Lane | Athlete | Yr. | Team | Seed | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | Graham MCAFOOS | SR | Alton | 5:18.93 | Belleville West Norm Armstrong Invitational |
2 | Josh MARTIN | FR | Granite City | 5:20.00 | |
3 | Andrew THOMASON | JR | Belleville West | 5:22.07 | St. Clair County Meet |
4 | Azaar JONES-SPANN | FR | St. Mary's (St. Louis) | 5:24.31 | |
5 | Erik SCROGGINS | JR | Roxana | 5:29.10 | |
6 | Chace MASSIE | JR | Carbondale | 5:30.00 | |
7 | Jack CASTLEMAN | SO | Murphysboro | 5:36.52 | 33rd Annual SIU HS Invite |
8 | Ryne YORK | SO | Decatur Eisenhower | 5:38.43 | MHS 4/3/2023 |
9 | Cleison MIRANDA | SO | Granite City | 5:40.00 | |
10 | Ethan RICHARDS | FR | Decatur Eisenhower | 5:40.00 | |
11 | Brayden CRAIG | SO | Murphysboro | 5:50.01 | |
12 | Isaiah SIMPSON-KOLMER | SO | East Alton-Wood River | NT |
Lane | Athlete | Yr. | Team | Seed | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | Andrew LATHAM | JR | Mascoutah | 4:54.21 | Jacksonville IC Indoor |
2 | Jack ARENDS | JR | Rochester | 4:56.00 | |
3 | Jonathan Jack WHITE | FR | Belleville West | 4:56.00 | |
4 | William HOLLAHAN | SR | Springfield | 5:00.00 | |
5 | Lucas SCHMITT | SO | Springfield | 5:00.00 | |
6 | Jacob DAHLQUIST | FR | Centralia | 5:02.99 | Marion Boys 2023 Frosh/Soph Open Meet |
7 | Devontae ELLARD | JR | East St. Louis | 5:05.76 | Belleville West Norm Armstrong Invitational |
8 | Cedar NGIRAMOLI | JR | Lanphier | 5:07.55 | |
9 | Ben HELFRICH | FR | Alton | 5:08.24 | Belleville West Norm Armstrong Invitational |
10 | Ben SIMPKINS | JR | Collinsville | 5:10.70 | |
11 | Cortez SANDERS | JR | East St. Louis | 5:17.80 |
Lane | Athlete | Yr. | Team | Seed | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | Aidan LOFFLEMAN | SR | East Alton-Wood River | 4:44.50 | |
2 | Zion WILKINS | FR | Carbondale | 4:45.00 | |
3 | Ethan SMITH | SR | Highland | 4:46.69 | |
4 | Thomas HESS | JR | Quincy | 4:47.17 | |
5 | Ben ZIOBRO | SR | Edwardsville | 4:47.28 | Triad Knight Invitational |
6 | Brian CASTRO | JR | Collinsville | 4:48.00 | |
7 | Morgan STRATTON | SR | Waterloo | 4:48.41 | Collinsville Invitational |
8 | Kyle COOLEY | SO | Belleville East | 4:48.70 | |
9 | Mark ROZHON | FR | Freeburg | 4:49.00 | |
10 | Carter SIMMONS | SO | Glenwood | 4:49.48 | Belleville West Norm Armstrong Invitational |
11 | Chase COOLEY | SO | Belleville East | 4:50.81 | 2023 Knight Boys Indoor Invitational |
12 | Adin ROACH | FR | Highland | 4:51.92 | 2023 Highland Fr/So Boys Invitational |
13 | Ryan HARDY | SR | Rochester | 4:53.00 |
Lane | Athlete | Yr. | Team | Seed | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ethan HOGAN | JR | Columbia | 4:08.52 | |
2 | Joe SCHWARTZ | SR | Waterloo | 4:23.71 | |
3 | Dylan YBARRA | JR | O'Fallon | 4:25.01 | 2023 Tiger Indoor |
4 | Eric MCCLELLAND | SR | Quincy | 4:30.63 | |
5 | Calvin RANGE | SR | Columbia | NT | |
6 | Jackson COLLMAN | SR | Civic Memorial | 4:31.61 | Belleville West Norm Armstrong Invitational |
7 | DJ DUTTON | JR | Civic Memorial | 4:35.27 | |
8 | Eli GREENSTREET | JR | O'Fallon | 4:37.24 | Winston Brown Invitational |
9 | Drew TWYMAN | SO | Triad | 4:37.41 | |
10 | Will PAZTIA | SO | Glenwood | 4:39.21 | |
11 | Josh LACHANCE | SR | Freeburg | 4:39.57 | St. Clair County Meet |
12 | Andrew PACE | JR | Triad | 4:39.94 | Collinsville Invitational |
13 | Leo COZZI | SO | Mascoutah | 4:40.95 | St. Clair County Meet |
14 | Ben PERULFI | JR | Edwardsville | 4:42.00 |