IHSA Regional - Liberty

October 22, 2016


Endurance Race Timing

Table of Contents

Finish List - Girls - All Teams
Team Summary - Girls - All Teams
Team Detail - Girls - All Teams
Finish List - Boys - All Teams
Team Summary - Boys - All Teams
Team Detail - Boys - All Teams
Top

Overall Finish List - Boys


Qualifying - Teams:  7  Individuals:  5

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace           Qualifier

    1      1      1  Wyatt McIntyre        Athens                                 15:16.29  5:05/M            TM        
    2      2     60  Eli Ten Eyck          Pittsfield                             16:07.58  5:22/M            TM        
    3      3     33  Lucas Booher          Liberty                                16:22.59  5:27/M            TM        
    4      4     75  Zach Haley            Quincy (Notre Dame)                    16:23.07  5:28/M            TM        
    5      5     83  Tanner Dodd           Riverton                               16:25.56  5:28/M            TM        
    6      6     62  Otis Sanders          Pleasant Plains                        16:37.37  5:32/M            IND       
    7      7      3  Noah McIntyre         Athens                                 16:37.48  5:32/M            TM        
    8      8     98  Evan Horn             Williamsville                          16:39.23  5:33/M            TM        
    9      9     37  Reed Tate             Liberty                                16:55.96  5:38/M            TM        
   10     10     84  Shane Yamco           Riverton                               17:04.08  5:41/M            TM        
   11     11     97  Thomas Hofferkamp     Williamsville                          17:20.78  5:47/M            TM        
   12     12     11  Austin Baker          Auburn                                 17:22.70  5:47/M            TM        
   13     13      2  Layne Hill            Athens                                 17:27.37  5:49/M            TM        
   14     14      4  Will Hill             Athens                                 17:27.78  5:49/M            TM        
   15     15      7  Ryan Nordsiek         Athens                                 17:29.12  5:50/M            TM        
   16     16     63  Steven Melin          Pleasant Plains                        17:29.97  5:50/M            IND       
   17     17     34  Jordan Neisen         Liberty                                17:35.53  5:52/M            TM        
   18     18     87  Evan Wilson           Riverton                               17:44.51  5:55/M            TM        
   19     19     38  Logan Waid            Liberty                                17:47.80  5:56/M            TM        
   20     20     15  Jake Mehochko         Auburn                                 17:51.12  5:57/M            TM        
   21     21     36  Mason Tate            Liberty                                17:54.34  5:58/M            TM        
   22     22     79  Alex Mast             Quincy (Notre Dame)                    17:57.30  5:59/M            TM        
   23     23    101  Max Janssen           Williamsville                          17:58.51  5:59/M            TM        
   24     24     96  Jacob Hinds           Williamsville                          17:59.71  6:00/M            TM        
   25     25      5  James Goodenow        Athens                                 18:03.36  6:01/M            TM        
   26     26      6  Joseph Goodenow       Athens                                 18:04.77  6:01/M            TM        
   27  (< 5)     91  Michael Benning       Springfield (Lutheran)                 18:04.80  6:01/M            IND       
   28     27     57  Thomas Hull           Pittsfield                             18:06.65  6:02/M            TM        
   29     28     86  Chris Mraz            Riverton                               18:06.89  6:02/M            TM        
   30     29     14  Bailey Maher          Auburn                                 18:08.02  6:03/M            TM        
   31     30     13  Wade Knepler          Auburn                                 18:09.82  6:03/M            TM        
   32  (< 5)     95  Zach Vespa            Springfield (Lutheran)                 18:12.92  6:04/M            IND       
   33     31     64  Braden Moore          Pleasant Plains                        18:14.18  6:05/M            IND       
   34     32     76  Nathan Haxel          Quincy (Notre Dame)                    18:14.34  6:05/M            TM        
   35     33     85  Jack Mraz             Riverton                               18:16.08  6:05/M            TM        
   36  (< 5)     51  Jordan Payne          Mendon (Unity)                         18:26.33  6:09/M                      
   37     34     59  Bryan Piper           Pittsfield                             18:29.66  6:10/M            TM        
   38     35     46  Jake Rose             Mason City (Illini Centra              18:36.49  6:12/M                      
   39     36     78  Owen Ley              Quincy (Notre Dame)                    18:37.87  6:12/M            TM        
   40     37    100  Keaton Hill           Williamsville                          18:38.25  6:13/M            TM        
   41     38     99  Chase Law             Williamsville                          18:40.33  6:13/M            TM        
   42     39     73  Hayden Donaldson      Quincy (Notre Dame)                    18:42.56  6:14/M            TM        
   43     40     26  Kole Tate             Beardstown                             18:51.46  6:17/M                      
   44     41    103  Quentin Smith         Williamsville                          18:53.24  6:18/M            TM        
   45     42     41  Lane Dowell           Mason City (Illini Centra              18:57.83  6:19/M                      
   46     43     20  Edgar Cortes          Beardstown                             19:03.54  6:21/M                      
   47     44     61  Wyatt Watkins         Pittsfield                             19:06.18  6:22/M            TM        
   48     45     39  Jacob Caggiano        Mason City (Illini Centra              19:11.22  6:24/M                      
   49     46     43  Alexander Entwistle   Mason City (Illini Centra              19:21.70  6:27/M                      
   50     47     88  Sean Yamco            Riverton                               19:25.65  6:28/M            TM        
   51     48     74  Sam Finson            Quincy (Notre Dame)                    19:28.51  6:29/M            TM        
   52     49     21  Alexis Gil            Beardstown                             19:33.87  6:31/M                      
   53     50     58  Colin James           Pittsfield                             19:36.87  6:32/M            TM        
   54  (< 5)     28  Tayson Neely          Franklin                               19:39.19  6:33/M                      
   55     51     47  Cole Wherley          Mason City (Illini Centra              19:41.17  6:34/M                      
   56     52     22  Hugo Gil              Beardstown                             19:52.41  6:37/M                      
   57     53     56  Joel Cook             Pittsfield                             19:52.67  6:37/M            TM        
   58     54     10  Brandon Arenz         Auburn                                 19:58.19  6:39/M            TM        
   59     55     35  Seth Rochelle         Liberty                                19:59.91  6:40/M            TM        
   60     56     45  Max May               Mason City (Illini Centra              20:01.08  6:40/M                      
   61     57     24  Dylan Lopez           Beardstown                             20:01.15  6:40/M                      
   62     58     71  Tyler Betts           Quincy (Notre Dame)                    20:10.26  6:43/M            TM        
   63     59     40  Logan Damm            Mason City (Illini Centra              20:14.52  6:45/M                      
   64  (< 5)     54  Aidan Dunbar          Petersburg (PORTA)                     20:17.22  6:46/M                      
   65     60     18  James Verschelden     Auburn                                 20:23.18  6:48/M            TM        
   66  (< 5)     93  Jay McAfee            Springfield (Lutheran)                 20:27.50  6:49/M                      
   67  (< 5)     29  Cameron Shinall       Franklin                               20:55.16  6:58/M                      
   68     61     19  Josh Farthing         Auburn                                 21:04.85  7:01/M            TM        
   69  (< 5)     30  Riley Raven           Franklin                               21:23.34  7:08/M                      
   70  (< 5)     31  Logan Cully           Franklin                               21:27.81  7:09/M                      
   71  (< 5)     92  David Ludwig          Springfield (Lutheran)                 21:31.87  7:10/M                      
   72     62     25  Cesar Quintana        Beardstown                             21:49.35  7:16/M                      
   73     63     66  Riccardo Vecchiarelli Pleasant Plains                        22:57.50  7:39/M                      
   74     64     67  Jeremy Parker         Pleasant Plains                        23:09.99  7:43/M                      
   75  (< 5)     53  Logan Woodruff        Mendon (Unity)                         23:22.98  7:47/M                      
   76  (< 5)     32  Kaleb Birdsell        Jacksonville (Routt)                   26:00.31  8:40/M                      
   77     65     89  Seth Clyne            Riverton                               26:00.87  8:40/M            TM        
Top

Team Summary Report - Boys


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Athens                                 50               1   7  13  14  15  25  26         
        Top  5 Times: 1:24:18.04

    2 Liberty                                69               3   9  17  19  21  55             
        Top  5 Times: 1:26:36.22

    3 Riverton                               94               5  10  18  28  33  47  65         
        Top  5 Times: 1:27:37.12

    4 Williamsville                         103               8  11  23  24  37  38  41         
        Top  5 Times: 1:28:36.48

    5 Quincy (Notre Dame)                   133               4  22  32  36  39  48  58         
        Top  5 Times: 1:29:55.14

    6 Auburn                                145              12  20  29  30  54  60  61         
        Top  5 Times: 1:31:29.85

    7 Pittsfield                            157               2  27  34  44  50  53             
        Top  5 Times: 1:31:26.94

    8 Pleasant Plains                       180               6  16  31  63  64                 
        Top  5 Times: 1:38:29.01

    9 Mason City (Illini Centra             219              35  42  45  46  51  56  59         
        Top  5 Times: 1:35:48.41

   10 Beardstown                            241              40  43  49  52  57  62             
        Top  5 Times: 1:37:22.43

 Inc. Franklin                             4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Jacksonville (Routt)                 1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Mendon (Unity)                       2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Petersburg (PORTA)                   1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Springfield (Lutheran)               4 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Top

Detail Team Results - Boys

Athens    Finish Position -     1

  Team Score (places):  50  Team Score (times):   1:24:18.04   Average Time: 16:51.61

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1      1  Wyatt McIntyre                  1            1       15:16.29     15:16.29     0:00.00
    2      3  Noah McIntyre                   7            8       16:37.48     31:53.77     1:21.19
    3      2  Layne Hill                     13           21       17:27.37     49:21.14     2:11.08
    4      4  Will Hill                      14           35       17:27.78   1:06:48.92     2:11.49
    5      7  Ryan Nordsiek                  15           50       17:29.12   1:24:18.04     2:12.83

Liberty    Finish Position -     2

  Team Score (places):  69  Team Score (times):   1:26:36.22   Average Time: 17:19.24

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     33  Lucas Booher                    3            3       16:22.59     16:22.59     0:00.00
    2     37  Reed Tate                       9           12       16:55.96     33:18.55     0:33.37
    3     34  Jordan Neisen                  17           29       17:35.53     50:54.08     1:12.94
    4     38  Logan Waid                     19           48       17:47.80   1:08:41.88     1:25.21
    5     36  Mason Tate                     21           69       17:54.34   1:26:36.22     1:31.75

Riverton    Finish Position -     3

  Team Score (places):  94  Team Score (times):   1:27:37.12   Average Time: 17:31.42

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     83  Tanner Dodd                     5            5       16:25.56     16:25.56     0:00.00
    2     84  Shane Yamco                    10           15       17:04.08     33:29.64     0:38.52
    3     87  Evan Wilson                    18           33       17:44.51     51:14.15     1:18.95
    4     86  Chris Mraz                     28           61       18:06.89   1:09:21.04     1:41.33
    5     85  Jack Mraz                      33           94       18:16.08   1:27:37.12     1:50.52

Williamsville    Finish Position -     4

  Team Score (places): 103  Team Score (times):   1:28:36.48   Average Time: 17:43.30

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     98  Evan Horn                       8            8       16:39.23     16:39.23     0:00.00
    2     97  Thomas Hofferkamp              11           19       17:20.78     34:00.01     0:41.55
    3    101  Max Janssen                    23           42       17:58.51     51:58.52     1:19.28
    4     96  Jacob Hinds                    24           66       17:59.71   1:09:58.23     1:20.48
    5    100  Keaton Hill                    37          103       18:38.25   1:28:36.48     1:59.02

Quincy (Notre Dame)    Finish Position -     5

  Team Score (places): 133  Team Score (times):   1:29:55.14   Average Time: 17:59.03

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     75  Zach Haley                      4            4       16:23.07     16:23.07     0:00.00
    2     79  Alex Mast                      22           26       17:57.30     34:20.37     1:34.23
    3     76  Nathan Haxel                   32           58       18:14.34     52:34.71     1:51.27
    4     78  Owen Ley                       36           94       18:37.87   1:11:12.58     2:14.80
    5     73  Hayden Donaldson               39          133       18:42.56   1:29:55.14     2:19.49

Auburn    Finish Position -     6

  Team Score (places): 145  Team Score (times):   1:31:29.85   Average Time: 18:17.97

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     11  Austin Baker                   12           12       17:22.70     17:22.70     0:00.00
    2     15  Jake Mehochko                  20           32       17:51.12     35:13.82     0:28.42
    3     14  Bailey Maher                   29           61       18:08.02     53:21.84     0:45.32
    4     13  Wade Knepler                   30           91       18:09.82   1:11:31.66     0:47.12
    5     10  Brandon Arenz                  54          145       19:58.19   1:31:29.85     2:35.49

Pittsfield    Finish Position -     7

  Team Score (places): 157  Team Score (times):   1:31:26.94   Average Time: 18:17.39

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     60  Eli Ten Eyck                    2            2       16:07.58     16:07.58     0:00.00
    2     57  Thomas Hull                    27           29       18:06.65     34:14.23     1:59.07
    3     59  Bryan Piper                    34           63       18:29.66     52:43.89     2:22.08
    4     61  Wyatt Watkins                  44          107       19:06.18   1:11:50.07     2:58.60
    5     58  Colin James                    50          157       19:36.87   1:31:26.94     3:29.29

Pleasant Plains    Finish Position -     8

  Team Score (places): 180  Team Score (times):   1:38:29.01   Average Time: 19:41.80

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     62  Otis Sanders                    6            6       16:37.37     16:37.37     0:00.00
    2     63  Steven Melin                   16           22       17:29.97     34:07.34     0:52.60
    3     64  Braden Moore                   31           53       18:14.18     52:21.52     1:36.81
    4     66  Riccardo Vecchiarelli          63          116       22:57.50   1:15:19.02     6:20.13
    5     67  Jeremy Parker                  64          180       23:09.99   1:38:29.01     6:32.62

Mason City (Illini Centra    Finish Position -     9

  Team Score (places): 219  Team Score (times):   1:35:48.41   Average Time: 19:09.68

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     46  Jake Rose                      35           35       18:36.49     18:36.49     0:00.00
    2     41  Lane Dowell                    42           77       18:57.83     37:34.32     0:21.34
    3     39  Jacob Caggiano                 45          122       19:11.22     56:45.54     0:34.73
    4     43  Alexander Entwistle            46          168       19:21.70   1:16:07.24     0:45.21
    5     47  Cole Wherley                   51          219       19:41.17   1:35:48.41     1:04.68

Beardstown    Finish Position -    10

  Team Score (places): 241  Team Score (times):   1:37:22.43   Average Time: 19:28.49

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     26  Kole Tate                      40           40       18:51.46     18:51.46     0:00.00
    2     20  Edgar Cortes                   43           83       19:03.54     37:55.00     0:12.08
    3     21  Alexis Gil                     49          132       19:33.87     57:28.87     0:42.41
    4     22  Hugo Gil                       52          184       19:52.41   1:17:21.28     1:00.95
    5     24  Dylan Lopez                    57          241       20:01.15   1:37:22.43     1:09.69

Franklin    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     28  Tayson Neely                Less Than  5          19:39.19     19:39.19     0:00.00
    2     29  Cameron Shinall             Less Than  5          20:55.16     40:34.35     1:15.97
    3     30  Riley Raven                 Less Than  5          21:23.34   1:01:57.69     1:44.15
    4     31  Logan Cully                 Less Than  5          21:27.81   1:23:25.50     1:48.62

Jacksonville (Routt)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     32  Kaleb Birdsell              Less Than  5          26:00.31     26:00.31     0:00.00

Mendon (Unity)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     51  Jordan Payne                Less Than  5          18:26.33     18:26.33     0:00.00
    2     53  Logan Woodruff              Less Than  5          23:22.98     41:49.31     4:56.65

Petersburg (PORTA)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     54  Aidan Dunbar                Less Than  5          20:17.22     20:17.22     0:00.00

Springfield (Lutheran)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     91  Michael Benning             Less Than  5          18:04.80     18:04.80     0:00.00
    2     95  Zach Vespa                  Less Than  5          18:12.92     36:17.72     0:08.12
    3     93  Jay McAfee                  Less Than  5          20:27.50     56:45.22     2:22.70
    4     92  David Ludwig                Less Than  5          21:31.87   1:18:17.09     3:27.07
Top

Overall Finish List - Girls


Qualifying - Teams:  7  Individuals:  5

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace           Qualifier

    1      1    159  Caroline Jachino      Pleasant Plains                        18:36.16  6:12/M            TM        
    2      2    136  Katelyn Robbins       Liberty                                18:42.26  6:14/M            TM        
    3      3    179  Maddy Eck             Springfield (Lutheran)                 18:51.50  6:17/M            TM        
    4  (< 5)    142  Megan Adams           Mendon (Unity)                         18:57.38  6:19/M            IND       
    5      4    137  Kaela Wellman         Liberty                                19:15.85  6:25/M            TM        
    6  (< 5)    130  Kirsten Huffman       Jacksonville (Routt)                   19:16.70  6:25/M            IND       
    7      5    133  Megan Barry           Liberty                                19:17.80  6:26/M            TM        
    8      6    110  April Goetz           Auburn                                 19:18.96  6:26/M            TM        
    9      7    189  Caroline Gwaltney     Williamsville                          19:30.73  6:30/M            TM        
   10      8    188  Grace Gudwien         Williamsville                          19:35.08  6:32/M            TM        
   11      9    187  Audra Koechle         Williamsville                          19:43.47  6:34/M            TM        
   12     10    158  Kara Williams         Pittsfield                             19:44.34  6:35/M            TM        
   13     11    178  Jackie Eck            Springfield (Lutheran)                 19:53.88  6:38/M            TM        
   14     12    190  Lexy Henrikson        Williamsville                          19:55.44  6:38/M            TM        
   15     13    134  Katelyn Obert         Liberty                                19:58.91  6:39/M            TM        
   16     14    166  Ella Borrowman        Quincy (Notre Dame)                    20:03.58  6:41/M            TM        
   17  (< 5)    108  Morgan Penrod         Athens                                 20:20.58  6:47/M            IND       
   18     15    182  Brigid Tournoux       Springfield (Lutheran)                 20:26.05  6:49/M            TM        
   19     16    181  Bernadette Tournoux   Springfield (Lutheran)                 20:33.98  6:51/M            TM        
   20     17    192  Hannah Stinnett       Williamsville                          20:44.19  6:55/M            TM        
   21     18    193  Cara Buckley          Williamsville                          20:45.07  6:55/M            TM        
   22     19    135  Courtney Riley        Liberty                                20:49.56  6:56/M            TM        
   23  (< 5)    126  Olivia Richey         Carrollton                             21:02.82  7:01/M            IND       
   24     20    165  Lindsey Ayo           Quincy (Notre Dame)                    21:04.72  7:01/M            TM        
   25  (< 5)    125  Lily Baumgartner      Carrollton                             21:17.11  7:06/M            IND       
   26     21    156  Finley Petty          Pittsfield                             21:20.22  7:07/M            TM        
   27  (< 5)    185  Lakleigh Brown        White Hall (North Greene)              21:25.11  7:08/M                      
   28     22    191  Aden Davis            Williamsville                          21:29.93  7:10/M            TM        
   29  (< 5)    143  Katie Conry           Mendon (Unity)                         21:38.62  7:13/M                      
   30     23    168  Jazel Carr            Quincy (Notre Dame)                    21:40.57  7:13/M            TM        
   31     24    154  Kennedy Merryman      Pittsfield                             21:41.66  7:14/M            TM        
   32  (< 5)    129  Allyson Huffman       Jacksonville (Routt)                   21:48.64  7:16/M                      
   33     25    160  Emily Russel          Pleasant Plains                        21:51.76  7:17/M            TM        
   34     26    167  Lexa Borrowman        Quincy (Notre Dame)                    21:52.92  7:17/M            TM        
   35  (< 5)    107  Meridith Bradley      Athens                                 21:59.41  7:20/M                      
   36     27    145  Amber Stier           Petersburg (PORTA)                     22:01.63  7:20/M                      
   37     28    131  Christen Balzer       Liberty                                22:03.94  7:21/M            TM        
   38  (< 5)    127  Lainey Bergschneider  Franklin                               22:25.40  7:28/M                      
   39     29    111  Sarah Kate Hemberger  Auburn                                 22:34.78  7:31/M            TM        
   40     30    116  Grace Patrick         Auburn                                 22:41.27  7:34/M            TM        
   41     31    122  Heaven Maltby         Beardstown                             22:42.47  7:34/M                      
   42     32    117  Nicole Patrick        Auburn                                 22:45.98  7:35/M            TM        
   43     33    161  Emily Higginson       Pleasant Plains                        22:49.05  7:36/M            TM        
   44     34    113  Hannah Leverenz       Auburn                                 23:07.03  7:42/M            TM        
   45     35    114  Sydney Olson          Auburn                                 23:36.76  7:52/M            TM        
   46     36    174  Samantha Strieker     Quincy (Notre Dame)                    23:42.92  7:54/M            TM        
   47     37    151  Madison Kuehl         Petersburg (PORTA)                     24:21.72  8:07/M                      
   48     38    153  Rilee Harshman        Pittsfield                             24:29.12  8:10/M            TM        
   49     39    157  Molly Rush            Pittsfield                             24:29.37  8:10/M            TM        
   50     40    123  Marlene Rodriguez     Beardstown                             24:35.17  8:12/M                      
   51     41    148  Kassidy Johnson       Petersburg (PORTA)                     24:35.57  8:12/M                      
   52     42    112  Lauren Ladage         Auburn                                 24:36.82  8:12/M            TM        
   53  (< 5)    186  Marisa Haskell        White Hall (North Greene)              24:46.45  8:15/M                      
   54  (< 5)    109  Sarah Perkins         Athens                                 24:53.30  8:18/M                      
   55     43    183  Tessa Workman         Springfield (Lutheran)                 25:06.95  8:22/M            TM        
   56     44    172  Peyton Oden           Quincy (Notre Dame)                    25:07.65  8:22/M            TM        
   57     45    164  Kortney Klockengea    Pleasant Plains                        25:20.89  8:27/M            TM        
   58  (< 5)    144  Sierra Miller         Mendon (Unity)                         25:41.60  8:34/M                      
   59     46    162  Laura Hauer           Pleasant Plains                        26:05.48  8:42/M            TM        
   60     47    171  Maddie Nuebel         Quincy (Notre Dame)                    27:02.12  9:01/M            TM        
   61     48    149  Audie Bell            Petersburg (PORTA)                     27:03.17  9:01/M                      
   62     49    124  Karina Trujillo       Beardstown                             27:29.27  9:10/M                      
   63     50    121  Amelia Davidsmeyer    Beardstown                             27:58.00  9:19/M                      
   64     51    163  Kaeli Olson           Pleasant Plains                        28:05.47  9:22/M            TM        
   65  (< 5)    184  Haylee Brickey        White Hall (North Greene)              28:05.72  9:22/M                      
   66     52    119  Kayi Afatsawo         Beardstown                             28:36.02  9:32/M                      
   67     53    150  Matisen Pickford      Petersburg (PORTA)                     29:07.71  9:42/M                      
   68  (< 5)    138  Illiyanna Crutcher    Mason City (Illini Centra              29:35.88  9:52/M                      
   69  (< 5)    128  Kirsten Wright        Franklin                               31:10.54 10:23/M                      
   70     54    177  Laura Brunner         Springfield (Lutheran)                 31:31.23 10:30/M            TM        
   71  (< 5)    140  Grace Nystrom         Mason City (Illini Centra              34:30.98 11:30/M                      
Top

Team Summary Report - Girls


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Liberty                                43               2   4   5  13  19  28             
        Top  5 Times: 1:38:04.38

    2 Williamsville                          53               7   8   9  12  17  18  22         
        Top  5 Times: 1:39:28.91

    3 Springfield (Lutheran)                 88               3  11  15  16  43  54             
        Top  5 Times: 1:44:52.36

    4 Quincy (Notre Dame)                   119              14  20  23  26  36  44  47         
        Top  5 Times: 1:48:24.71

    5 Auburn                                131               6  29  30  32  34  35  42         
        Top  5 Times: 1:50:28.02

    6 Pittsfield                            132              10  21  24  38  39                 
        Top  5 Times: 1:51:44.71

    7 Pleasant Plains                       150               1  25  33  45  46  51             
        Top  5 Times: 1:54:43.34

    8 Petersburg (PORTA)                    206              27  37  41  48  53                 
        Top  5 Times: 2:07:09.80

    9 Beardstown                            222              31  40  49  50  52                 
        Top  5 Times: 2:11:20.93

 Inc. Athens                               3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Franklin                             2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Jacksonville (Routt)                 2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Mason City (Illini Centra            2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Mendon (Unity)                       3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Carrollton                           2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. White Hall (North Greene)            3 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Top

Detail Team Results - Girls

Liberty    Finish Position -     1

  Team Score (places):  43  Team Score (times):   1:38:04.38   Average Time: 19:36.88

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    136  Katelyn Robbins                 2            2       18:42.26     18:42.26     0:00.00
    2    137  Kaela Wellman                   4            6       19:15.85     37:58.11     0:33.59
    3    133  Megan Barry                     5           11       19:17.80     57:15.91     0:35.54
    4    134  Katelyn Obert                  13           24       19:58.91   1:17:14.82     1:16.65
    5    135  Courtney Riley                 19           43       20:49.56   1:38:04.38     2:07.30
    6    131  Christen Balzer                28           71       22:03.94   2:00:08.32     3:21.68

Williamsville    Finish Position -     2

  Team Score (places):  53  Team Score (times):   1:39:28.91   Average Time: 19:53.78

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    189  Caroline Gwaltney               7            7       19:30.73     19:30.73     0:00.00
    2    188  Grace Gudwien                   8           15       19:35.08     39:05.81     0:04.35
    3    187  Audra Koechle                   9           24       19:43.47     58:49.28     0:12.74
    4    190  Lexy Henrikson                 12           36       19:55.44   1:18:44.72     0:24.71
    5    192  Hannah Stinnett                17           53       20:44.19   1:39:28.91     1:13.46
    6    193  Cara Buckley                   18           71       20:45.07   2:00:13.98     1:14.34
    7    191  Aden Davis                     22           93       21:29.93   2:21:43.91     1:59.20

Springfield (Lutheran)    Finish Position -     3

  Team Score (places):  88  Team Score (times):   1:44:52.36   Average Time: 20:58.47

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    179  Maddy Eck                       3            3       18:51.50     18:51.50     0:00.00
    2    178  Jackie Eck                     11           14       19:53.88     38:45.38     1:02.38
    3    182  Brigid Tournoux                15           29       20:26.05     59:11.43     1:34.55
    4    181  Bernadette Tournoux            16           45       20:33.98   1:19:45.41     1:42.48
    5    183  Tessa Workman                  43           88       25:06.95   1:44:52.36     6:15.45
    6    177  Laura Brunner                  54          142       31:31.23   2:16:23.59    12:39.73

Quincy (Notre Dame)    Finish Position -     4

  Team Score (places): 119  Team Score (times):   1:48:24.71   Average Time: 21:40.94

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    166  Ella Borrowman                 14           14       20:03.58     20:03.58     0:00.00
    2    165  Lindsey Ayo                    20           34       21:04.72     41:08.30     1:01.14
    3    168  Jazel Carr                     23           57       21:40.57   1:02:48.87     1:36.99
    4    167  Lexa Borrowman                 26           83       21:52.92   1:24:41.79     1:49.34
    5    174  Samantha Strieker              36          119       23:42.92   1:48:24.71     3:39.34
    6    172  Peyton Oden                    44          163       25:07.65   2:13:32.36     5:04.07
    7    171  Maddie Nuebel                  47          210       27:02.12   2:40:34.48     6:58.54

Auburn    Finish Position -     5

  Team Score (places): 131  Team Score (times):   1:50:28.02   Average Time: 22:05.60

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    110  April Goetz                     6            6       19:18.96     19:18.96     0:00.00
    2    111  Sarah Kate Hemberger           29           35       22:34.78     41:53.74     3:15.82
    3    116  Grace Patrick                  30           65       22:41.27   1:04:35.01     3:22.31
    4    117  Nicole Patrick                 32           97       22:45.98   1:27:20.99     3:27.02
    5    113  Hannah Leverenz                34          131       23:07.03   1:50:28.02     3:48.07
    6    114  Sydney Olson                   35          166       23:36.76   2:14:04.78     4:17.80
    7    112  Lauren Ladage                  42          208       24:36.82   2:38:41.60     5:17.86

Pittsfield    Finish Position -     6

  Team Score (places): 132  Team Score (times):   1:51:44.71   Average Time: 22:20.94

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    158  Kara Williams                  10           10       19:44.34     19:44.34     0:00.00
    2    156  Finley Petty                   21           31       21:20.22     41:04.56     1:35.88
    3    154  Kennedy Merryman               24           55       21:41.66   1:02:46.22     1:57.32
    4    153  Rilee Harshman                 38           93       24:29.12   1:27:15.34     4:44.78
    5    157  Molly Rush                     39          132       24:29.37   1:51:44.71     4:45.03

Pleasant Plains    Finish Position -     7

  Team Score (places): 150  Team Score (times):   1:54:43.34   Average Time: 22:56.67

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    159  Caroline Jachino                1            1       18:36.16     18:36.16     0:00.00
    2    160  Emily Russel                   25           26       21:51.76     40:27.92     3:15.60
    3    161  Emily Higginson                33           59       22:49.05   1:03:16.97     4:12.89
    4    164  Kortney Klockengea             45          104       25:20.89   1:28:37.86     6:44.73
    5    162  Laura Hauer                    46          150       26:05.48   1:54:43.34     7:29.32
    6    163  Kaeli Olson                    51          201       28:05.47   2:22:48.81     9:29.31

Petersburg (PORTA)    Finish Position -     8

  Team Score (places): 206  Team Score (times):   2:07:09.80   Average Time: 25:25.96

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    145  Amber Stier                    27           27       22:01.63     22:01.63     0:00.00
    2    151  Madison Kuehl                  37           64       24:21.72     46:23.35     2:20.09
    3    148  Kassidy Johnson                41          105       24:35.57   1:10:58.92     2:33.94
    4    149  Audie Bell                     48          153       27:03.17   1:38:02.09     5:01.54
    5    150  Matisen Pickford               53          206       29:07.71   2:07:09.80     7:06.08

Beardstown    Finish Position -     9

  Team Score (places): 222  Team Score (times):   2:11:20.93   Average Time: 26:16.19

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    122  Heaven Maltby                  31           31       22:42.47     22:42.47     0:00.00
    2    123  Marlene Rodriguez              40           71       24:35.17     47:17.64     1:52.70
    3    124  Karina Trujillo                49          120       27:29.27   1:14:46.91     4:46.80
    4    121  Amelia Davidsmeyer             50          170       27:58.00   1:42:44.91     5:15.53
    5    119  Kayi Afatsawo                  52          222       28:36.02   2:11:20.93     5:53.55

Athens    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    108  Morgan Penrod               Less Than  5          20:20.58     20:20.58     0:00.00
    2    107  Meridith Bradley            Less Than  5          21:59.41     42:19.99     1:38.83
    3    109  Sarah Perkins               Less Than  5          24:53.30   1:07:13.29     4:32.72

Franklin    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    127  Lainey Bergschneider        Less Than  5          22:25.40     22:25.40     0:00.00
    2    128  Kirsten Wright              Less Than  5          31:10.54     53:35.94     8:45.14

Jacksonville (Routt)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    130  Kirsten Huffman             Less Than  5          19:16.70     19:16.70     0:00.00
    2    129  Allyson Huffman             Less Than  5          21:48.64     41:05.34     2:31.94

Mason City (Illini Centra    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    138  Illiyanna Crutcher          Less Than  5          29:35.88     29:35.88     0:00.00
    2    140  Grace Nystrom               Less Than  5          34:30.98   1:04:06.86     4:55.10

Mendon (Unity)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    142  Megan Adams                 Less Than  5          18:57.38     18:57.38     0:00.00
    2    143  Katie Conry                 Less Than  5          21:38.62     40:36.00     2:41.24
    3    144  Sierra Miller               Less Than  5          25:41.60   1:06:17.60     6:44.22

Carrollton    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    126  Olivia Richey               Less Than  5          21:02.82     21:02.82     0:00.00
    2    125  Lily Baumgartner            Less Than  5          21:17.11     42:19.93     0:14.29

White Hall (North Greene)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    185  Lakleigh Brown              Less Than  5          21:25.11     21:25.11     0:00.00
    2    186  Marisa Haskell              Less Than  5          24:46.45     46:11.56     3:21.34
    3    184  Haylee Brickey              Less Than  5          28:05.72   1:14:17.28     6:40.61