Chuck Oyler InvitationalBenton, IL
5/2/2018

< Back

#4 Boys 800 Meters (Varsity) Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Time Splits Pts HPL
1 Brandon SCHNITKER SR Nashville 2:02.65
59.99 1:02.66
(59.99) (2:02.65)
10 2 (1)
2 Blake NIESPOREK SR Murphysboro 2:04.82
1:01.74 1:03.09
(1:01.74) (2:04.82)
8 2 (2)
3 Drew RINGLE JR Herrin 2:05.54
1:01.44 1:04.11
(1:01.44) (2:05.54)
6 2 (3)
4 David ELDRIDGE SO Christopher 2:13.19
1:04.48 1:08.71
(1:04.48) (2:13.19)
5 2 (4)
5 Gavin LOVE SO Nashville 2:14.66
1:07.63 1:07.04
(1:07.63) (2:14.66)
4 2 (5)
6 Triston SUMMERS SR Benton 2:15.25
1:03.53 1:11.72
(1:03.53) (2:15.25)
3 2 (6)
7 Colton TOWLE SR Herrin 2:17.78
1:01.97 1:15.82
(1:01.97) (2:17.78)
2 2 (7)
8 Wade ROBERSON FR DuQuoin 2:18.52
1:08.41 1:10.12
(1:08.41) (2:18.52)
1 1 (1)
9 Caton RAMOS SR Sparta 2:20.13
1:03.54 1:16.60
(1:03.54) (2:20.13)
  1 (2)
10 Daniel GARAVAGLIA FR Pinckneyville 2:22.54
1:08.05 1:14.49
(1:08.05) (2:22.54)
  2 (8)
11 Hayden MITCHELL FR Murphysboro 2:23.22
1:08.58 1:14.65
(1:08.58) (2:23.22)
  1 (3)
12 Ethan BENING SO Okawville 2:27.67
1:12.39 1:15.28
(1:12.39) (2:27.67)
  1 (4)
13 Kyle GLASER FR Carmi-White County 2:29.35
1:13.46 1:15.90
(1:13.46) (2:29.35)
  1 (5)
14 Weston MURRAY FR Frankfort 2:29.55
1:12.39 1:17.17
(1:12.39) (2:29.55)
  1 (6)
15 Justin WOMACK SR Harrisburg 2:30.73
1:12.83 1:17.91
(1:12.83) (2:30.73)
  1 (7)
16 Avery POTTER JR Benton 2:30.83
1:12.63 1:18.20
(1:12.63) (2:30.83)
  2 (9)
17 Noah HERVERY JR Christopher 2:31.54
1:10.41 1:21.13
(1:10.41) (2:31.54)
  2 (10)
18 Jonathan CRIBBS JR Carmi-White County 2:33.45
1:16.09 1:17.37
(1:16.09) (2:33.45)
  1 (8)
19 Kaleb BOWERS JR Okawville 2:35.31
1:16.36 1:18.95
(1:16.36) (2:35.31)
  1 (9)
20 Cole WILLIAMS FR Frankfort 2:36.75
1:13.17 1:23.58
(1:13.17) (2:36.75)
  1 (10)

Finals Section: 1

HPL JD Athlete Yr. Team Time Splits Pts
1 Wade ROBERSON FR DuQuoin2:18.52
1:08.41 1:10.12
(1:08.41) (2:18.52)
1
2 Caton RAMOS SR Sparta2:20.13
1:03.54 1:16.60
(1:03.54) (2:20.13)
 
3 Hayden MITCHELL FR Murphysboro2:23.22
1:08.58 1:14.65
(1:08.58) (2:23.22)
 
4 Ethan BENING SO Okawville2:27.67
1:12.39 1:15.28
(1:12.39) (2:27.67)
 
5 Kyle GLASER FR Carmi-White County2:29.35
1:13.46 1:15.90
(1:13.46) (2:29.35)
 
6 Weston MURRAY FR Frankfort2:29.55
1:12.39 1:17.17
(1:12.39) (2:29.55)
 
7 Justin WOMACK SR Harrisburg2:30.73
1:12.83 1:17.91
(1:12.83) (2:30.73)
 
8 Jonathan CRIBBS JR Carmi-White County2:33.45
1:16.09 1:17.37
(1:16.09) (2:33.45)
 
9 Kaleb BOWERS JR Okawville2:35.31
1:16.36 1:18.95
(1:16.36) (2:35.31)
 
10 Cole WILLIAMS FR Frankfort2:36.75
1:13.17 1:23.58
(1:13.17) (2:36.75)
 


Finals Section: 2

HPL JD Athlete Yr. Team Time Splits Pts
1 Brandon SCHNITKER SR Nashville2:02.65
59.99 1:02.66
(59.99) (2:02.65)
10
2 Blake NIESPOREK SR Murphysboro2:04.82
1:01.74 1:03.09
(1:01.74) (2:04.82)
8
3 Drew RINGLE JR Herrin2:05.54
1:01.44 1:04.11
(1:01.44) (2:05.54)
6
4 David ELDRIDGE SO Christopher2:13.19
1:04.48 1:08.71
(1:04.48) (2:13.19)
5
5 Gavin LOVE SO Nashville2:14.66
1:07.63 1:07.04
(1:07.63) (2:14.66)
4
6 Triston SUMMERS SR Benton2:15.25
1:03.53 1:11.72
(1:03.53) (2:15.25)
3
7 Colton TOWLE SR Herrin2:17.78
1:01.97 1:15.82
(1:01.97) (2:17.78)
2
8 Daniel GARAVAGLIA FR Pinckneyville2:22.54
1:08.05 1:14.49
(1:08.05) (2:22.54)
 
9 Avery POTTER JR Benton2:30.83
1:12.63 1:18.20
(1:12.63) (2:30.83)
 
10 Noah HERVERY JR Christopher2:31.54
1:10.41 1:21.13
(1:10.41) (2:31.54)