95

7:21/M

9

 

188

146

775

Austin Wilkinson Southwestern

22:47.25

7:21/M

10

 

189

(> 7)

294

Ryan Herrington Freeburg

22:49.87

7:22/M

12

 

190

(> 7)

445

Brendan Jones Mascoutah

22:51.31

7:22/M

9

 

191

147

136

Joe Soellner Chester

22:51.48

7:22/M

11

 

192

148

133

Jakob Cushman Chester

22:51.76

7:22/M

10

 

193

(> 7)

715

Gage Brust Rochester

22:52.04

7:23/M

10

 

194

149

800

Ollie Kingery St. Anthony

22:53.10

7:23/M

10

 

195

(> 7)

356

Nick Kane Herrin

22:53.62

7:23/M

10

 

196

(> 7)

664

James Thurmond Notre Dame (Cape Girardeau)

22:54.20

7:23/M

10

 

197

150

36

Blake Miller Althoff Catholic

22:56.98

7:24/M

9

 

198

(> 7)

531

Orion Brown Mt. Zion

22:57.36

7:24/M

9

 

199

151

598

Blake Ballinger Neoga

22:58.92

7:25/M

12

 

200

(< 5)

58

Hunter Marlow Bluford (Webber)

23:00.51

7:25/M

9

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

201

152

500

Alex Soltanipanah McLeansboro (Hamilton County)

23:03.18

7:26/M

12

 

202

153

112

Cody Rector Carterville

23:03.74

7:26/M

10

 

203

(> 7)

534

Shane Engmann Mt. Zion

23:04.22

7:26/M

11

 

204

(< 5)

895

Cole Clark Wayne City

23:04.89

7:26/M

10

 

205

154

682

Logan Riechmann Okawville

23:07.32

7:27/M

12

 

206

155

374

Joel Brutlag Lutheran North

23:07.48

7:27/M

12

 

207

(< 5)

891

Jacob Mosbacher Valmeyer

23:09.92

7:28/M

9

 

208

156

680

William Frederking Okawville

23:11.27

7:29/M

12

 

209

157

698

Jack Simpson Red Bud

23:13.78

7:29/M

10

 

210

(> 7)

870

Connor Warhausen Steeleville

23:17.69

7:31/M

10

 

211

158

499

Evan Shelton McLeansboro (Hamilton County)

23:18.49

7:31/M

9

 

212

(> 7)

296

Owen Holliday Freeburg

23:18.82

7:31/M

12

 

213

(> 7)

533

Henry Ellison Mt. Zion

23:20.56

7:32/M

9

 

214

159

581

Nicholas Orr Nashville

23:24.70

7:33/M

10

 

215

(< 5)

49

Abdul Fanous Belleville (Governor French Academy)

23:31.99

7:35/M

11

 

216

160

72

Alex Huegen Breese (Central)

23:32.00

7:35/M

10

 

217

161

202

Nick King DuQuoin

23:32.80

7:35/M

12

 

218

162

622

Max Fowler New Athens

23:33.00

7:36/M

11

 

219

163

781

Dustin Lohman Sparta

23:33.98

7:36/M

10

 

220

164

179

Nathan Taylor Dupo

23:37.78

7:37/M

9

 

221

(> 7)

494

Raegan Irwin McLeansboro (Hamilton County)

23:39.39

7:38/M

10

 

222

165

753

Nathan Ruark Saxony Lutheran

23:39.86

7:38/M

11

 

223

166

771

Colby Dankenbring Southwestern

23:40.39

7:38/M

9

 

224

(> 7)

323

Sean Walsh Freeburg

23:41.74

7:38/M

11

 

225

(> 7)

88

Nick Wolden Breese (Mater Dei)

23:41.92

7:38/M

10

 

226

167

572

Evan Anderson Nashville

23:42.28

7:39/M

10

 

227

(> 7)

286

Alex Berowski Freeburg

23:44.83

7:39/M

12

 

228

168

774

Derek Watson Southwestern

23:47.14

7:40/M

9

 

229

169

582

Brandon Restoff Nashville

23:53.06

7:42/M

12

 

230

170

751

Jonathan Mueller Saxony Lutheran

23:53.62

7:42/M

12

 

231

171

177

Caleb Everts Dupo

23:55.61

7:43/M

9

 

232

172

744

Andrew Aufdenberg Saxony Lutheran

23:56.27

7:43/M

12

 

233

173

848

Lucas Schaaf Staunton

23:56.44

7:43/M

9

 

234

174

393

Eric Stinekraus Marissa Senior

23:59.29

7:44/M

12

 

235

175

558

Hunter Muehlbauer Murphysboro

24:00.22

7:45/M

11

 

236

176

846

Austin Parish Staunton

24:00.82

7:45/M

12

 

237

177

683

Payton Riechmann Okawville

24:01.02

7:45/M

10

 

238

(> 7)

496

Colin Meade McLeansboro (Hamilton County)

24:04.87

7:46/M

10

 

239

(> 7)

821

Brycen Bridges St. Teresa

24:04.91

7:46/M

9

 

240

178

69

Caleb Duke Breese (Central)

24:06.92

7:46/M

11

 

241

179

780

Eli Hamilton Sparta

24:08.28

7:47/M

10

 

242

180

851

Brandon Wagoner Staunton

24:08.70

7:47/M

9

 

243

181

131

Lance Bohnert Chester

24:10.44

7:48/M

11

 

244

182

178

Cody Richardson Dupo

24:11.91

7:48/M

12

 

245

(> 7)

309

David Oliver Freeburg

24:12.58

7:48/M

10

 

246

183

561

Carson Pullis Murphysboro

24:12.72

7:48/M

11

 

247

184

699

Parker Sondag Red Bud

24:13.25

7:49/M

11

 

248

185

509

Eli Harding Metro-East Lutheran

24:14.09

7:49/M

11

 

249

(< 5)

667

Trent Burton Odin

24:15.05

7:49/M

11

 

250

(> 7)

150

Richard Barker Columbia

24:16.62

7:50/M

9

 

251

186

512

Nathaniel Perry Metro-East Lutheran

24:17.17

7:50/M

10

 

252

(> 7)

728

Jacob Western Rochester

24:18.46

7:50/M

9

 

253

187

756

Sam Varnon Saxony Lutheran

24:20.62

7:51/M

9

 

254

188

601

Brayden Dow Neoga

24:21.86

7:51/M

10

 

255

(> 7)

749

Hayden Moll Saxony Lutheran

24:22.39

7:52/M

12

 

256

(> 7)

858

Luke Bartens Steeleville

24:23.04

7:52/M

9

 

257

189

12

Collin York Altamont

24:24.53

7:52/M

12

 

258

(> 7)

491

Clayton Cross McLeansboro (Hamilton County)

24:28.36

7:54/M

11

 

259

(> 7)

574

Derek Baugh Nashville

24:29.68

7:54/M

9

 

260

(> 7)

432

Pete Buehrle Mascoutah

24:29.68

7:54/M

9

 

261

190

37

Matthew Minick Althoff Catholic

24:32.71

7:55/M

9

 

262

191

105

Nick Anson Carterville

24:35.77

7:56/M

11

 

263

192

555

James Freeman Murphysboro

24:37.85

7:56/M

11

 

264

193

798

Jacob Blanchette St. Anthony

24:38.17

7:57/M

10

 

265

194

176

Austin Brockman Dupo

24:42.10

7:58/M

11

 

266

(> 7)

39

Nick Siegel Althoff Catholic

24:42.58

7:58/M

12

 

267

(> 7)

539

Bobby Kraus Mt. Zion

24:44.10

7:59/M

9

 

268

195

73

Cole Ratermann Breese (Central)

24:45.22

7:59/M

9

 

269

(> 7)

161

John Maxwell Columbia

24:52.61

8:01/M

10

 

270

(> 7)

871

Eli Wittenborn Steeleville

24:54.53

8:02/M

11

 

271

(> 7)

427

Andrew Akers Mascoutah

24:56.89

8:03/M

11

 

272

(> 7)

745

Nathan Aufdenberg Saxony Lutheran

24:57.44

8:03/M

12

 

273

(< 5)

241

Ray Litchfield First Baptist Academy

24:58.16

8:03/M

10

 

274

196

556

Jaron Gaston Murphysboro

24:59.13

8:04/M

11

 

275

197

200

Paxton Higgerson DuQuoin

25:01.01

8:04/M

11

 

276

198

770

Jordon Cathorall Southwestern

25:01.12

8:04/M

10

 

277

(> 7)

165

Eli Smith Columbia

25:02.11

8:05/M

11

 

278

(> 7)

867

William Qualls Steeleville

25:04.86

8:05/M

12

 

279

(> 7)

429

Jacob Bowers Mascoutah

25:05.87

8:05/M

10

 

280

199

602

Braden Eaton Neoga

25:07.27

8:06/M

11

 

281

(> 7)

324

Kevin Wiles Freeburg

25:10.11

8:07/M

12

 

282

(> 7)

86

James Sullivan Breese (Mater Dei)

25:11.58

8:07/M

10

 

283

200

113

Brandyn Wiseman Carterville

25:12.87

8:08/M

10

 

284

201

390

Kyle Rahlfs Marissa Senior

25:13.48

8:08/M

9

 

285

(> 7)

310

Cole Parker Freeburg

25:17.53

8:09/M

9

 

286

202

608

Alex Walden Neoga

25:22.10

8:11/M

12

 

287

(> 7)

443

Israel Ignacio Mascoutah

25:25.69

8:12/M

9

 

288

(> 7)

151

Nick Biermann Columbia

25:26.29

8:12/M

10

 

289

(> 7)

316

Aidan Schlichting Freeburg

25:26.55

8:12/M

9

 

290

(> 7)

298

Ryan Leadley Freeburg

25:28.27

8:13/M

10

 

291

203

877

Blake Kohlbrecher Trenton (Wesclin)

25:29.70

8:13/M

11

 

292

(> 7)

297

Devin Koeneman Freeburg

25:34.22

8:15/M

10

 

293

(< 5)

219

Parker Lindsey Eisenhower

25:34.61

8:15/M

9

 

294

(> 7)

156

Sean Jerome Columbia

25:45.66

8:18/M

11

 

295

(> 7)

426

Ethan Abrahamson Mascoutah

25:49.56

8:20/M

11

 

296

(> 7)

31

Camronn Clemons Althoff Catholic

25:50.05

8:20/M

12

 

297

204

10

Toby Slingerland Altamont

25:51.25

8:20/M

12

 

298

205

8

Joey Fenton Altamont

25:56.96

8:22/M

9

 

299

206

847

Noah Pickerill Staunton

26:00.30

8:23/M

10

 

300

(> 7)

301

Evan Lucas Freeburg

26:03.41

8:24/M

10

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

301

(> 7)

863

Austin Hagel Steeleville

26:05.27

8:25/M

9

 

302

207

180

Brayden Koonce Dupo

26:05.87

8:25/M

9

 

303

208

132

Mitchell Colonel Chester

26:09.70

8:26/M

11

 

304

209

70

Robert Durbin Breese (Central)

26:09.76

8:26/M

12

 

305

(< 5)

51

Colton Hicks Belleville (Governor French Academy)

26:10.15

8:26/M

11

 

306

(> 7)

159

Isaac Kmucha Columbia

26:11.40

8:27/M

10

 

307

(> 7)

492

Dylan Halley McLeansboro (Hamilton County)

26:13.17

8:27/M

9

 

308

210

630

Joe Range New Athens

26:13.81

8:27/M

9

 

309

211

96

Remington Wilson Calvary Lutheran

26:15.27

8:28/M

12

 

310

(> 7)

726

Braden Stock Rochester

26:16.42

8:28/M

9

 

311

(> 7)

299

Jason Lealaimatafao Freeburg

26:21.02

8:30/M

11

 

312

212

684

Russell Rodely Okawville

26:28.75

8:32/M

11

 

313

(> 7)

455

Samuel Salinas Mascoutah

26:33.19

8:34/M

10

 

314

213

879

Austin Newell Trenton (Wesclin)

26:33.64

8:34/M

11

 

315

214

678

Ethan Bening Okawville

26:38.73

8:35/M

9

 

316

(> 7)

679

Drew Frederking Okawville

26:38.79

8:35/M

12

 

317

(> 7)

629

Sean Osborn New Athens

26:40.27

8:36/M

9

 

318

(> 7)

495

Will Jones McLeansboro (Hamilton County)

26:40.40

8:36/M

9

 

319

215

111

Ben Konvalinka Carterville

26:40.70

8:36/M

9

 

320

(> 7)

308

Logan Nickerson Freeburg

26:42.34

8:37/M

11

 

321

(> 7)

311

Jack Parker Freeburg

26:46.56

8:38/M

9

 

322

(> 7)

530

Tristan Balgemann Mt. Zion

26:59.19

8:42/M

12

 

323

(> 7)

718

Grayson Hatch Rochester

27:00.65

8:43/M

9

 

324

(> 7)

878

Jacob Neilson Trenton (Wesclin)

27:08.21

8:45/M

12

 

325

(> 7)

89

Chuan Xu Breese (Mater Dei)

27:17.85

8:48/M

9

 

326

(< 5)

367

Dylan Hatten Lebanon

27:23.31

8:50/M

10

 

327

(> 7)

363

Victor Sanchez Herrin

27:23.59

8:50/M

9

 

328

(< 5)

239

Seth Hodges First Baptist Academy

27:23.97

8:50/M

11

 

329

(> 7)

448

Dylan Lyons Mascoutah

27:28.79

8:52/M

9

 

330

(> 7)

842

Martin Cralley Staunton

27:34.58

8:54/M

11

 

331

(> 7)

755

Josh Varnon Saxony Lutheran

27:40.36

8:55/M

12

 

332

216

9

Cody Finn Altamont

27:48.87

8:58/M

9

 

333

(> 7)

456

Garret Stamper Mascoutah

27:50.07

8:59/M

10

 

334

(> 7)

107

Johonson Conner Carterville

27:52.40

8:59/M

12

 

335

(> 7)

451

Jon Paterline Mascoutah

27:53.12

9:00/M

11

 

336

(> 7)

314

Jacob Rickert Freeburg

27:54.67

9:00/M

9

 

337

(> 7)

441

Greg Foust Mascoutah

27:55.42

9:00/M

10

 

338

217

806

Will Willenborg St. Anthony

27:57.96

9:01/M

11

 

339

(> 7)

357

Kane Konkel Herrin

28:01.05

9:02/M

11

 

340

(> 7)

632

Ridlen William New Athens

28:06.86

9:04/M

10

 

341

(< 5)

43

Clayton Hill Barat Academy

28:08.42

9:05/M

11

 

342

(< 5)

42

Spencer Clark Barat Academy

28:13.28

9:06/M

10

 

343

(< 5)

369

Nathan Midgley Lebanon

28:22.95

9:09/M

10

 

344

(> 7)

864

Jayden Hood Steeleville

28:28.83

9:11/M

10

 

345

(> 7)

292

Colin Gray Freeburg

28:35.92

9:13/M

10

 

346

(> 7)

625

Cameron Juenger New Athens

28:42.20

9:15/M

11

 

347

218

386

Alexei Cogdill Marissa Senior

28:42.73

9:15/M

12

 

348

(> 7)

81

Colby Litteken Breese (Mater Dei)

28:46.76

9:17/M

9

 

349

(> 7)

626

Trent Marhanka New Athens

28:47.50

9:17/M

12

 

350

(> 7)

597

Ben Althoff Neoga

28:52.91

9:19/M

11

 

351

(> 7)

289

Ben Ebel Freeburg

28:55.99

9:20/M

12

 

352

(< 5)

142

Seth Wielt Christ Our Rock Lutheran

28:58.53

9:21/M

9

 

353

(> 7)

430

Jalen Brown Mascoutah

29:00.12

9:21/M

10

 

354

(> 7)

727

Bryson Taylor Rochester

29:01.65

9:22/M

10

 

355

(> 7)

454

Aaron Rowell Mascoutah

29:04.13

9:23/M

10

 

356

219

175

Brady Beggs Dupo

29:08.19

9:24/M

11

 

357

220

803

Will Niebrugge St. Anthony

29:17.53

9:27/M

10

 

358

(> 7)

659

Paul Mier Notre Dame (Cape Girardeau)

29:21.62

9:28/M

11

 

359

(> 7)

840

Eric Bone Staunton

29:32.92

9:32/M

10

 

360

(> 7)

433

Matthew Clayton Mascoutah

29:36.08

9:33/M

9

 

361

(> 7)

439

Ryan Davis Mascoutah

29:39.39

9:34/M

12

 

362

(< 5)

892

Derek Muellner Valmeyer

29:42.33

9:35/M

10

 

363

(> 7)

155

J T Iorio Columbia

29:50.38

9:37/M

10

 

364

(> 7)

748

Adam Lichtenegger Saxony Lutheran

29:59.58

9:40/M

12

 

365

(< 5)

668

Cody Frazier Odin

30:02.26

9:41/M

9

 

366

(> 7)

315

Ryan Schenewerk Freeburg

30:20.00

9:47/M

12

 

367

221

378

Alexander Paul Lutheran North

30:25.69

9:49/M

9

 

368

(> 7)

605

Seth Lanham Neoga

30:26.51

9:49/M

11

 

369

222

511

Ian Key Metro-East Lutheran

30:28.57

9:50/M

12

 

370

(> 7)

431

Jordan Brown Mascoutah

30:45.02

9:55/M

11

 

371

223

772

Jason Hendricks Southwestern

31:33.42

10:11/M

11

 

372

224

7

Stephen Berg Altamont

31:36.32

10:12/M

11

 

373

(> 7)

845

Jeremy McAdams Staunton

32:01.58

10:20/M

11

 

374

(> 7)

460

Matthew Vaughan Mascoutah

33:08.35

10:41/M

9

 

375

(< 5)

54

Morgon Young Belleville (Governor French Academy)

33:23.15

10:46/M

10

 

376

(> 7)

303

Cody Means Freeburg

33:33.63

10:49/M

9

 

377

(< 5)

2480

Kyland Woods Maryville Christian

33:40.29

10:52/M

9

 

378

225

6

Adam Alexander Altamont

34:19.72

11:04/M

9

 

379

(< 5)

232

Nick Kunce Fairfield

34:25.45

11:06/M

10

 

380

(> 7)

319

Tate Shepherd Freeburg

35:46.41

11:32/M

11

 

381

226

377

Alexander Moore Lutheran North

38:12.01

12:19/M

9

 

382

227

379

Temohn Staches Lutheran North

38:12.39

12:19/M

9

 

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity 5K

 

Cross Country

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Freeburg

61

1

7

16

17

20

24

29

 

 

Top 5 Times: 1:29:14.85--- Average Time: 17:50.97

 

2

Mascoutah

158

13

27

37

40

41

59

66

 

 

Top 5 Times: 1:35:47.35--- Average Time: 19:09.47

 

3

Mt. Zion

162

12

23

31

44

52

56

65

 

 

Top 5 Times: 1:35:33.57--- Average Time: 19:06.71

 

4

Breese (Mater Dei)

216

11

19

33

64

89

101

112

 

 

Top 5 Times: 1:36:42.38--- Average Time: 19:20.48

 

5

Herrin

233

5

6

53

83

86

93

95

 

 

Top 5 Times: 1:35:56.36--- Average Time: 19:11.27

 

6

Steeleville

262

25

34

38

73

92

99

127

 

 

Top 5 Times: 1:39:03.02--- Average Time: 19:48.60

 

7

Notre Dame (Cape Girardeau)

281

9

46

63

75

88

100

105

 

 

Top 5 Times: 1:38:29.07--- Average Time: 19:41.81

 

8

McLeansboro (Hamilton County)

295

35

43

48

51

118

152

158

 

 

Top 5 Times: 1:40:30.77--- Average Time: 20:06.15

 

9

Columbia

313

42

49

67

68

87

97

124

 

 

Top 5 Times: 1:40:26.19--- Average Time: 20:05.24

 

10

Nashville

319

8

26

50

76

159

167

169

 

 

Top 5 Times: 1:40:17.23--- Average Time: 20:03.45

 

11

Red Bud

321

30

55

58

72

106

157

184

 

 

Top 5 Times: 1:40:53.72--- Average Time: 20:10.74

 

12

St. Teresa

329

4

36

71

79

139

143

144

 

 

Top 5 Times: 1:39:54.27--- Average Time: 19:58.85

 

13

Rochester

341

2

47

78

103

111

121

122

 

 

Top 5 Times: 1:40:29.32--- Average Time: 20:05.86

 

14

Trenton (Wesclin)

354

21

32

90

94

117

203

213

 

 

Top 5 Times: 1:41:51.64--- Average Time: 20:22.33

 

15

Murphysboro

466

10

28

70

175

183

192

196

 

 

Top 5 Times: 1:45:21.55--- Average Time: 21:04.31

 

16

Saxony Lutheran

533

14

69

115

165

170

172

187

 

 

Top 5 Times: 1:47:46.96--- Average Time: 21:33.39

 

17

Marissa Senior

542

60

74

104

130

174

201

218

 

 

Top 5 Times: 1:48:08.03--- Average Time: 21:37.61

 

18

New Athens

549

77

82

116

129

145

162

210

 

 

Top 5 Times: 1:48:02.76--- Average Time: 21:36.55

 

19

Southwestern

563

22

61

146

166

168

198

223

 

 

Top 5 Times: 1:49:08.16--- Average Time: 21:49.63

 

20

Althoff Catholic

578

96

102

107

131

142

150

190

 

 

Top 5 Times: 1:49:19.12--- Average Time: 21:51.82

 

21

DuQuoin

590

84

85

120

140

161

197

 

 

Top 5 Times: 1:49:26.48--- Average Time: 21:53.30

 

22

Carterville

593

3

110

136

153

191

200

215

 

 

Top 5 Times: 1:49:04.80--- Average Time: 21:48.96

 

23

Calvary Lutheran

598

45

81

123

138

211

 

 

Top 5 Times: 1:51:06.02--- Average Time: 22:13.20

 

24

Sparta

603

57

91

113

163

179

 

 

Top 5 Times: 1:50:28.87--- Average Time: 22:05.77

 

25

Lutheran North

633

18

114

125

155

221

226

227

 

 

Top 5 Times: 1:55:53.89--- Average Time: 23:10.78

 

26

Breese (Central)

646

39

134

135

160

178

195

209

 

 

Top 5 Times: 1:52:10.50--- Average Time: 22:26.10

 

27

Neoga

647

80

109

119

151

188

199

202

 

 

Top 5 Times: 1:51:31.29--- Average Time: 22:18.26

 

28

Metro-East Lutheran

706

15

98

185

186

222

 

 

Top 5 Times: 1:58:17.46--- Average Time: 23:39.49

 

29

Staunton

740

126

128

137

173

176

180

206

 

 

Top 5 Times: 1:54:49.80--- Average Time: 22:57.96

 

30

St. Anthony

746

54

133

149

193

217

220

 

 

Top 5 Times: 1:57:54.01--- Average Time: 23:34.80

 

31

Okawville

760

132

141

154

156

177

212

214

 

 

Top 5 Times: 1:55:27.85--- Average Time: 23:05.57

 

32

Chester

792

108

147

148

181

208

 

 

Top 5 Times: 1:57:40.69--- Average Time: 23:32.14

 

33

Altamont

876

62

189

204

205

216

224

225

 

 

Top 5 Times: 2:04:05.48--- Average Time: 24:49.10

 

34

Dupo

918

164

171

182

194

207

219

 

 

Top 5 Times: 2:02:33.27--- Average Time: 24:30.65

 

Inc.

Barat Academy

3 finishers

 

 

 

Inc.

Belleville (Governor French Academy

3 finishers

 

 

 

Inc.

Bluford (Webber)

1 finishers

 

 

 

Inc.

Christ Our Rock Lutheran

3 finishers

 

 

 

Inc.

Eisenhower

2 finishers

 

 

 

Inc.

Fairfield

4 finishers

 

 

 

Inc.

First Baptist Academy

4 finishers

 

 

 

Inc.

Lebanon

4 finishers

 

 

 

Inc.

Marquette Catholic

1 finishers

 

 

 

Inc.

Odin

2 finishers

 

 

 

Inc.

Salem

3 finishers

 

 

 

Inc.

Valmeyer

3 finishers

 

 

 

Inc.

Wayne City

1 finishers

 

 

 

Inc.

Maryville Christian

1 finishers

 

 

 
 

Final Team Results - Boys

Boys Varsity 5K

Cross Country

Team - Freeburg Finish Position - 1
Team Score (places): 61 Team Score (times): 1:29:14.85 Ave Time:17:50.97
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

312

Charlie Parrish

11

1

1

16:31.30

16:31.30

0:00.00

2

302

Alex Mack

12

7

8

17:27.49

33:58.79

0:56.19

3

320

Carson Smith

10

16

24

18:12.18

52:10.97

1:40.88

4

325

Drew Wilkerson

12

17

41

18:18.23

1:10:29.20

1:46.93

5

317

Corbin Schwable

10

20

61

18:45.65

1:29:14.85

2:14.35

6

287

Craig Collier

12

(24)

(85)

19:04.71

1:48:19.56

2:33.41

7

293

Blake Hatter

10

(29)

(114)

19:11.16

2:07:30.72

2:39.86

8

326

Luke Worley

12

More Than 7

 

19:44.75

2:27:15.47

3:13.45

9

321

McKallen Smith

9

More Than 7

 

19:46.53

2:47:02.00

3:15.23

10

295

Jared Holliday

12

More Than 7

 

20:16.40

3:07:18.40

3:45.10

11

300

Jordan Lee

12

More Than 7

 

20:45.91

3:28:04.31

4:14.61

12

307

Sam Nahass

11

More Than 7

 

20:55.00

3:48:59.31

4:23.70

13

285

Ian Alberts

12

More Than 7

 

21:15.50

4:10:14.81

4:44.20

14

291

Ben Fiedler

11

More Than 7

 

21:16.46

4:31:31.27

4:45.16

15

304

Landon Miles

10

More Than 7

 

22:18.07

4:53:49.34

5:46.77

16

288

Connor Crowl

9

More Than 7

 

22:20.58

5:16:09.92

5:49.28

17

306

Nathan Mueller

12

More Than 7

 

22:25.27

5:38:35.19

5:53.97

18

294

Ryan Herrington

12

More Than 7

 

22:49.87

6:01:25.06

6:18.57

19

296

Owen Holliday

12

More Than 7

 

23:18.82

6:24:43.88

6:47.52

20

323

Sean Walsh

11

More Than 7

 

23:41.74

6:48:25.62

7:10.44

21

286

Alex Berowski

12

More Than 7

 

23:44.83

7:12:10.45

7:13.53

22

309

David Oliver

10

More Than 7

 

24:12.58

7:36:23.03

7:41.28

23

324

Kevin Wiles

12

More Than 7

 

25:10.11

8:01:33.14

8:38.81

24

310

Cole Parker

9

More Than 7

 

25:17.53

8:26:50.67

8:46.23

25

316

Aidan Schlichting

9

More Than 7

 

25:26.55

8:52:17.22

8:55.25

26

298

Ryan Leadley

10

More Than 7

 

25:28.27

9:17:45.49

8:56.97

27

297

Devin Koeneman

10

More Than 7

 

25:34.22

9:43:19.71

9:02.92

28

301

Evan Lucas

10

More Than 7

 

26:03.41

10:09:23.12

9:32.11

29

299

Jason Lealaimatafao

11

More Than 7

 

26:21.02

10:35:44.14

9:49.72

30

308

Logan Nickerson

11

More Than 7

 

26:42.34

11:02:26.48

10:11.04

31

311

Jack Parker

9

More Than 7

 

26:46.56

11:29:13.04

10:15.26

32

314

Jacob Rickert

9

More Than 7

 

27:54.67

11:57:07.71

11:23.37

33

292

Colin Gray

10

More Than 7

 

28:35.92

12:25:43.63

12:04.62

34

289

Ben Ebel

12

More Than 7

 

28:55.99

12:54:39.62

12:24.69

35

315

Ryan Schenewerk

12

More Than 7

 

30:20.00

13:24:59.62

13:48.70

36

303

Cody Means

9

More Than 7

 

33:33.63

13:58:33.25

17:02.33

37

319

Tate Shepherd

11

More Than 7

 

35:46.41

14:34:19.66

19:15.11

 
Team - Mascoutah Finish Position - 2
Team Score (places): 158 Team Score (times): 1:35:47.35 Ave Time:19:09.47
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

453

Ethan Price

12

13

13

18:01.56

18:01.56

0:00.00

2

436

Casmir Cozzi

10

27

40

19:09.91

37:11.47

1:08.35

3

444

Brandon Johnson

11

37

77

19:21.36

56:32.83

1:19.80

4

459

Patrick Thompson

11

40

117

19:37.13

1:16:09.96

1:35.57

5

437

Christopher Crossen

10

41

158

19:37.39

1:35:47.35

1:35.83

6

440

Christopher Ferguson-Scott

12

(59)

(217)

20:00.30

1:55:47.65

1:58.74

7

438

Kaleb Dabbs

11

(66)

(283)

20:11.90

2:15:59.55

2:10.34

8

428

Brandon Bizzle

12

More Than 7

 

20:12.85

2:36:12.40

2:11.29

9

435

Tomas Copher

11

More Than 7

 

20:30.49

2:56:42.89

2:28.93

10

461

Braeden Williams

11

More Than 7

 

21:11.91

3:17:54.80

3:10.35

11

449

Matthew McNicol

11

More Than 7

 

21:34.45

3:39:29.25

3:32.89

12

445

Brendan Jones

9

More Than 7

 

22:51.31

4:02:20.56

4:49.75

13

432

Pete Buehrle

9

More Than 7

 

24:29.68

4:26:50.24

6:28.12

14

427

Andrew Akers

11

More Than 7

 

24:56.89

4:51:47.13

6:55.33

15

429

Jacob Bowers

10

More Than 7

 

25:05.87

5:16:53.00

7:04.31

16

443

Israel Ignacio

9

More Than 7

 

25:25.69

5:42:18.69

7:24.13

17

426

Ethan Abrahamson

11

More Than 7

 

25:49.56

6:08:08.25

7:48.00

18

455

Samuel Salinas

10

More Than 7

 

26:33.19

6:34:41.44

8:31.63

19

448

Dylan Lyons

9

More Than 7

 

27:28.79

7:02:10.23

9:27.23

20

456

Garret Stamper

10

More Than 7

 

27:50.07

7:30:00.30

9:48.51

21

451

Jon Paterline

11

More Than 7

 

27:53.12

7:57:53.42

9:51.56

22

441

Greg Foust

10

More Than 7

 

27:55.42

8:25:48.84

9:53.86

23

430

Jalen Brown

10

More Than 7

 

29:00.12

8:54:48.96

10:58.56

24

454

Aaron Rowell

10

More Than 7

 

29:04.13

9:23:53.09

11:02.57

25

433

Matthew Clayton

9

More Than 7

 

29:36.08

9:53:29.17

11:34.52

26

439

Ryan Davis

12

More Than 7

 

29:39.39

10:23:08.56

11:37.83

27

431

Jordan Brown

11

More Than 7

 

30:45.02

10:53:53.58

12:43.46

28

460

Matthew Vaughan

9

More Than 7

 

33:08.35

11:27:01.93

15:06.79

 
Team - Mt. Zion Finish Position - 3
Team Score (places): 162 Team Score (times): 1:35:33.57 Ave Time:19:06.71
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

537

Mason Jones

10

12

12

17:48.15

17:48.15

0:00.00

2

535

Carson Fenton

10

23

35

18:57.01

36:45.16

1:08.86

3

547

Collin Perry

10

31

66

19:14.68

55:59.84

1:26.53

4

546

Caden Owens

9

44

110

19:38.59

1:15:38.43

1:50.44

5

542

Nick Lewis

12

52

162

19:55.14

1:35:33.57

2:06.99

6

529

Caden Baker

10

(56)

(218)

19:57.52

1:55:31.09

2:09.37

7

543

Johnnie Mass

11

(65)

(283)

20:09.65

2:15:40.74

2:21.50

8

540

Wally Kraus

9

More Than 7

 

20:16.82

2:35:57.56

2:28.67

9

544

Issac Moss

11

More Than 7

 

20:46.84

2:56:44.40

2:58.69

10

549

Lane White

10

More Than 7

 

20:57.48

3:17:41.88

3:09.33

11

545

Austin Mulgrew

11

More Than 7

 

22:01.58

3:39:43.46

4:13.43

12

531

Orion Brown

9

More Than 7

 

22:57.36

4:02:40.82

5:09.21

13

534

Shane Engmann

11

More Than 7

 

23:04.22

4:25:45.04

5:16.07

14

533

Henry Ellison

9

More Than 7

 

23:20.56

4:49:05.60

5:32.41

15

539

Bobby Kraus

9

More Than 7

 

24:44.10

5:13:49.70

6:55.95

16

530

Tristan Balgemann

12

More Than 7

 

26:59.19

5:40:48.89

9:11.04

 
Team - Breese (Mater Dei) Finish Position - 4
Team Score (places): 216 Team Score (times): 1:36:42.38 Ave Time:19:20.48
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

79

Luke Goebel

11

11

11

17:45.16

17:45.16

0:00.00

2

82

Kevin Medlin

11

19

30

18:38.87

36:24.03

0:53.71

3

84

Otto Stark

12

33

63

19:16.66

55:40.69

1:31.50

4

83

Keegan Spirek

12

64

127

20:09.27

1:15:49.96

2:24.11

5

77

Alex Detmer

10

89

216

20:52.42

1:36:42.38

3:07.26

6

78

Tyler Fritch

12

(101)

(317)

21:21.11

1:58:03.49

3:35.95

7

85

Andrew Stevenson

9

(112)

(429)

21:53.05

2:19:56.54

4:07.89

8

87

Mitchell Wilke

12

More Than 7

 

22:13.78

2:42:10.32

4:28.62

9

88

Nick Wolden

10

More Than 7

 

23:41.92

3:05:52.24

5:56.76

10

86

James Sullivan

10

More Than 7

 

25:11.58

3:31:03.82

7:26.42

11

89

Chuan Xu

9

More Than 7

 

27:17.85

3:58:21.67

9:32.69

12

81

Colby Litteken

9

More Than 7

 

28:46.76

4:27:08.43

11:01.60

 
Team - Herrin Finish Position - 5
Team Score (places): 233 Team Score (times): 1:35:56.36 Ave Time:19:11.27
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

362

Emilio Rivera

11

5

5

17:21.47

17:21.47

0:00.00

2

359

Michael Oliver

10

6

11

17:26.13

34:47.60

0:04.66

3

350

David Carlson

10

53

64

19:55.78

54:43.38

2:34.31

4

348

Damen Bordner

10

83

147

20:35.18

1:15:18.56

3:13.71

5

361

Damion Restivo

11

86

233

20:37.80

1:35:56.36

3:16.33

6

364

Colton Towle

11

(93)

(326)

20:56.89

1:56:53.25

3:35.42

7

360

Logan Pierce

10

(95)

(421)

21:07.34

2:18:00.59

3:45.87

8

365

Brice Williamson

9

More Than 7

 

21:18.11

2:39:18.70

3:56.64

9

353

Alex Gottschalk

10

More Than 7

 

21:39.45

3:00:58.15

4:17.98

10

356

Nick Kane

10

More Than 7

 

22:53.62

3:23:51.77

5:32.15

11

363

Victor Sanchez

9

More Than 7

 

27:23.59

3:51:15.36

10:02.12

12

357

Kane Konkel

11

More Than 7

 

28:01.05

4:19:16.41

10:39.58

 
Team - Steeleville Finish Position - 6
Team Score (places): 262 Team Score (times): 1:39:03.02 Ave Time:19:48.60
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

860

Hunter Fedderke

12

25

25

19:05.29

19:05.29

0:00.00

2

859

Gavin Conway

10

34

59

19:16.74

38:22.03

0:11.45

3

869

Dustin Sutton

12

38

97

19:26.71

57:48.74

0:21.42

4

861

Jacob Fedderke

11

73

170

20:17.99

1:18:06.73

1:12.70

5

862

Logan Fulkerson

9

92

262

20:56.29

1:39:03.02

1:51.00

6

865

Brad Mevert

10

(99)

(361)

21:14.87

2:00:17.89

2:09.58

7

868

Patrick Rohlfing

12

(127)

(488)

22:06.93

2:22:24.82

3:01.64

8

870

Connor Warhausen

10

More Than 7

 

23:17.69

2:45:42.51

4:12.40

9

858

Luke Bartens

9

More Than 7

 

24:23.04

3:10:05.55

5:17.75

10

871

Eli Wittenborn

11

More Than 7

 

24:54.53

3:35:00.08

5:49.24

11

867

William Qualls

12

More Than 7

 

25:04.86

4:00:04.94

5:59.57

12

863

Austin Hagel

9

More Than 7

 

26:05.27

4:26:10.21

6:59.98

13

864

Jayden Hood

10

More Than 7

 

28:28.83

4:54:39.04

9:23.54

 
Team - Notre Dame (Cape Girardeau) Finish Position - 7
Team Score (places): 281 Team Score (times): 1:38:29.07 Ave Time:19:41.81
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

656

Benton Keran

10

9

9

17:35.82

17:35.82

0:00.00

2

655

Grant Grove

12

46

55

19:41.30

37:17.12

2:05.48

3

652

Hogan Coad

11

63

118

20:04.37

57:21.49

2:28.55

4

658

Evan Landewee

12

75

193

20:24.38

1:17:45.87

2:48.56

5

653

Alex Dow

10

88

281

20:43.20

1:38:29.07

3:07.38

6

665

Andrew West

10

(100)

(381)

21:17.22

1:59:46.29

3:41.40

7

662

Ben Pfau

11

(105)

(486)

21:26.91

2:21:13.20

3:51.09

8

651

Grant Beussink

11

More Than 7

 

21:33.83

2:42:47.03

3:58.01

9

666

Grant Wilson

11

More Than 7

 

21:59.53

3:04:46.56

4:23.71

10

664

James Thurmond

10

More Than 7

 

22:54.20

3:27:40.76

5:18.38

11

659

Paul Mier

11

More Than 7

 

29:21.62

3:57:02.38

11:45.80

 
Team - McLeansboro (Hamilton County) Finish Position - 8
Team Score (places): 295 Team Score (times): 1:40:30.77 Ave Time:20:06.15
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

488

Hunter Braden

10

35

35

19:16.75

19:16.75

0:00.00

2

497

Clay Ragan

11

43

78

19:38.14

38:54.89

0:21.39

3

498

Matt Rubenacker

11

48

126

19:43.06

58:37.95

0:26.31

4

493

Logan Hunt

11

51

177

19:53.80

1:18:31.75

0:37.05

5

489

Trenton Butler

11

118

295

21:59.02

1:40:30.77

2:42.27

6

500

Alex Soltanipanah

12

(152)

(447)

23:03.18

2:03:33.95

3:46.43

7

499

Evan Shelton

9

(158)

(605)

23:18.49

2:26:52.44

4:01.74

8

494

Raegan Irwin

10

More Than 7

 

23:39.39

2:50:31.83

4:22.64

9

496

Colin Meade

10

More Than 7

 

24:04.87

3:14:36.70

4:48.12

10

491

Clayton Cross

11

More Than 7

 

24:28.36

3:39:05.06

5:11.61

11

492

Dylan Halley

9

More Than 7

 

26:13.17

4:05:18.23

6:56.42

12

495

Will Jones

9

More Than 7

 

26:40.40

4:31:58.63

7:23.65

 
Team - Columbia Finish Position - 9
Team Score (places): 313 Team Score (times): 1:40:26.19 Ave Time:20:05.24
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

163

Jake Noll

12

42

42

19:37.92

19:37.92

0:00.00

2

158

Eli King

11

49

91

19:43.07

39:20.99

0:05.15

3

153

Josh Foster

11

67

158

20:12.77

59:33.76

0:34.85

4

160

Jake Koenigstein

11

68

226

20:13.33

1:19:47.09

0:35.41

5

149

Nick Bahr

11

87

313

20:39.10

1:40:26.19

1:01.18

6

157

Alex Kaempfe

11

(97)

(410)

21:12.94

2:01:39.13

1:35.02

7

154

Ryan Groszek

10

(124)

(534)

22:04.51

2:23:43.64

2:26.59

8

164

Jack Sheehan

12

More Than 7

 

22:09.79

2:45:53.43

2:31.87

9

152

Curtis Crossley

9

More Than 7

 

22:39.92

3:08:33.35

3:02.00

10

150

Richard Barker

9

More Than 7

 

24:16.62

3:32:49.97

4:38.70

11

161

John Maxwell

10

More Than 7

 

24:52.61

3:57:42.58

5:14.69

12

165

Eli Smith

11

More Than 7

 

25:02.11

4:22:44.69

5:24.19

13

151

Nick Biermann

10

More Than 7

 

25:26.29

4:48:10.98

5:48.37

14

156

Sean Jerome

11

More Than 7

 

25:45.66

5:13:56.64

6:07.74

15

159

Isaac Kmucha

10

More Than 7

 

26:11.40

5:40:08.04

6:33.48

16

155

J T Iorio

10

More Than 7

 

29:50.38

6:09:58.42

10:12.46

 
Team - Nashville Finish Position - 10
Team Score (places): 319 Team Score (times): 1:40:17.23 Ave Time:20:03.45
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

583

Brandon Schnitker

11

8

8

17:35.42

17:35.42

0:00.00

2

584

Caleb Zgonina

11

26

34

19:06.41

36:41.83

1:30.99

3

576

Landon Davis

10

50

84

19:44.57

56:26.40

2:09.15

4

580

Gavin Love

9

76

160

20:26.13

1:16:52.53

2:50.71

5

581

Nicholas Orr

10

159

319

23:24.70

1:40:17.23

5:49.28

6

572

Evan Anderson

10

(167)

(486)

23:42.28

2:03:59.51

6:06.86

7

582

Brandon Restoff

12

(169)

(655)

23:53.06

2:27:52.57

6:17.64

8

574

Derek Baugh

9

More Than 7

 

24:29.68

2:52:22.25

6:54.26

 
Team - Red Bud Finish Position - 11
Team Score (places): 321 Team Score (times): 1:40:53.72 Ave Time:20:10.74
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

693

Wyatt DuClos

11

30

30

19:13.78

19:13.78

0:00.00

2

697

Alex Sievers

10

55

85

19:56.05

39:09.83

0:42.27

3

694

Chase Headen

12

58

143

19:57.55

59:07.38

0:43.77

4

695

Garrett Headen

11

72

215

20:17.59

1:19:24.97

1:03.81

5

696

Eric Prange

10

106

321

21:28.75

1:40:53.72

2:14.97

6

698

Jack Simpson

10

(157)

(478)

23:13.78

2:04:07.50

4:00.00

7

699

Parker Sondag

11

(184)

(662)

24:13.25

2:28:20.75

4:59.47

 
Team - St. Teresa Finish Position - 12
Team Score (places): 329 Team Score (times): 1:39:54.27 Ave Time:19:58.85
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

827

Jackson Stewart

10

4

4

17:11.16

17:11.16

0:00.00

2

828

Nick Tschosik

12

36

40

19:19.60

36:30.76

2:08.44

3

820

Clayton Bolen

11

71

111

20:15.92

56:46.68

3:04.76

4

826

Tyler Ohl

9

79

190

20:28.97

1:17:15.65

3:17.81

5

825

Jason Ohl

12

139

329

22:38.62

1:39:54.27

5:27.46

6

824

Jack Dunscomb

11

(143)

(472)

22:43.02

2:02:37.29

5:31.86

7

822

Adrian Caceres

10

(144)

(616)

22:44.59

2:25:21.88

5:33.43

8

821

Brycen Bridges

9

More Than 7

 

24:04.91

2:49:26.79

6:53.75

 
Team - Rochester Finish Position - 13
Team Score (places): 341 Team Score (times): 1:40:29.32 Ave Time:20:05.86
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

716

Josh Cable

11

2

2

17:07.50

17:07.50

0:00.00

2

725

Elliott Staley

9

47

49

19:42.03

36:49.53

2:34.53

3

724

Danny Ryan

10

78

127

20:27.49

57:17.02

3:19.99

4

723

Colton Mitchell

10

103

230

21:24.58

1:18:41.60

4:17.08

5

721

Ryan McClintock

9

111

341

21:47.72

1:40:29.32

4:40.22

6

717

Nathaniel Cross

9

(121)

(462)

22:02.19

2:02:31.51

4:54.69

7

719

Liam Higginbotham

10

(122)

(584)

22:02.96

2:24:34.47

4:55.46

8

720

Troy Hofstrand

10

More Than 7

 

22:37.35

2:47:11.82

5:29.85

9

715

Gage Brust

10

More Than 7

 

22:52.04

3:10:03.86

5:44.54

10

728

Jacob Western

9

More Than 7

 

24:18.46

3:34:22.32

7:10.96

11

726

Braden Stock

9

More Than 7

 

26:16.42

4:00:38.74

9:08.92

12

718

Grayson Hatch

9

More Than 7

 

27:00.65

4:27:39.39

9:53.15

13

727

Bryson Taylor

10

More Than 7

 

29:01.65

4:56:41.04

11:54.15

 
Team - Trenton (Wesclin) Finish Position - 14
Team Score (places): 354 Team Score (times): 1:41:51.64 Ave Time:20:22.33
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

880

Reiss Wegman

11

21

21

18:46.24

18:46.24

0:00.00

2

873

Drew Detmer

11

32

53

19:14.89

38:01.13

0:28.65

3

875

Colin Henderson

11

90

143

20:52.53

58:53.66

2:06.29

4

874

Eric Goff

12

94

237

20:59.28

1:19:52.94

2:13.04

5

876

Brian Knopp

11

117

354

21:58.70

1:41:51.64

3:12.46

6

877

Blake Kohlbrecher

11

(203)

(557)

25:29.70

2:07:21.34

6:43.46

7

879

Austin Newell

11

(213)

(770)

26:33.64

2:33:54.98

7:47.40

8

878

Jacob Neilson

12

More Than 7

 

27:08.21

3:01:03.19

8:21.97

 
Team - Murphysboro Finish Position - 15
Team Score (places): 466 Team Score (times): 1:45:21.55 Ave Time:21:04.31
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

559

Taijhan Nelson

12

10

10

17:42.00

17:42.00

0:00.00

2

562

Mauricus Simmons

12

28

38

19:10.74

36:52.74

1:28.74

3

560

Blake Niesporek

11

70

108

20:15.87

57:08.61

2:33.87

4

558

Hunter Muehlbauer

11

175

283

24:00.22

1:21:08.83

6:18.22

5

561

Carson Pullis

11

183

466

24:12.72

1:45:21.55

6:30.72

6

555

James Freeman

11

(192)

(658)

24:37.85

2:09:59.40

6:55.85

7

556

Jaron Gaston

11

(196)

(854)

24:59.13

2:34:58.53

7:17.13

 
Team - Saxony Lutheran Finish Position - 16
Team Score (places): 533 Team Score (times): 1:47:46.96 Ave Time:21:33.39
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

746

Caleb Cornelius

10

14

14

18:01.60

18:01.60

0:00.00

2

750

Austin Mueller

10

69

83

20:14.35

38:15.95

2:12.75

3

754

Nick Shaw

10

115

198

21:57.53

1:00:13.48

3:55.93

4

753

Nathan Ruark

11

165

363

23:39.86

1:23:53.34

5:38.26

5

751

Jonathan Mueller

12

170

533

23:53.62

1:47:46.96

5:52.02

6

744

Andrew Aufdenberg

12

(172)

(705)

23:56.27

2:11:43.23

5:54.67

7

756

Sam Varnon

9

(187)

(892)

24:20.62

2:36:03.85

6:19.02

8

749

Hayden Moll

12

More Than 7

 

24:22.39

3:00:26.24

6:20.79

9

745

Nathan Aufdenberg

12

More Than 7

 

24:57.44

3:25:23.68

6:55.84

10

755

Josh Varnon

12

More Than 7

 

27:40.36

3:53:04.04

9:38.76

11

748

Adam Lichtenegger

12

More Than 7

 

29:59.58

4:23:03.62

11:57.98

 
Team - Marissa Senior Finish Position - 17
Team Score (places): 542 Team Score (times): 1:48:08.03 Ave Time:21:37.61
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

387

Dakota Gregory

11

60

60

20:02.14

20:02.14

0:00.00

2

388

Tyler Place

10

74

134

20:22.07

40:24.21

0:19.93

3

389

Kade Portz

9

104

238

21:24.67

1:01:48.88

1:22.53

4

392

Conner Stewart

11

130

368

22:19.86

1:24:08.74

2:17.72

5

393

Eric Stinekraus

12

174

542

23:59.29

1:48:08.03

3:57.15

6

390

Kyle Rahlfs

9

(201)

(743)

25:13.48

2:13:21.51

5:11.34

7

386

Alexei Cogdill

12

(218)

(961)

28:42.73

2:42:04.24

8:40.59

 
Team - New Athens Finish Position - 18
Team Score (places): 549 Team Score (times): 1:48:02.76 Ave Time:21:36.55
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

628

Deric Maurer

10

77

77

20:26.38

20:26.38

0:00.00

2

624

Noel Ivester

12

82

159

20:33.52

40:59.90

0:07.14

3

627

Joel Mattingly

11

116

275

21:58.05

1:02:57.95

1:31.67

4

621

Devin Caswell

11

129

404

22:17.86

1:25:15.81

1:51.48

5

631

Owen Whitworth

9

145

549

22:46.95

1:48:02.76

2:20.57

6

622

Max Fowler

11

(162)

(711)

23:33.00

2:11:35.76

3:06.62

7

630

Joe Range

9

(210)

(921)

26:13.81

2:37:49.57

5:47.43

8

629

Sean Osborn

9

More Than 7

 

26:40.27

3:04:29.84

6:13.89

9

632

Ridlen William

10

More Than 7

 

28:06.86

3:32:36.70

7:40.48

10

625

Cameron Juenger

11

More Than 7

 

28:42.20

4:01:18.90

8:15.82

11

626

Trent Marhanka

12

More Than 7

 

28:47.50

4:30:06.40

8:21.12

 
Team - Southwestern Finish Position - 19
Team Score (places): 563 Team Score (times): 1:49:08.16 Ave Time:21:49.63
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

769

Caden Bohn

10

22

22

18:50.91

18:50.91

0:00.00

2

773

Grant Seniker

11

61

83

20:02.47

38:53.38

1:11.56

3

775

Austin Wilkinson

10

146

229

22:47.25

1:01:40.63

3:56.34

4

771

Colby Dankenbring

9

166

395

23:40.39

1:25:21.02

4:49.48

5

774

Derek Watson

9

168

563

23:47.14

1:49:08.16

4:56.23

6

770

Jordon Cathorall

10

(198)

(761)

25:01.12

2:14:09.28

6:10.21

7

772

Jason Hendricks

11

(223)

(984)

31:33.42

2:45:42.70

12:42.51

 
Team - Althoff Catholic Finish Position - 20
Team Score (places): 578 Team Score (times): 1:49:19.12 Ave Time:21:51.82
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

33

Jon Dykstra

11

96

96

21:11.60

21:11.60

0:00.00

2

34

Andre Ells

12

102

198

21:24.37

42:35.97

0:12.77

3

35

John Leshikar

11

107

305

21:35.59

1:04:11.56

0:23.99

4

38

Dimitry Oestereich

11

131

436

22:26.26

1:26:37.82

1:14.66

5

30

Justin Bayus

11

142

578

22:41.30

1:49:19.12

1:29.70

6

36

Blake Miller

9

(150)

(728)

22:56.98

2:12:16.10

1:45.38

7

37

Matthew Minick

9

(190)

(918)

24:32.71

2:36:48.81

3:21.11

8

39

Nick Siegel

12

More Than 7

 

24:42.58

3:01:31.39

3:30.98

9

31

Camronn Clemons

12

More Than 7

 

25:50.05

3:27:21.44

4:38.45

 
Team - DuQuoin Finish Position - 21
Team Score (places): 590 Team Score (times): 1:49:26.48 Ave Time:21:53.30
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

198

Caleb Davis

11

84

84

20:36.80

20:36.80

0:00.00

2

199

Carson Davis

10

85

169

20:37.09

41:13.89

0:00.29

3

201

Wendell Killian

9

120

289

22:00.93

1:03:14.82

1:24.13

4

204

Nathan Manning

11

140

429

22:38.86

1:25:53.68

2:02.06

5

202

Nick King

12

161

590

23:32.80

1:49:26.48

2:56.00

6

200

Paxton Higgerson

11

(197)

(787)

25:01.01

2:14:27.49

4:24.21

 
Team - Carterville Finish Position - 22
Team Score (places): 593 Team Score (times): 1:49:04.80 Ave Time:21:48.96
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

110

Austin Knight

11

3

3

17:09.14

17:09.14

0:00.00

2

106

Chris Ballard

9

110

113

21:43.26

38:52.40

4:34.12

3

108

Noah Farris

12

136

249

22:32.89

1:01:25.29

5:23.75

4

112

Cody Rector

10

153

402

23:03.74

1:24:29.03

5:54.60

5

105

Nick Anson

11

191

593

24:35.77

1:49:04.80

7:26.63

6

113

Brandyn Wiseman

10

(200)

(793)

25:12.87

2:14:17.67

8:03.73

7

111

Ben Konvalinka

9

(215)

(1008)

26:40.70

2:40:58.37

9:31.56

8

107

Johonson Conner

12

More Than 7

 

27:52.40

3:08:50.77

10:43.26

 
Team - Calvary Lutheran Finish Position - 23
Team Score (places): 598 Team Score (times): 1:51:06.02 Ave Time:22:13.20
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

94

Cal Kolzow

12

45

45

19:39.86

19:39.86

0:00.00

2

93

Reece Going

10

81

126

20:31.82

40:11.68

0:51.96

3

95

Silas Luetkemeyer

12

123

249

22:03.58

1:02:15.26

2:23.72

4

92

Drew Collett

12

138

387

22:35.49

1:24:50.75

2:55.63

5

96

Remington Wilson

12

211

598

26:15.27

1:51:06.02

6:35.41

 
Team - Sparta Finish Position - 24
Team Score (places): 603 Team Score (times): 1:50:28.87 Ave Time:22:05.77
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

784

Isaac Sinn

9

57

57

19:57.53

19:57.53

0:00.00

2

782

Caton Ramos

11

91

148

20:54.08

40:51.61

0:56.55

3

779

Seth Becker

10

113

261

21:55.00

1:02:46.61

1:57.47

4

781

Dustin Lohman

10

163

424

23:33.98

1:26:20.59

3:36.45

5

780

Eli Hamilton

10

179

603

24:08.28

1:50:28.87

4:10.75

 
Team - Lutheran North Finish Position - 25
Team Score (places): 633 Team Score (times): 1:55:53.89 Ave Time:23:10.78
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

380

Isaac Stout

10

18

18

18:20.65

18:20.65

0:00.00

2

375

Philip Irving

12

114

132

21:55.20

40:15.85

3:34.55

3

376

Joseph Jolly

10

125

257

22:04.87

1:02:20.72

3:44.22

4

374

Joel Brutlag

12

155

412

23:07.48

1:25:28.20

4:46.83

5

378

Alexander Paul

9

221

633

30:25.69

1:55:53.89

12:05.04

6

377

Alexander Moore

9

(226)

(859)

38:12.01

2:34:05.90

19:51.36

7

379

Temohn Staches

9

(227)

(1086)

38:12.39

3:12:18.29

19:51.74

 
Team - Breese (Central) Finish Position - 26
Team Score (places): 646 Team Score (times): 1:52:10.50 Ave Time:22:26.10
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

68

Anthony Detmer

12

39

39

19:31.02

19:31.02

0:00.00

2

71

Noah Hollenkamp

10

134

173

22:29.91

42:00.93

2:58.89

3

75

Logan Van Ness

10

135

308

22:30.65

1:04:31.58

2:59.63

4

72

Alex Huegen

10

160

468

23:32.00

1:28:03.58

4:00.98

5

69

Caleb Duke

11

178

646

24:06.92

1:52:10.50

4:35.90

6

73

Cole Ratermann

9

(195)

(841)

24:45.22

2:16:55.72

5:14.20

7

70

Robert Durbin

12

(209)

(1050)

26:09.76

2:43:05.48

6:38.74

 
Team - Neoga Finish Position - 27
Team Score (places): 647 Team Score (times): 1:51:31.29 Ave Time:22:18.26
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

607

Brody Titus

11

80

80

20:30.65

20:30.65

0:00.00

2

599

Tanner Clark

11

109

189

21:39.01

42:09.66

1:08.36

3

600

Michael Dietz

9

119

308

22:00.85

1:04:10.51

1:30.20

4

598

Blake Ballinger

12

151

459

22:58.92

1:27:09.43

2:28.27

5

601

Brayden Dow

10

188

647

24:21.86

1:51:31.29

3:51.21

6

602

Braden Eaton

11

(199)

(846)

25:07.27

2:16:38.56

4:36.62

7

608

Alex Walden

12

(202)

(1048)

25:22.10

2:42:00.66

4:51.45

8

597

Ben Althoff

11

More Than 7

 

28:52.91

3:10:53.57

8:22.26

9

605

Seth Lanham

11

More Than 7

 

30:26.51

3:41:20.08

9:55.86

 
Team - Metro-East Lutheran Finish Position - 28
Team Score (places): 706 Team Score (times): 1:58:17.46 Ave Time:23:39.49
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

516

Javon Watkins

11

15

15

18:04.67

18:04.67

0:00.00

2

517

Jonah Wilson

10

98

113

21:12.96

39:17.63

3:08.29

3

509

Eli Harding

11

185

298

24:14.09

1:03:31.72

6:09.42

4

512

Nathaniel Perry

10

186

484

24:17.17

1:27:48.89

6:12.50

5

511

Ian Key

12

222

706

30:28.57

1:58:17.46

12:23.90

 
Team - Staunton Finish Position - 29
Team Score (places): 740 Team Score (times): 1:54:49.80 Ave Time:22:57.96
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

844

Brent Kinder

9

126

126

22:05.26

22:05.26

0:00.00

2

850

Ehtan VanPutte

9

128

254

22:12.04

44:17.30

0:06.78

3

843

Brady Kinder

11

137

391

22:35.24

1:06:52.54

0:29.98

4

848

Lucas Schaaf

9

173

564

23:56.44

1:30:48.98

1:51.18

5

846

Austin Parish

12

176

740

24:00.82

1:54:49.80

1:55.56

6

851

Brandon Wagoner

9

(180)

(920)

24:08.70

2:18:58.50

2:03.44

7

847

Noah Pickerill

10

(206)

(1126)

26:00.30

2:44:58.80

3:55.04

8

842

Martin Cralley

11

More Than 7

 

27:34.58

3:12:33.38

5:29.32

9

840

Eric Bone

10

More Than 7

 

29:32.92

3:42:06.30

7:27.66

10

845

Jeremy McAdams

11

More Than 7

 

32:01.58

4:14:07.88

9:56.32

 
Team - St. Anthony Finish Position - 30
Team Score (places): 746 Team Score (times): 1:57:54.01 Ave Time:23:34.80
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

799

Clayton Helmink

11

54

54

19:55.99

19:55.99

0:00.00

2

805

Mitchell Sager

12

133

187

22:28.79

42:24.78

2:32.80

3

800

Ollie Kingery

10

149

336

22:53.10

1:05:17.88

2:57.11

4

798

Jacob Blanchette

10

193

529

24:38.17

1:29:56.05

4:42.18

5

806

Will Willenborg

11

217

746

27:57.96

1:57:54.01

8:01.97

6

803

Will Niebrugge

10

(220)

(966)

29:17.53

2:27:11.54

9:21.54

 
Team - Okawville Finish Position - 31
Team Score (places): 760 Team Score (times): 1:55:27.85 Ave Time:23:05.57
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

685

Tyler Roesener

11

132

132

22:28.20

22:28.20

0:00.00

2

681

Josh Madrid

12

141

273

22:40.04

45:08.24

0:11.84

3

682

Logan Riechmann

12

154

427

23:07.32

1:08:15.56

0:39.12

4

680

William Frederking

12

156

583

23:11.27

1:31:26.83

0:43.07

5

683

Payton Riechmann

10

177

760

24:01.02

1:55:27.85

1:32.82

6

684

Russell Rodely

11

(212)

(972)

26:28.75

2:21:56.60

4:00.55

7

678

Ethan Bening

9

(214)

(1186)

26:38.73

2:48:35.33

4:10.53

8

679

Drew Frederking

12

More Than 7

 

26:38.79

3:15:14.12

4:10.59

 
Team - Chester Finish Position - 32
Team Score (places): 792 Team Score (times): 1:57:40.69 Ave Time:23:32.14
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

134

Ronin Doiron

9

108

108

21:37.31

21:37.31

0:00.00

2

136

Joe Soellner

11

147

255

22:51.48

44:28.79

1:14.17

3

133

Jakob Cushman

10

148

403

22:51.76

1:07:20.55

1:14.45

4

131

Lance Bohnert

11

181

584

24:10.44

1:31:30.99

2:33.13

5

132

Mitchell Colonel

11

208

792

26:09.70

1:57:40.69

4:32.39

 
Team - Altamont Finish Position - 33
Team Score (places): 876 Team Score (times): 2:04:05.48 Ave Time:24:49.10
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

11

Mitchell Stevenson

11

62

62

20:03.87

20:03.87

0:00.00

2

12

Collin York

12

189

251

24:24.53

44:28.40

4:20.66

3

10

Toby Slingerland

12

204

455

25:51.25

1:10:19.65

5:47.38

4

8

Joey Fenton

9

205

660

25:56.96

1:36:16.61

5:53.09

5

9

Cody Finn

9

216

876

27:48.87

2:04:05.48

7:45.00

6

7

Stephen Berg

11

(224)

(1100)

31:36.32

2:35:41.80

11:32.45

7

6

Adam Alexander

9

(225)

(1325)

34:19.72

3:10:01.52

14:15.85

 
Team - Dupo Finish Position - 34
Team Score (places): 918 Team Score (times): 2:02:33.27 Ave Time:24:30.65
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

179

Nathan Taylor

9

164

164

23:37.78

23:37.78

0:00.00

2

177

Caleb Everts

9

171

335

23:55.61

47:33.39

0:17.83

3

178

Cody Richardson

12

182

517

24:11.91

1:11:45.30

0:34.13

4

176

Austin Brockman

11

194

711

24:42.10

1:36:27.40

1:04.32

5

180

Brayden Koonce

9

207

918

26:05.87

2:02:33.27

2:28.09

6

175

Brady Beggs

11

(219)

(1137)

29:08.19

2:31:41.46

5:30.41

 
Team - Barat Academy Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

45

Bryan Ritchey

12

Less Than 5

 

21:54.56

21:54.56

0:00.00

2

43

Clayton Hill

11

Less Than 5

 

28:08.42

50:02.98

6:13.86

3

42

Spencer Clark

10

Less Than 5

 

28:13.28

1:18:16.26

6:18.72

 
Team - Belleville (Governor French Academy Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

49

Abdul Fanous

11

Less Than 5

 

23:31.99

23:31.99

0:00.00

2

51

Colton Hicks

11

Less Than 5

 

26:10.15

49:42.14

2:38.16

3

54

Morgon Young

10

Less Than 5

 

33:23.15

1:23:05.29

9:51.16

 
Team - Bluford (Webber) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

58

Hunter Marlow

9

Less Than 5

 

23:00.51

23:00.51

0:00.00

 
Team - Christ Our Rock Lutheran Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

140

Cooper Chamberlain

9

Less Than 5

 

22:34.93

22:34.93

0:00.00

2

141

Nolan Heard

9

Less Than 5

 

22:45.83

45:20.76

0:10.90

3

142

Seth Wielt

9

Less Than 5

 

28:58.53

1:14:19.29

6:23.60

 
Team - Eisenhower Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

218

Colin Brown

9

Less Than 5

 

20:10.39

20:10.39

0:00.00

2

219

Parker Lindsey

9

Less Than 5

 

25:34.61

45:45.00

5:24.22

 
Team - Fairfield Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

230

Michael Harvey

10

Less Than 5

 

19:26.02

19:26.02

0:00.00

2

234

Cody Todd

10

Less Than 5

 

19:52.36

39:18.38

0:26.34

3

233

Charles Maxham

12

Less Than 5

 

22:13.37

1:01:31.75

2:47.35

4

232

Nick Kunce

10

Less Than 5

 

34:25.45

1:35:57.20

14:59.43

 
Team - First Baptist Academy Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

238

Will Brant

10

Less Than 5

 

19:08.39

19:08.39

0:00.00

2

240

Christian Huet

11

Less Than 5

 

22:45.21

41:53.60

3:36.82

3

241

Ray Litchfield

10

Less Than 5

 

24:58.16

1:06:51.76

5:49.77

4

239

Seth Hodges

11

Less Than 5

 

27:23.97

1:34:15.73

8:15.58

 
Team - Lebanon Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

368

Jaxen McNeese

12

Less Than 5

 

19:05.39

19:05.39

0:00.00

2

370

Austin Yates

12

Less Than 5

 

21:47.98

40:53.37

2:42.59

3

367

Dylan Hatten

10

Less Than 5

 

27:23.31

1:08:16.68

8:17.92

4

369

Nathan Midgley

10

Less Than 5

 

28:22.95

1:36:39.63

9:17.56

 
Team - Marquette Catholic Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

398

Adam Sanders

12

Less Than 5

 

22:14.72

22:14.72

0:00.00

 
Team - Odin Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

667

Trent Burton

11

Less Than 5

 

24:15.05

24:15.05

0:00.00

2

668

Cody Frazier

9

Less Than 5

 

30:02.26

54:17.31

5:47.21

 
Team - Salem Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

736

Hayden Wimberly

11

Less Than 5

 

17:14.41

17:14.41

0:00.00

2

734

Caden Owens

12

Less Than 5

 

18:22.46

35:36.87

1:08.05

3

735

Braden Tate

9

Less Than 5

 

21:15.55

56:52.42

4:01.14

 
Team - Valmeyer Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

893

Logan Van Britson

10

Less Than 5

 

21:12.66

21:12.66

0:00.00

2

891

Jacob Mosbacher

9

Less Than 5

 

23:09.92

44:22.58

1:57.26

3

892

Derek Muellner

10

Less Than 5

 

29:42.33

1:14:04.91

8:29.67

 
Team - Wayne City Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

895

Cole Clark

10

Less Than 5

 

23:04.89

23:04.89

0:00.00

 
Team - Maryville Christian Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

2480

Kyland Woods

9

Less Than 5

 

33:40.29

33:40.29

0:00.00

Overall Finish List - Girls

Girls Varisty 5K

Cross Country

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

788

Anna Sophia Keller St. Anthony

18:00.02

5:48/M

12

 

2

2

634

Alaina Baumgart Notre Dame (Cape Girardeau)

20:50.93

6:43/M

11

 

3

3

244

Breanna Chandler Freeburg

21:20.61

6:53/M

9

 

4

4

676

Mallory Unverfehrt Okawville

21:31.25

6:56/M

12

 

5

5

411

Mackenzie Dixon Mascoutah

21:33.64

6:57/M

12

 

6

6

710

Katherine Petty Rochester

21:35.37

6:58/M

10

 

7

7

702

Madeline Campbell Rochester

21:35.46

6:58/M

12

 

8

8

635

Bailey Beussink Notre Dame (Cape Girardeau)

21:44.19

7:01/M

10

 

9

9

282

Kayla Whitworth Freeburg

21:48.86

7:02/M

11

 

10

10

785

Sarah Carr St. Anthony

21:49.63

7:02/M

10

 

11

11

29

Tiffani Siekmann Althoff Catholic

21:50.71

7:03/M

10

 

12

12

99

Megan Adams Carterville

21:51.13

7:03/M

12

 

13

13

463

Elyse Faust Mater Dei

22:01.55

7:06/M

10

 

14

14

818

Pamela Tacud St. Teresa

22:04.41

7:07/M

11

 

15

15

793

Abby Weis St. Anthony

22:07.85

7:08/M

10

 

16

(< 5)

733

Chloee Phillips Salem

22:11.95

7:09/M

11

 

17

16

100

Reese Herrin Carterville

22:12.45

7:10/M

10

 

18

17

647

Claire Morrill Notre Dame (Cape Girardeau)

22:12.76

7:10/M

11

 

19

18

245

Kristen Collier Freeburg

22:13.03

7:10/M

12

 

20

19

406

Arianna Climaco Mascoutah

22:20.84

7:12/M

9

 

21

20

524

Taylor Fox Mt. Zion

22:24.15

7:14/M

9

 

22

21

330

Charli Elliot Herrin

22:25.48

7:14/M

9

 

23

22

181

Gabrielle Alongi DuQuoin

22:31.11

7:16/M

9

 

24

23

808

Veronica Hein St. Teresa

22:32.21

7:16/M

9

 

25

24

853

Taylor Creamer Steeleville

22:33.74

7:16/M

12

 

26

25

470

Faith Rackers Mater Dei

22:35.62

7:17/M

9

 

27

(< 5)

395

Riley Vickrey Marquette Catholic

22:36.34

7:17/M

9

 

28

26

265

Maddie Mense Freeburg

22:39.05

7:18/M

9

 

29

(< 5)

97

Lily Baumgartner Carrollton

22:43.27

7:20/M

10

 

30

27

643

Megan Jansen Notre Dame (Cape Girardeau)

22:50.96

7:22/M

9

 

31

28

675

Madelyn Tepe Okawville

22:51.31

7:22/M

11

 

32

29

408

Melanie Cozzi Mascoutah

22:54.96

7:23/M

12

 

33

(< 5)

98

Olivia Richey Carrollton

22:58.17

7:25/M

9

 

34

30

467

Sophia Lager Mater Dei

23:00.13

7:25/M

12

 

35

(< 5)

46

Sarozjani Hunter Belleville (Governor French Academy)

23:03.24

7:26/M

12

 

36

31

569

Sabrina Kollbaum Nashville

23:05.94

7:27/M

9

 

37

32

519

Anna Bailey Mt. Zion

23:06.13

7:27/M

12

 

38

(< 5)

730

Cassie Bailey Salem

23:07.49

7:27/M

12

 

39

33

254

Ashley Gilmore Freeburg

23:17.32

7:31/M

12

 

40

34

520

Bridgett Bailey Mt. Zion

23:25.07

7:33/M

11

 

41

35

586

Cheyenne Curry Neoga

23:26.56

7:34/M

12

 

42

36

640

Clare Fennewald Notre Dame (Cape Girardeau)

23:27.68

7:34/M

10

 

43

37

168

Kailey Heusohn Dupo

23:32.17

7:35/M

12

 

44

38

264

Katherine Marler Freeburg

23:32.73

7:35/M

10

 

45

39

811

Tegan Lakshmanan St. Teresa

23:36.44

7:37/M

11

 

46

40

834

LeaAnn Johnson Staunton

23:38.28

7:37/M

12

 

47

41

688

Danielle London Red Bud

23:42.13

7:39/M

12

 

48

42

797

Kaitlyn Zeller St. Anthony

23:47.45

7:40/M

10

 

49

43

521

jenny Baldwin Mt. Zion

23:47.87

7:40/M

10

 

50

44

191

Andrea Lopez DuQuoin

23:51.61

7:42/M

11

 

51

45

119

Alyssa Lunsford Chaffee

23:55.69

7:43/M

11

 

52

(< 5)

1

Brittney Finn Altamont

23:55.78

7:43/M

10

 

53

46

812

Grace Lehmann St. Teresa

23:56.11

7:43/M

10

 

54

47

418

Julia Kapp Mascoutah

24:01.96

7:45/M

9

 

55

48

410

Bella Dixon Mascoutah

24:02.52

7:45/M

9

 

56

49

23

Amanda Kaltwasser Althoff Catholic

24:05.02

7:46/M

12

 

57

(< 5)

366

Madison Schoenfeld Lebanon

24:09.50

7:47/M

11

 

58

50

274

Jessica Shepherd Freeburg

24:15.04

7:49/M

9

 

59

51

714

Kaitlyn Sutker Rochester

24:15.88

7:49/M

12

 

60

52

596

Emmalyn Walk Neoga

24:17.27

7:50/M

10

 

61

53

189

Quinn Kirkpatrick DuQuoin

24:23.49

7:52/M

12

 

62

54

594

Courtney Reel Neoga

24:27.71

7:53/M

11

 

63

55

619

Alayna Toedte New Athens

24:30.11

7:54/M

11

 

64

(> 7)

261

Page Lee Freeburg

24:33.54

7:55/M

10

 

65

56

486

Olivia Ragan McLeansboro (Hamilton County)

24:35.26

7:56/M

9

 

66

(< 5)

228

Kelsey Rice Fairfield

24:36.68

7:56/M

10

 

67

57

570

Grace Maschhoff Nashville

24:36.82

7:56/M

10

 

68

58

791

Kristin Slaughter St. Anthony

24:43.35

7:58/M

12

 

69

59

465

Malina Isaak Mater Dei

24:44.78

7:59/M

11

 

70

60

473

Gretta Stark Mater Dei

24:47.41

8:00/M

9

 

71

61

737

Courtney Bangert Saxony Lutheran

24:51.06

8:01/M

10

 

72

62

481

Raegan Halley McLeansboro (Hamilton County)

24:54.15

8:02/M

10

 

73

63

816

Lauryn Rowe-Adams St. Teresa

24:57.31

8:03/M

11

 

74

64

673

Abby Riechmann Okawville

24:58.25

8:03/M

10

 

75

(< 5)

777

Carly Carril Sparta

24:59.45

8:04/M

11

 

76

(> 7)

263

Grace Marlen Freeburg

25:07.12

8:06/M

9

 

77

65

169

Mercedes Ramires Dupo

25:07.20

8:06/M

10

 

78

66

405

Kailee Chau Mascoutah

25:09.34

8:07/M

10

 

79

67

620

Danika White New Athens

25:11.70

8:07/M

9

 

80

68

613

Emma File New Athens