Winston Brown InvitationalEdwardsville, IL
5/7/2021

< Back

#5 Boys 1600 Meters (Varsity) Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Time Splits Pts HPL
1 Ryan LUITJOHAN SR Edwardsville 4:29.80
1:06.80 1:09.16 1:06.64 1:07.21
(1:06.80) (2:15.96) (3:22.60) (4:29.80)
10 2 (1)
2 Geordan PATRYLAK JR Edwardsville 4:36.21
1:07.75 1:08.69 1:10.05 1:09.73
(1:07.75) (2:16.43) (3:26.48) (4:36.21)
8 2 (2)
3 Tyler GUTHRIE SR Father McGivney Catholic 4:37.93
1:06.56 1:09.17 1:11.18 1:11.03
(1:06.56) (2:15.72) (3:26.90) (4:37.93)
6 2 (3)
4 Drake BLEIER SR Triad 4:40.51
1:07.19 1:09.44 1:11.54 1:12.36
(1:07.19) (2:16.62) (3:28.16) (4:40.51)
5 2 (4)
5 Garrison SHINDLER SR Belleville East 4:49.65
1:10.16 1:13.75 1:16.63 1:09.13
(1:10.16) (2:23.90) (3:40.53) (4:49.65)
4 2 (5)
6 Lance MILLER JR Mascoutah 4:50.05
1:10.58 1:13.90 1:16.66 1:08.92
(1:10.58) (2:24.48) (3:41.13) (4:50.05)
3 2 (6)
7 Trey PETERSON FR Collinsville 4:52.31
1:07.14 1:11.99 1:17.59 1:15.61
(1:07.14) (2:19.13) (3:36.71) (4:52.31)
2 2 (7)
8 Noah O'RENIC SO Belleville West 4:56.76
1:12.02 1:18.80 1:17.15 1:08.81
(1:12.02) (2:30.81) (3:47.96) (4:56.76)
1 1 (1)
9 Ethan SOMMERS JR Springfield 4:58.66
1:09.71 1:14.79 1:17.52 1:16.65
(1:09.71) (2:24.50) (3:42.02) (4:58.66)
  1 (2)
10 Johnathan KRAFKA SO Alton 4:59.15
1:11.68 1:17.97 1:18.70 1:10.82
(1:11.68) (2:29.64) (3:48.34) (4:59.15)
  1 (3)
11 Sam LAJOYE JR Mascoutah 4:59.47
1:10.93 1:14.27 1:18.18 1:16.10
(1:10.93) (2:25.20) (3:43.37) (4:59.47)
  2 (8)
12 Drew PACE FR Triad 5:01.54
1:12.12 1:16.06 1:20.20 1:13.17
(1:12.12) (2:28.18) (3:48.38) (5:01.54)
  2 (9)
13 Tyler LUNNING JR O'Fallon 5:05.63
1:11.88 1:20.25 1:20.97 1:12.54
(1:11.88) (2:32.13) (3:53.09) (5:05.63)
  1 (4)
14 Sam PASMAN SR Springfield 5:05.67
1:10.33 1:17.50 1:19.62 1:18.23
(1:10.33) (2:27.82) (3:47.44) (5:05.67)
  1 (5)
15 Kevin VARELA SR Collinsville 5:10.92
1:12.34 1:16.00 1:19.71 1:22.88
(1:12.34) (2:28.34) (3:48.04) (5:10.92)
  2 (10)
16 Ben MCCOY SR O'Fallon 5:15.03
1:14.06 1:21.72 1:25.34 1:13.92
(1:14.06) (2:35.78) (4:01.12) (5:15.03)
  1 (6)
17 Christian KOTZAMANIS SO Alton 5:17.22
1:08.49 1:17.25 1:24.91 1:26.59
(1:08.49) (2:25.74) (3:50.64) (5:17.22)
  2 (11)
18 Devontae ELLARD FR East St. Louis 5:18.94
1:12.23 1:21.38 1:26.45 1:18.90
(1:12.23) (2:33.60) (4:00.04) (5:18.94)
  1 (7)
19 Connor BARNSLEY JR Belleville East 5:29.02
1:12.50 1:21.72 1:28.42 1:26.40
(1:12.50) (2:34.21) (4:02.63) (5:29.02)
  1 (8)
20 John REDMAN SR East St. Louis 5:34.87
1:12.08 1:23.44 1:29.46 1:29.90
(1:12.08) (2:35.52) (4:04.97) (5:34.87)
  1 (9)
21 Andrew THOMASON FR Belleville West 5:43.38
1:15.92 1:26.58 1:32.77 1:28.12
(1:15.92) (2:42.49) (4:15.26) (5:43.38)
  1 (10)

Finals Section: 1

HPL JD Athlete Yr. Team Time Splits Pts
1 Noah O'RENIC SO Belleville West4:56.76
1:12.02 1:18.80 1:17.15 1:08.81
(1:12.02) (2:30.81) (3:47.96) (4:56.76)
1
2 Ethan SOMMERS JR Springfield4:58.66
1:09.71 1:14.79 1:17.52 1:16.65
(1:09.71) (2:24.50) (3:42.02) (4:58.66)
 
3 Johnathan KRAFKA SO Alton4:59.15
1:11.68 1:17.97 1:18.70 1:10.82
(1:11.68) (2:29.64) (3:48.34) (4:59.15)
 
4 Tyler LUNNING JR O'Fallon5:05.63
1:11.88 1:20.25 1:20.97 1:12.54
(1:11.88) (2:32.13) (3:53.09) (5:05.63)
 
5 Sam PASMAN SR Springfield5:05.67
1:10.33 1:17.50 1:19.62 1:18.23
(1:10.33) (2:27.82) (3:47.44) (5:05.67)
 
6 Ben MCCOY SR O'Fallon5:15.03
1:14.06 1:21.72 1:25.34 1:13.92
(1:14.06) (2:35.78) (4:01.12) (5:15.03)
 
7 Devontae ELLARD FR East St. Louis5:18.94
1:12.23 1:21.38 1:26.45 1:18.90
(1:12.23) (2:33.60) (4:00.04) (5:18.94)
 
8 Connor BARNSLEY JR Belleville East5:29.02
1:12.50 1:21.72 1:28.42 1:26.40
(1:12.50) (2:34.21) (4:02.63) (5:29.02)
 
9 John REDMAN SR East St. Louis5:34.87
1:12.08 1:23.44 1:29.46 1:29.90
(1:12.08) (2:35.52) (4:04.97) (5:34.87)
 
10 Andrew THOMASON FR Belleville West5:43.38
1:15.92 1:26.58 1:32.77 1:28.12
(1:15.92) (2:42.49) (4:15.26) (5:43.38)
 


Finals Section: 2

HPL JD Athlete Yr. Team Time Splits Pts
1 Ryan LUITJOHAN SR Edwardsville4:29.80
1:06.80 1:09.16 1:06.64 1:07.21
(1:06.80) (2:15.96) (3:22.60) (4:29.80)
10
2 Geordan PATRYLAK JR Edwardsville4:36.21
1:07.75 1:08.69 1:10.05 1:09.73
(1:07.75) (2:16.43) (3:26.48) (4:36.21)
8
3 Tyler GUTHRIE SR Father McGivney Catholic4:37.93
1:06.56 1:09.17 1:11.18 1:11.03
(1:06.56) (2:15.72) (3:26.90) (4:37.93)
6
4 Drake BLEIER SR Triad4:40.51
1:07.19 1:09.44 1:11.54 1:12.36
(1:07.19) (2:16.62) (3:28.16) (4:40.51)
5
5 Garrison SHINDLER SR Belleville East4:49.65
1:10.16 1:13.75 1:16.63 1:09.13
(1:10.16) (2:23.90) (3:40.53) (4:49.65)
4
6 Lance MILLER JR Mascoutah4:50.05
1:10.58 1:13.90 1:16.66 1:08.92
(1:10.58) (2:24.48) (3:41.13) (4:50.05)
3
7 Trey PETERSON FR Collinsville4:52.31
1:07.14 1:11.99 1:17.59 1:15.61
(1:07.14) (2:19.13) (3:36.71) (4:52.31)
2
8 Sam LAJOYE JR Mascoutah4:59.47
1:10.93 1:14.27 1:18.18 1:16.10
(1:10.93) (2:25.20) (3:43.37) (4:59.47)
 
9 Drew PACE FR Triad5:01.54
1:12.12 1:16.06 1:20.20 1:13.17
(1:12.12) (2:28.18) (3:48.38) (5:01.54)
 
10 Kevin VARELA SR Collinsville5:10.92
1:12.34 1:16.00 1:19.71 1:22.88
(1:12.34) (2:28.34) (3:48.04) (5:10.92)
 
11 Christian KOTZAMANIS SO Alton5:17.22
1:08.49 1:17.25 1:24.91 1:26.59
(1:08.49) (2:25.74) (3:50.64) (5:17.22)