2018 Edwardsville Tiger Classic

September 05, 2018


Endurance Race Timing http://enduranceracetiming.com

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity 5K

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

211

Roland Prenzler Edwardsville

17:02.93

5:30/M

12

 

2

2

209

Jack Pifer Edwardsville

17:13.72

5:33/M

11

 

3

3

221

Zach Walters Edwardsville

17:27.30

5:38/M

11

 

4

4

192

Henry Gruben Edwardsville

17:51.40

5:45/M

11

 

5

5

109

Cory Fleeman Centralia

17:55.72

5:47/M

10

 

6

6

187

Wyatt Erber Edwardsville

18:15.49

5:53/M

9

 

7

7

272

Hunter Mays Mt. Vernon

18:17.09

5:54/M

10

 

8

8

303

David Tady O'Fallon

18:28.93

5:57/M

12

 

9

9

114

Matt Seidel Centralia

18:31.40

5:58/M

11

 

10

10

62

Dillon Rule Belleville (West)

18:33.10

5:59/M

10

 

11

11

104

Jared Brothers Centralia

18:43.89

6:02/M

11

 

12

12

313

Andrew Joyce O'Fallon

18:45.17

6:03/M

12

 

13

13

219

Alexander Valdez Edwardsville

18:45.82

6:03/M

11

 

14

14

137

Diego Hernandez Collinsville

18:50.04

6:05/M

12

 

15

15

217

Drew Stover Edwardsville

19:02.49

6:08/M

10

 

16

16

145

Theo Paxton Collinsville

19:04.12

6:09/M

10

 

17

17

270

Eli Epplin Mt. Vernon

19:14.84

6:12/M

10

 

18

18

151

Kevin Varela Collinsville

19:17.71

6:13/M

10

 

19

19

323

Kolson Mendelsohn O'Fallon

19:19.75

6:14/M

12

 

20

20

330

Jack Peterson O'Fallon

19:20.34

6:14/M

10

 

21

21

273

Kevin Perkins Mt. Vernon

19:29.25

6:17/M

10

 

22

22

329

Nico Parker O'Fallon

19:35.44

6:19/M

10

 

23

23

148

Austin Roberts Collinsville

19:43.58

6:22/M

11

 

24

24

57

Lucas Ledee Belleville (West)

19:52.34

6:25/M

11

 

25

25

105

Felipe Caimi Centralia

19:58.94

6:26/M

12

 

26

26

331

Matthew Ray O'Fallon

20:02.38

6:28/M

10

 

27

27

274

Maliq Petties Mt. Vernon

20:12.91

6:31/M

10

 

28

28

144

Axel Muniz Collinsville

20:15.00

6:32/M

10

 

29

29

117

Carson TRUE Centralia

20:18.66

6:33/M

9

 

30

30

241

Randy Gardner Granite City

20:20.48

6:34/M

10

 

31

31

242

Logan Gilmore Granite City

20:27.57

6:36/M

11

 

32

32

276

Max Zinzilieta Mt. Vernon

20:29.32

6:36/M

11

 

33

33

275

Jay Reiss Mt. Vernon

20:29.48

6:36/M

12

 

34

34

134

Paul Falbe Collinsville

20:39.07

6:40/M

11

 

35

35

371

Cree Stumpf Roxana

20:46.32

6:42/M

12

 

36

36

374

Jarett Warmack Roxana

20:46.36

6:42/M

12

 

37

37

108

Alec Cross Centralia

21:02.39

6:47/M

9

 

38

38

244

Aaron McKeal Granite City

21:02.59

6:47/M

10

 

39

39

305

Noah Decker O'Fallon

21:05.16

6:48/M

12

 

40

40

240

Mason Drake Granite City

21:16.77

6:52/M

10

 

41

41

63

Cameron Smith Belleville (West)

21:22.07

6:54/M

12

 

42

(< 5)

388

Ryne White Wood River (East Alton-W.R.)

21:35.97

6:58/M

12

 

43

42

372

Mark Vongprachahn Roxana

21:38.60

6:59/M

12

 

44

43

139

Dayton Horras Collinsville

21:39.27

6:59/M

9

 

45

44

269

Isaiah Bradshaw Mt. Vernon

21:40.37

6:59/M

12

 

46

45

255

Justin Erickson Greenville

21:43.33

7:00/M

11

 

47

46

51

Justin Goerger Belleville (West)

21:51.31

7:03/M

12

 

48

47

365

Matthew Olbert Roxana

21:51.89

7:03/M

10

 

49

48

115

Kolton Shoemaker Centralia

21:52.44

7:03/M

9

 

50

49

373

Austin Walker Roxana

21:52.44

7:03/M

10

 

51

50

55

Hunter Laminack Belleville (West)

21:54.66

7:04/M

12

 

52

51

239

Austin Bartlett Granite City

22:01.64

7:06/M

9

 

53

52

367

Carlos Ruvalcaba Roxana

22:03.25

7:07/M

10

 

54

53

363

Douglas Johnson Roxana

22:05.78

7:07/M

11

 

55

54

46

Derek Buss Belleville (West)

22:08.51

7:08/M

12

 

56

55

60

Robert Radden Belleville (West)

22:59.38

7:25/M

12

 

57

(< 5)

382

Trent Klabough Wood River (East Alton-W.R.)

23:12.36

7:29/M

11

 

58

(< 5)

381

Damien Holbrook-blair Wood River (East Alton-W.R.)

23:53.89

7:42/M

12

 

59

56

258

Will Sussenbach Greenville

24:50.15

8:01/M

10

 

60

57

253

John Campbell Greenville

25:52.19

8:21/M

12

 

61

58

257

Wesley Sussenbach Greenville

26:57.85

8:42/M

9

 

62

59

254

Joshua Doty Greenville

29:13.34

9:25/M

11

 

63

60

252

Eli Borwick Greenville

34:06.97

11:00/M

11

 

 

Overall Finish List - Boys

 

Open JV

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

210

Dan Powell Edwardsville

18:31.59

5:58/M

12

 

2

2

197

Ryan Luitjohan Edwardsville

18:56.46

6:06/M

9

 

3

3

205

Colten O'Brien Edwardsville

19:21.83

6:15/M

11

 

4

4

15

Nate Enriquez Belleville (East)

19:34.97

6:19/M

10

 

5

5

326

Peyton Mueller O'Fallon

19:51.33

6:24/M

9

 

6

6

384

Marcus O'dell Wood River (East Alton-W.R.)

19:55.68

6:25/M

10

 

7

7

341

Blake Westrater O'Fallon

20:07.84

6:29/M

9

 

8

8

312

Riley Hinton O'Fallon

20:34.63

6:38/M

12

 

9

9

48

Tim Carter Belleville (West)

20:41.80

6:40/M

9

 

10

10

180

Jacob Davis Edwardsville

20:43.14

6:41/M

12

 

11

11

152

Matt Wilde Collinsville

20:43.23

6:41/M

11

 

12

12

316

Eric Largent O'Fallon

20:44.01

6:41/M

12

 

13

13

141

Garrett Lee Collinsville

20:48.59

6:43/M

11

 

14

14

306

Jacob Denley O'Fallon

20:52.69

6:44/M

11

 

15

15

317

Shawn Largent O'Fallon

20:53.01

6:44/M

12

 

16

16

335

Eric Shackelford O'Fallon

21:02.31

6:47/M

9

 

17

17

185

Jack Draper Edwardsville

21:05.22

6:48/M

9

 

18

18

176

Jackson Borden Edwardsville

21:07.52

6:49/M

11

 

19

19

18

Francesco Henrichs Belleville (East)

21:11.09

6:50/M

11

 

20

20

216

Hunter Sitki Edwardsville

21:14.44

6:51/M

11

 

21

(> 7)

196

Drew Law Edwardsville

21:14.66

6:51/M

10

 

22

21

12

Connor Barnsley Belleville (East)

21:31.74

6:56/M

9

 

23

22

45

Sam Brutto Belleville (West)

21:39.18

6:59/M

10

 

24

(> 7)

225

Trevor Welsh Edwardsville

21:40.23

6:59/M

11

 

25

(> 7)

213

Adam Sarabia Edwardsville

21:40.51

6:59/M

11

 

26

(> 7)

188

Oliver Ferdinand Edwardsville

21:50.16

7:03/M

9

 

27

23

133

Brock Cunningham Collinsville

21:51.24

7:03/M

9

 

28

(> 7)

202

Ian McRae Edwardsville

21:57.48

7:05/M

11

 

29

(> 7)

201

Mason McKinney Edwardsville

22:01.26

7:06/M

10

 

30

(> 7)

218

Tim Tossey Edwardsville

22:04.91

7:07/M

9

 

31

(> 7)

191

Jacob Grandone Edwardsville

22:09.86

7:09/M

9

 

32

24

360

Dalton Baremore Roxana

22:13.61

7:10/M

10

 

33

25

375

Brant Warmack Roxana

22:14.02

7:10/M

9

 

34

26

142

Nicholas Leek Collinsville

22:14.38

7:10/M

10

 

35

(> 7)

224

Patrick Welch Edwardsville

22:14.58

7:10/M

10

 

36

(> 7)

203

Mason Miller Edwardsville

22:18.03

7:12/M

9

 

37

(> 7)

321

Ben McCoy O'Fallon

22:19.37

7:12/M

10

 

38

(> 7)

307

Eamonn Dixon O'Fallon

22:23.33

7:13/M

12

 

39

(> 7)

220

Will Voss Edwardsville

22:24.49

7:14/M

9

 

40

27

23

Zachary Reyes Belleville (East)

22:26.97

7:14/M

9

 

41

(> 7)

328

Drake O'Leary O'Fallon

22:29.92

7:15/M

10

 

42

(> 7)

332

Wyatt Robinson O'Fallon

22:35.78

7:17/M

10

 

43

(> 7)

200

Trevor McGeehan Edwardsville

22:37.21

7:18/M

9

 

44

28

359

David Akeman Roxana

22:50.62

7:22/M

12

 

45

(> 7)

189

Zack Gibbs Edwardsville

22:55.32

7:24/M

10

 

46

(> 7)

333

Garrett Roumpos O'Fallon

23:00.97

7:25/M

10

 

47

(> 7)

181

Tyler Deets Edwardsville

23:03.94

7:26/M

10

 

48

(> 7)

309

Landon Fuller O'Fallon

23:08.40

7:28/M

11

 

49

29

25

Greyson Tichenal Belleville (East)

23:11.07

7:29/M

10

 

50

(> 7)

319

Darwin Mah O'Fallon

23:15.31

7:30/M

11

 

51

30

150

Alex Stannke Collinsville

23:26.61

7:34/M

10

 

52

31

136

Evan Heintz Collinsville

23:32.37

7:35/M

9

 

53

32

24

Steven Siemonsma Belleville (East)

23:38.46

7:37/M

12

 

54

33

369

Kaleb Smith Roxana

23:42.46

7:39/M

10

 

55

34

54

Gabe Kurfman Belleville (West)

23:46.75

7:40/M

9

 

56

(> 7)

338

Zac Tackett O'Fallon

23:57.10

7:44/M

10

 

57

(> 7)

315

James Kelly O'Fallon

23:58.44

7:44/M

12

 

58

35

64

Sam Vickery Belleville (West)

24:00.27

7:45/M

9

 

59

36

385

Spencer Slayden Wood River (East Alton-W.R.)

24:08.38

7:47/M

10

 

60

(> 7)

302

Brandon Dawson O'Fallon

24:09.51

7:47/M

9

 

61

(> 7)

318

Chase Little O'Fallon

24:22.36

7:52/M

9

 

62

(> 7)

325

Jaylin Miller O'Fallon

24:22.80

7:52/M

9

 

63

(> 7)

300

Dewan Brown O'Fallon

24:30.93

7:54/M

12

 

64

(> 7)

304

Ryan Deagan O'Fallon

24:31.78

7:55/M

9

 

65

(> 7)

174

Anthony Babb Edwardsville

24:39.34

7:57/M

10

 

66

(> 7)

336

Oscar Speakes O'Fallon

24:53.12

8:02/M

9

 

67

(> 7)

190

Bobby Glisson Edwardsville

24:55.53

8:02/M

9

 

68

(> 7)

322

Trenton McDaniel O'Fallon

24:55.92

8:02/M

9

 

69

(> 7)

310

Cale Gundlach O'Fallon

25:01.35

8:04/M

9

 

70

(> 7)

311

Luke Hilliard O'Fallon

25:05.94

8:05/M

10

 

71

37

146

Justin Peterson Collinsville

25:14.15

8:08/M

12

 

72

(> 7)

175

Charlie Belobrajdic Edwardsville

25:25.91

8:12/M

11

 

73

38

243

Stephen Glasgow Granite City

25:28.22

8:13/M

10

 

74

(> 7)

198

Brednan Maddox Edwardsville

25:28.64

8:13/M

9

 

75

39

65

Logan Weaver Belleville (West)

25:29.68

8:13/M

11

 

76

(> 7)

324

Logan Merchant O'Fallon

25:30.49

8:14/M

10

 

77

(> 7)

184

Will Dimitroff Edwardsville

25:30.90

8:14/M

10

 

78

40

50

Robbie Engel Belleville (West)

25:31.33

8:14/M

10

 

79

41

250

Samuel Yeager Granite City

25:42.07

8:17/M

9

 

80

(> 7)

334

Rodman Samalea O'Fallon

25:45.28

8:18/M

10

 

81

42

58

Tyler Mabray Belleville (West)

25:45.54

8:18/M

9

 

82

(> 7)

140

Brayan Isibro Collinsville

25:50.08

8:20/M

10

 

83

(> 7)

212

Robbie Reiheld Edwardsville

25:53.41

8:21/M

9

 

84

43

249

Matthew Wilson Granite City

26:08.19

8:26/M

10

 

85

(> 7)

314

Keegan Kanizar O'Fallon

26:14.63

8:28/M

9

 

86

(> 7)

204

Eddie Noonan Edwardsville

26:26.53

8:32/M

9

 

87

(> 7)

214

Mason Schacht Edwardsville

26:38.18

8:35/M

9

 

88

(> 7)

143

Nathan Maczura Collinsville

26:51.37

8:40/M

9

 

89

(> 7)

159

Ethan Hershberger Edwardsville

26:54.66

8:41/M

9

 

90

(> 7)

52

Nigel Hill Belleville (West)

26:58.76

8:42/M

12

 

91

(> 7)

66

John Wildermuth Belleville (West)

27:23.71

8:50/M

12

 

92

44

247

Darron Smith Granite City

27:29.16

8:52/M

11

 

93

(> 7)

301

Harrison Clinton O'Fallon

27:59.81

9:02/M

9

 

94

45

380

Caleb Bogus Wood River (East Alton-W.R.)

28:25.48

9:10/M

11

 

95

46

16

Erik Fournier Belleville (East)

28:32.84

9:12/M

10

 

96

(> 7)

223

Alex Welch Edwardsville

30:01.90

9:41/M

12

 

97

47

246

Dominic Richards Granite City

30:34.69

9:52/M

9

 

98

48

386

Cayden Stone Wood River (East Alton-W.R.)

32:49.60

10:35/M

9

 

99

49

383

Ashtyn Mellinthin Wood River (East Alton-W.R.)

33:24.62

10:46/M

9

 

100

(> 7)

149

Cameron Smith Collinsville

34:03.60

10:59/M

9

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

50

361

Noah Bedwell Roxana

37:19.95

12:02/M

12

 

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity 5K

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Edwardsville

16

1

2

3

4

6

13

15

 

 

Top 5 Times: 1:27:50.84--- Average Time: 17:34.17

 

2

Centralia

79

5

9

11

25

29

37

48

 

 

Top 5 Times: 1:35:28.61--- Average Time: 19:05.72

 

3

O'Fallon

81

8

12

19

20

22

26

39

 

 

Top 5 Times: 1:35:29.63--- Average Time: 19:05.93

 

4

Collinsville

99

14

16

18

23

28

34

43

 

 

Top 5 Times: 1:37:10.45--- Average Time: 19:26.09

 

5

Mt. Vernon

104

7

17

21

27

32

33

44

 

 

Top 5 Times: 1:37:43.41--- Average Time: 19:32.68

 

6

Belleville (West)

171

10

24

41

46

50

54

55

 

 

Top 5 Times: 1:43:33.48--- Average Time: 20:42.70

 

7

Granite City

190

30

31

38

40

51

 

 

Top 5 Times: 1:45:09.05--- Average Time: 21:01.81

 

8

Roxana

209

35

36

42

47

49

52

53

 

 

Top 5 Times: 1:46:55.61--- Average Time: 21:23.12

 

9

Greenville

275

45

56

57

58

59

60

 

 

Top 5 Times: 2:08:36.86--- Average Time: 25:43.37

 

Inc.

Wood River (East Alton-W.R.)

3 finishers

 

 

 
 

Team Summary Report - Boys

Open JV

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Edwardsville

33

1

2

3

10

17

18

20

 

 

Top 5 Times: 1:38:38.24--- Average Time: 19:43.65

 

2

O'Fallon

46

5

7

8

12

14

15

16

 

 

Top 5 Times: 1:42:10.50--- Average Time: 20:26.10

 

3

Belleville (East)

100

4

19

21

27

29

32

46

 

 

Top 5 Times: 1:47:55.84--- Average Time: 21:35.17

 

4

Collinsville

103

11

13

23

26

30

31

37

 

 

Top 5 Times: 1:49:04.05--- Average Time: 21:48.81

 

5

Belleville (West)

139

9

22

34

35

39

40

42

 

 

Top 5 Times: 1:55:37.68--- Average Time: 23:07.54

 

6

Roxana

160

24

25

28

33

50

 

 

Top 5 Times: 2:08:20.66--- Average Time: 25:40.13

 

7

Wood River (East Alton-W.R.)

184

6

36

45

48

49

 

 

Top 5 Times: 2:18:43.76--- Average Time: 27:44.75

 

8

Granite City

213

38

41

43

44

47

 

 

Top 5 Times: 2:15:22.33--- Average Time: 27:04.47

 
 

Final Team Results - Boys

Boys Varsity 5K

Team - Edwardsville Finish Position - 1
Team Score (places): 16 Team Score (times): 1:27:50.84 Ave Time:17:34.17
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

211

Roland Prenzler

12

1

1

17:02.93

17:02.93

0:00.00

2

209

Jack Pifer

11

2

3

17:13.72

34:16.65

0:10.79

3

221

Zach Walters

11

3

6

17:27.30

51:43.95

0:24.37

4

192

Henry Gruben

11

4

10

17:51.40

1:09:35.35

0:48.47

5

187

Wyatt Erber

9

6

16

18:15.49

1:27:50.84

1:12.56

6

219

Alexander Valdez

11

(13)

(29)

18:45.82

1:46:36.66

1:42.89

7

217

Drew Stover

10

(15)

(44)

19:02.49

2:05:39.15

1:59.56

 
Team - Centralia Finish Position - 2
Team Score (places): 79 Team Score (times): 1:35:28.61 Ave Time:19:05.72
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

109

Cory Fleeman

10

5

5

17:55.72

17:55.72

0:00.00

2

114

Matt Seidel

11

9

14

18:31.40

36:27.12

0:35.68

3

104

Jared Brothers

11

11

25

18:43.89

55:11.01

0:48.17

4

105

Felipe Caimi

12

25

50

19:58.94

1:15:09.95

2:03.22

5

117

Carson TRUE

9

29

79

20:18.66

1:35:28.61

2:22.94

6

108

Alec Cross

9

(37)

(116)

21:02.39

1:56:31.00

3:06.67

7

115

Kolton Shoemaker

9

(48)

(164)

21:52.44

2:18:23.44

3:56.72

 
Team - O'Fallon Finish Position - 3
Team Score (places): 81 Team Score (times): 1:35:29.63 Ave Time:19:05.93
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

303

David Tady

12

8

8

18:28.93

18:28.93

0:00.00

2

313

Andrew Joyce

12

12

20

18:45.17

37:14.10

0:16.24

3

323

Kolson Mendelsohn

12

19

39

19:19.75

56:33.85

0:50.82

4

330

Jack Peterson

10

20

59

19:20.34

1:15:54.19

0:51.41

5

329

Nico Parker

10

22

81

19:35.44

1:35:29.63

1:06.51

6

331

Matthew Ray

10

(26)

(107)

20:02.38

1:55:32.01

1:33.45

7

305

Noah Decker

12

(39)

(146)

21:05.16

2:16:37.17

2:36.23

 
Team - Collinsville Finish Position - 4
Team Score (places): 99 Team Score (times): 1:37:10.45 Ave Time:19:26.09
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

137

Diego Hernandez

12

14

14

18:50.04

18:50.04

0:00.00

2

145

Theo Paxton

10

16

30

19:04.12

37:54.16

0:14.08

3

151

Kevin Varela

10

18

48

19:17.71

57:11.87

0:27.67

4

148

Austin Roberts

11

23

71

19:43.58

1:16:55.45

0:53.54

5

144

Axel Muniz

10

28

99

20:15.00

1:37:10.45

1:24.96

6

134

Paul Falbe

11

(34)

(133)

20:39.07

1:57:49.52

1:49.03

7

139

Dayton Horras

9

(43)

(176)

21:39.27

2:19:28.79

2:49.23

 
Team - Mt. Vernon Finish Position - 5
Team Score (places): 104 Team Score (times): 1:37:43.41 Ave Time:19:32.68
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

272

Hunter Mays

10

7

7

18:17.09

18:17.09

0:00.00

2

270

Eli Epplin

10

17

24

19:14.84

37:31.93

0:57.75

3

273

Kevin Perkins

10

21

45

19:29.25

57:01.18

1:12.16

4

274

Maliq Petties

10

27

72

20:12.91

1:17:14.09

1:55.82

5

276

Max Zinzilieta

11

32

104

20:29.32

1:37:43.41

2:12.23

6

275

Jay Reiss

12

(33)

(137)

20:29.48

1:58:12.89

2:12.39

7

269

Isaiah Bradshaw

12

(44)

(181)

21:40.37

2:19:53.26

3:23.28

 
Team - Belleville (West) Finish Position - 6
Team Score (places): 171 Team Score (times): 1:43:33.48 Ave Time:20:42.70
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

62

Dillon Rule

10

10

10

18:33.10

18:33.10

0:00.00

2

57

Lucas Ledee

11

24

34

19:52.34

38:25.44

1:19.24

3

63

Cameron Smith

12

41

75

21:22.07

59:47.51

2:48.97

4

51

Justin Goerger

12

46

121

21:51.31

1:21:38.82

3:18.21

5

55

Hunter Laminack

12

50

171

21:54.66

1:43:33.48

3:21.56

6

46

Derek Buss

12

(54)

(225)

22:08.51

2:05:41.99

3:35.41

7

60

Robert Radden

12

(55)

(280)

22:59.38

2:28:41.37

4:26.28

 
Team - Granite City Finish Position - 7
Team Score (places): 190 Team Score (times): 1:45:09.05 Ave Time:21:01.81
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

241

Randy Gardner

10

30

30

20:20.48

20:20.48

0:00.00

2

242

Logan Gilmore

11

31

61

20:27.57

40:48.05

0:07.09

3

244

Aaron McKeal

10

38

99

21:02.59

1:01:50.64

0:42.11

4

240

Mason Drake

10

40

139

21:16.77

1:23:07.41

0:56.29

5

239

Austin Bartlett

9

51

190

22:01.64

1:45:09.05

1:41.16

 
Team - Roxana Finish Position - 8
Team Score (places): 209 Team Score (times): 1:46:55.61 Ave Time:21:23.12
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

371

Cree Stumpf

12

35

35

20:46.32

20:46.32

0:00.00

2

374

Jarett Warmack

12

36

71

20:46.36

41:32.68

0:00.04

3

372

Mark Vongprachahn

12

42

113

21:38.60

1:03:11.28

0:52.28

4

365

Matthew Olbert

10

47

160

21:51.89

1:25:03.17

1:05.57

5

373

Austin Walker

10

49

209

21:52.44

1:46:55.61

1:06.12

6

367

Carlos Ruvalcaba

10

(52)

(261)

22:03.25

2:08:58.86

1:16.93

7

363

Douglas Johnson

11

(53)

(314)

22:05.78

2:31:04.64

1:19.46

 
Team - Greenville Finish Position - 9
Team Score (places): 275 Team Score (times): 2:08:36.86 Ave Time:25:43.37
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

255

Justin Erickson

11

45

45

21:43.33

21:43.33

0:00.00

2

258

Will Sussenbach

10

56

101

24:50.15

46:33.48

3:06.82

3

253

John Campbell

12

57

158

25:52.19

1:12:25.67

4:08.86

4

257

Wesley Sussenbach

9

58

216

26:57.85

1:39:23.52

5:14.52

5

254

Joshua Doty

11

59

275

29:13.34

2:08:36.86

7:30.01

6

252

Eli Borwick

11

(60)

(335)

34:06.97

2:42:43.83

12:23.64

 
Team - Wood River (East Alton-W.R.) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

388

Ryne White

12

Less Than 5

 

21:35.97

21:35.97

0:00.00

2

382

Trent Klabough

11

Less Than 5

 

23:12.36

44:48.33

1:36.39

3

381

Damien Holbrook-blair

12

Less Than 5

 

23:53.89

1:08:42.22

2:17.92

 

Final Team Results - Boys

 

Open JV

 
 
Team - Edwardsville Finish Position - 1
Team Score (places): 33 Team Score (times): 1:38:38.24 Ave Time:19:43.65
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

210

Dan Powell

12

1

1

18:31.59

18:31.59

0:00.00

2

197

Ryan Luitjohan

9

2

3

18:56.46

37:28.05

0:24.87

3

205

Colten O'Brien

11

3

6

19:21.83

56:49.88

0:50.24

4

180

Jacob Davis

12

10

16

20:43.14

1:17:33.02

2:11.55

5

185

Jack Draper

9

17

33

21:05.22

1:38:38.24

2:33.63

6

176

Jackson Borden

11

(18)

(51)

21:07.52

1:59:45.76

2:35.93

7

216

Hunter Sitki

11

(20)

(71)

21:14.44

2:21:00.20

2:42.85

8

196

Drew Law

10

More Than 7

 

21:14.66

2:42:14.86

2:43.07

9

225

Trevor Welsh

11

More Than 7

 

21:40.23

3:03:55.09

3:08.64

10

213

Adam Sarabia

11

More Than 7

 

21:40.51

3:25:35.60

3:08.92

11

188

Oliver Ferdinand

9

More Than 7

 

21:50.16

3:47:25.76

3:18.57

12

202

Ian McRae

11

More Than 7

 

21:57.48

4:09:23.24

3:25.89

13

201

Mason McKinney

10

More Than 7

 

22:01.26

4:31:24.50

3:29.67

14

218

Tim Tossey

9

More Than 7

 

22:04.91

4:53:29.41

3:33.32

15

191

Jacob Grandone

9

More Than 7

 

22:09.86

5:15:39.27

3:38.27

16

224

Patrick Welch

10

More Than 7

 

22:14.58

5:37:53.85

3:42.99

17

203

Mason Miller

9

More Than 7

 

22:18.03

6:00:11.88

3:46.44

18

220

Will Voss

9

More Than 7

 

22:24.49

6:22:36.37

3:52.90

19

200

Trevor McGeehan

9

More Than 7

 

22:37.21

6:45:13.58

4:05.62

20

189

Zack Gibbs

10

More Than 7

 

22:55.32

7:08:08.90

4:23.73

21

181

Tyler Deets

10

More Than 7

 

23:03.94

7:31:12.84

4:32.35

22

174

Anthony Babb

10

More Than 7

 

24:39.34

7:55:52.18

6:07.75

23

190

Bobby Glisson

9

More Than 7

 

24:55.53

8:20:47.71

6:23.94

24

175

Charlie Belobrajdic

11

More Than 7

 

25:25.91

8:46:13.62

6:54.32

25

198

Brednan Maddox

9

More Than 7

 

25:28.64

9:11:42.26

6:57.05

26

184

Will Dimitroff

10

More Than 7

 

25:30.90

9:37:13.16

6:59.31

27

212

Robbie Reiheld

9

More Than 7

 

25:53.41

10:03:06.57

7:21.82

28

204

Eddie Noonan

9

More Than 7

 

26:26.53

10:29:33.10

7:54.94

29

214

Mason Schacht

9

More Than 7

 

26:38.18

10:56:11.28

8:06.59

30

159

Ethan Hershberger

9

More Than 7

 

26:54.66

11:23:05.94

8:23.07

31

223

Alex Welch

12

More Than 7

 

30:01.90

11:53:07.84

11:30.31

 
Team - O'Fallon Finish Position - 2
Team Score (places): 46 Team Score (times): 1:42:10.50 Ave Time:20:26.10
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

326

Peyton Mueller

9

5

5

19:51.33

19:51.33

0:00.00

2

341

Blake Westrater

9

7

12

20:07.84

39:59.17

0:16.51

3

312

Riley Hinton

12

8

20

20:34.63

1:00:33.80

0:43.30

4

316

Eric Largent

12

12

32

20:44.01

1:21:17.81

0:52.68

5

306

Jacob Denley

11

14

46

20:52.69

1:42:10.50

1:01.36

6

317

Shawn Largent

12

(15)

(61)

20:53.01

2:03:03.51

1:01.68

7

335

Eric Shackelford

9

(16)

(77)

21:02.31

2:24:05.82

1:10.98

8

321

Ben McCoy

10

More Than 7

 

22:19.37

2:46:25.19

2:28.04

9

307

Eamonn Dixon

12

More Than 7

 

22:23.33

3:08:48.52

2:32.00

10

328

Drake O'Leary

10

More Than 7

 

22:29.92

3:31:18.44

2:38.59

11

332

Wyatt Robinson

10

More Than 7

 

22:35.78

3:53:54.22

2:44.45

12

333

Garrett Roumpos

10

More Than 7

 

23:00.97

4:16:55.19

3:09.64

13

309

Landon Fuller

11

More Than 7

 

23:08.40

4:40:03.59

3:17.07

14

319

Darwin Mah

11

More Than 7

 

23:15.31

5:03:18.90

3:23.98

15

338

Zac Tackett

10

More Than 7

 

23:57.10

5:27:16.00

4:05.77

16

315

James Kelly

12

More Than 7

 

23:58.44

5:51:14.44

4:07.11

17

302

Brandon Dawson

9

More Than 7

 

24:09.51

6:15:23.95

4:18.18

18

318

Chase Little

9

More Than 7

 

24:22.36

6:39:46.31

4:31.03

19

325

Jaylin Miller

9

More Than 7

 

24:22.80

7:04:09.11

4:31.47

20

300

Dewan Brown

12

More Than 7

 

24:30.93

7:28:40.04

4:39.60

21

304

Ryan Deagan

9

More Than 7

 

24:31.78

7:53:11.82

4:40.45

22

336

Oscar Speakes

9

More Than 7

 

24:53.12

8:18:04.94

5:01.79

23

322

Trenton McDaniel

9

More Than 7

 

24:55.92

8:43:00.86

5:04.59

24

310

Cale Gundlach

9

More Than 7

 

25:01.35

9:08:02.21

5:10.02

25

311

Luke Hilliard

10

More Than 7

 

25:05.94

9:33:08.15

5:14.61

26

324

Logan Merchant

10

More Than 7

 

25:30.49

9:58:38.64

5:39.16

27

334

Rodman Samalea

10

More Than 7

 

25:45.28

10:24:23.92

5:53.95

28

314

Keegan Kanizar

9

More Than 7

 

26:14.63

10:50:38.55

6:23.30

29

301

Harrison Clinton

9

More Than 7

 

27:59.81

11:18:38.36

8:08.48

 
Team - Belleville (East) Finish Position - 3
Team Score (places): 100 Team Score (times): 1:47:55.84 Ave Time:21:35.17
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

15

Nate Enriquez

10

4

4

19:34.97

19:34.97

0:00.00

2

18

Francesco Henrichs

11

19

23

21:11.09

40:46.06

1:36.12

3

12

Connor Barnsley

9

21

44

21:31.74

1:02:17.80

1:56.77

4

23

Zachary Reyes

9

27

71

22:26.97

1:24:44.77

2:52.00

5

25

Greyson Tichenal

10

29

100

23:11.07

1:47:55.84

3:36.10

6

24

Steven Siemonsma

12

(32)

(132)

23:38.46

2:11:34.30

4:03.49

7

16

Erik Fournier

10

(46)

(178)

28:32.84

2:40:07.14

8:57.87

 
Team - Collinsville Finish Position - 4
Team Score (places): 103 Team Score (times): 1:49:04.05 Ave Time:21:48.81
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

152

Matt Wilde

11

11

11

20:43.23

20:43.23

0:00.00

2

141

Garrett Lee

11

13

24

20:48.59

41:31.82

0:05.36

3

133

Brock Cunningham

9

23

47

21:51.24

1:03:23.06

1:08.01

4

142

Nicholas Leek

10

26

73

22:14.38

1:25:37.44

1:31.15

5

150

Alex Stannke

10

30

103

23:26.61

1:49:04.05

2:43.38

6

136

Evan Heintz

9

(31)

(134)

23:32.37

2:12:36.42

2:49.14

7

146

Justin Peterson

12

(37)

(171)

25:14.15

2:37:50.57

4:30.92

8

140

Brayan Isibro

10

More Than 7

 

25:50.08

3:03:40.65

5:06.85

9

143

Nathan Maczura

9

More Than 7

 

26:51.37

3:30:32.02

6:08.14

10

149

Cameron Smith

9

More Than 7

 

34:03.60

4:04:35.62

13:20.37

 
Team - Belleville (West) Finish Position - 5
Team Score (places): 139 Team Score (times): 1:55:37.68 Ave Time:23:07.54
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

48

Tim Carter

9

9

9

20:41.80

20:41.80

0:00.00

2

45

Sam Brutto

10

22

31

21:39.18

42:20.98

0:57.38

3

54

Gabe Kurfman

9

34

65

23:46.75

1:06:07.73

3:04.95

4

64

Sam Vickery

9

35

100

24:00.27

1:30:08.00

3:18.47

5

65

Logan Weaver

11

39

139

25:29.68

1:55:37.68

4:47.88

6

50

Robbie Engel

10

(40)

(179)

25:31.33

2:21:09.01

4:49.53

7

58

Tyler Mabray

9

(42)

(221)

25:45.54

2:46:54.55

5:03.74

8

52

Nigel Hill

12

More Than 7

 

26:58.76

3:13:53.31

6:16.96

9

66

John Wildermuth

12

More Than 7

 

27:23.71

3:41:17.02

6:41.91

 
Team - Roxana Finish Position - 6
Team Score (places): 160 Team Score (times): 2:08:20.66 Ave Time:25:40.13
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

360

Dalton Baremore

10

24

24

22:13.61

22:13.61

0:00.00

2

375

Brant Warmack

9

25

49

22:14.02

44:27.63

0:00.41

3

359

David Akeman

12

28

77

22:50.62

1:07:18.25

0:37.01

4

369

Kaleb Smith

10

33

110

23:42.46

1:31:00.71

1:28.85

5

361

Noah Bedwell

12

50

160

37:19.95

2:08:20.66

15:06.34

 
Team - Wood River (East Alton-W.R.) Finish Position - 7
Team Score (places): 184 Team Score (times): 2:18:43.76 Ave Time:27:44.75
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

384

Marcus O'dell

10

6

6

19:55.68

19:55.68

0:00.00

2

385

Spencer Slayden

10

36

42

24:08.38

44:04.06

4:12.70

3

380

Caleb Bogus

11

45

87

28:25.48

1:12:29.54

8:29.80

4

386

Cayden Stone

9

48

135

32:49.60

1:45:19.14

12:53.92

5

383

Ashtyn Mellinthin

9

49

184

33:24.62

2:18:43.76

13:28.94

 
Team - Granite City Finish Position - 8
Team Score (places): 213 Team Score (times): 2:15:22.33 Ave Time:27:04.47
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

243

Stephen Glasgow

10

38

38

25:28.22

25:28.22

0:00.00

2

250

Samuel Yeager

9

41

79

25:42.07

51:10.29

0:13.85

3

249

Matthew Wilson

10

43

122

26:08.19

1:17:18.48

0:39.97

4

247

Darron Smith

11

44

166

27:29.16

1:44:47.64

2:00.94

5

246

Dominic Richards

9

47

213

30:34.69

2:15:22.33

5:06.47

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity 5K

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

160

Abby Korak Edwardsville

20:08.63

6:30/M

11

 

2

2

166

Maddie Miller Edwardsville

20:32.60

6:37/M

12

 

3

3

161

Elise Krone Edwardsville

21:20.68

6:53/M

12

 

4

4

170

Hannah Stuart Edwardsville

21:28.72

6:55/M

12

 

5

5

157

Emiley England Edwardsville

21:48.10

7:02/M

10

 

6

(< 5)

99

Cheyenne Finley Centralia

22:12.84

7:10/M

12

 

7

6

156

Kiara Delgado Edwardsville

22:41.54

7:19/M

12

 

8

7

164

McKenna Lueking Edwardsville

22:49.83

7:22/M

9

 

9

8

291

Taylor Peck O'Fallon

23:12.52

7:29/M

12

 

10

9

283

Kimberly Davenport O'Fallon

23:22.96

7:32/M

11

 

11

10

228

Emily Johnson Granite City

23:24.56

7:33/M

12

 

12

11

261

Margaux Bruce Marion

23:48.51

7:41/M

9

 

13

12

278

Olivia Anderson O'Fallon

23:53.10

7:42/M

9

 

14

13

260

Marissa Basi Marion

23:54.72

7:43/M

12

 

15

14

290

Peyton Mutters O'Fallon

24:04.37

7:46/M

10

 

16

(< 5)

123

McKenna Laing Collinsville

24:07.28

7:47/M

11

 

17

(< 5)

120

Maggie Fitzgerald Collinsville

24:11.17

7:48/M

10

 

18

(< 5)

127

Ashley Sanchez Collinsville

24:11.56

7:48/M

11

 

19

15

358

Janelynn Wirth Roxana

24:18.61

7:50/M

10

 

20

(< 5)

101

Gracee Kelly Centralia

24:20.70

7:51/M

12

 

21

16

264

Mari Ray Marion

24:57.95

8:03/M

11

 

22

17

350

Jennifer Palen Roxana

25:18.57

8:10/M

10

 

23

18

355

Victoria Tarpley Roxana

25:18.65

8:10/M

12

 

24

19

230

Lacey Kunz Granite City

25:27.12

8:13/M

10

 

25

20

281

Brianne Berres O'Fallon

25:28.27

8:13/M

10

 

26

21

259

Lexi Basi Marion

25:29.58

8:13/M

10

 

27

(< 5)

30

Elle Doerr Belleville (West)

26:09.34

8:26/M

11

 

28

22

238

Claire Sykes Granite City

26:12.83

8:27/M

10

 

29

(< 5)

268

Charlotte Steifer Mt. Vernon

26:15.94

8:28/M

11

 

30

23

287

Julia Gundlach O'Fallon

26:17.98

8:29/M

12

 

31

(< 5)

43

Ashley Wangelin Belleville (West)

26:19.56

8:29/M

9

 

32

(< 5)

126

Hannah Pettit Collinsville

26:39.56

8:36/M

10

 

33

24

351

Lette Palen Roxana

26:52.63

8:40/M

12

 

34

25

352

Jaidyn Peebles Roxana

27:26.16

8:51/M

12

 

35

(< 5)

100

Macie Hargis Centralia

27:32.90

8:53/M

10

 

36

(< 5)

37

Kayla Kokotovich Belleville (West)

27:36.94

8:54/M

12

 

37

26

263

McKenzie Miller Marion

27:44.24

8:57/M

11

 

38

27

237

Shannon Roustio Granite City

27:57.54

9:01/M

9

 

39

(< 5)

103

Natalie Toedte Centralia

28:13.14

9:06/M

9

 

40

28

347

Alyssa Mendoza Roxana

28:30.97

9:12/M

11

 

41

29

265

Sydney Williams Marion

29:10.40

9:25/M

10

 

42

(< 5)

267

Mya Figgins Mt. Vernon

29:11.57

9:25/M

9

 

43

(< 5)

33

Kylie Harper Belleville (West)

29:15.15

9:26/M

10

 

44

30

227

Lillian Harris Granite City

29:28.04

9:30/M

9

 

45

31

354

Elizabeth Ruvalcaba Roxana

30:07.59

9:43/M

12

 

46

32

262

Hannah Foster Marion

34:33.80

11:09/M

11

 

 

Overall Finish List - Girls

 

Open JV

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

172

Jillian Welsh Edwardsville

22:49.19

7:22/M

9

 

2

2

169

Anna Singh Edwardsville

23:31.51

7:35/M

9

 

3

(< 5)

6

Olivia Murnane Belleville (East)

23:59.16

7:44/M

9

 

4

3

163

Kaitlyn Loyet Edwardsville

24:01.42

7:45/M

10

 

5

4

167

Alyssa Mollet Edwardsville

24:14.02

7:49/M

9

 

6

5

299

Maddy Vorce O'Fallon

24:51.84

8:01/M

10

 

7

6

295

Sam Suchanek O'Fallon

24:57.59

8:03/M

9

 

8

7

158

Emma Hensley Edwardsville

25:12.46

8:08/M

12

 

9

8

27

Jennifer Arreola Belleville (West)

25:17.30

8:09/M

11

 

10

9

288

Sofia LoBue O'Fallon

25:45.00

8:18/M

9

 

11

10

277

J'Annah Adkins O'Fallon

25:51.99

8:20/M

12

 

12

11

297

Faye Swanson O'Fallon

26:02.85

8:24/M

11

 

13

12

171

Jaydi Swanson Edwardsville

26:12.53

8:27/M

12

 

14

13

173

Grace Witt Edwardsville

26:35.16

8:35/M

9

 

15

14

122

Payten Geppert Collinsville

26:41.92

8:36/M

11

 

16

15

36

Lily Kent Belleville (West)

27:01.59

8:43/M

10

 

17

16

289

Amanda Matthews O'Fallon

27:08.14

8:45/M

10

 

18

17

293

Sophia Ryan O'Fallon

27:11.87

8:46/M

9

 

19

(> 7)

168

Maya Noonan Edwardsville

27:15.77

8:47/M

12

 

20

(> 7)

153

Jacquelin Anderson Edwardsville

27:31.27

8:53/M

11

 

21

(> 7)

298

Caitlyn Thamke O'Fallon

27:31.88

8:53/M

11

 

22

(> 7)

280

Jordan Baskette O'Fallon

27:44.72

8:57/M

12

 

23

(> 7)

165

Lein Madison Edwardsville

28:26.43

9:10/M

10

 

24

(> 7)

286

Catherine Gould O'Fallon

28:32.69

9:12/M

9

 

25

(> 7)

294

Hannah Spencer O'Fallon

28:37.31

9:14/M

10

 

26

18

129

Emily VanFossen Collinsville

28:42.12

9:15/M

11

 

27

(> 7)

162

Lauren Ladd Edwardsville

28:43.73

9:16/M

11

 

28

(< 5)

377

Megan Douglas Wood River (East Alton-W.R.)

29:04.08

9:23/M

10

 

29

19

34

Isabell Hoolihan Belleville (West)

29:08.88

9:24/M

11

 

30

20

39

Elizabeth Orchard Belleville (West)

29:10.31

9:25/M

12

 

31

21

40

Paige Seger Belleville (West)

29:11.64

9:25/M

11

 

32

(> 7)

292

Emma Ryan O'Fallon

30:29.86

9:50/M

11

 

33

22

42

Ivy Thornberry Belleville (West)

30:49.16

9:56/M

10

 

34

23

128

Yesenia Torres Collinsville

31:21.03

10:07/M

9

 

35

24

44

Haley Wangelin Belleville (West)

32:07.74

10:22/M

10

 

36

(> 7)

155

Alisa Cook Edwardsville

32:33.88

10:30/M

10

 

37

25

132

Danielle Webb Collinsville

33:14.42

10:43/M

9

 

38

(< 5)

4

Olivia Harris Belleville (East)

33:14.80

10:43/M

9

 

39

(> 7)

32

Madison Emig Belleville (West)

33:21.96

10:45/M

9

 

40

(> 7)

28

Averi Clifton Belleville (West)

33:35.16

10:50/M

9

 

41

26

121

Emily Flores Collinsville

33:42.06

10:52/M

9

 

42

(> 7)

282

Tiyanna Crankfield O'Fallon

34:19.03

11:04/M

10

 

43

27

119

Autumn Dixon Collinsville

34:38.11

11:10/M

9

 

44

(> 7)

296

Aubrie Swanger O'Fallon

34:47.63

11:13/M

10

 

45

(> 7)

279

Katarina Ausley O'Fallon

35:12.93

11:21/M

12

 

46

(< 5)

378

Hailey Marshall Wood River (East Alton-W.R.)

35:20.06

11:24/M

12

 

47

(< 5)

10

Lauren Smith Belleville (East)

35:45.99

11:32/M

11

 

Team Summary Report - Girls

Girls Varsity 5K

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Edwardsville

15

1

2

3

4

5

6

7

 

 

Top 5 Times: 1:45:18.73--- Average Time: 21:03.75

 

2

O'Fallon

63

8

9

12

14

20

23

 

 

Top 5 Times: 2:00:01.22--- Average Time: 24:00.24

 

3

Marion

87

11

13

16

21

26

29

32

 

 

Top 5 Times: 2:05:55.00--- Average Time: 25:11.00

 

4

Roxana

99

15

17

18

24

25

28

31

 

 

Top 5 Times: 2:09:14.62--- Average Time: 25:50.92

 

5

Granite City

108

10

19

22

27

30

 

 

Top 5 Times: 2:12:30.09--- Average Time: 26:30.02

 

Inc.

Belleville (West)

4 finishers

 

 

 

Inc.

Centralia

4 finishers

 

 

 

Inc.

Collinsville

4 finishers

 

 

 

Inc.

Mt. Vernon

2 finishers

 

 

 
 

Team Summary Report - Girls

Open JV

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Edwardsville

17

1

2

3

4

7

12

13

 

 

Top 5 Times: 1:59:48.60--- Average Time: 23:57.72

 

2

O'Fallon

41

5

6

9

10

11

16

17

 

 

Top 5 Times: 2:07:29.27--- Average Time: 25:29.85

 

3

Belleville (West)

83

8

15

19

20

21

22

24

 

 

Top 5 Times: 2:19:49.72--- Average Time: 27:57.94

 

4

Collinsville

106

14

18

23

25

26

27

 

 

Top 5 Times: 2:33:41.55--- Average Time: 30:44.31

 

Inc.

Belleville (East)

3 finishers

 

 

 

Inc.

Wood River (East Alton-W.R.)

2 finishers

 

 

 
 

Final Team Results - Girls

Girls Varsity 5K

Team - Edwardsville Finish Position - 1
Team Score (places): 15 Team Score (times): 1:45:18.73 Ave Time:21:03.75
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

160

Abby Korak

11

1

1

20:08.63

20:08.63

0:00.00

2

166

Maddie Miller

12

2

3

20:32.60

40:41.23

0:23.97

3

161

Elise Krone

12

3

6

21:20.68

1:02:01.91

1:12.05

4

170

Hannah Stuart

12

4

10

21:28.72

1:23:30.63

1:20.09

5

157

Emiley England

10

5

15

21:48.10

1:45:18.73

1:39.47

6

156

Kiara Delgado

12

(6)

(21)

22:41.54

2:08:00.27

2:32.91

7

164

McKenna Lueking

9

(7)

(28)

22:49.83

2:30:50.10

2:41.20

 
Team - O'Fallon Finish Position - 2
Team Score (places): 63 Team Score (times): 2:00:01.22 Ave Time:24:00.24
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

291

Taylor Peck

12

8

8

23:12.52

23:12.52

0:00.00

2

283

Kimberly Davenport

11

9

17

23:22.96

46:35.48

0:10.44

3

278

Olivia Anderson

9

12

29

23:53.10

1:10:28.58

0:40.58

4

290

Peyton Mutters

10

14

43

24:04.37

1:34:32.95

0:51.85

5

281

Brianne Berres

10

20

63

25:28.27

2:00:01.22

2:15.75

6

287

Julia Gundlach

12

(23)

(86)

26:17.98

2:26:19.20

3:05.46

 
Team - Marion Finish Position - 3
Team Score (places): 87 Team Score (times): 2:05:55.00 Ave Time:25:11.00
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

261

Margaux Bruce

9

11

11

23:48.51

23:48.51

0:00.00

2

260

Marissa Basi

12

13

24

23:54.72

47:43.23

0:06.21

3

264

Mari Ray

11

16

40

24:57.95

1:12:41.18

1:09.44

4

259

Lexi Basi

10

21

61

25:29.58

1:38:10.76

1:41.07

5

263

McKenzie Miller

11

26

87

27:44.24

2:05:55.00

3:55.73

6

265

Sydney Williams

10

(29)

(116)

29:10.40

2:35:05.40

5:21.89

7

262

Hannah Foster

11

(32)

(148)

34:33.80

3:09:39.20

10:45.29

 
Team - Roxana Finish Position - 4
Team Score (places): 99 Team Score (times): 2:09:14.62 Ave Time:25:50.92
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

358

Janelynn Wirth

10

15

15

24:18.61

24:18.61

0:00.00

2

350

Jennifer Palen

10

17

32

25:18.57

49:37.18

0:59.96

3

355

Victoria Tarpley

12

18

50

25:18.65

1:14:55.83

1:00.04

4

351

Lette Palen

12

24

74

26:52.63

1:41:48.46

2:34.02

5

352

Jaidyn Peebles

12

25

99

27:26.16

2:09:14.62

3:07.55

6

347

Alyssa Mendoza

11

(28)

(127)

28:30.97

2:37:45.59

4:12.36

7

354

Elizabeth Ruvalcaba

12

(31)

(158)

30:07.59

3:07:53.18

5:48.98

 
Team - Granite City Finish Position - 5
Team Score (places): 108 Team Score (times): 2:12:30.09 Ave Time:26:30.02
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

228

Emily Johnson

12

10

10

23:24.56

23:24.56

0:00.00

2

230

Lacey Kunz

10

19

29

25:27.12

48:51.68

2:02.56

3

238

Claire Sykes

10

22

51

26:12.83

1:15:04.51

2:48.27

4

237

Shannon Roustio

9

27

78

27:57.54

1:43:02.05

4:32.98

5

227

Lillian Harris

9

30

108

29:28.04

2:12:30.09

6:03.48

 
Team - Belleville (West) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

30

Elle Doerr

11

Less Than 5

 

26:09.34

26:09.34

0:00.00

2

43

Ashley Wangelin

9

Less Than 5

 

26:19.56

52:28.90

0:10.22

3

37

Kayla Kokotovich

12

Less Than 5

 

27:36.94

1:20:05.84

1:27.60

4

33

Kylie Harper

10

Less Than 5

 

29:15.15

1:49:20.99

3:05.81

 
Team - Centralia Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

99

Cheyenne Finley

12

Less Than 5

 

22:12.84

22:12.84

0:00.00

2

101

Gracee Kelly

12

Less Than 5

 

24:20.70

46:33.54

2:07.86

3

100

Macie Hargis

10

Less Than 5

 

27:32.90

1:14:06.44

5:20.06

4

103

Natalie Toedte

9

Less Than 5

 

28:13.14

1:42:19.58

6:00.30

 
Team - Collinsville Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

123

McKenna Laing

11

Less Than 5

 

24:07.28

24:07.28

0:00.00

2

120

Maggie Fitzgerald

10

Less Than 5

 

24:11.17

48:18.45

0:03.89

3

127

Ashley Sanchez

11

Less Than 5

 

24:11.56

1:12:30.01

0:04.28

4

126

Hannah Pettit

10

Less Than 5

 

26:39.56

1:39:09.57

2:32.28

 
Team - Mt. Vernon Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

268

Charlotte Steifer

11

Less Than 5

 

26:15.94

26:15.94

0:00.00

2

267

Mya Figgins

9

Less Than 5

 

29:11.57

55:27.51

2:55.63

 

Final Team Results - Girls

 

Open JV

 
 
Team - Edwardsville Finish Position - 1
Team Score (places): 17 Team Score (times): 1:59:48.60 Ave Time:23:57.72
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

172

Jillian Welsh

9

1

1

22:49.19

22:49.19

0:00.00

2

169

Anna Singh

9

2

3

23:31.51

46:20.70

0:42.32

3

163

Kaitlyn Loyet

10

3

6

24:01.42

1:10:22.12

1:12.23

4

167

Alyssa Mollet

9

4

10

24:14.02

1:34:36.14

1:24.83

5

158

Emma Hensley

12

7

17

25:12.46

1:59:48.60

2:23.27

6

171

Jaydi Swanson

12

(12)

(29)

26:12.53

2:26:01.13

3:23.34

7

173

Grace Witt

9

(13)

(42)

26:35.16

2:52:36.29

3:45.97

8

168

Maya Noonan

12

More Than 7

 

27:15.77

3:19:52.06

4:26.58

9

153

Jacquelin Anderson

11

More Than 7

 

27:31.27

3:47:23.33

4:42.08

10

165

Lein Madison

10

More Than 7

 

28:26.43

4:15:49.76

5:37.24

11

162

Lauren Ladd

11

More Than 7

 

28:43.73

4:44:33.49

5:54.54

12

155

Alisa Cook

10

More Than 7

 

32:33.88

5:17:07.37

9:44.69

 
Team - O'Fallon Finish Position - 2
Team Score (places): 41 Team Score (times): 2:07:29.27 Ave Time:25:29.85
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

299

Maddy Vorce

10

5

5

24:51.84

24:51.84

0:00.00

2

295

Sam Suchanek

9

6

11

24:57.59

49:49.43

0:05.75

3

288

Sofia LoBue

9

9

20

25:45.00

1:15:34.43

0:53.16

4

277

J'Annah Adkins

12

10

30

25:51.99

1:41:26.42

1:00.15

5

297

Faye Swanson

11

11

41

26:02.85

2:07:29.27

1:11.01

6

289

Amanda Matthews

10

(16)

(57)

27:08.14

2:34:37.41

2:16.30

7

293

Sophia Ryan

9

(17)

(74)

27:11.87

3:01:49.28

2:20.03

8

298

Caitlyn Thamke

11

More Than 7

 

27:31.88

3:29:21.16

2:40.04

9

280

Jordan Baskette

12

More Than 7

 

27:44.72

3:57:05.88

2:52.88

10

286

Catherine Gould

9

More Than 7

 

28:32.69

4:25:38.57

3:40.85

11

294

Hannah Spencer

10

More Than 7

 

28:37.31

4:54:15.88

3:45.47

12

292

Emma Ryan

11

More Than 7

 

30:29.86

5:24:45.74

5:38.02

13

282

Tiyanna Crankfield

10

More Than 7

 

34:19.03

5:59:04.77

9:27.19

14

296

Aubrie Swanger

10

More Than 7

 

34:47.63

6:33:52.40

9:55.79

15

279

Katarina Ausley

12

More Than 7

 

35:12.93

7:09:05.33

10:21.09

 
Team - Belleville (West) Finish Position - 3
Team Score (places): 83 Team Score (times): 2:19:49.72 Ave Time:27:57.94
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

27

Jennifer Arreola

11

8

8

25:17.30

25:17.30

0:00.00

2

36

Lily Kent

10

15

23

27:01.59

52:18.89

1:44.29

3

34

Isabell Hoolihan

11

19

42

29:08.88

1:21:27.77

3:51.58

4

39

Elizabeth Orchard

12

20

62

29:10.31

1:50:38.08

3:53.01

5

40

Paige Seger

11

21

83

29:11.64

2:19:49.72

3:54.34

6

42

Ivy Thornberry

10

(22)

(105)

30:49.16

2:50:38.88

5:31.86

7

44

Haley Wangelin

10

(24)

(129)

32:07.74

3:22:46.62

6:50.44

8

32

Madison Emig

9

More Than 7

 

33:21.96

3:56:08.58

8:04.66

9

28

Averi Clifton

9

More Than 7

 

33:35.16

4:29:43.74

8:17.86

 
Team - Collinsville Finish Position - 4
Team Score (places): 106 Team Score (times): 2:33:41.55 Ave Time:30:44.31
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

122

Payten Geppert

11

14

14

26:41.92

26:41.92

0:00.00

2

129

Emily VanFossen

11

18

32

28:42.12

55:24.04

2:00.20

3

128

Yesenia Torres

9

23

55

31:21.03

1:26:45.07

4:39.11

4

132

Danielle Webb

9

25

80

33:14.42

1:59:59.49

6:32.50

5

121

Emily Flores

9

26

106

33:42.06

2:33:41.55

7:00.14

6

119

Autumn Dixon

9

(27)

(133)

34:38.11

3:08:19.66

7:56.19

 
Team - Belleville (East) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

6

Olivia Murnane

9

Less Than 5

 

23:59.16

23:59.16

0:00.00

2

4

Olivia Harris

9

Less Than 5

 

33:14.80

57:13.96

9:15.64

3

10

Lauren Smith

11

Less Than 5

 

35:45.99

1:32:59.95

11:46.83

 
Team - Wood River (East Alton-W.R.) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

377

Megan Douglas

10

Less Than 5

 

29:04.08

29:04.08

0:00.00

2

378

Hailey Marshall

12

Less Than 5

 

35:20.06

1:04:24.14

6:15.98