Southwestern Conference XC Championships

October 13, 2017


Endurance Race Timing http://enduranceracetiming.com

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity 3M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

484

Andrew O'Keefe Granite City

15:21.09

5:07/M

11

 

2

2

443

Roland Prenzler Edwardsville

15:31.20

5:10/M

11

 

3

3

445

Francesco Romano Edwardsville

15:33.30

5:11/M

12

 

4

4

439

Jack Pifer Edwardsville

15:41.43

5:14/M

10

 

5

5

429

Max Hartmann Edwardsville

15:51.96

5:17/M

11

 

6

6

578

Will VanAlstine O'Fallon

15:56.99

5:19/M

11

 

7

7

533

Lucas Capistrant O'Fallon

15:59.60

5:20/M

12

 

8

8

215

Cassius Havis Alton

16:16.56

5:25/M

10

 

9

9

441

Holden Potter Edwardsville

16:16.63

5:25/M

12

 

10

10

254

Zach Panek Belleville East

16:19.27

5:26/M

10

 

11

11

582

Hayden Ybarra O'Fallon

16:21.08

5:27/M

12

 

12

12

317

Benny Hernandez Collinsville

16:22.50

5:27/M

12

 

13

13

546

Matt Gilster O'Fallon

16:23.22

5:28/M

12

 

14

14

568

Jacob Ramirez O'Fallon

16:25.35

5:28/M

11

 

15

15

540

Nick Edwards O'Fallon

16:26.62

5:29/M

9

 

16

16

212

Kelvin Cummings Alton

16:53.95

5:38/M

12

 

17

17

531

Garrett Blenkush O'Fallon

16:54.75

5:38/M

12

 

18

18

246

Jackson Howell Belleville East

16:54.99

5:38/M

12

 

19

19

412

Todd Baxter Edwardsville

16:55.91

5:38/M

11

 

20

20

288

James Reed Belleville West

16:57.61

5:39/M

12

 

21

21

366

BRYUAN MANUEL East St. Louis

17:02.69

5:41/M

12

 

22

22

258

Quinten Titchenal Belleville East

17:03.78

5:41/M

11

 

23

23

479

Tony Harold Granite City

17:08.34

5:43/M

11

 

24

24

325

Austin Roberts Collinsville

17:11.26

5:44/M

10

 

25

25

367

KORTEZ MATTHEWS East St. Louis

17:16.86

5:45/M

11

 

26

26

485

Jeremiah Perry Granite City

17:20.02

5:47/M

10

 

27

27

416

Raleigh Brazier Edwardsville

17:21.24

5:47/M

12

 

28

28

290

Luke Robben Belleville West

17:25.75

5:48/M

12

 

29

29

487

Tyler Tindall Granite City

17:26.82

5:49/M

12

 

30

30

293

Dillon Rule Belleville West

17:32.84

5:51/M

9

 

31

31

260

Reed Wilks Belleville East

17:33.89

5:51/M

10

 

32

32

313

Edgar Acevedo Collinsville

17:35.79

5:52/M

12

 

33

33

475

Jack Blomme Granite City

17:41.11

5:54/M

12

 

34

34

328

Nate Stehman Collinsville

17:42.42

5:54/M

12

 

35

35

280

Justin Koderhandt Belleville West

17:45.39

5:55/M

12

 

36

36

326

Jacob Sewell Collinsville

17:45.54

5:55/M

12

 

37

37

241

Jack Gray Belleville East

17:47.58

5:56/M

10

 

38

38

323

Theo Paxton Collinsville

17:51.34

5:57/M

9

 

39

39

319

Garrett Lee Collinsville

18:12.19

6:04/M

10

 

40

40

364

Jahkese King East St. Louis

18:20.54

6:07/M

10

 

41

41

253

Mike Megna Belleville East

18:26.15

6:09/M

10

 

42

42

486

Aidan Sampson Granite City

18:27.73

6:09/M

12

 

43

43

480

Donald James Granite City

18:27.86

6:09/M

11

 

44

44

255

Austin Radden Belleville East

18:37.50

6:12/M

11

 

45

45

377

DAMIAN SMITH East St. Louis

19:00.62

6:20/M

12

 

46

46

279

Justin Goerger Belleville West

19:07.24

6:22/M

11

 

47

47

365

MARCUS LAMPLEY East St. Louis

19:14.73

6:25/M

10

 

48

48

220

Daniel Rojo Alton

19:15.41

6:25/M

10

 

49

49

378

CAMERON WALKER East St. Louis

19:15.81

6:25/M

11

 

50

50

209

Alex Beers Alton

19:39.19

6:33/M

10

 

51

51

294

Cameron Smith Belleville West

19:44.69

6:35/M

11

 

52

52

217

Ben Lewis Alton

20:04.46

6:41/M

11

 

53

53

222

Zak Wilson Alton

20:30.70

6:50/M

11

 

54

54

214

Isaac Evans Alton

22:34.81

7:31/M

11

 

 

Overall Finish List - Boys

 

Boys JV 3M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

428

Henry Gruben Edwardsville

16:31.30

5:30/M

10

 

2

2

569

William Ray O'Fallon

16:36.14

5:32/M

10

 

3

3

550

Ashton Hess O'Fallon

16:54.56

5:38/M

11

 

4

4

545

Braden Gaab O'Fallon

16:55.32

5:38/M

10

 

5

5

551

Andrew Joyce O'Fallon

16:57.61

5:39/M

11

 

6

6

575

David Tady O'Fallon

16:57.98

5:39/M

10

 

7

7

553

Brendan Krell O'Fallon

16:58.81

5:39/M

11

 

8

8

435

Colten O'Brien Edwardsville

17:00.87

5:40/M

10

 

9

9

434

Andrew Meng Edwardsville

17:30.47

5:50/M

12

 

10

10

321

Axel Muniz Collinsville

17:33.11

5:51/M

9

 

11

11

422

Tyler Duty Edwardsville

17:37.63

5:52/M

11

 

12

12

562

Kolson Mendelsohn O'Fallon

17:43.07

5:54/M

11

 

13

13

329

Kevin Varela Collinsville

17:47.40

5:56/M

9

 

14

(> 7)

543

Tristen Fornes O'Fallon

17:49.24

5:56/M

10

 

15

14

318

Diego Hernandez Collinsville

17:57.06

5:59/M

11

 

16

(> 7)

563

Nick Novy O'Fallon

17:57.14

5:59/M

9

 

17

(> 7)

570

Matthew Ray O'Fallon

17:58.01

5:59/M

9

 

18

(> 7)

581

Spencer Woll O'Fallon

17:59.68

6:00/M

12

 

19

15

454

Dean Stuart Edwardsville

18:04.58

6:01/M

12

 

20

16

322

Adrian Ochoa Collinsville

18:08.89

6:03/M

12

 

21

17

239

Nate Enriquez Belleville East

18:11.84

6:04/M

9

 

22

(> 7)

538

Eoin Devine O'Fallon

18:14.82

6:05/M

12

 

23

18

431

Austin Krone Edwardsville

18:14.86

6:05/M

9

 

24

(> 7)

566

Nico Parker O'Fallon

18:16.29

6:05/M

9

 

25

(> 7)

580

Alex Wilhelm O'Fallon

18:16.99

6:05/M

11

 

26

19

430

Wyatt Hennig Edwardsville

18:19.82

6:06/M

12

 

27

(> 7)

534

Zach Claxton O'Fallon

18:20.88

6:07/M

11

 

28

20

477

Logan Gilmore Granite City

18:22.27

6:07/M

10

 

29

21

314

Joel Arnold Collinsville

18:25.24

6:08/M

10

 

30

(> 7)

444

Logan Pursell Edwardsville

18:27.63

6:09/M

12

 

31

(> 7)

433

Ian McRae Edwardsville

18:34.65

6:11/M

10

 

32

(> 7)

456

Avery Thompson Edwardsville

18:36.94

6:12/M

9

 

33

(> 7)

567

Evan Potter O'Fallon

18:43.70

6:14/M

9

 

34

(> 7)

539

Eamonn Dixon O'Fallon

18:46.65

6:15/M

11

 

35

(> 7)

415

Kurt Brase Edwardsville

18:50.82

6:17/M

10

 

36

(> 7)

419

Nick DeMare Edwardsville

18:54.65

6:18/M

9

 

37

22

330

Gabe Wheeler Collinsville

18:55.42

6:18/M

12

 

38

(> 7)

414

Jackson Borden Edwardsville

18:56.27

6:19/M

10

 

39

23

296

John Wildermuth Belleville West

18:56.57

6:19/M

11

 

40

(> 7)

549

Travis Halverson O'Fallon

18:58.82

6:19/M

11

 

41

24

244

Ty Hill Belleville East

19:00.90

6:20/M

12

 

42

25

276

Buss Derek Belleville West

19:01.62

6:20/M

11

 

43

26

243

Cesco Henrichs Belleville East

19:06.98

6:22/M

10

 

44

(> 7)

556

Eric Largent O'Fallon

19:07.67

6:22/M

11

 

45

(> 7)

446

Adam Sarabia Edwardsville

19:08.36

6:23/M

10

 

46

(> 7)

576

Alex Tillock O'Fallon

19:10.96

6:23/M

9

 

47

(> 7)

557

Shawn Largent O'Fallon

19:11.81

6:24/M

11

 

48

27

283

Garrett McNally Belleville West

19:13.99

6:24/M

12

 

49

(> 7)

537

Jacob Denley O'Fallon

19:18.40

6:26/M

10

 

50

28

257

Dylan Taylor Belleville East

19:20.24

6:27/M

10

 

51

(> 7)

418

Andrew Delmore Edwardsville

19:20.73

6:27/M

10

 

52

(< 5)

356

Jahmone Creek East St. Louis

19:21.55

6:27/M

10

 

53

(> 7)

552

James Kelly O'Fallon

19:22.67

6:27/M

11

 

54

29

256

Noah Stinnett Belleville East

19:22.70

6:27/M

11

 

55

(> 7)

451

Hunter Sitki Edwardsville

19:24.15

6:28/M

11

 

56

(> 7)

541

Turner Faulkner O'Fallon

19:25.73

6:28/M

12

 

57

(> 7)

437

Joshua Perry Edwardsville

19:33.85

6:31/M

11

 

58

(> 7)

458

Nick Trueb Edwardsville

19:36.66

6:32/M

12

 

59

(> 7)

573

Ryan Somraty O'Fallon

19:39.30

6:33/M

9

 

60

30

259

Greyson Titchenal Belleville East

19:39.81

6:33/M

9

 

61

31

250

Tony Mannino Belleville East

19:41.11

6:34/M

11

 

62

32

320

Cameron Marek Collinsville

19:41.36

6:34/M

9

 

63

33

210

Isaiah Campbell Alton

19:41.69

6:34/M

10

 

64

(> 7)

536

Joey Deagan O'Fallon

19:41.85

6:34/M

11

 

65

34

295

Logan Weaver Belleville West

19:43.78

6:34/M

10

 

66

(> 7)

561

Ben McCoy O'Fallon

19:46.49

6:35/M

9

 

67

(> 7)

460

Alex Welch Edwardsville

19:48.60

6:36/M

11

 

68

35

281

Hunter Laminak Belleville West

19:50.91

6:37/M

11

 

69

(> 7)

331

Matthew Wilde Collinsville

19:51.69

6:37/M

10

 

70

(> 7)

577

Lucas Ueda O'Fallon

19:52.01

6:37/M

9

 

71

36

219

Luke Plate Alton

19:54.40

6:38/M

10

 

72

(> 7)

574

Zac Tackett O'Fallon

19:58.14

6:39/M

9

 

73

(> 7)

554

Ryan Krell O'Fallon

19:58.35

6:39/M

9

 

74

(> 7)

251

Curtis Martin Belleville East

19:59.54

6:40/M

9

 

75

(> 7)

542

TJ Ferrenbach O'Fallon

20:00.50

6:40/M

12

 

76

(> 7)

425

Xavier Frisse Edwardsville

20:03.63

6:41/M

9

 

77

(> 7)

559

Darwin Mah O'Fallon

20:08.62

6:43/M

10

 

78

(> 7)

432

Mason McKinney Edwardsville

20:09.72

6:43/M

9

 

79

37

221

Jordan Saffel Alton

20:10.22

6:43/M

10

 

80

38

476

Mason Drake Granite City

20:12.96

6:44/M

9

 

81

39

213

Austin Davis Alton

20:16.14

6:45/M

10

 

82

(> 7)

423

Akbar Fidahussain Edwardsville

20:18.72

6:46/M

12

 

83

(> 7)

572

Wyatt Robinson O'Fallon

20:19.47

6:46/M

9

 

84

(> 7)

548

Christian Hairr O'Fallon

20:22.02

6:47/M

9

 

85

40

284

Garrett Moore Belleville West

20:26.98

6:49/M

12

 

86

(> 7)

449

Ryan Shustrin Edwardsville

20:28.56

6:49/M

12

 

87

(> 7)

564

Drake O'Leary O'Fallon

20:31.75

6:50/M

9

 

88

(> 7)

560

Max Marrel O'Fallon

20:38.46

6:53/M

9

 

89

41

211

Gage Crader Alton

20:38.48

6:53/M

10

 

90

(> 7)

315

Paul Falbe Collinsville

20:41.44

6:54/M

10

 

91

(> 7)

421

Evan Driscoll Edwardsville

20:58.37

6:59/M

10

 

92

(> 7)

248

Devin Jankowski Belleville East

21:12.77

7:04/M

11

 

93

(> 7)

316

Chase Giacoletto Collinsville

21:13.16

7:04/M

10

 

94

(< 5)

363

Anthony King East St. Louis

21:15.09

7:05/M

12

 

95

(< 5)

360

Raekwon Johnson East St. Louis

21:19.20

7:06/M

9

 

96

(> 7)

420

Will Dimitroff Edwardsville

21:30.88

7:10/M

9

 

97

(> 7)

417

Tyler Deets Edwardsville

21:36.27

7:12/M

9

 

98

42

478

Stephen Glasgow Granite City

21:44.08

7:15/M

9

 

99

(> 7)

252

TJ McKinley Belleville East

21:46.32

7:15/M

9

 

100

(> 7)

547

Sam Gunnink O'Fallon

21:46.52

7:15/M

9

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

(> 7)

555

Ryan Kukarola O'Fallon

21:47.58

7:16/M

9

 

102

(> 7)

453

Mitchell Steinkuehler Edwardsville

22:04.17

7:21/M

9

 

103

43

285

Micah Moran Belleville West

22:32.31

7:31/M

9

 

104

(> 7)

558

Carter Leibig O'Fallon

22:37.13

7:32/M

9

 

105

(> 7)

413

Charlie Belobrajdic Edwardsville

22:38.29

7:33/M

10

 

106

(> 7)

247

Jamari Jackson Belleville East

22:38.85

7:33/M

11

 

107

44

218

Grant Lockhart Alton

22:44.37

7:35/M

9

 

108

45

481

Aaron McKeal Granite City

22:48.64

7:36/M

9

 

109

(> 7)

237

Conner Brink Belleville East

23:23.03

7:48/M

9

 

110

(> 7)

238

Josh Brueggemann Belleville East

23:35.81

7:52/M

10

 

111

46

216

Cutter Higgins Alton

23:39.91

7:53/M

10

 

112

(> 7)

249

Jon MacNutt Belleville East

23:49.95

7:56/M

12

 

113

(> 7)

289

Samuel Rick Belleville West

24:04.10

8:01/M

10

 

114

(> 7)

274

Sam Caldwell Belleville West

24:04.67

8:01/M

9

 

115

(> 7)

277

Keyon Dixon Belleville West

24:08.75

8:03/M

9

 

116

(> 7)

427

Zach Gibbs Edwardsville

24:24.65

8:08/M

9

 

117

(> 7)

287

Zach Poettker Belleville West

25:14.78

8:25/M

9

 

118

(> 7)

448

Lane Shustrin Edwardsville

25:56.67

8:39/M

9

 

119

(> 7)

282

AJ Laminak Belleville West

27:17.94

9:06/M

9

 

120

47

474

Corey Anderson Granite City

28:03.50

9:21/M

12

 

121

(> 7)

223

Zayne Wilson Alton

34:09.92

11:23/M

9

 

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity 3M

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Edwardsville

23

2

3

4

5

9

19

27

 

 

Top 5 Times: 1:18:54.52

 

2

O'Fallon

51

6

7

11

13

14

15

17

 

 

Top 5 Times: 1:21:06.24

 

3

Granite City

112

1

23

26

29

33

42

43

 

 

Top 5 Times: 1:24:57.38

 

4

Belleville East

118

10

18

22

31

37

41

44

 

 

Top 5 Times: 1:25:39.51

 

5

Collinsville

138

12

24

32

34

36

38

39

 

 

Top 5 Times: 1:26:37.51

 

6

Belleville West

159

20

28

30

35

46

51

 

 

Top 5 Times: 1:28:48.83

 

7

Alton

174

8

16

48

50

52

53

54

 

 

Top 5 Times: 1:32:09.57

 

8

East St. Louis

178

21

25

40

45

47

49

 

 

Top 5 Times: 1:30:55.44

 
 

Team Summary Report - Boys

Boys JV 3M

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

O'Fallon

20

2

3

4

5

6

7

12

 

 

Top 5 Times: 1:24:21.61

 

2

Edwardsville

44

1

8

9

11

15

18

19

 

 

Top 5 Times: 1:26:44.85

 

3

Collinsville

74

10

13

14

16

21

22

32

 

 

Top 5 Times: 1:29:51.70

 

4

Belleville East

124

17

24

26

28

29

30

31

 

 

Top 5 Times: 1:35:02.66

 

5

Belleville West

144

23

25

27

34

35

40

43

 

 

Top 5 Times: 1:36:46.87

 

6

Alton

186

33

36

37

39

41

44

46

 

 

Top 5 Times: 1:40:40.93

 

7

Granite City

192

20

38

42

45

47

 

 

Top 5 Times: 1:51:11.45

 

Inc.

East St. Louis

3 finishers

 

 

 
 

Final Team Results - Boys

Boys Varsity 3M

Team - Edwardsville Finish Position - 1
Team Score (places): 23 Team Score (times): 1:18:54.52 Ave Time:15:46.90
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

443

Roland Prenzler

11

2

2

15:31.20

15:31.20

0:00.00

2

445

Francesco Romano

12

3

5

15:33.30

31:04.50

0:02.10

3

439

Jack Pifer

10

4

9

15:41.43

46:45.93

0:10.23

4

429

Max Hartmann

11

5

14

15:51.96

1:02:37.89

0:20.76

5

441

Holden Potter

12

9

23

16:16.63

1:18:54.52

0:45.43

6

412

Todd Baxter

11

(19)

(42)

16:55.91

1:35:50.43

1:24.71

7

416

Raleigh Brazier

12

(27)

(69)

17:21.24

1:53:11.67

1:50.04

 
Team - O'Fallon Finish Position - 2
Team Score (places): 51 Team Score (times): 1:21:06.24 Ave Time:16:13.25
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

578

Will VanAlstine

11

6

6

15:56.99

15:56.99

0:00.00

2

533

Lucas Capistrant

12

7

13

15:59.60

31:56.59

0:02.61

3

582

Hayden Ybarra

12

11

24

16:21.08

48:17.67

0:24.09

4

546

Matt Gilster

12

13

37

16:23.22

1:04:40.89

0:26.23

5

568

Jacob Ramirez

11

14

51

16:25.35

1:21:06.24

0:28.36

6

540

Nick Edwards

9

(15)

(66)

16:26.62

1:37:32.86

0:29.63

7

531

Garrett Blenkush

12

(17)

(83)

16:54.75

1:54:27.61

0:57.76

 
Team - Granite City Finish Position - 3
Team Score (places): 112 Team Score (times): 1:24:57.38 Ave Time:16:59.48
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

484

Andrew O'Keefe

11

1

1

15:21.09

15:21.09

0:00.00

2

479

Tony Harold

11

23

24

17:08.34

32:29.43

1:47.25

3

485

Jeremiah Perry

10

26

50

17:20.02

49:49.45

1:58.93

4

487

Tyler Tindall

12

29

79

17:26.82

1:07:16.27

2:05.73

5

475

Jack Blomme

12

33

112

17:41.11

1:24:57.38

2:20.02

6

486

Aidan Sampson

12

(42)

(154)

18:27.73

1:43:25.11

3:06.64

7

480

Donald James

11

(43)

(197)

18:27.86

2:01:52.97

3:06.77

 
Team - Belleville East Finish Position - 4
Team Score (places): 118 Team Score (times): 1:25:39.51 Ave Time:17:07.90
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

254

Zach Panek

10

10

10

16:19.27

16:19.27

0:00.00

2

246

Jackson Howell

12

18

28

16:54.99

33:14.26

0:35.72

3

258

Quinten Titchenal

11

22

50

17:03.78

50:18.04

0:44.51

4

260

Reed Wilks

10

31

81

17:33.89

1:07:51.93

1:14.62

5

241

Jack Gray

10

37

118

17:47.58

1:25:39.51

1:28.31

6

253

Mike Megna

10

(41)

(159)

18:26.15

1:44:05.66

2:06.88

7

255

Austin Radden

11

(44)

(203)

18:37.50

2:02:43.16

2:18.23

 
Team - Collinsville Finish Position - 5
Team Score (places): 138 Team Score (times): 1:26:37.51 Ave Time:17:19.50
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

317

Benny Hernandez

12

12

12

16:22.50

16:22.50

0:00.00

2

325

Austin Roberts

10

24

36

17:11.26

33:33.76

0:48.76

3

313

Edgar Acevedo

12

32

68

17:35.79

51:09.55

1:13.29

4

328

Nate Stehman

12

34

102

17:42.42

1:08:51.97

1:19.92

5

326

Jacob Sewell

12

36

138

17:45.54

1:26:37.51

1:23.04

6

323

Theo Paxton

9

(38)

(176)

17:51.34

1:44:28.85

1:28.84

7

319

Garrett Lee

10

(39)

(215)

18:12.19

2:02:41.04

1:49.69

 
Team - Belleville West Finish Position - 6
Team Score (places): 159 Team Score (times): 1:28:48.83 Ave Time:17:45.77
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

288

James Reed

12

20

20

16:57.61

16:57.61

0:00.00

2

290

Luke Robben

12

28

48

17:25.75

34:23.36

0:28.14

3

293

Dillon Rule

9

30

78

17:32.84

51:56.20

0:35.23

4

280

Justin Koderhandt

12

35

113

17:45.39

1:09:41.59

0:47.78

5

279

Justin Goerger

11

46

159

19:07.24

1:28:48.83

2:09.63

6

294

Cameron Smith

11

(51)

(210)

19:44.69

1:48:33.52

2:47.08

 
Team - Alton Finish Position - 7
Team Score (places): 174 Team Score (times): 1:32:09.57 Ave Time:18:25.91
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

215

Cassius Havis

10

8

8

16:16.56

16:16.56

0:00.00

2

212

Kelvin Cummings

12

16

24

16:53.95

33:10.51

0:37.39

3

220

Daniel Rojo

10

48

72

19:15.41

52:25.92

2:58.85

4

209

Alex Beers

10

50

122

19:39.19

1:12:05.11

3:22.63

5

217

Ben Lewis

11

52

174

20:04.46

1:32:09.57

3:47.90

6

222

Zak Wilson

11

(53)

(227)

20:30.70

1:52:40.27

4:14.14

7

214

Isaac Evans

11

(54)

(281)

22:34.81

2:15:15.08

6:18.25

 
Team - East St. Louis Finish Position - 8
Team Score (places): 178 Team Score (times): 1:30:55.44 Ave Time:18:11.09
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

366

BRYUAN MANUEL

12

21

21

17:02.69

17:02.69

0:00.00

2

367

KORTEZ MATTHEWS

11

25

46

17:16.86

34:19.55

0:14.17

3

364

Jahkese King

10

40

86

18:20.54

52:40.09

1:17.85

4

377

DAMIAN SMITH

12

45

131

19:00.62

1:11:40.71

1:57.93

5

365

MARCUS LAMPLEY

10

47

178

19:14.73

1:30:55.44

2:12.04

6

378

CAMERON WALKER

11

(49)

(227)

19:15.81

1:50:11.25

2:13.12

 

Final Team Results - Boys

 

Boys JV 3M

 
 
Team - O'Fallon Finish Position - 1
Team Score (places): 20 Team Score (times): 1:24:21.61 Ave Time:16:52.32
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

569

William Ray

10

2

2

16:36.14

16:36.14

0:00.00

2

550

Ashton Hess

11

3

5

16:54.56

33:30.70

0:18.42

3

545

Braden Gaab

10

4

9

16:55.32

50:26.02

0:19.18

4

551

Andrew Joyce

11

5

14

16:57.61

1:07:23.63

0:21.47

5

575

David Tady

10

6

20

16:57.98

1:24:21.61

0:21.84

6

553

Brendan Krell

11

(7)

(27)

16:58.81

1:41:20.42

0:22.67

7

562

Kolson Mendelsohn

11

(12)

(39)

17:43.07

1:59:03.49

1:06.93

8

543

Tristen Fornes

10

More Than 7

 

17:49.24

2:16:52.73

1:13.10

9

563

Nick Novy

9

More Than 7

 

17:57.14

2:34:49.87

1:21.00

10

570

Matthew Ray

9

More Than 7

 

17:58.01

2:52:47.88

1:21.87

11

581

Spencer Woll

12

More Than 7

 

17:59.68

3:10:47.56

1:23.54

12

538

Eoin Devine

12

More Than 7

 

18:14.82

3:29:02.38

1:38.68

13

566

Nico Parker

9

More Than 7

 

18:16.29

3:47:18.67

1:40.15

14

580

Alex Wilhelm

11

More Than 7

 

18:16.99

4:05:35.66

1:40.85

15

534

Zach Claxton

11

More Than 7

 

18:20.88

4:23:56.54

1:44.74

16

567

Evan Potter

9

More Than 7

 

18:43.70

4:42:40.24

2:07.56

17

539

Eamonn Dixon

11

More Than 7

 

18:46.65

5:01:26.89

2:10.51

18

549

Travis Halverson

11

More Than 7

 

18:58.82

5:20:25.71

2:22.68

19

556

Eric Largent

11

More Than 7

 

19:07.67

5:39:33.38

2:31.53

20

576

Alex Tillock

9

More Than 7

 

19:10.96

5:58:44.34

2:34.82

21

557

Shawn Largent

11

More Than 7

 

19:11.81

6:17:56.15

2:35.67

22

537

Jacob Denley

10

More Than 7

 

19:18.40

6:37:14.55

2:42.26

23

552

James Kelly

11

More Than 7

 

19:22.67

6:56:37.22

2:46.53

24

541

Turner Faulkner

12

More Than 7

 

19:25.73

7:16:02.95

2:49.59

25

573

Ryan Somraty

9

More Than 7

 

19:39.30

7:35:42.25

3:03.16

26

536

Joey Deagan

11

More Than 7

 

19:41.85

7:55:24.10

3:05.71

27

561

Ben McCoy

9

More Than 7

 

19:46.49

8:15:10.59

3:10.35

28

577

Lucas Ueda

9

More Than 7

 

19:52.01

8:35:02.60

3:15.87

29

574

Zac Tackett

9

More Than 7

 

19:58.14

8:55:00.74

3:22.00

30

554

Ryan Krell

9

More Than 7

 

19:58.35

9:14:59.09

3:22.21

31

542

TJ Ferrenbach

12

More Than 7

 

20:00.50

9:34:59.59

3:24.36

32

559

Darwin Mah

10

More Than 7

 

20:08.62

9:55:08.21

3:32.48

33

572

Wyatt Robinson

9

More Than 7

 

20:19.47

10:15:27.68

3:43.33

34

548

Christian Hairr

9

More Than 7

 

20:22.02

10:35:49.70

3:45.88

35

564

Drake O'Leary

9

More Than 7

 

20:31.75

10:56:21.45

3:55.61

36

560

Max Marrel

9

More Than 7

 

20:38.46

11:16:59.91

4:02.32

37

547

Sam Gunnink

9

More Than 7

 

21:46.52

11:38:46.43

5:10.38

38

555

Ryan Kukarola

9

More Than 7

 

21:47.58

12:00:34.01

5:11.44

39

558

Carter Leibig

9

More Than 7

 

22:37.13

12:23:11.14

6:00.99

 
Team - Edwardsville Finish Position - 2
Team Score (places): 44 Team Score (times): 1:26:44.85 Ave Time:17:20.97
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

428

Henry Gruben

10

1

1

16:31.30

16:31.30

0:00.00

2

435

Colten O'Brien

10

8

9

17:00.87

33:32.17

0:29.57

3

434

Andrew Meng

12

9

18

17:30.47

51:02.64

0:59.17

4

422

Tyler Duty

11

11

29

17:37.63

1:08:40.27

1:06.33

5

454

Dean Stuart

12

15

44

18:04.58

1:26:44.85

1:33.28

6

431

Austin Krone

9

(18)

(62)

18:14.86

1:44:59.71

1:43.56

7

430

Wyatt Hennig

12

(19)

(81)

18:19.82

2:03:19.53

1:48.52

8

444

Logan Pursell

12

More Than 7

 

18:27.63

2:21:47.16

1:56.33

9

433

Ian McRae

10

More Than 7

 

18:34.65

2:40:21.81

2:03.35

10

456

Avery Thompson

9

More Than 7

 

18:36.94

2:58:58.75

2:05.64

11

415

Kurt Brase

10

More Than 7

 

18:50.82

3:17:49.57

2:19.52

12

419

Nick DeMare

9

More Than 7

 

18:54.65

3:36:44.22

2:23.35

13

414

Jackson Borden

10

More Than 7

 

18:56.27

3:55:40.49

2:24.97

14

446

Adam Sarabia

10

More Than 7

 

19:08.36

4:14:48.85

2:37.06

15

418

Andrew Delmore

10

More Than 7

 

19:20.73

4:34:09.58

2:49.43

16

451

Hunter Sitki

11

More Than 7

 

19:24.15

4:53:33.73

2:52.85

17

437

Joshua Perry

11

More Than 7

 

19:33.85

5:13:07.58

3:02.55

18

458

Nick Trueb

12

More Than 7

 

19:36.66

5:32:44.24

3:05.36

19

460

Alex Welch

11

More Than 7

 

19:48.60

5:52:32.84

3:17.30

20

425

Xavier Frisse

9

More Than 7

 

20:03.63

6:12:36.47

3:32.33

21

432

Mason McKinney

9

More Than 7

 

20:09.72

6:32:46.19

3:38.42

22

423

Akbar Fidahussain

12

More Than 7

 

20:18.72

6:53:04.91

3:47.42

23

449

Ryan Shustrin

12

More Than 7

 

20:28.56

7:13:33.47

3:57.26

24

421

Evan Driscoll

10

More Than 7

 

20:58.37

7:34:31.84

4:27.07

25

420

Will Dimitroff

9

More Than 7

 

21:30.88

7:56:02.72

4:59.58

26

417

Tyler Deets

9

More Than 7

 

21:36.27

8:17:38.99

5:04.97

27

453

Mitchell Steinkuehler

9

More Than 7

 

22:04.17

8:39:43.16

5:32.87

28

413

Charlie Belobrajdic

10

More Than 7

 

22:38.29

9:02:21.45

6:06.99

29

427

Zach Gibbs

9

More Than 7

 

24:24.65

9:26:46.10

7:53.35

30

448

Lane Shustrin

9

More Than 7

 

25:56.67

9:52:42.77

9:25.37

 
Team - Collinsville Finish Position - 3
Team Score (places): 74 Team Score (times): 1:29:51.70 Ave Time:17:58.34
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

321

Axel Muniz

9

10

10

17:33.11

17:33.11

0:00.00

2

329

Kevin Varela

9

13

23

17:47.40

35:20.51

0:14.29

3

318

Diego Hernandez

11

14

37

17:57.06

53:17.57

0:23.95

4

322

Adrian Ochoa

12

16

53

18:08.89

1:11:26.46

0:35.78

5

314

Joel Arnold

10

21

74

18:25.24

1:29:51.70

0:52.13

6

330

Gabe Wheeler

12

(22)

(96)

18:55.42

1:48:47.12

1:22.31

7

320

Cameron Marek

9

(32)

(128)

19:41.36

2:08:28.48

2:08.25

8

331

Matthew Wilde

10

More Than 7

 

19:51.69

2:28:20.17

2:18.58

9

315

Paul Falbe

10

More Than 7

 

20:41.44

2:49:01.61

3:08.33

10

316

Chase Giacoletto

10

More Than 7

 

21:13.16

3:10:14.77

3:40.05

 
Team - Belleville East Finish Position - 4
Team Score (places): 124 Team Score (times): 1:35:02.66 Ave Time:19:00.53
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

239

Nate Enriquez

9

17

17

18:11.84

18:11.84

0:00.00

2

244

Ty Hill

12

24

41

19:00.90

37:12.74

0:49.06

3

243

Cesco Henrichs

10

26

67

19:06.98

56:19.72

0:55.14

4

257

Dylan Taylor

10

28

95

19:20.24

1:15:39.96

1:08.40

5

256

Noah Stinnett

11

29

124

19:22.70

1:35:02.66

1:10.86

6

259

Greyson Titchenal

9

(30)

(154)

19:39.81

1:54:42.47

1:27.97

7

250

Tony Mannino

11

(31)

(185)

19:41.11

2:14:23.58

1:29.27

8

251

Curtis Martin

9

More Than 7

 

19:59.54

2:34:23.12

1:47.70

9

248

Devin Jankowski

11

More Than 7

 

21:12.77

2:55:35.89

3:00.93

10

252

TJ McKinley

9

More Than 7

 

21:46.32

3:17:22.21

3:34.48

11

247

Jamari Jackson

11

More Than 7

 

22:38.85

3:40:01.06

4:27.01

12

237

Conner Brink

9

More Than 7

 

23:23.03

4:03:24.09

5:11.19

13

238

Josh Brueggemann

10

More Than 7

 

23:35.81

4:26:59.90

5:23.97

14

249

Jon MacNutt

12

More Than 7

 

23:49.95

4:50:49.85

5:38.11

 
Team - Belleville West Finish Position - 5
Team Score (places): 144 Team Score (times): 1:36:46.87 Ave Time:19:21.37
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

296

John Wildermuth

11

23

23

18:56.57

18:56.57

0:00.00

2

276

Buss Derek

11

25

48

19:01.62

37:58.19

0:05.05

3

283

Garrett McNally

12

27

75

19:13.99

57:12.18

0:17.42

4

295

Logan Weaver

10

34

109

19:43.78

1:16:55.96

0:47.21

5

281

Hunter Laminak

11

35

144

19:50.91

1:36:46.87

0:54.34

6

284

Garrett Moore

12

(40)

(184)

20:26.98

1:57:13.85

1:30.41

7

285

Micah Moran

9

(43)

(227)

22:32.31

2:19:46.16

3:35.74

8

289

Samuel Rick

10

More Than 7

 

24:04.10

2:43:50.26

5:07.53

9

274

Sam Caldwell

9

More Than 7

 

24:04.67

3:07:54.93

5:08.10

10

277

Keyon Dixon

9

More Than 7

 

24:08.75

3:32:03.68

5:12.18

11

287

Zach Poettker

9

More Than 7

 

25:14.78

3:57:18.46

6:18.21

12

282

AJ Laminak

9

More Than 7

 

27:17.94

4:24:36.40

8:21.37

 
Team - Alton Finish Position - 6
Team Score (places): 186 Team Score (times): 1:40:40.93 Ave Time:20:08.19
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

210

Isaiah Campbell

10

33

33

19:41.69

19:41.69

0:00.00

2

219

Luke Plate

10

36

69

19:54.40

39:36.09

0:12.71

3

221

Jordan Saffel

10

37

106

20:10.22

59:46.31

0:28.53

4

213

Austin Davis

10

39

145

20:16.14

1:20:02.45

0:34.45

5

211

Gage Crader

10

41

186

20:38.48

1:40:40.93

0:56.79

6

218

Grant Lockhart

9

(44)

(230)

22:44.37

2:03:25.30

3:02.68

7

216

Cutter Higgins

10

(46)

(276)

23:39.91

2:27:05.21

3:58.22

8

223

Zayne Wilson

9

More Than 7

 

34:09.92

3:01:15.13

14:28.23

 
Team - Granite City Finish Position - 7
Team Score (places): 192 Team Score (times): 1:51:11.45 Ave Time:22:14.29
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

477

Logan Gilmore

10

20

20

18:22.27

18:22.27

0:00.00

2

476

Mason Drake

9

38

58

20:12.96

38:35.23

1:50.69

3

478

Stephen Glasgow

9

42

100

21:44.08

1:00:19.31

3:21.81

4

481

Aaron McKeal

9

45

145

22:48.64

1:23:07.95

4:26.37

5

474

Corey Anderson

12

47

192

28:03.50

1:51:11.45

9:41.23

 
Team - East St. Louis Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

356

Jahmone Creek

10

Less Than 5

 

19:21.55

19:21.55

0:00.00

2

363

Anthony King

12

Less Than 5

 

21:15.09

40:36.64

1:53.54

3

360

Raekwon Johnson

9

Less Than 5

 

21:19.20

1:01:55.84

1:57.65

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity 3M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

395

Abby Korak Edwardsville

17:52.54

5:57/M

10

 

2

2

404

Abby Schrobilgen Edwardsville

18:02.23

6:01/M

11

 

3

3

406

Melissa Spencer Edwardsville

18:12.05

6:04/M

12

 

4

4

389

Emiley England Edwardsville

18:29.28

6:10/M

9

 

5

5

527

Kaitlyn Walker O'Fallon

18:41.02

6:14/M

10

 

6

6

235

Seleiya Wilson Belleville East

18:47.01

6:16/M

12

 

7

7

530

Brooke Witzel O'Fallon

19:04.49

6:21/M

12

 

8

8

393

Jaycie Hudson Edwardsville

19:06.87

6:22/M

11

 

9

9

396

Elise Krone Edwardsville

19:06.95

6:22/M

11

 

10

10

226

Hannah Eastman Belleville East

19:09.92

6:23/M

11

 

11

11

517

Sofia Parker O'Fallon

19:21.46

6:27/M

9

 

12

12

528

Sophie Wichlac O'Fallon

19:24.20

6:28/M

10

 

13

13

508

Emma Jordan O'Fallon

19:33.94

6:31/M

10

 

14

14

407

Hannah Stuart Edwardsville

19:53.98

6:38/M

11

 

15

15

510

Katie Mank O'Fallon

20:18.87

6:46/M

11

 

16

16

506

Kylie James O'Fallon

20:20.16

6:47/M

12

 

17

17

310

Kayla Tirey Collinsville

20:53.51

6:58/M

12

 

18

18

462

Alyssa Comer Granite City

20:59.26

7:00/M

12

 

19

19

305

McKenna Laing Collinsville

21:01.69

7:00/M

10

 

20

20

225

Joslyn Crosby Belleville East

21:18.36

7:06/M

9

 

21

21

231

J.C. Nunnery Belleville East

21:23.68

7:08/M

11

 

22

22

196

Lily Crader Alton

21:36.22

7:12/M

9

 

23

23

334

AHMIA DORSEY East St. Louis

21:44.17

7:15/M

11

 

24

24

473

Claire Sykes Granite City

21:45.42

7:15/M

9

 

25

25

299

Maggie Fitzgerald Collinsville

21:47.14

7:16/M

9

 

26

26

229

Abi Kuykendall Belleville East

21:50.84

7:17/M

9

 

27

27

202

Jessica Markel Alton

21:51.12

7:17/M

10

 

28

28

465

Emily Johnson Granite City

21:56.61

7:19/M

11

 

29

29

466

Kendra Kirkover Granite City

22:00.68

7:20/M

9

 

30

30

470

Chessy Nikonowicz Granite City

22:05.27

7:22/M

10

 

31

31

201

Kellie Mans Alton

22:21.09

7:27/M

11

 

32

32

204

Ainsley Redman Alton

22:26.23

7:29/M

9

 

33

33

203

Morgan Rauscher Alton

22:45.44

7:35/M

11

 

34

34

337

SHONJAHNEA GRIGGS East St. Louis

22:56.20

7:39/M

11

 

35

35

468

Patty Lahey Granite City

22:56.76

7:39/M

10

 

36

36

261

Jennifer Arreola Belleville West

22:58.32

7:39/M

10

 

37

37

352

JARIAH TURNER East St. Louis

23:22.35

7:47/M

11

 

38

38

303

Payten Geppert Collinsville

23:32.31

7:51/M

10

 

39

39

309

Ashley Sanchez Collinsville

23:32.82

7:51/M

10

 

40

40

208

Emma Voumard Alton

23:41.72

7:54/M

10

 

41

41

263

Alyssa Frakes Belleville West

23:42.38

7:54/M

12

 

42

42

467

Lacey Kunz Granite City

24:01.14

8:00/M

9

 

43

43

262

Elle Doerr Belleville West

24:01.81

8:00/M

10

 

44

44

264

Kylie Harper Belleville West

24:02.79

8:01/M

9

 

45

45

232

Lauren Smith Belleville East

24:12.05

8:04/M

10

 

46

46

347

KARLONTAJHI MOBLEY East St. Louis

24:12.83

8:04/M

10

 

47

47

304

Makenzie Kell Collinsville

24:20.29

8:07/M

10

 

48

48

311

Emily VanFossen Collinsville

24:20.68

8:07/M

10

 

49

49

350

VERONICA SHERROD East St. Louis

25:04.57

8:21/M

10

 

50

50

345

Makayla Melvin East St. Louis

25:07.57

8:22/M

11

 

51

51

340

Alaysha Hudson East St. Louis

25:17.00

8:26/M

11

 

52

52

267

Kayla Kokotovich Belleville West

26:28.74

8:49/M

11

 

53

53

265

Isabella Hoolihan Belleville West

27:24.35

9:08/M

10

 

54

54

206

Eva Schwaab Alton

27:52.81

9:17/M

9

 

 

Overall Finish List - Girls

 

Girls JV 3M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

387

Lorie Cashdollar Edwardsville

19:53.41

6:38/M

12

 

2

2

496

Kimberly Davenport O'Fallon

19:57.13

6:39/M

10

 

3

3

500

Sabrina Favela O'Fallon

20:05.33

6:42/M

12

 

4

4

494

Maddie Collins O'Fallon

20:09.86

6:43/M

12

 

5

5

502

Abby George O'Fallon

20:37.86

6:52/M

11

 

6

6

518

Taylor Peck O'Fallon

20:45.53

6:55/M

11

 

7

7

515

Peyton Mutters O'Fallon

20:58.84

6:59/M

9

 

8

8

512

Kiley McElroy O'Fallon

20:59.12

7:00/M

9

 

9

9

388

Kiara Delgado Edwardsville

21:00.20

7:00/M

11

 

10

10

383

Kennison Adams Edwardsville

21:15.24

7:05/M

12

 

11

(> 7)

519

Kaileigh Perrier O'Fallon

21:21.72

7:07/M

12

 

12

(> 7)

490

Abby Causey O'Fallon

21:25.56

7:08/M

9

 

13

(> 7)

516

Olivia Ori O'Fallon

21:36.68

7:12/M

9

 

14

(> 7)

497

Jessica Davis O'Fallon

21:38.50

7:13/M

12

 

15

(> 7)

526

Maddy Vorce O'Fallon

21:41.82

7:14/M

9

 

16

(> 7)

513

Madeline McKittrick O'Fallon

21:46.68

7:15/M

10

 

17

(> 7)

488

J'Annah Adkins O'Fallon

21:52.98

7:17/M

11

 

18

(> 7)

511

Amanda Matthews O'Fallon

21:53.30

7:18/M

9

 

19

(> 7)

509

Elizabeth Long O'Fallon

21:55.34

7:18/M

12

 

20

(> 7)

522

Kendall Schieppe O'Fallon

22:09.77

7:23/M

10

 

21

11

397

Rachel Kubicek Edwardsville

22:09.96

7:23/M

11

 

22

12

403

Hannah Polinske Edwardsville

22:11.29

7:24/M

12

 

23

13

400

Kaitlyn Loyet Edwardsville

22:23.39

7:28/M

9

 

24

14

349

Dartahja Nealy East St. Louis

22:27.97

7:29/M

9

 

25

(> 7)

503

Julia Gundlach O'Fallon

22:32.00

7:31/M

11

 

26

(> 7)

525

Caitlyn Thamke O'Fallon

22:38.52

7:33/M

10

 

27

(> 7)

505

Abi Jackson O'Fallon

22:41.38

7:34/M

10

 

28

(> 7)

521

Savannah Ruhman O'Fallon

22:42.71

7:34/M

9

 

29

(> 7)

493

Grace Clinton O'Fallon

22:48.14

7:36/M

10

 

30

(> 7)

489

Jordan Baskette O'Fallon

22:50.48

7:37/M

11

 

31

(> 7)

507

Kenah Johnson O'Fallon

22:53.32

7:38/M

9

 

32

(< 5)

269

Ashley Munoz Belleville West

23:13.07

7:44/M

12

 

33

15

398

Lauren Ladd Edwardsville

23:17.97

7:46/M

10

 

34

(> 7)

514

Bella MIller O'Fallon

23:19.53

7:46/M

9

 

35

(> 7)

524

Faye Swanson O'Fallon

23:22.36

7:47/M

10

 

36

(> 7)

492

Talia Christensen O'Fallon

23:33.08

7:51/M

12

 

37

(> 7)

501

Brooke Fulton O'Fallon

23:36.88

7:52/M

9

 

38

(> 7)

491

Carissa Christensen O'Fallon

23:50.99

7:57/M

12

 

39

(> 7)

410

Natalee Wooff Edwardsville

23:54.07

7:58/M

12

 

40

(< 5)

233

Mia Smith Belleville East

24:03.80

8:01/M

10

 

41

(< 5)

228

Ashley Fisher Belleville East

24:07.03

8:02/M

9

 

42

(< 5)

308

Hannah Pettit Collinsville

24:11.20

8:04/M

9

 

43

(< 5)

464

Kaitlyn Fusselman Granite City

24:18.78

8:06/M

10

 

44

(> 7)

504

Celena Haight O'Fallon

24:26.95

8:09/M

10

 

45

(> 7)

399

Madison Lein Edwardsville

24:31.39

8:10/M

9

 

46

(> 7)

391

Jordyn Ginestra Edwardsville

24:34.40

8:11/M

9

 

47

16

351

JORDAN SIMMS East St. Louis

24:53.35

8:18/M

10

 

48

(> 7)

402

Maya Noonan Edwardsville

24:54.77

8:18/M

11

 

49

(> 7)

392

Emma Hensley Edwardsville

25:04.14

8:21/M

11

 

50

(< 5)

312

Meleny Varela Collinsville

25:17.95

8:26/M

11

 

51

(> 7)

498

Ra'Ven Eastern O'Fallon

25:45.14

8:35/M

9

 

52

(< 5)

273

Haley Wangelin Belleville West

25:55.08

8:38/M

9

 

53

17

344

Markia Lampley East St. Louis

26:29.86

8:50/M

9

 

54

(< 5)

272

Ivey Thornberry Belleville West

26:47.57

8:56/M

9

 

55

18

200

Alexis Lyles Alton

26:48.30

8:56/M

9

 

56

(< 5)

307

Shayla Mercado Collinsville

26:56.46

8:59/M

10

 

57

(> 7)

523

Aubrie Swanger O'Fallon

26:56.69

8:59/M

9

 

58

(< 5)

270

Lizzy Orchard Belleville West

27:20.02

9:07/M

11

 

59

(> 7)

499

Lindsey Escudero O'Fallon

27:34.68

9:11/M

12

 

60

(> 7)

520

Mary Elizabeth Ray O'Fallon

28:00.57

9:20/M

12

 

61

(< 5)

306

Quanesha Madkin Collinsville

28:14.07

9:25/M

9

 

62

19

198

Meghan Croxford Alton

28:15.73

9:25/M

10

 

63

(< 5)

471

Alessandra Rios Granite City

28:22.82

9:27/M

9

 

64

(> 7)

495

Tiyanna Crankfield O'Fallon

28:41.86

9:34/M

9

 

65

20

197

Maddie Croxford Alton

29:15.82

9:45/M

12

 

66

21

343

Genesis Jones East St. Louis

29:51.61

9:57/M

9

 

67

22

199

Anna Gentelin Alton

29:52.67

9:57/M

12

 

68

23

348

Skylar Moore East St. Louis

30:30.37

10:10/M

10

 

69

24

194

Jaedyn Billingsly Alton

30:39.20

10:13/M

10

 

70

25

195

Lauren Brooks Alton

31:46.57

10:35/M

9

 

71

26

207

Kristi Scott Alton

31:52.31

10:37/M

10

 

72

(> 7)

529

Josie Wilson O'Fallon

32:10.15

10:43/M

10

 

73

(> 7)

205

Gloria Rowden Alton

32:28.58

10:49/M

9

 

74

(< 5)

236

Dasia Wilson Belleville East

32:56.32

10:59/M

9

 

Team Summary Report - Girls

Girls Varsity 3M

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Edwardsville

18

1

2

3

4

8

9

14

 

 

Top 5 Times: 1:31:42.97

 

2

O'Fallon

48

5

7

11

12

13

15

16

 

 

Top 5 Times: 1:36:05.11

 

3

Belleville East

83

6

10

20

21

26

45

 

 

Top 5 Times: 1:42:29.81

 

4

Granite City

129

18

24

28

29

30

35

42

 

 

Top 5 Times: 1:48:47.24

 

5

Collinsville

138

17

19

25

38

39

47

48

 

 

Top 5 Times: 1:50:47.47

 

6

Alton

145

22

27

31

32

33

40

54

 

 

Top 5 Times: 1:51:00.10

 

7

East St. Louis

189

23

34

37

46

49

50

51

 

 

Top 5 Times: 1:57:20.12

 

8

Belleville West

216

36

41

43

44

52

53

 

 

Top 5 Times: 2:01:14.04

 
 

Team Summary Report - Girls

Girls JV 3M

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

O'Fallon

20

2

3

4

5

6

7

8

 

 

Top 5 Times: 1:41:35.71

 

2

Edwardsville

43

1

9

10

11

12

13

15

 

 

Top 5 Times: 1:46:30.10

 

3

East St. Louis

91

14

16

17

21

23

 

 

Top 5 Times: 2:14:13.16

 

4

Alton

103

18

19

20

22

24

25

26

 

 

Top 5 Times: 2:24:51.72

 

Inc.

Belleville East

3 finishers

 

 

 

Inc.

Belleville West

4 finishers

 

 

 

Inc.

Collinsville

4 finishers

 

 

 

Inc.

Granite City

2 finishers

 

 

 
 

Final Team Results - Girls

Girls Varsity 3M

Team - Edwardsville Finish Position - 1
Team Score (places): 18 Team Score (times): 1:31:42.97 Ave Time:18:20.59
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

395

Abby Korak

10

1

1

17:52.54

17:52.54

0:00.00

2

404

Abby Schrobilgen

11

2

3

18:02.23

35:54.77

0:09.69

3

406

Melissa Spencer

12

3

6

18:12.05

54:06.82

0:19.51

4

389

Emiley England

9

4

10

18:29.28

1:12:36.10

0:36.74

5

393

Jaycie Hudson

11

8

18

19:06.87

1:31:42.97

1:14.33

6

396

Elise Krone

11

(9)

(27)

19:06.95

1:50:49.92

1:14.41

7

407

Hannah Stuart

11

(14)

(41)

19:53.98

2:10:43.90

2:01.44

 
Team - O'Fallon Finish Position - 2
Team Score (places): 48 Team Score (times): 1:36:05.11 Ave Time:19:13.02
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

527

Kaitlyn Walker

10

5

5

18:41.02

18:41.02

0:00.00

2

530

Brooke Witzel

12

7

12

19:04.49

37:45.51

0:23.47

3

517

Sofia Parker

9

11

23

19:21.46

57:06.97

0:40.44

4

528

Sophie Wichlac

10

12

35

19:24.20

1:16:31.17

0:43.18

5

508

Emma Jordan

10

13

48

19:33.94

1:36:05.11

0:52.92

6

510

Katie Mank

11

(15)

(63)

20:18.87

1:56:23.98

1:37.85

7

506

Kylie James

12

(16)

(79)

20:20.16

2:16:44.14

1:39.14

 
Team - Belleville East Finish Position - 3
Team Score (places): 83 Team Score (times): 1:42:29.81 Ave Time:20:29.96
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

235

Seleiya Wilson

12

6

6

18:47.01

18:47.01

0:00.00

2

226

Hannah Eastman

11

10

16

19:09.92

37:56.93

0:22.91

3

225

Joslyn Crosby

9

20

36

21:18.36

59:15.29

2:31.35

4

231

J.C. Nunnery

11

21

57

21:23.68

1:20:38.97

2:36.67

5

229

Abi Kuykendall

9

26

83

21:50.84

1:42:29.81

3:03.83

6

232

Lauren Smith

10

(45)

(128)

24:12.05

2:06:41.86

5:25.04

 
Team - Granite City Finish Position - 4
Team Score (places): 129 Team Score (times): 1:48:47.24 Ave Time:21:45.45
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

462

Alyssa Comer

12

18

18

20:59.26

20:59.26

0:00.00

2

473

Claire Sykes

9

24

42

21:45.42

42:44.68

0:46.16

3

465

Emily Johnson

11

28

70

21:56.61

1:04:41.29

0:57.35

4

466

Kendra Kirkover

9

29

99

22:00.68

1:26:41.97

1:01.42

5

470

Chessy Nikonowicz

10

30

129

22:05.27

1:48:47.24

1:06.01

6

468

Patty Lahey

10

(35)

(164)

22:56.76

2:11:44.00

1:57.50

7

467

Lacey Kunz

9

(42)

(206)

24:01.14

2:35:45.14

3:01.88

 
Team - Collinsville Finish Position - 5
Team Score (places): 138 Team Score (times): 1:50:47.47 Ave Time:22:09.49
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

310

Kayla Tirey

12

17

17

20:53.51

20:53.51

0:00.00

2

305

McKenna Laing

10

19

36

21:01.69

41:55.20

0:08.18

3

299

Maggie Fitzgerald

9

25

61

21:47.14

1:03:42.34

0:53.63

4

303

Payten Geppert

10

38

99

23:32.31

1:27:14.65

2:38.80

5

309

Ashley Sanchez

10

39

138

23:32.82

1:50:47.47

2:39.31

6

304

Makenzie Kell

10

(47)

(185)

24:20.29

2:15:07.76

3:26.78

7

311

Emily VanFossen

10

(48)

(233)

24:20.68

2:39:28.44

3:27.17

 
Team - Alton Finish Position - 6
Team Score (places): 145 Team Score (times): 1:51:00.10 Ave Time:22:12.02
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

196

Lily Crader

9

22

22

21:36.22

21:36.22

0:00.00

2

202

Jessica Markel

10

27

49

21:51.12

43:27.34

0:14.90

3

201

Kellie Mans

11

31

80

22:21.09

1:05:48.43

0:44.87

4

204

Ainsley Redman

9

32

112

22:26.23

1:28:14.66

0:50.01

5

203

Morgan Rauscher

11

33

145

22:45.44

1:51:00.10

1:09.22

6

208

Emma Voumard

10

(40)

(185)

23:41.72

2:14:41.82

2:05.50

7

206

Eva Schwaab

9

(54)

(239)

27:52.81

2:42:34.63

6:16.59

 
Team - East St. Louis Finish Position - 7
Team Score (places): 189 Team Score (times): 1:57:20.12 Ave Time:23:28.02
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

334

AHMIA DORSEY

11

23

23

21:44.17

21:44.17

0:00.00

2

337

SHONJAHNEA GRIGGS

11

34

57

22:56.20

44:40.37

1:12.03

3

352

JARIAH TURNER

11

37

94

23:22.35

1:08:02.72

1:38.18

4

347

KARLONTAJHI MOBLEY

10

46

140

24:12.83

1:32:15.55

2:28.66

5

350

VERONICA SHERROD

10

49

189

25:04.57

1:57:20.12

3:20.40

6

345

Makayla Melvin

11

(50)

(239)

25:07.57

2:22:27.69

3:23.40

7

340

Alaysha Hudson

11

(51)

(290)

25:17.00

2:47:44.69

3:32.83

 
Team - Belleville West Finish Position - 8
Team Score (places): 216 Team Score (times): 2:01:14.04 Ave Time:24:14.81
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

261

Jennifer Arreola

10

36

36

22:58.32

22:58.32

0:00.00

2

263

Alyssa Frakes

12

41

77

23:42.38

46:40.70

0:44.06

3

262

Elle Doerr

10

43

120

24:01.81

1:10:42.51

1:03.49

4

264

Kylie Harper

9

44

164

24:02.79

1:34:45.30

1:04.47

5

267

Kayla Kokotovich

11

52

216

26:28.74

2:01:14.04

3:30.42

6

265

Isabella Hoolihan

10

(53)

(269)

27:24.35

2:28:38.39

4:26.03

 

Final Team Results - Girls

 

Girls JV 3M

 
 
Team - O'Fallon Finish Position - 1
Team Score (places): 20 Team Score (times): 1:41:35.71 Ave Time:20:19.14
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

496

Kimberly Davenport

10

2

2

19:57.13

19:57.13

0:00.00

2

500

Sabrina Favela

12

3

5

20:05.33

40:02.46

0:08.20

3

494

Maddie Collins

12

4

9

20:09.86

1:00:12.32

0:12.73

4

502

Abby George

11

5

14

20:37.86

1:20:50.18

0:40.73

5

518

Taylor Peck

11

6

20

20:45.53

1:41:35.71

0:48.40

6

515

Peyton Mutters

9

(7)

(27)

20:58.84

2:02:34.55

1:01.71

7

512

Kiley McElroy

9

(8)

(35)

20:59.12

2:23:33.67

1:01.99

8

519

Kaileigh Perrier

12

More Than 7

 

21:21.72

2:44:55.39

1:24.59

9

490

Abby Causey

9

More Than 7

 

21:25.56

3:06:20.95

1:28.43

10

516

Olivia Ori

9

More Than 7

 

21:36.68

3:27:57.63

1:39.55

11

497

Jessica Davis

12

More Than 7

 

21:38.50

3:49:36.13

1:41.37

12

526

Maddy Vorce

9

More Than 7

 

21:41.82

4:11:17.95

1:44.69

13

513

Madeline McKittrick

10

More Than 7

 

21:46.68

4:33:04.63

1:49.55

14

488

J'Annah Adkins

11

More Than 7

 

21:52.98

4:54:57.61

1:55.85

15

511

Amanda Matthews

9

More Than 7

 

21:53.30

5:16:50.91

1:56.17

16

509

Elizabeth Long

12

More Than 7

 

21:55.34

5:38:46.25

1:58.21

17

522

Kendall Schieppe

10

More Than 7

 

22:09.77

6:00:56.02

2:12.64

18

503

Julia Gundlach

11

More Than 7

 

22:32.00

6:23:28.02

2:34.87

19

525

Caitlyn Thamke

10

More Than 7

 

22:38.52

6:46:06.54

2:41.39

20

505

Abi Jackson

10

More Than 7

 

22:41.38

7:08:47.92

2:44.25

21

521

Savannah Ruhman

9

More Than 7

 

22:42.71

7:31:30.63

2:45.58

22

493

Grace Clinton

10

More Than 7

 

22:48.14

7:54:18.77

2:51.01

23

489

Jordan Baskette

11

More Than 7

 

22:50.48

8:17:09.25

2:53.35

24

507

Kenah Johnson

9

More Than 7

 

22:53.32

8:40:02.57

2:56.19

25

514

Bella MIller

9

More Than 7

 

23:19.53

9:03:22.10

3:22.40

26

524

Faye Swanson

10

More Than 7

 

23:22.36

9:26:44.46

3:25.23

27

492

Talia Christensen

12

More Than 7

 

23:33.08

9:50:17.54

3:35.95

28

501

Brooke Fulton

9

More Than 7

 

23:36.88

10:13:54.42

3:39.75

29

491

Carissa Christensen

12

More Than 7

 

23:50.99

10:37:45.41

3:53.86

30

504

Celena Haight

10

More Than 7

 

24:26.95

11:02:12.36

4:29.82

31

498

Ra'Ven Eastern

9

More Than 7

 

25:45.14

11:27:57.50

5:48.01

32

523

Aubrie Swanger

9

More Than 7

 

26:56.69

11:54:54.19

6:59.56

33

499

Lindsey Escudero

12

More Than 7

 

27:34.68

12:22:28.87

7:37.55

34

520

Mary Elizabeth Ray

12

More Than 7

 

28:00.57

12:50:29.44

8:03.44

35

495

Tiyanna Crankfield

9

More Than 7

 

28:41.86

13:19:11.30

8:44.73

36

529

Josie Wilson

10

More Than 7

 

32:10.15

13:51:21.45

12:13.02

 
Team - Edwardsville Finish Position - 2
Team Score (places): 43 Team Score (times): 1:46:30.10 Ave Time:21:18.02
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

387

Lorie Cashdollar

12

1

1

19:53.41

19:53.41

0:00.00

2

388

Kiara Delgado

11

9

10

21:00.20

40:53.61

1:06.79

3

383

Kennison Adams

12

10

20

21:15.24

1:02:08.85

1:21.83

4

397

Rachel Kubicek

11

11

31

22:09.96

1:24:18.81

2:16.55

5

403

Hannah Polinske

12

12

43

22:11.29

1:46:30.10

2:17.88

6

400

Kaitlyn Loyet

9

(13)

(56)

22:23.39

2:08:53.49

2:29.98

7

398

Lauren Ladd

10

(15)

(71)

23:17.97

2:32:11.46

3:24.56

8

410

Natalee Wooff

12

More Than 7

 

23:54.07

2:56:05.53

4:00.66

9

399

Madison Lein

9

More Than 7

 

24:31.39

3:20:36.92

4:37.98

10

391

Jordyn Ginestra

9

More Than 7

 

24:34.40

3:45:11.32

4:40.99

11

402

Maya Noonan

11

More Than 7

 

24:54.77

4:10:06.09

5:01.36

12

392

Emma Hensley

11

More Than 7

 

25:04.14

4:35:10.23

5:10.73

 
Team - East St. Louis Finish Position - 3
Team Score (places): 91 Team Score (times): 2:14:13.16 Ave Time:26:50.63
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

349

Dartahja Nealy

9

14

14

22:27.97

22:27.97

0:00.00

2

351

JORDAN SIMMS

10

16

30

24:53.35

47:21.32

2:25.38

3

344

Markia Lampley

9

17

47

26:29.86

1:13:51.18

4:01.89

4

343

Genesis Jones

9

21

68

29:51.61

1:43:42.79

7:23.64

5

348

Skylar Moore

10

23

91

30:30.37

2:14:13.16

8:02.40

 
Team - Alton Finish Position - 4
Team Score (places): 103 Team Score (times): 2:24:51.72 Ave Time:28:58.34
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

200

Alexis Lyles

9

18

18

26:48.30

26:48.30

0:00.00

2

198

Meghan Croxford

10

19

37

28:15.73

55:04.03

1:27.43

3

197

Maddie Croxford

12

20

57

29:15.82

1:24:19.85

2:27.52

4

199

Anna Gentelin

12

22

79

29:52.67

1:54:12.52

3:04.37

5

194

Jaedyn Billingsly

10

24

103

30:39.20

2:24:51.72

3:50.90

6

195

Lauren Brooks

9

(25)

(128)

31:46.57

2:56:38.29

4:58.27

7

207

Kristi Scott

10

(26)

(154)

31:52.31

3:28:30.60

5:04.01

8

205

Gloria Rowden

9

More Than 7

 

32:28.58

4:00:59.18

5:40.28

 
Team - Belleville East Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

233

Mia Smith

10

Less Than 5

 

24:03.80

24:03.80

0:00.00

2

228

Ashley Fisher

9

Less Than 5

 

24:07.03

48:10.83

0:03.23

3

236

Dasia Wilson

9

Less Than 5

 

32:56.32

1:21:07.15

8:52.52

 
Team - Belleville West Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

269

Ashley Munoz

12

Less Than 5

 

23:13.07

23:13.07

0:00.00

2

273

Haley Wangelin

9

Less Than 5

 

25:55.08

49:08.15

2:42.01

3

272

Ivey Thornberry

9

Less Than 5

 

26:47.57

1:15:55.72

3:34.50

4

270

Lizzy Orchard

11

Less Than 5

 

27:20.02

1:43:15.74

4:06.95

 
Team - Collinsville Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

308

Hannah Pettit

9

Less Than 5

 

24:11.20

24:11.20

0:00.00

2

312

Meleny Varela

11

Less Than 5

 

25:17.95

49:29.15

1:06.75

3

307

Shayla Mercado

10

Less Than 5

 

26:56.46

1:16:25.61

2:45.26

4

306

Quanesha Madkin

9

Less Than 5

 

28:14.07

1:44:39.68

4:02.87

 
Team - Granite City Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

464

Kaitlyn Fusselman

10

Less Than 5

 

24:18.78

24:18.78

0:00.00

2

471

Alessandra Rios

9

Less Than 5

 

28:22.82

52:41.60

4:04.04